Προς το περιεχόμενο

Το NFC θα γίνει πολύ καλύτερο στα μελλοντικά smartphones


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Διάβασες πουθενά για κατάργηση; για αύξηση της εμβέλειας μιλάει, δεν πιστεύω ότι εννοείς αυτά που γράφεις διαφορετικά θα πρέπει να φας μόνιμο ban για παραδειγματισμό. Τι εννοείς να γίνει θερμοπυρηνικός πόλεμος; όλες οι τράπεζες έχουν ηλεκτρονικό πορτοφόλι στο google wallet ή στο wallet της Apple.  Επίσης το nfc έχει και άλλες χρήσεις αλλά τι λέω τώρα... 

Μην ασχολείσαι με μένα φίλε μου ζω σε άλλο πλανήτη απλός το πόνο μου είπα.

Δηλαδή μου λες ότι σήμερα με NFC στο ελλάντα μπορείς να κάνεις ανέπαφη πληρωμή σε supermarket, βενζινάδικο, η σε όποιο κατάστημα δέχεται κάρτες.

Ποιες Ελληνικές Τράπεζες το υποστηρίζουν εδώ στο Insomnia δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

Κατά την ταυτοποίηση μήπως σου στέλνει και sms με extra κωδικό για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Ζω για τη μέρα που με το σούπερ ντουπερ ουάου κινητό μου με NFC θα σουφρώσω τα ευρουδάκια σου από το δικό σου.

Σημείωση :

Απαντήστε μου και σε κάτι σημαντικό και αφήστε τα ban για αργότερα.

Με το NFC μπορείς να διαβάσεις και τις υπάρχουσες πιστωτικές-χρεωστικές κάρτες ;

Μεγαλύτερη εμβέλεια = Μικρότερη ασφάλεια.

Όλες οι τράπεζες σε βλέπουν σαν Γελάδα και θέλουν να σε αρμέξουν για να σου προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια. Αυτές και το κράτος είναι οι δύο μεγαλύτερες βδέλες του οικονομικού μας συστήματος.

Και καλές Εκλογές Μεθαύριο

Επεξ/σία από alexpap
  • Like 1
  • Confused 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, alexpap said:

Δηλαδή μου λες ότι σήμερα με NFC στο ελλάντα μπορείς να κάνεις ανέπαφη πληρωμή σε supermarket, βενζινάδικο, η σε όποιο κατάστημα δέχεται κάρτες.

Εδώ και χρόνια μπορείς. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εδώ και χρόνια μπορείς. 

Ρώτησε εκατό (100) ανθρώπους και πες μου πόσοι το χρησιμοποιούν.

  • Like 1
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, alexpap said:

Μην ασχολείσαι με μένα φίλε μου ζω σε άλλο πλανήτη απλός το πόνο μου είπα.

Δηλαδή μου λες ότι σήμερα με NFC στο ελλάντα μπορείς να κάνεις ανέπαφη πληρωμή σε supermarket, βενζινάδικο, η σε όποιο κατάστημα δέχεται κάρτες.

Ποιες Ελληνικές Τράπεζες το υποστηρίζουν εδώ στο Insomnia δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

 

Ναι, φυσικά και μπορείς. Πρέπει να το διαβάσεις; Σίγουρα έχεις γνωστό που το κάνει κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, NickTG said:

Εδώ και χρόνια μπορείς. 

Συμφωνώ και πριν ανοίξεις το wallet , ζητάει αποτύπωμα (αν το έχεις βάλει για ασφάλεια). 

 

6 minutes ago, alexpap said:

Μην ασχολείσαι με μένα φίλε μου ζω σε άλλο πλανήτη απλός το πόνο μου είπα.

Δηλαδή μου λες ότι σήμερα με NFC στο ελλάντα μπορείς να κάνεις ανέπαφη πληρωμή σε supermarket, βενζινάδικο, η σε όποιο κατάστημα δέχεται κάρτες.

Ποιες Ελληνικές Τράπεζες το υποστηρίζουν εδώ στο Insomnia δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

Κατά την ταυτοποίηση μήπως σου στέλνει και sms με extra κωδικό για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Ζω για τη μέρα που με το σούπερ ντουπερ ουάου κινητό μου με NFC θα σουφρώσω τα ευρουδάκια σου από το δικό σου.

Σημείωση :

Απαντήστε μου και σε κάτι σημαντικό και αφήστε τα ban για αργότερα.

Με το NFC μπορείς να διαβάσεις και τις υπάρχουσες πιστωτικές-χρεωστικές κάρτες ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alexpap said:

Ρώτησε εκατό (100) ανθρώπους και πες μου πόσοι το χρησιμοποιούν.

Έχει σημασία αυτό? Θα επηρεαστεί το γεγονός ότι μπορείς να το κάνεις από το πόσοι το κάνουν? 

Η μάνα μου πάντως που είναι 70 μια χαρά πληρώνει με NFC. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, alexpap said:

Ρώτησε εκατό (100) ανθρώπους και πες μου πόσοι το χρησιμοποιούν.

μια φορα πηγα να το χρησιμοποιησω να δω τι ιστορια ειναι επιτελους και το περναω στο pos  τιποτα, το ξαναπερναω τιποτα, η υπαλληλος δεν ηξερε τι και πως, αντε γεια nfc

  • Like 2
  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, alexpap said:

Ρώτησε εκατό (100) ανθρώπους και πες μου πόσοι το χρησιμοποιούν.

Δεν φταίει το NFC όταν κάποιος δεν ξέρεις πως να του κάνει χρήση, κάτι άλλο είναι

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, alexpap said:

Ρώτησε εκατό (100) ανθρώπους και πες μου πόσοι το χρησιμοποιούν.

Αυτό τώρα , χειάζεται απάντηση ?  Τα ίδια έλεγαν και για αγορές on line και για αγορές μέσω πιστωτικών.... Ηρθε ο covid και ξαφνικά όλοι ανακάλυψαν τον τροχό...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε γιατι στο samsung ολο λεει "phone moved too fast" οταν παω να πληρωσω. ΣΕ 600€ ΚΙΝΗΤΟ

1 ώρα πριν, alexpap είπε

Άλλη μια αχρείαστη τεχνολογία πάει .. περίπατο όπως ο αισθητήρας  δακτυλικών αποτυπωμάτων  το κλείδωμα-ξεκλείδωμα με μοτίβο που το μόνο που κάνουν είναι να σε μπερδεύουν και να σε δυσκολεύουν και αν δυσλειτουργήσουν άστα να πάνε. Δε μας έφτανε το Bluetooth και το Wifi θέλουμε και NFC όσο για τις υπέρυθρες είναι καταργημένες στις περισσότερες συσκευές μη χέσω πειράζουν τα μάτια λένε, επίσης καταργημένες είναι και οι περισσότερες θύρες όπως αυτές των ακουστικών, άντε να καταργήσουν και την οθόνη και το μικρόφωνο-ηχείο και να επικοινωνείτε με βουντού.

Είπα κάπου να πω τον πόνο μου.

Σημείωση:

Για να περπατήσει το NFC πρέπει στις τράπεζες να γίνει θερμοπυρηνικός πόλεμος.

Ευτυχώς που δεν το έχω (βέβαια ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να είναι κρυφό add-on) γιατί θα είχε ραχλιάσει από την πολύ  χρήση.

 

Αδερφε εισαι καλα?

35 λεπτά πριν, alexpap είπε

Μην ασχολείσαι με μένα φίλε μου ζω σε άλλο πλανήτη απλός το πόνο μου είπα.

Δηλαδή μου λες ότι σήμερα με NFC στο ελλάντα μπορείς να κάνεις ανέπαφη πληρωμή σε supermarket, βενζινάδικο, η σε όποιο κατάστημα δέχεται κάρτες.

Ποιες Ελληνικές Τράπεζες το υποστηρίζουν εδώ στο Insomnia δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

Κατά την ταυτοποίηση μήπως σου στέλνει και sms με extra κωδικό για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Ζω για τη μέρα που με το σούπερ ντουπερ ουάου κινητό μου με NFC θα σουφρώσω τα ευρουδάκια σου από το δικό σου.

Σημείωση :

Απαντήστε μου και σε κάτι σημαντικό και αφήστε τα ban για αργότερα.

Με το NFC μπορείς να διαβάσεις και τις υπάρχουσες πιστωτικές-χρεωστικές κάρτες ;

Μεγαλύτερη εμβέλεια = Μικρότερη ασφάλεια.

Όλες οι τράπεζες σε βλέπουν σαν Γελάδα και θέλουν να σε αρμέξουν για να σου προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια. Αυτές και το κράτος είναι οι δύο μεγαλύτερες βδέλες του οικονομικού μας συστήματος.

Και καλές Εκλογές Μεθαύριο

Φιλε μου, ΤΙ ΛΕΣ????????????

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω από ενα χρόνο δεν χρησιμοποιώ την κάρτα, παρά μονο το κινητό χωρίς κανένα προβλημα από super market, βενζινάδικα κλπ

Για όσους ψάχνουν που ειναι το NFC ας δοκιμάσουν την κάμερα (χρήστης Α53 Samsung)

Επεξ/σία από dyrer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dyrer είπε

Πάνω από ενα χρόνο δεν χρησιμοποιώ την κάρτα, παρά μονο το κινητό χωρίς κανένα προβλημα από super market, βενζινάδικα κλπ

Για όσους ψάχνουν που ειναι το NFC ας δοκιμάσουν την κάμερα (χρήστης Α53 Samsung)

same experience, another one user 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, alexpap said:

Ρώτησε εκατό (100) ανθρώπους και πες μου πόσοι το χρησιμοποιούν.

Ας μαζευτούμε 100, εγω αριθμός 1/100. Χρησιμοποιώ μόνο nfc. Σίγουρα από το 2020 που είχα την N26 στο apple pay. Νομίζω τα τελευταία 2 χρόνια επειδή έχω alpha bank και ήταν η πρώτη στην Ελλάδα το είχα βάλει day 1, και χρησιμοποιώ μόνο αυτό καθόλου κάρτα την έχω αφήσει σπίτι. 

Υ.Γ.: Τώρα να κάτσω να ασχοληθώ δεν αξίζει για τα υπόλοιπα μου θυμίζεις ένα πενηντάχρονο που μου έλεγε ότι η σελήνη είναι κούφια. 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ.

Επεξ/σία από armagedwnn
  • Like 7
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Ας μαζευτούμε 100, εγω αριθμός 1/100. Χρησιμοποιώ μόνο nfc. Σίγουρα από το 2019 που είχα την N26 στο apple pay. Νομίζω τα τελευταία 2 χρόνια επειδή έχω alpha bank και ήταν η πρώτη στην Ελλάδα το είχα βάλει day 1, και χρησιμοποιώ μόνο αυτό καθόλου κάρτα την έχω αφήσει σπίτι. 

Υ.Γ.: Τώρα να κάτσω να ασχοληθώ δεν αξίζει για τα υπόλοιπα μου θυμίζεις ένα πενηντάχρονο που μου έλεγε ότι η σελήνη είναι κούφια. 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ.

Δεν εχει σημασία η ηλικία, είμαι 50 και χρησιμοποιώ NFC, SmartWatch etc. χαχαχα

Θέλει εξοικείωση και θέληση, εχει 20χρονια που νομίζουν οτι κινητό είναι το iPhone και Selfie ενώ internet = instagram, google.com

Οχι ποια κάρβουνο

Επεξ/σία από dyrer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexpap είπε

Άλλη μια αχρείαστη τεχνολογία πάει .. περίπατο όπως ο αισθητήρας  δακτυλικών αποτυπωμάτων  το κλείδωμα-ξεκλείδωμα με μοτίβο που το μόνο που κάνουν είναι να σε μπερδεύουν και να σε δυσκολεύουν και αν δυσλειτουργήσουν άστα να πάνε. Δε μας έφτανε το Bluetooth και το Wifi θέλουμε και NFC όσο για τις υπέρυθρες είναι καταργημένες στις περισσότερες συσκευές μη χέσω πειράζουν τα μάτια λένε, επίσης καταργημένες είναι και οι περισσότερες θύρες όπως αυτές των ακουστικών, άντε να καταργήσουν και την οθόνη και το μικρόφωνο-ηχείο και να επικοινωνείτε με βουντού.

Είπα κάπου να πω τον πόνο μου.

Σημείωση:

Για να περπατήσει το NFC πρέπει στις τράπεζες να γίνει θερμοπυρηνικός πόλεμος.

Ευτυχώς που δεν το έχω (βέβαια ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να είναι κρυφό add-on) γιατί θα είχε ραχλιάσει από την πολύ  χρήση.

παππου εσυ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...