Προς το περιεχόμενο

HDD συμβατότητα με Zyxel NAS326


draculias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μας, όταν ο draculias κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει...

Προκαταβολικά sorry στους αναγνώστες γιατί από ανατροπές άλλο τίποτε στα δύο σχετικά νήματα που είχα ανοίξει για να δώ το επόμενο βήμα από το σκάσιμο του παλαιού fix δικτυακού. Αλλά και ευχαριστώ διότι με τις συμβουλές σας μπορώ να πω πως οδηγούμεθα πια στο σωστό μονοπάτι...

Το λοιπόν, το (δωρεάν) zyxel πέταξε σε άλλη αγκαλιά (καλά να ναι ο άνθρωπος, δεν κρατάμε κακία, είναι και θέμα timing πολλές φορές) οπότε τα έβαλα κάτω και αποφάσισα να ανέβω αρκετά στο budget και έκανα τις εξής επενδύσεις:

qnap ts-233

2 seagate ironwolf cmb των 6TB.

τα αποτελέσματα θεαματικά από άποψης θορύβου, αναπαραγωγής, ταχύτητα μεταφοράς, ταυτόχρονες λειτουργίες από 2 χρήστες.

Υπάρχουν προφανώς και καλύτερα (όπως αυτά που μου προτείνατε παραπάνω) με δυνατότητα expandability σε μνήμες κτλ, απλά κινήθηκα στο ίδιο budget αποκτώντας και τα 3 parts (κουτί nas & 2 HDD). Για τις ανάγκες μου more than enough που λένε και στο χωριό μου.

Βέβαια έχει πολλά πράγματα που δεν κατέχω, ευτυχώς καλός φίλος με βοήθησε στο στήσιμο και λειτουργεί άψογα. Τώρα πρέπει να βρώ να φτιάξω rule να με ειδοποιεί με αυτόματο notification για firmware update από το να μπαίνω μέσα κάθε φορά να τσεκάρω 🙂

 

Ευχαριστώ και πάλι για το info και την υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγιές. Να το χαρείς. Απο τον παλιό fix δικτυακό ότι και να έπαιρνες θα είχε μεγάλες διαφορές. Το απολαμβάνεις, μαθαίνεις τι μπορεί να κάνει και αν δεις οτι σε ενδιαφέρει στο μέλλον κάνεις μεγαλύτερο βήμα. Υπάρχουν apps για τα πάντα και πολλές επιλογές (π.χ. antivirus server με automated scan, VPN, DDNS,etc) . Επίσης να ξέρεις υπάρχουν και 3rds party apps που μπορείς να περάσεις (δες εδώ)  που σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη. Μόνο μην το πήξεις γιατί δεν έχει και πολύ μνήμη χεχε.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...