Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με disk.sys


s93060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ένα pc με στο λειτουργικά συστήματα windows 7 και windows 10

Όταν πάω να μπω στα windows 10 μου πετάει μια μπλε οθόνη και δεν γίνεται τίποτα 

καμια λύση από αυτές που λέει δεν γίνεται IMG_8003.jpeg.eceffe6f4fb68dc5360da0528b903c88.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτησες τίποτα από αυτά να δεις τι επιλογές έχεις ?

1347912612_.png.3e7d753b0ac01003940edc4ca38927b1.png

Σε ασφαλή λειτουργία μπαίνεις ?

Αν μπαίνεις στα  7ρια μπες άνοιξε τον δίσκο με τα 10ρια και πήγαινε να δεις αν υπάρχει αυτό το αρχείο στη διαδρομή

windows / system32 / drivers / disk.sys

1471028327_.png.8a8b660b76dadabf9de7bbd407c8dd5c.png και βλέπουμε μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 7άρια μπαίνεις δηλαδή;

Τα λειτουργικά είναι στον ίδιο δίσκο ή σε διαφορετικούς; Και αναφέρομαι σε "δίσκους", δηλαδή δύο διαφορετικούς δίσκους και όχι σε διαφορετικά partitions στον ίδο δίσκο.

Αν πατήσεις F8 και μετά που θα κάνεις επανεκκίνηση πας "Ασφαλή λειτουργία", ούτε έτσι μπαίνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2023 στις 5:24 ΜΜ, hp8 είπε

πάτησες τίποτα από αυτά να δεις τι επιλογές έχεις ?

1347912612_.png.3e7d753b0ac01003940edc4ca38927b1.png

Σε ασφαλή λειτουργία μπαίνεις ?

Αν μπαίνεις στα  7ρια μπες άνοιξε τον δίσκο με τα 10ρια και πήγαινε να δεις αν υπάρχει αυτό το αρχείο στη διαδρομή

windows / system32 / drivers / disk.sys

1471028327_.png.8a8b660b76dadabf9de7bbd407c8dd5c.png και βλέπουμε μετά

NAI STA 7ARIA μπαινω το αρχειο υπαρχει εχω προσπαθησει να κατεβασω καποιο αλλο απο το διαδυκτιο και το εχω αλλαξει  αλλα η΄μου βγαζει το ιδιο η΄μου βγαζει μια αλλη μπλε οθονη που μου λεει οτι χρειαζεται επανεκκινηση

 

Στις 24/6/2023 στις 6:32 ΜΜ, micos000 είπε

Στα 7άρια μπαίνεις δηλαδή;

Τα λειτουργικά είναι στον ίδιο δίσκο ή σε διαφορετικούς; Και αναφέρομαι σε "δίσκους", δηλαδή δύο διαφορετικούς δίσκους και όχι σε διαφορετικά partitions στον ίδο δίσκο.

Αν πατήσεις F8 και μετά που θα κάνεις επανεκκίνηση πας "Ασφαλή λειτουργία", ούτε έτσι μπαίνει;

 

στα 7 αρια μπαινω με το f9 ειναι σε διαφορετικουσ δισκουσ τα δυο λειτουργικα ασφαλη λειτουργια δεν με αφηνει να κανω μονο κανονικη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο είμαστε σίγουρο ότι ο δίσκος που έχει τα 10αρια είναι λειτουργικός;

Πιστεύω ότι κάποιο update στο προκάλεσε το πρόβλημα. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις επαναφορά συστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα στην μπλε οθόνη δηλώνει ότι δεν υπάρχει πρόσβαση στην συσκευή εκκίνησης. Μήπως έχεις κουμπωμένο κάποιο στικακι ή κανένα dvd στη συσκευή ανάγνωσης; 

Αν όχι τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει στε κάποιον δίσκο. Μπει από τα 7αρια και κατέβασε και τρέξε το hdsentinel στην trial έκδοση. Πες μας τι δείχνει στην υγεία των δίσκων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, manolis940 είπε

Πόσο είμαστε σίγουρο ότι ο δίσκος που έχει τα 10αρια είναι λειτουργικός;

Πιστεύω ότι κάποιο update στο προκάλεσε το πρόβλημα. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις επαναφορά συστήματος;

Πως μπορώ να κάνω επαναφορά εφόσον δεν μπορώ να μπω στ 10αρια;

γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπαίνει στο troubleshooting όταν ξεκινάει έχει επιλογή για να αναιρέσεις τα κάποια update ή να κάνεις επαναφορά.

Για να μπεις απλά κλείσε το pc μόλις εμφανιστεί η σημαία των windows και θα πρέπει να το κάνεις δύο φορές. Την τρίτη θα μπει αυτόματα σε κατάσταση επιδιόρθωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αν μπαίνει στο troubleshooting όταν ξεκινάει έχει επιλογή για να αναιρέσεις τα κάποια update ή να κάνεις επαναφορά.

Για να μπεις απλά κλείσε το pc μόλις εμφανιστεί η σημαία των windows και θα πρέπει να το κάνεις δύο φορές. Την τρίτη θα μπει αυτόματα σε κατάσταση επιδιόρθωσης.

Μόλις εμφανίζεται η σημαία των windows 10 κατευθείαν μου πετάει την μπλε οθόνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, s93060 είπε

Μόλις εμφανίζεται η σημαία των windows 10 κατευθείαν μου πετάει την μπλε οθόνη 

Από τα μηνύματα που παρέθεσες μάλλον για πρόβλημα δίσκου ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dpolal είπε

Από τα μηνύματα που παρέθεσες μάλλον για πρόβλημα δίσκου ακούγεται.

Κι εγώ προς τα εκεί πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα, γι αυτό και ρώτησα αν βλέπει τον δίσκο από τα 7άρια.

1 ώρα πριν, s93060 είπε

Μόλις εμφανίζεται η σημαία των windows 10 κατευθείαν μου πετάει την μπλε οθόνη 

Αν το κάνεις δύο φορές εκκίνηση δεν σε πάει σε κατάσταση επιδιόρθωσης μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Κι εγώ προς τα εκεί πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα, γι αυτό και ρώτησα αν βλέπει τον δίσκο από τα 7άρια.

Αν το κάνεις δύο φορές εκκίνηση δεν σε πάει σε κατάσταση επιδιόρθωσης μετά;

Όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, s93060 είπε

Μόλις εμφανίζεται η σημαία των windows 10 κατευθείαν μου πετάει την μπλε οθόνη 

Κάνε το πιο αμέσως. Αν και λογικά μετά από 2 - 3 ανοίγματα με μπλε οθόνη θα έπρεπε να σε πετάει στην επιδιόρθωση.

Ωστόσο στην πρώτη σου εικόνα εμφανίζεται μια ωραία επιλογή στο F8 όπου μπορεί να σου δώσει την δυνατότητα επαναφοράς. Κάτι ακόμα επειδή πολλά μπορούν να πάνε στραβά σε αυτές τις διαδικασίες, αποσύνδεσε τον άλλο δίσκο για καλό και για κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2023 στις 2:27 ΜΜ, micos000 είπε

Κι εγώ προς τα εκεί πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα, γι αυτό και ρώτησα αν βλέπει τον δίσκο από τα 7άρια.

Αν το κάνεις δύο φορές εκκίνηση δεν σε πάει σε κατάσταση επιδιόρθωσης μετά;

Όχι 

Όταν  πατάω το f8 μετά νέου λέει να πατήσω από το f1 έως το f9 οποίο όμως και να πατήσω μου λέει στα μισά ότι το disk.sys έχει πρόβλημα και στα αλλά μισά ότι έχει πρόβλημα το nvraid.sys 

έχω βρει μια ιστοσελίδα που έχει αυτά τα αρχεία τα έχω κάνει αντικατάσταση αλλα δεν γίνεται κάτι 

μεν τω μεταξύ δεν θυμάμαι αν τα windows 10 που έχω περάσει είναι επι 32ή επι 64;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...