Προς το περιεχόμενο

εγκατασταση win10 απο usb


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια. εχω ενα iso αρχειο apo τον Θειο με τα win10.

αρκει να βγαλω ολα τα αρχεια του iso στο master folder στο φλασακι και να κανω boot απο εκει ή χρειαζεται και κατι αλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Hamurabi said:

καλησπερα παιδια. εχω ενα iso αρχειο apo τον Θειο με τα win10.

αρκει να βγαλω ολα τα αρχεια του iso στο master folder στο φλασακι και να κανω boot απο εκει ή χρειαζεται και κατι αλλο?

 

Ο Θείος τι γνώμη έχει για όλα αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει το usb να γίνει bootable.

Αυτό μπορεί να γίνει είτε με το εργαλείο των windows είτε με κάποιο πρόγραμμα (px rufus)

Αν ψάξεις ελάχιστα θα βρεις παντού την διαδικασία, αν δεν βγάλεις άκρη...εδώ είμαστε.

Με απλή μεταφορά του iso στο usb δε νομίζω οτι θα καταφέρεις κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση. ας πουμε οτι θελω να εχω σε ενα στικακι και windows 10 kai 11 bootable. 

Αν κανω το εξης...

φτιαχνω με το rufus ena win10 bootable. στη συνεχεια περνω ολο το περιεχομενο και το αποθηκευω σε ενα φακελο που ονομαζω windows 10.

κανω το ιδιο και με το windows11.

εχω και τα 2 folders μεσα στο στικακι και αναλογως πιο απτα δυο θελω να εγκαταστησω περναω το περεχομενο του στο αρχικο folder απτο στικακι.

ειναι οκ ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

ayto poυ εγραψα απο επανω λειτουργει θεωρητικα;

Με το ventoy όπου σου έγραψαν παραπάνω ναι. Με το rufus όχι απ' όσο ξέρω. Δεν έχει την δυνατότητα για multiboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, micos000 είπε

Αν ρωτήσω για ποιον λόγο 10αρι από τον θείο και όχι από την μαμά θα γίνω γραφικός; 

Είσαι σίγουρος ότι ο θείος είναι αξιόπιστος; 

Την ίδια απορία έχω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2023 στις 11:20 ΜΜ, micos000 είπε

Αν ρωτήσω για ποιον λόγο 10αρι από τον θείο και όχι από την μαμά θα γίνω γραφικός; 

Είσαι σίγουρος ότι ο θείος είναι αξιόπιστος; 

Να ρωτήσω εγώ κάτι. Απ' την μαμά πάντα τα κατεβάζω αλλάζοντας το User - agent μου έτσι ώστε να δείχνουν ότι είμαι σε linux. Υπάρχει άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από windows κατεβάζεις ή από linux;

Από windows απλά κατεβάζεις και τρέχεις το εργαλείο της ms και ακολουθείς τις οδηγίες για να σου ετοιμάσει το iso για την τελευταία έκδοση και αν θέλεις επιλέγεις γλώσσα και αρχιτεκτονική (32-64 ή και τις δύο σε ένα iso) αλλιώς σου δίνει αυτόματα Ελληνική 64bit έκδοση.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς, απλά θα πρέπει να γίνει bootable και για να γίνει αυτό θα πρέπει να διαγραφούν τα πάντα πρώτα. Αν είναι άδειος μπορείς να τον ετοιμάσεις πριν αρχίσεις να στέλνεις αρχεία. Μετά μπορείς να βάλεις ότι θέλεις μέσα, δεν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...