Προς το περιεχόμενο

Το NFC θα γίνει πολύ καλύτερο στα μελλοντικά smartphones


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 hours ago, ethereum said:

νομίζω ότι επειδή στα Λιντλ έχει δωρεάν WiFi ( με το που μπαίνεις συνδέεσαι αυτόματα ) και στο ταμείο πρέπει να δείξεις την Lidl card πριν πληρώσεις που είναι μέσα στο κινητό , μπλοκάρεται  η NFC συναλλαγή για λόγους ασφαλείας απο το ίδιο το κινητό , αν δεν είσαι συνδεδεμένος στο Wifi του καταστήματος , πληρώνεις χωρις πρόβλημα ? ,  ίσως έτσι εξηγείται και το φαινόμενο κάποιοι να πληρώνουν κανονικά με το κινητό και κάποιοι να έχουν προβλήματα  .

Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός,  κανονικά δουλεύει το Nfc ότι εφαρμογή και να έχεις ανοιχτή, φτάνει να έχεις δηλώσει default εφαρμογή στις ρυθμίσεις

2 hours ago, Diavolos666 said:

Εάν το κινητό σου μπορεί εξαποστάσεως χωρίς να το πιάνεις και αν το ξεκλειδώνεις, μέσα από την τσάντα παθητικά να πληρώνει μόνο του δεν μου φαίνεται και τόσο ασφαλές.

Για να σε χρεώσει κάποιος πρέπει να έχει μηχανάκι ή εφαρμογή που είναι εγκεκριμένη

Καταλαβαίνεις οτι θα έχει δώσει τα στοιχεία του και όλα τα σχετικά και πως με την πρώτη καταγγελία θα τρέχει.

Αλήθεια λες πως δεν κάνεις χρήση nfc  δεν κάνεις ούτε ανέπαφες συναλλαγές με την κάρτα σου γιατί το θεωρείς πιο δύσκολο απο το να πληρώσεις με μετρητά ή με chip and pin;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, sdikr said:

πιο δύσκολο απο το να πληρώσεις με μετρητά ή με chip and pin;

Σου φαίνεται δύσκολο να πληρώσεις με μετρητά ή με κάρτα;

Και στην κάρτα δεν ζητάει pin εκτός κι αν κάνω πολλές συναλλαγές σε μία ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Diavolos666 said:

Και στην κάρτα δεν ζητάει pin εκτός κι αν κάνω πολλές συναλλαγές σε μία ημέρα.

Ή αν το ποσό ξεπερνάει τα 50€. (Αν είναι ακόμα αυτό το όριο, δεν το ξέρω καθώς πληρώνω πάντα με το κινητό που δεν χρειάζεται pin, οποίο και να είναι το ποσό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Diavolos666 said:

Σου φαίνεται δύσκολο να πληρώσεις με μετρητά ή με κάρτα;

Και στην κάρτα δεν ζητάει pin εκτός κι αν κάνω πολλές συναλλαγές σε μία ημέρα.

Εμένα ρωτάς; εσένα σου φαίνεται πιο δύσκολο να πληρώσεις με κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, sdikr said:

Εμένα ρωτάς; εσένα σου φαίνεται πιο δύσκολο να πληρώσεις με κινητό

Χρειάζεται να έχεις ίντερνετ στο κινητό; Αν ναι τότε ναι είναι πιο δύσκολο. Εγώ το κινητό μου το έχω για να βγάζω φωτογραφίες σε γιορτές και διακοπές ή να με παίρνουν τηλέφωνο όσοι με χρειάζονται, ούτε χρόνο ομιλίας δεν βάζω αρκετές φορές.

Εδώ στις Σέρρες δεν έχω δει σχεδόν ποτέ κανέναν να πληρώνει με κινητό σε κανένα σούπερ μάρκετ, τουλάχιστον όχι όποτε ήμουν στο ταμείο και περίμενα στην ουρά.

Και δεν έχω σκοπό να μαλώσω αλλά το να πληρώσω με μετρητά ή κάρτα μου φαίνεται απλά default, το να κάνω την διαδικασία να έχω εφαρμογή και να την ανοίγω ή να ξεκλειδώνω με το δαχτυλικό αποτύπωμα κτλ είναι σίγουρα μία διαδικασία που πρέπει να την θέλεις για να την κάνεις. Το πορτοφόλι μου το έχω πάντα μαζί μου για΄τι έχω μέσα και ταυτότητα κτλ. Που ακριβώς είναι το δύσκολο;

Edit: Έβαλα λάθος εικόνα

 

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Diavolos666 είπε

Χρειάζεται να έχεις ίντερνετ στο κινητό; Αν ναι τότε ναι είναι πιο δύσκολο. Εγώ το κινητό μου το έχω για να βγάζω φωτογραφίες σε γιορτές και διακοπές ή να με παίρνουν τηλέφωνο όσοι με χρειάζονται, ούτε χρόνο ομιλίας δεν βάζω αρκετές φορές.

Εγώ π.χ. εδώ στις Σέρρες δεν έχω δει σχεδόν ποτέ κανέναν να πληρώνει με κινητό σε κανένα σούπερ μάρκετ, τουλάχιστον όχι όποτε ήμουν στο ταμείο και περίμενα στην ουρά.

Και δεν έχω σκοπό να μαλώσω αλλά το να πληρώσω με μετρητά ή κάρτα μου φαίνεται απλά default, το να κάνω την διαδικασία να έχω εφαρμογή και να την ανοίγω ή να ξεκλειδώνω με το δαχτυλικό αποτύπωμα κτλ είναι σίγουρα μία διαδικασία που πρέπει να την θέλεις για να την κάνεις. Το πορτοφόλι μου το έχω πάντα μαζί μου για΄τι έχω μέσα και ταυτότητα κτλ. Που ακριβώς είναι το δύσκολο;

Σε μία έρευνα της ΕΚΤ βρήκαν αυτά τα κάτωθι. 63% μετρητά + 33% κάρτα = 95%, εφαρμογή κινητού και άλλο μοιράζονται το 5%, σχεδόν κατά το ήμισυ άρα μιλάμε για ένα 2,5% που θεωρούν το κινητό πιο καλό για τις ανάγκες τους. Η διαφορά του κινητού με την κάρτα είναι σχεδόν αμελητέα.

Να μιλήσουμε για μετρητά vs κάρτα ναι να πω έχει διαφορά, αλλά δεν είναι δα και δύσκολο. Υπάρχει και μία μερίδα του κόσμου που θέλει μετρητό για να το βλέπει και να έχει παραπάνω έλεγχο του πόσα ξοδεύει. Μην το γελάς καθόλου.

http://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/20_12_ot_ekt1.png

 

Καλό ειναι να έχουμε μια ιδέα για κάτι  πριν το κακολογήσουμε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Diavolos666 said:

Χρειάζεται να έχεις ίντερνετ στο κινητό; Αν ναι τότε ναι είναι πιο δύσκολο. Εγώ το κινητό μου το έχω για να βγάζω φωτογραφίες σε γιορτές και διακοπές ή να με παίρνουν τηλέφωνο όσοι με χρειάζονται, ούτε χρόνο ομιλίας δεν βάζω αρκετές φορές.

Εγώ π.χ. εδώ στις Σέρρες δεν έχω δει σχεδόν ποτέ κανέναν να πληρώνει με κινητό σε κανένα σούπερ μάρκετ, τουλάχιστον όχι όποτε ήμουν στο ταμείο και περίμενα στην ουρά.

Και δεν έχω σκοπό να μαλώσω αλλά το να πληρώσω με μετρητά ή κάρτα μου φαίνεται απλά default, το να κάνω την διαδικασία να έχω εφαρμογή και να την ανοίγω ή να ξεκλειδώνω με το δαχτυλικό αποτύπωμα κτλ είναι σίγουρα μία διαδικασία που πρέπει να την θέλεις για να την κάνεις. Το πορτοφόλι μου το έχω πάντα μαζί μου για΄τι έχω μέσα και ταυτότητα κτλ. Που ακριβώς είναι το δύσκολο;

Σε μία έρευνα της ΕΚΤ βρήκαν αυτά τα κάτωθι. 63% μετρητά + 33% κάρτα = 95%, εφαρμογή κινητού και άλλο μοιράζονται το 5%, σχεδόν κατά το ήμισυ άρα μιλάμε για ένα 2,5% που θεωρούν το κινητό πιο καλό για τις ανάγκες τους. Η διαφορά του κινητού με την κάρτα είναι σχεδόν αμελητέα.

Να μιλήσουμε για μετρητά vs κάρτα ναι να πω έχει διαφορά, αλλά δεν είναι δα και δύσκολο. Υπάρχει και μία μερίδα του κόσμου που θέλει μετρητό για να το βλέπει και να έχει παραπάνω έλεγχο του πόσα ξοδεύει. Μην το γελάς καθόλου.

image.png.aafbd0403f00a647207aff7f099276d2.png

 

Οχι δεν θέλει Internet,  πραγματικά δεν το έχεις δουλέψει ποτέ σου και εκφέρεις και γνώμη

 

Ερευνά του 2002,  ρε συ λίγο έλεος

 

Προσθήκη 

https://www.in.gr/2023/01/22/b-science/technology/nfc-ti-einai-texnologia-pou-anazitoun-xiliades-synallassomenoi/

 

Quote

Ενδεικτικό της μεγάλης αποδοχής των παραπάνω ψηφιακών πορτοφολιών είναι ο αριθμός των εγγεγραμμένων καρτών στα myAlpha Wallet, Apple Play και Google Pay που το Δεκέμβριο του 2022 ξεπέρασε κατά πολύ τα 2 εκατομμύρια. Αντίστοιχα, πολύ σημαντική είναι η χρήση των παραπάνω ψηφιακών πορτοφολιών από τους καταναλωτές που επιλέγουν την Alpha Bank για τις συναλλαγές τους, ξεπερνώντας τα 35 εκατομμύρια συναλλαγές το 2022 και σημειώνοντας αύξηση 160% σε σχέση με το 2021.

 

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, sdikr said:

Οχι δεν θέλει Internet,  πραγματικά δεν το έχεις δουλέψει ποτέ σου και εκφέρεις και γνώμη

7 minutes ago, Ukforthemoment said:

Καλό ειναι να έχουμε μια ιδέα για κάτι  πριν το κακολογήσουμε.

Το ότι δεν χρησιμοποιώ NFC νομίζω ότι ήταν ευκολονόητο από την αρχή της συζήτησης. Το ότι θέλουν να κάνουν την απόσταση μεγαλύτερη ήταν αυτό που σχολίασα, μιας και το άρθρο έδωσε την εντύπωση πως πληρώνεις χωρίς καν να βγάλεις το κινητό από την τσάντα και επομένως να μην χρειαστεί να το ξεκλειδώσεις κτλ.

Αν έχεις δέκα κάρτες και κάνει 100 συναλλαγές την ημέρα ναι σίγουρα είναι ευκολότερο, για μία κάρτα και μία συναλλαγή την ημέρα δεν υπάρχει λόγος.

Βγάζω την κάρτα και πληρώνω = βγάζω το κινητό και πληρώνω, δεν βρίσκω τον λόγο να μπω σε αυτή την διαδικασία με το κινητό.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sdikr είπε

 

 

Ερευνά του 2002,  ρε συ λίγο έλεος

Ο φίλος τρολάρει,δεν υπάρχει άλλη περίπτωση

To NFC  παρουσιάστηκε το 2004 .

Μόλις τώρα, Diavolos666 είπε

Το ότι δεν χρησιμοποιώ NFC νομίζω ότι ήταν ευκολονόητο από την αρχή της συζήτησης. Το ότι θέλουν να κάνουν την απόσταση μεγαλύτερη ήταν αυτό που σχολίασα, μιας και το άρθρο έδωσε την εντύπωση πως πληρώνεις χωρίς καν να βγάλεις το κινητό από την τσάντα και επομένως να μην χρειαστεί να το ξεκλειδώσεις κτλ.

Βγάζω την κάρτα και πληρώνω = βγάζω το κινητό και πληρώνω, δεν βρίσκω τον λόγο να μπω σε αυτή την διαδικασία με το κινητό.

Αν έχεις δέκα κάρτες και κάνει 100 συναλλαγές την ημέρα ναι σίγουρα είναι ευκολότερο, για μία κάρτα και μία συναλλαγή την ημέρα δεν υπάρχει λόγος.

Δεν θες και να μάθεις όμως.Εχεις κολλήσει στην λανθασμένη θεωρία σου .Εσένα δεν σε βολευει,άλλους μας βολευει.Μην το χρησιμοποιείς.

Και αν πληρώνεις ανέπαφα με κάρτα guess what!!Χρησιμοποιείς  NFC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Diavolos666 said:

Το ότι δεν χρησιμοποιώ NFC νομίζω ότι ήταν ευκολονόητο από την αρχή της συζήτησης. Το ότι θέλουν να κάνουν την απόσταση μεγαλύτερη ήταν αυτό που σχολίασα, μιας και το άρθρο έδωσε την εντύπωση πως πληρώνεις χωρίς καν να βγάλεις το κινητό από την τσάντα και επομένως να μην χρειαστεί να το ξεκλειδώσεις κτλ.

Αν έχεις δέκα κάρτες και κάνει 100 συναλλαγές την ημέρα ναι σίγουρα είναι ευκολότερο, για μία κάρτα και μία συναλλαγή την ημέρα δεν υπάρχει λόγος.

Βγάζω την κάρτα και πληρώνω = βγάζω το κινητό και πληρώνω, δεν βρίσκω τον λόγο να μπω σε αυτή την διαδικασία με το κινητό.

Ναι το ότι δεν το χρησιμοποιείς το καταλάβαμε.

Η ίδια τεχνολογία που γίνεται χρήση στο nfc γίνεται και για την κάρτα και η κάρτα σου θα μπορεί να δουλεύει σε μεγαλύτερη αποστάση καθώς την διαφορά την κάνει ο αναγνώστης

Βγάζω το πορτοφόλι και βγάζω την κάρτα, μπορεί να θέλει Pin μπορεί να μην θέλει  vs βγάζω κινητό που στην ουσία έχει ξεκλείδωσει  με το που το πιάσω λόγο fingerprint, πληρώνω βάζω στην τσέπη, μπορεί μάλιστα να μην το είχα καν στην τσέπη και να διάβαζα Insomnia 😋

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, όλοι χρησιμοποιούν NFC, π.χ.:

visa-enter-contactless.png?h=164&la=el&w

ticket-large.jpg

 

Spoiler

Το τρολάρισμα σε τέτοιο βαθμό πάντως ξεφτιλίζει κάποια threads, δεν διαβάζονται... Θέλω να πιστεύω πως είναι τρολάρισμα δηλαδή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρισιμοποιώ NFC περίπου δύο χρόνια. Ηλικία κοντά στα δεύτερα ήντα...

Μεγάλη ευκολία. Δεν μπορώ να καταλάβω το "resistance to change" μερικών ανθρώπων...  

Όμως χρειάζεται κάποια προσοχή στην "οργάνωση"  πχ δεν μπορώ να κάνω ανάλυψη μετρητών, τουλάχιστον στα ATM της γειτονιά μου και αλλού.

Τα μετρητά χρειάζονται για ταξί, λαική, ή να δώσω φιλοδώρημα σε γκαρσόνι... (αποφεύγω την κάρτα...).

Η κάρτα χρειάζεται σε αγορές από το ίντερνετ. Χωρίς κάρτα δεν μπορείς να κάνεις αγορές γιατί χρειάζονται στοιχεία της κάρτας, ημερομηνία, κωδικός ασφαλείας κλπ... Μπορείς βέβαια να σημειώσεις κάπου με ασφάλεια αυτές τις πληροφορίες και να τις έχεις όταν τις χρειαστείς.

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Troll ή Επιστημονική Φαντασία ποια η διαφορά;

Επιστημονική φαντασία είναι κάτι που είναι πραγματικά δύσκολο αλλά μπορεί να πραγματοποιηθεί στο μέλλον.

Troll είναι κάτι που είναι πραγματικά δύσκολο αλλά δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί στο μέλλον δηλαδή είναι Ψεύτικο.

Ας δω την Θετική πλευρά της ζωής και ας γράψω:

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ

NFC ή Near Field Communication είναι το ίδιο ή περίπου το ίδιο μάλλον εξελιγμένο το πρότυπο RFID (Radio Frequency identification) το οποίο είναι το γνωστό chip των πιστωτικών-χρεωστικών καρτών.

Δηλαδή με απλά λόγια το chip των πιστωτικών καρτών μας το βάλανε στα κινητά και μας το βαφτίσαν NFC.

Το chip αυτό δεν χρειάζεται ηλεκτρικό ρεύμα παίρνει ρεύμα από το POS επαγωγικά είναι μικρής εμβέλειας όπως λέει ο αρθρογράφος και παρέχει καλή ασφάλεια. Ουσιαστικά είναι μνήμη που κρατάει τα δεδομένα χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα.

Που Χρησιμοποιείται;

Σε κλειδαριές για να ξεκλειδώσεις το σπίτι το αυτοκίνητο το χρηματοκιβώτιο το μηχανάκι για να βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο το μηχανάκι για να κάνεις check-in σε αίθουσες Εργοστάσιο, σχολείο, συνέλευση, Γήπεδο, Bar-Εστίαση κ.λ.π.

Υπάρχει NFC δαχτυλίδι, βραχιόλι, καλά ρολόι δεν το συζητάμε.

Ως πιστωτική-χρεωστική κάρτα σε ΑΤΜ και POS για συναλλαγές και αναλήψεις Μετρητών.

Δύναται να λειτουργεί ακόμα και με κλειστή συσκευή (όχι μόνο σβηστή οθόνη), χαλασμένη συσκευή, συσκευή χωρίς μπαταρία (μιας και δεν χρειάζεται ηλεκτρικό ρεύμα από μόνο του το βρίσκει απ’ τον γείτονά του)

Θα πρέπει να έχει τουλάχιστον δύο λειτουργίες για τις συναλλαγές.

Μόνιμα ανοιχτό λειτουργεί ακόμα και με χαλασμένη συσκευή.

Μόνιμα Κλειστό δεν κάνει συναλλαγές, για να κάνεις το ενεργοποιείς και σε 3-5 λεπτά απενεργοποιείται μόνο του.

Πρώτη φορά απέκτησα NFC το 2012 στο εφτάρι tablet της google to google Nexus.

Για τρία χρόνια ράχλιασε στη συσκευή μιας και καμία τράπεζα στο ελλάντα δεν το υποστηρίζε.

Το 2015 η εθνική που πρόσφερε δωρεάν βραχιολάκι σιλικόνης και είχαν κόψει την πιστωτική και είχαν προσαρτήσει το chip στο πάνω μέρος στο βραχιολάκι για  να το χρησιμοποιώ στα POS&ATM ω τι χαζομάρα και ο υπάλληλος-διευθυντής το υποστήριζε ως το μεγαλύτερο τεχνολογικό επίτευγμα. Α άσε που είχε και έξτρα χρέωση σαν prepaid κάρτα. Δεν το κράτησα ένα απόγευμα το έστειλα στο διάολο. Την ίδια εποχή είχαν κυκλοφορήσει τα πρώτα smartwatches και εκτός από υγεία ευαγγελίζονταν και ανέπαφες συναλλαγές.

Αυτό που βλέπουμε σε προηγούμενη εικόνα μάλλον από προηγούμενο χρήστη είναι για τον Π..τσο NFC. To NFC πρέπει να λειτουργεί και με κλειστή η κλειδωμένη τη συσκευή. Αν μου σβήσει η συσκευή και εγώ θέλω να μπω σπίτι μου δεν θα μπορώ να ξεκλειδώσω την πόρτα ή να βάλω μπροστά το αμάξι.

Μια λειτουργία που πρέπει να έχει είναι να διαβάζει το NFC από άλλες συσκευές ή και πιστωτικές-χρεωστικές κάρτες και να μας δείχνει το όνομα το δικαιούχου καθώς και ένα άλλο τηλέφωνο ή email για να επικοινωνήσουμε.

Ξεχνάω π.χ. το τηλέφωνό μου σε ένα Bar το βρίσκει κάποιος διαβάζει το NFC παίρνει τα στοιχεία μου και με παίρνει τηλέφωνο ή μου στέλνει μήνυμα χωρίς να καλέσει αστυνομία.

Φυσικά η χρήση σε ATM και POS πρέπει να γίνεται αποκλειστικά από τα προγράμματα  των εκάστοτε Τραπεζών φυσικά με την συνδρομή της VISA-MASTERCARD κ.α. που είναι χρόνια στο κουρμπέτι και όχι από τρίτους όπως Apple-Pay, Google Pay, κ.λ.π.

Τα παραπάνω που έγραψα ανήκουν στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας για δύο λόγους.

1ο Οι τράπεζες και η VISA δεν θα αφήσουν να κυκλοφορήσει θέλουν να δίνουν πιστωτικές μέχρι το 2050.

2ο Όλες οι ΚωλοΕταιρείες καμίας εξαιρουμένης θα κυκλοφορήσουν πρώτα 200 Για τον Π..τσο NFC και μετά την 38ο έκδοση θα βγάλουν  το σωστό κάτι που έχουμε όλοι ζήσει στο BlueTooth και Wifi.

Σημείωση:

Η Επιστημονική αυτή φαντασία είναι υπαρκτή σήμερα αλλά όχι στους κοινούς θνητούς

Παραθέτω και ένα κείμενο από την Wikipedia. Προσοχή δεν είναι σε απλά ελληνικά.

https://en.wikipedia.org/wiki/Near-field_communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, alexpap said:

Troll ή Επιστημονική Φαντασία ποια η διαφορά;

Επιστημονική φαντασία είναι κάτι που είναι πραγματικά δύσκολο αλλά μπορεί να πραγματοποιηθεί στο μέλλον.

Troll είναι κάτι που είναι πραγματικά δύσκολο αλλά δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί στο μέλλον δηλαδή είναι Ψεύτικο.

Ας δω την Θετική πλευρά της ζωής και ας γράψω:

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ

NFC ή Near Field Communication είναι το ίδιο ή περίπου το ίδιο μάλλον εξελιγμένο το πρότυπο RFID (Radio Frequency identification) το οποίο είναι το γνωστό chip των πιστωτικών-χρεωστικών καρτών.

Δηλαδή με απλά λόγια το chip των πιστωτικών καρτών μας το βάλανε στα κινητά και μας το βαφτίσαν NFC.

Το chip αυτό δεν χρειάζεται ηλεκτρικό ρεύμα παίρνει ρεύμα από το POS επαγωγικά είναι μικρής εμβέλειας όπως λέει ο αρθρογράφος και παρέχει καλή ασφάλεια. Ουσιαστικά είναι μνήμη που κρατάει τα δεδομένα χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα.

Που Χρησιμοποιείται;

Σε κλειδαριές για να ξεκλειδώσεις το σπίτι το αυτοκίνητο το χρηματοκιβώτιο το μηχανάκι για να βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο το μηχανάκι για να κάνεις check-in σε αίθουσες Εργοστάσιο, σχολείο, συνέλευση, Γήπεδο, Bar-Εστίαση κ.λ.π.

Υπάρχει NFC δαχτυλίδι, βραχιόλι, καλά ρολόι δεν το συζητάμε.

Ως πιστωτική-χρεωστική κάρτα σε ΑΤΜ και POS για συναλλαγές και αναλήψεις Μετρητών.

Δύναται να λειτουργεί ακόμα και με κλειστή συσκευή (όχι μόνο σβηστή οθόνη), χαλασμένη συσκευή, συσκευή χωρίς μπαταρία (μιας και δεν χρειάζεται ηλεκτρικό ρεύμα από μόνο του το βρίσκει απ’ τον γείτονά του)

Θα πρέπει να έχει τουλάχιστον δύο λειτουργίες για τις συναλλαγές.

Μόνιμα ανοιχτό λειτουργεί ακόμα και με χαλασμένη συσκευή.

Μόνιμα Κλειστό δεν κάνει συναλλαγές, για να κάνεις το ενεργοποιείς και σε 3-5 λεπτά απενεργοποιείται μόνο του.

Πρώτη φορά απέκτησα NFC το 2012 στο εφτάρι tablet της google to google Nexus.

Για τρία χρόνια ράχλιασε στη συσκευή μιας και καμία τράπεζα στο ελλάντα δεν το υποστηρίζε.

Το 2015 η εθνική που πρόσφερε δωρεάν βραχιολάκι σιλικόνης και είχαν κόψει την πιστωτική και είχαν προσαρτήσει το chip στο πάνω μέρος στο βραχιολάκι για  να το χρησιμοποιώ στα POS&ATM ω τι χαζομάρα και ο υπάλληλος-διευθυντής το υποστήριζε ως το μεγαλύτερο τεχνολογικό επίτευγμα. Α άσε που είχε και έξτρα χρέωση σαν prepaid κάρτα. Δεν το κράτησα ένα απόγευμα το έστειλα στο διάολο. Την ίδια εποχή είχαν κυκλοφορήσει τα πρώτα smartwatches και εκτός από υγεία ευαγγελίζονταν και ανέπαφες συναλλαγές.

Αυτό που βλέπουμε σε προηγούμενη εικόνα μάλλον από προηγούμενο χρήστη είναι για τον Π..τσο NFC. To NFC πρέπει να λειτουργεί και με κλειστή η κλειδωμένη τη συσκευή. Αν μου σβήσει η συσκευή και εγώ θέλω να μπω σπίτι μου δεν θα μπορώ να ξεκλειδώσω την πόρτα ή να βάλω μπροστά το αμάξι.

Μια λειτουργία που πρέπει να έχει είναι να διαβάζει το NFC από άλλες συσκευές ή και πιστωτικές-χρεωστικές κάρτες και να μας δείχνει το όνομα το δικαιούχου καθώς και ένα άλλο τηλέφωνο ή email για να επικοινωνήσουμε.

Ξεχνάω π.χ. το τηλέφωνό μου σε ένα Bar το βρίσκει κάποιος διαβάζει το NFC παίρνει τα στοιχεία μου και με παίρνει τηλέφωνο ή μου στέλνει μήνυμα χωρίς να καλέσει αστυνομία.

Φυσικά η χρήση σε ATM και POS πρέπει να γίνεται αποκλειστικά από τα προγράμματα  των εκάστοτε Τραπεζών φυσικά με την συνδρομή της VISA-MASTERCARD κ.α. που είναι χρόνια στο κουρμπέτι και όχι από τρίτους όπως Apple-Pay, Google Pay, κ.λ.π.

Τα παραπάνω που έγραψα ανήκουν στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας για δύο λόγους.

1ο Οι τράπεζες και η VISA δεν θα αφήσουν να κυκλοφορήσει θέλουν να δίνουν πιστωτικές μέχρι το 2050.

2ο Όλες οι ΚωλοΕταιρείες καμίας εξαιρουμένης θα κυκλοφορήσουν πρώτα 200 Για τον Π..τσο NFC και μετά την 38ο έκδοση θα βγάλουν  το σωστό κάτι που έχουμε όλοι ζήσει στο BlueTooth και Wifi.

Σημείωση:

Η Επιστημονική αυτή φαντασία είναι υπαρκτή σήμερα αλλά όχι στους κοινούς θνητούς

Παραθέτω και ένα κείμενο από την Wikipedia. Προσοχή δεν είναι σε απλά ελληνικά.

https://en.wikipedia.org/wiki/Near-field_communication

Σκέψου σοβαρά το να γίνεις σεναριογράφος, αλλά θα έχεις λίγες ελπίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeaLion είπε

Εν τω μεταξύ, όλοι χρησιμοποιούν NFC, π.χ.:

visa-enter-contactless.png?h=164&la=el&w

ticket-large.jpg

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το τρολάρισμα σε τέτοιο βαθμό πάντως ξεφτιλίζει κάποια threads, δεν διαβάζονται... Θέλω να πιστεύω πως είναι τρολάρισμα δηλαδή...

 

Αλλοι απατεωνες και αυτοι. Νομιζα πως θα ηταν οπως στο Λονδινο που το ποσο θα εμενε στην καρτα χωρις περιορισμους και εδω το καναν να μηδενιζεται μετα απο ενα μηνα. Εχασα 20 ευρω ετσι.

 

8 ώρες πριν, sdikr είπε

Ναι το ότι δεν το χρησιμοποιείς το καταλάβαμε.

Η ίδια τεχνολογία που γίνεται χρήση στο nfc γίνεται και για την κάρτα και η κάρτα σου θα μπορεί να δουλεύει σε μεγαλύτερη αποστάση καθώς την διαφορά την κάνει ο αναγνώστης

Βγάζω το πορτοφόλι και βγάζω την κάρτα, μπορεί να θέλει Pin μπορεί να μην θέλει  vs βγάζω κινητό που στην ουσία έχει ξεκλείδωσει  με το που το πιάσω λόγο fingerprint, πληρώνω βάζω στην τσέπη, μπορεί μάλιστα να μην το είχα καν στην τσέπη και να διάβαζα Insomnia 😋

Υπαρχει αρκετος κοσμος που ειναι πολυ αργος με τα κινητα, ιδιως απο τοτε που αλλαξαν σε οθονες αφης. Εγω ακομα γραφω σα χελωνα.

Και πορτοφολι και κινητο τα εχω σε τσαντακι με λουρι. Το πορτοφολι βολευει κιολας γιατι εχω μεσα και την καρτα προσφορων σουπερμαρκετ. Τωρα αν ειναι τυπου lidl που εχουν εφαρμογη αντι για καρτα, οντως θα βολευε περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...