Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με disk.sys


s93060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, s93060 είπε

μεν τω μεταξύ δεν θυμάμαι αν τα windows 10 που έχω περάσει είναι επι 32ή επι 64;

Βασικά, δεν υπάρχει επί 32 και επί 64. Είναι 32bit ή 64bit ή αλλιώς x86 και x64 και προφέρεται εξ 86 και εξ 64 και όχι επί. Αυτό καθαρά εγκυκλοπαιδικά. 

Μπορεί να καταλάβεις τι αρχιτεκτονική είναι η εγκατάσταση αν έχεις πρόσβαση στα αρχεία του δίσκου. Αν έχει έναν φάκελο Program Files και έναν Program Files (x86) στον δίσκο τότε είναι 64bit. Αν έχει μόνο Program Files τότε είναι 32bit. Σε Ελληνική εγκατάσταση θα αναγράφονται ως Αρχεία Εφαρμογών οι φάκελοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, s93060 είπε

Όχι 

Όταν  πατάω το f8 μετά νέου λέει να πατήσω από το f1 έως το f9 οποίο όμως και να πατήσω μου λέει στα μισά ότι το disk.sys έχει πρόβλημα και στα αλλά μισά ότι έχει πρόβλημα το nvraid.sys 

έχω βρει μια ιστοσελίδα που έχει αυτά τα αρχεία τα έχω κάνει αντικατάσταση αλλα δεν γίνεται κάτι 

μεν τω μεταξύ δεν θυμάμαι αν τα windows 10 που έχω περάσει είναι επι 32ή επι 64;

Γενικά το disk.sys αν δεν κάνω λάθος τροποποιείτε ανάλογα το μηχάνημα. Αν δεν έχεις κρατήσει τα παλιά πλέον ίσως να τα έχεις κάνει χειρότερα και να μην υπάρχει γυρισμός.

Προσπάθησε να φτιάξεις ένα bootable στικάκι και να κάνεις επιδιόρθωση μέσα από αυτό.

Επίσης τσέκαρε την υγεία του δίσκου όπως σου είπαν παραπάνω. Αν δεν φύγει αυτό το ενδεχόμενο απ' την μέση τσάμπα συζητάμε ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, s93060 είπε

Η υγεία ειναι 100%

Ωραία. Κάποιο iso σε ένα bootable φλασάκι έτσι ώστε να κάνουμε κάποιο αυτόματο repair, επαναφορά  η να χτυπήσουμε μερικές εντολές στο cmd υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Ωραία. Κάποιο iso σε ένα bootable φλασάκι έτσι ώστε να κάνουμε κάποιο αυτόματο repair, επαναφορά  η να χτυπήσουμε μερικές εντολές στο cmd υπάρχει

Από όλα αυτά που είπες δεν κατάλαβα τίποτα 😀

μάλλον εννοείς να έχω τα windows 10 σε φλασάκι 

αλλα εγώ τα είχα κάνει αναβάθμιση από windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2023 στις 4:18 ΜΜ, s93060 είπε

Από όλα αυτά που είπες δεν κατάλαβα τίποτα 😀

μάλλον εννοείς να έχω τα windows 10 σε φλασάκι 

αλλα εγώ τα είχα κάνει αναβάθμιση από windows 7

Ναι αυτό εννοώ. Απ' την στιγμή που δεν σε αφήνει να μπεις στα diagnostics των win 10 πρέπει να τα βρεις κάπου αλλού. Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι το φλασάκι. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξεις ένα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να boot-άρεις όταν είσαι με SSD σε AHCI mode αλλά με το nvraid ενεργοποιημένο. Είτε το ένα, είτε το άλλο.

Από το bios κλείσε το raid και βεβαιώσου πως γύρισες σε AHCI mode.

Μετά θα χρειαστείς ένα στικάκι για να μπουτάρεις σε γραμμή εντολών και να τρέξεις τα dism/sfc για αποκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...