Προς το περιεχόμενο

UPS για Speedport Plus 2


maltron66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παιδιά. Ψάχνω για UPS για το router μου, συγκεκριμένα για το Speedport Plus 2 της Cosmote.

Έχω ψάξει ήδη στο forum και αρκετοί χρήστες προτείνουν το Lamtech Mini των 30W, το οποίο έδινε παλαιότερα η ίδια η Cosmote. Αλλά παρόλο που οι κριτικές στο Skroutz είναι στη πλειοψηφία τους θετικές, ορισμένοι χρήστες αναφέρουν προβλήματα, όπως η περιορισμένη ζωή των μπαταριών, αλλά και ελαττωματική λειτουργία της συσκευής που συνοδεύεται με επανεκκινήσεις, αποσυνδέσεις και χαμηλές ταχύτητες στο router.

Μπορεί κάποιος που να έχει τη συγκεκριμένη συσκευή για ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα να μου πει αν η συγκεκριμένη συσκευή παρουσιάζει τέτοια προβλήματα; Είναι αξιόπιστη ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο UPS; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

2023-06-22 19_03_03-Lamtech MINI DC UPS 30W _ Skroutz.gr — Mozilla Firefox.png

2023-06-22 19_03_17-Lamtech MINI DC UPS 30W _ Skroutz.gr — Mozilla Firefox.png

2023-06-22 19_04_23-Lamtech MINI DC UPS 30W _ Skroutz.gr — Mozilla Firefox.png

2023-06-22 19_04_47-Lamtech MINI DC UPS 30W _ Skroutz.gr — Mozilla Firefox.png

Επεξ/σία από maltron66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο Lamtech των 18w το πήρα δώρο από την cosmote το 2020.Έκτοτε είναι συνδεδεμένο πάνω σε ένα Fritzbox 7530 και παίζει απροβλημάτιστα.Σε 2 διακοπές ρεύματος των 3 ωρών που έχουν συμβεί δεν παρατήρησα την παραμικρή αστάθεια.Έχω κάνει και τέστ αντοχής και βγάζουν άνετα οι μπαταρίες πλέον των 7 ωρών.Αγόρασα και την έκδοση των 30w σαν 2ο να το έχω σαν power bank ανάγκης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tarantules είπε

Το 1ο Lamtech των 18w το πήρα δώρο από την cosmote το 2020.Έκτοτε είναι συνδεδεμένο πάνω σε ένα Fritzbox 7530 και παίζει απροβλημάτιστα.Σε 2 διακοπές ρεύματος των 3 ωρών που έχουν συμβεί δεν παρατήρησα την παραμικρή αστάθεια.Έχω κάνει και τέστ αντοχής και βγάζουν άνετα οι μπαταρίες πλέον των 7 ωρών.Αγόρασα και την έκδοση των 30w σαν 2ο να το έχω σαν power bank ανάγκης.

Σε ευχαριστώ, φίλε. Απ' ότι φαίνεται, τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω είναι μάλλον εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας. Μάλλον θα το τσιμπήσω, εκτός κι αν βρεθεί κάποιος που να έχει καμιά καλύτερη πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου έριχνε την ταχύτητα και μάζευε εκατομμύρια σφάλματα.. μόλις το έβγαλα η ταχύτητα επανήλθε και τα σφάλματα μειώθηκαν.. μου το άλλαξαν και ξανά τα ίδια . Στο τέλος το έβγαλα εντελώς.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, pavloa είπε

Εμένα πάντως μου έριχνε την ταχύτητα και μάζευε εκατομμύρια σφάλματα.. μόλις το έβγαλα η ταχύτητα επανήλθε και τα σφάλματα μειώθηκαν.. μου το άλλαξαν και ξανά τα ίδια . Στο τέλος το έβγαλα εντελώς.

Α, υπέροχα. Τώρα είμαστε πάλι στο μηδέν.🤣

Το να βρίσκεις 4 άτομα στο skroutz που να λένε ότι υπάρχει πρόβλημα ενώ 100 άλλα άτομα λένε ότι είναι εντάξει δεν είναι τόσο τραγικό. Όταν όμως λαμβάνω 2 σχόλια όλα κι όλα στο insomnia και το δεύτερο είναι αρνητικό, πάει να πει ότι έχουμε πρόβλημα. Ευχαριστώ, φίλε. Μάλλον θα ψάξω για κάτι άλλο.😟

Επεξ/σία από maltron66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, iliasleon είπε

Ευχαριστώ, αλλά δε νομίζω ότι μου κάνουν. Απ' ότι ξέρω, το Speedport Plus 2 λειτουργεί στα 2Α, ενώ αυτά τα 2 UPS λειτουργούν στο 1. Αν δε κάνω κάπου λάθος, δε νομίζω ότι επαρκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To conceptum το είχα για καιρό με το plus 2 και δεν είχα θέμα, ΑΛΛΑ είχα ενεργή μόνο την 2.4 μπάντα στο wifi (είχα κατανάλωση μέχρι 10w). Τώρα αν προκαλεί παραπανω errors στην γραμμή που έχουν πει μερικά παιδια για ρουτερς όταν δεν παίρνουν αρκετή ισχύ, δεν το ξέρω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι του conceptum του είχα κοτσαρει πάνω το fritzbox 7590 με τις 2 wifi Bands ενεργές να κάνουν downloading σε συσκευές και ένα USB sticks, και άντεξε αλλά το power αναβοσβηνε κόκκινο γιατί τα είχε δει όλα το μηχάνημα 😄 (το κόκκινο μου άναβε όταν ξεπερνούσαν σε ισχύ τα 15w, μετρημένα με power meter και dc αμπεροτσιμπηδα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CsIns είπε

To conceptum το είχα για καιρό με το plus 2 και δεν είχα θέμα, ΑΛΛΑ είχα ενεργή μόνο την 2.4 μπάντα στο wifi (είχα κατανάλωση μέχρι 10w). Τώρα αν προκαλεί παραπανω errors στην γραμμή που έχουν πει μερικά παιδια για ρουτερς όταν δεν παίρνουν αρκετή ισχύ, δεν το ξέρω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι του conceptum του είχα κοτσαρει πάνω το fritzbox 7590 με τις 2 wifi Bands ενεργές να κάνουν downloading σε συσκευές και ένα USB sticks, και άντεξε αλλά το power αναβοσβηνε κόκκινο γιατί τα είχε δει όλα το μηχάνημα 😄 (το κόκκινο μου άναβε όταν ξεπερνούσαν σε ισχύ τα 15w, μετρημένα με power meter και dc αμπεροτσιμπηδα).

Μιλάμε γι αυτό εδώ, έτσι; https://www.skroutz.gr/s/25848686/Conceptum-Mini-UPS-CMU004-24V-White.html

Γιατί αν όντως πρόκειται γι αυτό, δε ξέρω τι να πω... έχει μόλις 3 κριτικές και αυτές είναι κακές. Βέβαια, ξέχασα να αναφέρω παραπάνω ότι έχω καταργήσει το WiFi στο router. Έχω τραβήξει καλώδιο μέχρι το σαλόνι και έχω κουμπώσει επάνω ένα Deco M4 και παίρνω WiFi από εκεί. Το WiFi στο router είναι απενεργοποιημένο, το οποίο δε ξέρω κατά πόσο επηρεάζει την κατανάλωση ρεύματος. Πρέπει να κάνω μετρήσεις και είμαι παντελώς άσχετος από αυτά.😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...