Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή router Inalan


spawn6991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Προσπαθώ να αλλάξω το default router με ένα Asus Router RT-AX86U WiFi 6 AX5700. Συνδέοντας το καλώδιο δικτύου στην θύρα wan του ASUS συνδέεται κανονικά (status: Connected & παίρνει IP).
Το πρόβλημα είναι πως παρόλο που φαίνονται όλα φυσιολογικά, το router δεν παίρνει internet. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, 

η inalan δεν δίνει ξεχωριστά ont και router, οπότε δεν μπορείς να απαλλαγείς από το μηχάνημα της inalan.

αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να δουλέψεις με dmz (αφού ούτε και bridge mode δίνει η inalan):

InaLan: HowTo - ADSLgr.com Community Forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και εγώ σκέφτομαι να βάλω Ιναλαν απο την 24άρα που έχω τώρα. Αυτή τη στιγμή έχω ένα modem-router asus dsl-ac55u. πάνω σε αυτό έχω συνδεδεμένες και όλες τις smart συσκευές του σπιτιού. Να χρησιμοποιήσω το asus δεν θα μπορώ. Θα πρέπει να έχω το modem-router της ιναλαν πια.

Μπορώ να συνδέσω το ASUS σε με αυτό της ιναλαν ώστε να παραμείνουν όλες οι συσκευές όπως είναι και να μην κάθομαι να ξανασυνδέω όλες στο ρουτερ της ιναλαν (που μπορεί να μην τραβάει τοσες συσκευές). Στο ρουτερ της ιναλαν θα συνδέομαι με το κινητό, pc μόνο...προς το παρόν. (εκτός και αν στο μέλλον άρω κανένα καλυτερο ρουτερ)

Είμαι λίγο άσχετος με τα δίκτυα.

Από ότι κατάλαβα συνδέω από τη θύρα LAN του router της ιναλαν στο WAN του ASUS και μετά ορίζω μια σταθερη IP για το asus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι. Και βγάζεις σε DMZ το Asus, σύμφωνα με τον οδηγό παραπάνω.

Δεν χρειάζεται να συνδεθείς με πισί/κινητό στην Inalan. Παραμένεις στο asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια ακόμα ερώτηση αν κάποιος ξέρει. Έχω το Asus RT-AX86U σαν primary router. Μπορω κάπως να το συνδέσω με το FRITZ!Box 6850 5G ως failover? Θέλω αν για τον οποιοδήποτε λόγο κοπεί η οπτική να αναλάβει το Fritzbox να δώσει 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...