Προς το περιεχόμενο

Λυχνια epc σε σεατ κ vw group


Lakistri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/6/2023 στις 8:20 ΜΜ, Lakistri είπε

Ας μου απαντησουν κατοχοι γερμανικων η θυγατρικων εταιριων πχ σεατ σκοντα λυχνια epc οταν αναβει κ δεν γκαζωνει τι μπορει να ειναι αν το εχει παθει κανεις δηλαδη μου αναβει στον δρομο κ πρεπει να σταματησω να σβησω κ να ξαναβαλω μπρος να παει κανονικα 

Δες πεταλουδα και πενταλ γκαζιου μήπως τα έπαιξε το ποντεσιομετρο σου και δίνει λάθος σήματα στον εγκέφαλο και σε βάζει safe mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dimitris999999 είπε

Δες πεταλουδα και πενταλ γκαζιου μήπως τα έπαιξε το ποντεσιομετρο σου και δίνει λάθος σήματα στον εγκέφαλο και σε βάζει safe mode

Το πηγα σε αλλον μαστορα το εσβησε απο το διαγνωστικο και ολα κομπλε ηλεκτρολογικο ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Lakistri είπε

Το πηγα σε αλλον μαστορα το εσβησε απο το διαγνωστικο και ολα κομπλε ηλεκτρολογικο ηταν

Λύθηκε το πρόβλημα με ένα σβησιμο βλαβης από τον υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου έκατσε κυριολεκτικά πρόσφατα.... αλλά ήμουν πολύ ποιό προετοιμασμένος απο άλλες φορές.

Βάζω βενζίνη και πάω να φύγω... Μετά απο μερικά μέτρα έχει φανάρι. 

Πριν φτάσω στο φανάρι νιώθω τρέμουλο λες και πάει να σβήσει. Πάω να πατήσω γκάζι γιόκο, δεν ανεβάζει στροφές.

Ευτυχώς γίνεται κόκκινο το φανάρι. Σβήνω αφήνω μερικά δεύτερα και ξανανάβω. Ξεκινάει κανονικά αλλά μένει το σφάλμα.

Εχω ΤΕΡΆΣΤΙΑ απορία να δω τι είναι. Πριν πολλά χρόνια που μου είχε πρωτοσυμβεί και το πήγα τότε στην αντιπροσωπία, άκουσα την γνωστή παπαρολογία της εποχής φταίει το καύσιμο(εν τω μεταξύ πάντα 100αρα το τάιζα). 

Κοτσάρω το διαγνωστικό και βγάζει αυτή την βλάβη :

 

17796 - Control Module Malfunction - DBW Throttle Monitoring 
            P1388 - 008 -  - Intermittent

 

Με μια ματιά που έριξα στο site της rossteck αναφέρει είτε πρόβλημα στην καλωδίωση της πεταλούδας, είτε πρόβλημα στην ίδια την πεταλούδα.

Με μια οπτική ματιά την επόμενη μέρα που έβγαλα την πεταλούδα δεν είδα κάτι παράξενο. Εφαγε καθάρισμα με καθαριστικό και ξαναμπήκε στην θέση της.

Εκανα clear το error και σταμάτησε να εμφανίζεται. Αν είχε πρόβλημα στην καλωδίωση όντως το σφάλμα βάση λογικής δεν πρέπει να φύγει όσα clear και αν κάνεις.

Ιδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2024 στις 11:55 ΠΜ, Dimitris999999 είπε

Λύθηκε το πρόβλημα με ένα σβησιμο βλαβης από τον υπολογιστή;

Ναι μετα δεν το ξαναεκανε μου ειχε πει να το πηγαινα σε ηλεκτρολογο οτι ηταν ηλεκτρονικο θεμα αλλα δεν το εκανε μετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2024 στις 8:58 ΜΜ, piiii είπε

Επειδή μου έκατσε κυριολεκτικά πρόσφατα.... αλλά ήμουν πολύ ποιό προετοιμασμένος απο άλλες φορές.

Βάζω βενζίνη και πάω να φύγω... Μετά απο μερικά μέτρα έχει φανάρι. 

Πριν φτάσω στο φανάρι νιώθω τρέμουλο λες και πάει να σβήσει. Πάω να πατήσω γκάζι γιόκο, δεν ανεβάζει στροφές.

Ευτυχώς γίνεται κόκκινο το φανάρι. Σβήνω αφήνω μερικά δεύτερα και ξανανάβω. Ξεκινάει κανονικά αλλά μένει το σφάλμα.

Εχω ΤΕΡΆΣΤΙΑ απορία να δω τι είναι. Πριν πολλά χρόνια που μου είχε πρωτοσυμβεί και το πήγα τότε στην αντιπροσωπία, άκουσα την γνωστή παπαρολογία της εποχής φταίει το καύσιμο(εν τω μεταξύ πάντα 100αρα το τάιζα). 

Κοτσάρω το διαγνωστικό και βγάζει αυτή την βλάβη :

 

17796 - Control Module Malfunction - DBW Throttle Monitoring 
            P1388 - 008 -  - Intermittent

 

Με μια ματιά που έριξα στο site της rossteck αναφέρει είτε πρόβλημα στην καλωδίωση της πεταλούδας, είτε πρόβλημα στην ίδια την πεταλούδα.

Με μια οπτική ματιά την επόμενη μέρα που έβγαλα την πεταλούδα δεν είδα κάτι παράξενο. Εφαγε καθάρισμα με καθαριστικό και ξαναμπήκε στην θέση της.

Εκανα clear το error και σταμάτησε να εμφανίζεται. Αν είχε πρόβλημα στην καλωδίωση όντως το σφάλμα βάση λογικής δεν πρέπει να φύγει όσα clear και αν κάνεις.

Ιδωμεν...

Γενικα καθάρισε όλες τίς φίσες και εγκεφάλου και κανονικά θελει και μέτρηση η φίσα πεταλουδας .

Μπορει να έχει χαλάσει και η μόνωση καλωδιων της φίσας της πεταλουδας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2024 στις 8:58 ΜΜ, piiii είπε

Επειδή μου έκατσε κυριολεκτικά πρόσφατα.... αλλά ήμουν πολύ ποιό προετοιμασμένος απο άλλες φορές.

Βάζω βενζίνη και πάω να φύγω... Μετά απο μερικά μέτρα έχει φανάρι. 

Πριν φτάσω στο φανάρι νιώθω τρέμουλο λες και πάει να σβήσει. Πάω να πατήσω γκάζι γιόκο, δεν ανεβάζει στροφές.

Ευτυχώς γίνεται κόκκινο το φανάρι. Σβήνω αφήνω μερικά δεύτερα και ξανανάβω. Ξεκινάει κανονικά αλλά μένει το σφάλμα.

Εχω ΤΕΡΆΣΤΙΑ απορία να δω τι είναι. Πριν πολλά χρόνια που μου είχε πρωτοσυμβεί και το πήγα τότε στην αντιπροσωπία, άκουσα την γνωστή παπαρολογία της εποχής φταίει το καύσιμο(εν τω μεταξύ πάντα 100αρα το τάιζα). 

Κοτσάρω το διαγνωστικό και βγάζει αυτή την βλάβη :

 

17796 - Control Module Malfunction - DBW Throttle Monitoring 
            P1388 - 008 -  - Intermittent

 

Με μια ματιά που έριξα στο site της rossteck αναφέρει είτε πρόβλημα στην καλωδίωση της πεταλούδας, είτε πρόβλημα στην ίδια την πεταλούδα.

Με μια οπτική ματιά την επόμενη μέρα που έβγαλα την πεταλούδα δεν είδα κάτι παράξενο. Εφαγε καθάρισμα με καθαριστικό και ξαναμπήκε στην θέση της.

Εκανα clear το error και σταμάτησε να εμφανίζεται. Αν είχε πρόβλημα στην καλωδίωση όντως το σφάλμα βάση λογικής δεν πρέπει να φύγει 

Κάτι παρόμοιο εχω και εγώ.. εμένα μένει απο γκαζι νεκρωνει και μου βγάζει βλάβη πεταλούδα και καλώδια...αν σβησω και βαλω μπροστα ξανά δουλευει κομπλε αλλες φορες με την μια αλλες με την δευτερη...έχω αλλάξει πεταλουδα με καινούργια και πάλι τα ίδια...έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ με το ίδιο πρόβλημα να το έχουν λύσει με αλλαγή πενταλ γκαζιου....δλδ να δίνει λάθος σήματα το  ηλεκτρικο πεντάλ στον εγκέφαλο και να παρασέρνει σε βλάβη και την πεταλούδα...εγω ειμαι σε φάση αλλαγής πεντάλ λόγο του ότι μίλησα με έναν ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι πρόσφατα άλλαξε πεντάλ σε μερσεντες με τα ίδια συμπτώματα...είναι μια πιθανότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...