Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ταχύτητα router


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα tp link TD-W8961N το οποίο υποτίθεται υποστηρίζει ταχύτητες μέχρι 300mbps. Το θέμα είναι σε εμένα πάει μέχρι 72mbps, δοκιμασμένο σε κινητό, tablet, λαπτοπ... ακόμα και στα 20 εκ απόσταση από το router. Οπότε δεν έχει να κάνει με την απόσταση.

Υπάρχει κάποια επιλογή που δεν έχω ενεργοποιήσει για να πιάσει τη μέγιστη ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πιανει τα "300Mbps link speed" πρεπει και οι δεκτες να το υποστηριζουν. Εγω με καπως high end κινητο τηλεφωνο εχω δει μονο μεχρι 150Mbps στα 2.4GHz. Δες αν στις ρυθμισεις WiFi του ρουτερ ειναι ενεργοποιημενο το Bandwidth στα 40MHz. Αν ειναι, δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, geoavlonitis said:

Για να πιανει τα "300Mbps link speed" πρεπει και οι δεκτες να το υποστηριζουν. Εγω με καπως high end κινητο τηλεφωνο εχω δει μονο μεχρι 150Mbps στα 2.4GHz. Δες αν στις ρυθμισεις WiFi του ρουτερ ειναι ενεργοποιημενο το Bandwidth στα 40MHz. Αν ειναι, δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Νομίζω έχεις δίκιο. Ήταν στο auto. Το έβαλα στα 40MHz και σε τόσες συσκευές που δοκίμασα δεν είδα αλλαγή παρά..

στο κινητό (redmi note 11) είδα 150mbps

και στο σταθερό που συνδέομαι με ένα wifi usb stick δε μπορούσα να συνδεθώ καν, Δοκίμασα ένα 2ο stick που έχω και έπιασα 150mbps. Δε ξέρω αυτό το δεύτερο που μόλις έβαλα αν θα έπιανε τα 150mbps και με την επιλογή στο auto. ΚΑι απορώ γιατί το ενα δε συνδέεται. Έχει να κάνει με τα 40mhz ή έφαγε κανένα κόλλημα;

δηλαδή τι συσκευή θέλει για να πιάσει τα 300mbps? Εδώ με το ζόρι πιάνω τα 150mbps Και το note 11 δεν είναι κανένα παλιο κινητό.

Οπότε το πρόβλημα λύθηκε. Έπρεπε να είναι στα 40MHz και όχι στο auto για να πιάσει τη μέγιστη ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι με τα 40Mhz εχει να κανει. Το ενα stick υποστηριζει τα 40MHz και το αλλο οχι. Το Auto συνηθως σημαινει οτι ειναι ενεργοποιημενα και τα δυο. Επισης, δεν ξερω πώς λειτουργουν καποιες συσκευες, αλλα και στα 40MHz forced να εχεις ρυθμισμενο το bandwidth, αυτες παλι θα συνδεθουν κανονικα στα 20. Θελεις συσκευη που να υποστηριζει 2x2 MIMO (δυσκολο να το βρεις) και 40MHz bandwidth. Επισης, δοκιμασα λιγο τα 2.4GHz στο κινητο μου που εχει 2x2 MIMO (ειναι το Poco X3 Pro πληροφοριακα) και οταν εχω το ρουτερ στα 20MHz συνδεεται στα 144Mbps (αντί για 72 οπως σε εσενα) και οταν το εχω στα 40 συνδεεται παλι στα 144.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2023 στις 1:28 ΠΜ, geoavlonitis είπε

Επισης, δοκιμασα λιγο τα 2.4GHz στο κινητο μου που εχει 2x2 MIMO (ειναι το Poco X3 Pro πληροφοριακα) και οταν εχω το ρουτερ στα 20MHz συνδεεται στα 144Mbps (αντί για 72 οπως σε εσενα) και οταν το εχω στα 40 συνδεεται παλι στα 144.

Υπάρχει το Guard Interval που παίζει σε 2 κλίμακες: Long GI (0,8μs) και Short GI (0,4μs). Στην 1η περίπτωση μέγιστη ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης είναι (για την δική σου περίπτωση) 130Mbps και στην δεύτερη 144Mbps σε 20MHz και αντίστοιχα 270Mbps και 300Mbps σε 40MHz . Η απόφαση για το που θα γίνει η σύνδεση λαμβάνεται από τον Router βάσει αλγορίθμων και ανάλογα το περιβάλλον λειτουργίας και την συμβατότητα όλων των συσκευών που συνδέονται πάνω του.

Παρόλο που η συσκευή σου είναι 2x2, εν τούτοις δεν παίζεις σε 40MHz αλλά στους 20. Ο λόγος είναι ότι η μπάντα των 2,4GHz είναι κορεσμένη και ο κανονισμός ρητά ορίζει ότι το λογισμικό των συσκευών που παίζουν ως ΑΡ υποχρεωτικά, αν βλέπουν και άλλες εκπομπές στο ίδιο η γειτονικό κανάλι που πιθανόν να αλληλοεπηρεάζονται, θα γυρίζουν στους 20MHz ανεξάρτητα την δυνατότητα των συσκευών.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...