Προς το περιεχόμενο

εγκατασταση win10 απο usb


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/6/2023 στις 2:10 ΜΜ, micos000 είπε

Από windows κατεβάζεις ή από linux;

Από windows απλά κατεβάζεις και τρέχεις το εργαλείο της ms και ακολουθείς τις οδηγίες για να σου ετοιμάσει το iso για την τελευταία έκδοση και αν θέλεις επιλέγεις γλώσσα και αρχιτεκτονική (32-64 ή και τις δύο σε ένα iso) αλλιώς σου δίνει αυτόματα Ελληνική 64bit έκδοση.

Ναι αλλά αν είμαι σε home για παράδειγμα, σου δίνει την επιλογή του pro ;

23 ώρες πριν, Dj_Seps είπε

Media creation tool από microsoft, ποιό εύκολη διαδικασία δεν υπάρχει.

Γιατί; Σε ζορίζει να επιλέξεις έκδοση και να κατεβάσεις απλά το iso; Είναι πιο εύκολο να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα για να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Ναι αλλά αν είμαι σε home για παράδειγμα, σου δίνει την επιλογή του pro ;

αποεπιλέγεις και προχωράς

696911149_.png.4a184174f3ae1761c1e752d8d7b66683.png

 

και στην εγκατάσταση βρίσκεις αυτό που θέλεις

958315761_.png.437501e8cd81fb4006f7f2459f2c0051.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Ναι αλλά αν είμαι σε home για παράδειγμα, σου δίνει την επιλογή του pro ;

Γιατί; Σε ζορίζει να επιλέξεις έκδοση και να κατεβάσεις απλά το iso; Είναι πιο εύκολο να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα για να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα;

Δεν είναι όλοι hackers σαν εσένα για να φτιάχνουν bootable στικάκια με ventoy & rufus κτλπ γιατί βαριέμαι να αναφέρω. 

 

50 λεπτά πριν, hp8 είπε

αποεπιλέγεις και προχωράς

696911149_.png.4a184174f3ae1761c1e752d8d7b66683.png

 

και στην εγκατάσταση βρίσκεις αυτό που θέλεις

958315761_.png.437501e8cd81fb4006f7f2459f2c0051.png

 

Δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο, με κάλυψες πλήρως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/6/2023 στις 3:07 ΜΜ, manolis940 είπε

Ναι αλλά αν είμαι σε home για παράδειγμα, σου δίνει την επιλογή του pro ;

Αν βρεθεί κλειδί για κάποια έκδοση στο bios θα στηθεί η ανάλογη έκδοση. Αν όχι θα ρωτήσει.

Ακόμα όμως και να στηθεί η home έκδοση και να θέλεις την pro επειδή έχεις κλειδί αγορασμένο μπορείς να αναβαθμίσεις μετά την έκδοση σε pro.

Στις 29/6/2023 στις 3:07 ΜΜ, manolis940 είπε

Γιατί; Σε ζορίζει να επιλέξεις έκδοση και να κατεβάσεις απλά το iso; Είναι πιο εύκολο να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα για να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα;

Τα windows δεν είναι πρόγραμμα αλλά λειτουργικό και με την χρήση του tool γίνεται ποιο εύκολη η διαδικασία του  να κατεβάσεις την σωστή έκδοση από το να σου βγάζει 14 (λέμε τώρα) εκδόσεις για να επιλέξεις. 'Ενας απλός χρήστης δεν ξέρει τι είναι τα Ν, τα S, τι είναι η enterptize έκδοση ή τι ποια αρχιτεκτονική είναι η σωστή για το pc του.

Και όπως έδειξε ο hp8 και έγραψα κι εγώ πιο πριν, μπορείς να επιλέξεις μέσα από το tool κάποια διαφορετικά πράγματα.

Στην τελική βέβαια, αν θέλεις να κατεβάζεις με διαφορετικό agent και ξέρεις πως να το κάνεις, κάντο, δεν απαγορεύεται φυσικά. Απλά να ξέρεις ότι έτσι (νομίζω) ότι κατεβάζεις μεγαλύτερο σε μέγεθος iso για την ίδια έκδοση απ' ότι μέσω του tool. Θα το ελέγξω αργότερα αν ισχύει, επιφυλάσσομαι γι' αυτό.

Edit:

30 λεπτά πριν, micos000 είπε

Απλά να ξέρεις ότι έτσι (νομίζω) ότι κατεβάζεις μεγαλύτερο σε μέγεθος iso για την ίδια έκδοση απ' ότι μέσω του tool. Θα το ελέγξω αργότερα αν ισχύει, επιφυλάσσομαι γι' αυτό.

Το επιβεβαιώνω. Με το tool το iso των Ελληνικών 22Η2 x64 είναι 4.36GB ενώ με αλλαγμένο agent και direct download του iso μου το δίνει 5.6GB.

Η διαφορά είναι στα install και boot αρχεία τα οποία είναι μεγαλύτερα όταν κατεβαίνει το iso χωρίς το tool είναι σε μορφή .wim ενώ με το tool είναι σε συμπιεσμένη μορφή .esd

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2023 στις 4:37 ΜΜ, Dj_Seps είπε

Δεν είναι όλοι hackers σαν εσένα για να φτιάχνουν bootable στικάκια με ventoy & rufus κτλπ γιατί βαριέμαι να αναφέρω. 

Μα πόσο πρωχο πχια είμαι ;; 🤣🤣🤣

Που να ανοίξουμε κάνα Powershell και να γράψουμε κάτι σαν το παρακάτω :P

Invoke-WebRequest -Uri "https://software.download.prss.microsoft.com/dbazure/Win10_22H2_Greek_x64v1.iso?t=648a71c0-73f7-46c6-9102-87557a921286&e=1688293965&h=27b5cf62fbda3a421e4160e12cac9da9da469c42936d173c552362a812d880ab" -OutFile "Win10_22H2_Greek_x64.iso"   

 

21 ώρες πριν, micos000 είπε

Αν βρεθεί κλειδί για κάποια έκδοση στο bios θα στηθεί η ανάλογη έκδοση. Αν όχι θα ρωτήσει.

Ακόμα όμως και να στηθεί η home έκδοση και να θέλεις την pro επειδή έχεις κλειδί αγορασμένο μπορείς να αναβαθμίσεις μετά την έκδοση σε pro.

Εγώ το ρωτάω αυτό κάνοντας την υπόθεση ότι θέλω να φτιάξω ένα bootble δίσκο, φλασάκι whatever για να κάνω εγκατάσταση σε PC είτε που δεν έχει windows είτε για κάποιο λόγο είναι corrupted και δεν έχω καμία πρόσβαση να μπω και να κατεβάσω κάποιο tool. Νομίζω ότι το παραπάνω με κάλυψε.

21 ώρες πριν, micos000 είπε

Τα windows δεν είναι πρόγραμμα αλλά λειτουργικό

Ναι το ξέρω, αλλά ακουγόταν πιο βαρύ έτσι :P

22 ώρες πριν, micos000 είπε

'Ενας απλός χρήστης δεν ξέρει τι είναι τα Ν, τα S, τι είναι η enterptize έκδοση ή τι ποια αρχιτεκτονική είναι η σωστή για το pc του.

Μήπως αυτός ο χρήστης είναι καλό να αποφεύγει να κάνει format εφόσον δεν έχει όρεξη να γκουγκλάρει για τα παραπάνω; Ρητορική κάπως η ερώτηση, δεν είναι το κατάλληλο θέμα για να ανοίξουμε αυτό το θέμα.

22 ώρες πριν, micos000 είπε

Το επιβεβαιώνω. Με το tool το iso των Ελληνικών 22Η2 x64 είναι 4.36GB ενώ με αλλαγμένο agent και direct download του iso μου το δίνει 5.6GB.

Αυτό είναι ένα σοβαρό ζήτημα. Αν είσαι σε κάνα παλιό PC που αρνείται πεισματικά να κάνεις εγκατάσταση με φλασάκι και έχει ένα ωραίο DVD reader ο οποίος περιορίζεται στα 4,7GB τότε χρειάζεσαι μία μικρότερη έκδοση.

Βέβαια κάτι tool όπως αυτό της Microsoft καλό είναι να υπάρχουν, αλλά για τους λίγους πιο προχωρημένους χρήστες, καλό είναι να δίνεται άμεσα η επιλογή download συγκεκριμένης έκδοσης, καθώς αυτά τα προγραμματάκια μόνο καθυστέρηση αποτελούν. Πχ η AMD έχει και το το tool για τους αρχάριους χρήστες, έχει όμως και το drop-down menu όπου μπορείς να κατεβάσεις όποια έκδοση θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αυτό είναι ένα σοβαρό ζήτημα. Αν είσαι σε κάνα παλιό PC που αρνείται πεισματικά να κάνεις εγκατάσταση με φλασάκι και έχει ένα ωραίο DVD reader ο οποίος περιορίζεται στα 4,7GB τότε χρειάζεσαι μία μικρότερη έκδοση.

Το ξεπερνάς με έναν bootable σκληρό   Αρκεί να δέχεται 2 δίσκους η μητρική Κατεβάζεις το iso Επιλέγεις μοντάρισμα Δημιουργείται εικονικό dvd Μετά  προχωράς την διαδικασία  μέσω cmd με  diskpart κλπ Έχει καμιά 10 -12 εντολές Τώρα αν δέχεται μόνο ένα το βαζεις  σε ενα άλλο pc και στην πρώτη επανεκκίνηση το κλείνεις και τον πας στο pc που θέλεις και τελειώνεις εκεί την διαδικασία  Μόνο για MBR

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...