Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θέλει να μεταφέρει τα Windows πλήρως στο cloud


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

20 χρόνια διαβάζω ειδήσεις για τα windows, 20 χρόνια κάποιος θα πεταχτεί στα σχόλια να γράψει ότι το λινουξ είναι καλύτερο 🤠

Αν έχεις και είκοσι χρόνια να χρησιμοποιήσεις linux, τότε δικαιολογείσαι να αμφιβάλεις. ;)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, uniquegr said:

Για μέσο έως και άσχετο χρήστη, υπάρχουν διανομές linux που είναι πολύ φιλικές. Μη νομίζεις, τα ίδια μ'εσένα νόμιζα κι εγώ έχοντας εμπειρία απο ubuntu πριν καμιά δεκαετία, αλλά πλέον είναι πολύ φιλικό το linux χωρίς να είναι απαραίτητο κάποιος να χρησιμοποιήσει τη γραμμή εντολών.

δεν λεω οτι δεν ειναι φιλικα τα linux, το θεμα ειναι πως τα windows ειναι πιο ευκολα για τον μεσο χρηστη, βρισκεις λυσεις για προβληματα πιο ευκολα, βρισκεις προγραμματα πιο ευκολα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gska είπε

Πόσες εφαρμογές λογιστηρίου/μισθοδοσίας μπορούν να τρέξουν στο Linux?

Γιατί, ποιες τέτοιες εφαρμογές μπορούν να τρέξουν στα τελευταία windows? :) Πλέον, όσες εφαρμογές βγαίνουν, είναι cloud based, άρα δεν έχει να κάνει το λειτουργικό σε κάτι. Neeeext!! :D

1 λεπτό πριν, rednez είπε

δεν λεω οτι δεν ειναι φιλικα τα linux, το θεμα ειναι πως τα windows ειναι πιο ευκολα για τον μεσο χρηστη, βρισκεις λυσεις για προβληματα πιο ευκολα, βρισκεις προγραμματα πιο ευκολα κτλ.

Και πάλι ισχύει το αντίθετο. Αν δεν σκαλίζεις το λειτουργικό, το linux έχει λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσει πρόβλημα, σε αντίθεση με τα windows που μπορεί να σου σκάσει κανένα update και να στα κάνει όλα μαντάρα. Λύσεις βρίσκονται και στο linux και μάλιστα, λόγω του open source χαρακτήρα του, έχει περισσότερα άτομα διαθέσιμα να δώσουν λύσεις. Ως προς τα προγράμματα, ναι, με τη προϋπόθεση ότι κάποιος χρησιμοποιεί κάτι συγκεκριμένο που παρέχεται αποκλειστικά για windows και δεν θέλει να μπλέξει με emulators.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Δεν θα απαντούσα, αλλά διακρίνω μια επιθετική δόση. Για κοίτα τί λογισμικό τρέχει σε servers, routers, ακόμα και μικροσυσκευές και μετά έλα να μου πεις ποια είναι η μειοψηφία... ;)

Δεν ξέρω κανέναν να έχει server σπίτι του για τις καθημερινές δουλειές. Και οι μικροσυσκευές που αναφέρεις τρέχουν Unix και ο λόγος είναι απλός. Χαμηλές απαιτήσεις χωρίς να πληρώνουν άδειες. Τέλος τι το επιθετικό υπάρχει, όταν το 2.5% προσπαθεί να πείσει το 65% ότι πράττει το σωστό?

Desktop Operating System Market Share Worldwide

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lsk1977 είπε

Δεν ξέρω κανέναν να έχει server σπίτι του για τις καθημερινές δουλειές. Και οι μικροσυσκευές που αναφέρεις τρέχουν Unix και ο λόγος είναι απλός. Χαμηλές απαιτήσεις χωρίς να πληρώνουν άδειες. Τέλος τι το επιθετικό υπάρχει, όταν το 2.5% προσπαθεί να πείσει το 65% ότι πράττει το σωστό?

Desktop Operating System Market Share Worldwide

Ναι, αλλά ακόμα και η σελίδα στην οποία συζητάμε τώρα, σε linux server φιλοξενείται. Και ακριβώς γι'αυτό το λόγο, δεν ευσταθεί το ποσοστό 2.5% του Linux. Εν πάση περιπτώσει, αν θέλετε, να πάμε σε κάποιο θέμα σχετικό με λειτουργικά και να τα συζητήσουμε εκεί. 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, uniquegr said:

Γιατί, ποιες τέτοιες εφαρμογές μπορούν να τρέξουν στα τελευταία windows? :) Πλέον, όσες εφαρμογές βγαίνουν, είναι cloud based, άρα δεν έχει να κάνει το λειτουργικό σε κάτι. Neeeext!! :D

Cloud λύση για κάποιον ελεύθερο επαγγελματία, μπορεί να παίξει. Σε μικρομεσαία/μεσαία επιχείρηση πολύ δύσκολο.Όσον αφορά την έκδοση του λειτουργικού μια χάρα παίζουν σε Windows 10/11. (έχω παραδείγματα, δεν τα αναφέρω για να μην χαρακτηριστεί διαφήμιση). 

Επεξ/σία από gska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, uniquegr said:

Να'σαι καλά, αν και κάθε άλλο παρά άχρηστη πληροφορία είναι. Στη πραγματικότητα, ελάχιστοι χρειάζονται τα windows, μόνο όσοι χρησιμοποιούν εφαρμογές που παρέχονται αποκλειστικά σε αυτή τη πλατφόρμα και υπό προϋποθέσεις.

αυτοί οι "ελάχιστοι" χρήστες είναι όσοι δουλευουν στον υπολογιστή της δουλειάς και έχουν αποκλειστικά εφαρμογές γραμμένες για Windows. Και όχι δεν είναι μόνο το office εφαρμογή για γραφείο, υπάρχουν εκατοντάδες εφαρμογές ίσως και χιλιάδες που είναι γραμμένες μόνο για Windows clients. Εγώ δεν έχω δει και πολλούς χρήστες γραφείου να έχουν linux εκτός από έμπειρους IT χρήστες. Μπες σε οποιοδήποτε γραφείο προσωπικής, μικρής, μικρομεσαίας ή μεγάλης επιχείρησης και πες μου πόσους Linux clients βλέπεις να χρησιμοποιούν. Από οποιαδήποτε διανομή. Το Server κομμάτι είναι πράγματι διαφορετικό ως αναλογία αλλά το άρθρο μιλάει για Windows 11 π.χ. που είναι client.

Επεξ/σία από cghera
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, uniquegr είπε

Ναι, αλλά ακόμα και η σελίδα στην οποία συζητάμε τώρα, σε linux server φιλοξενείται. Και ακριβώς γι'αυτό το λόγο, δεν ευσταθεί το ποσοστό 2.5% του Linux. Εν πάση περιπτώσει, αν θέλετε, να πάμε σε κάποιο θέμα σχετικό με λειτουργικά και να τα συζητήσουμε εκεί. 

Και τι σημαίνει που ένας web server είναι στημένος σε linux? Δηλαδή αν έχω FIAT τρακτέρ για να οργώνω το χωράφι μου σημαίνει ότι τα FIAT είναι τα καλύτερα αμάξια ?

Ένας μέσος χρήστης Η/Y θα βάλει Windows στο PC του για να έχει πρόσβαση στο 100% των εφαρμογών που κυκλοφορούν. Ένας φοιτητής που το μόνο που κάνει στο PC του είναι δημιουργία κειμένων και web surfing μπορεί να βάλει και linux.

Τέλος , αφού έχεις βολευτεί με το linux, γιατί ασχολείσαι με το τι κάνει ή θα κάνει η MS με τα windows?

Δηλαδή πρέπει να μπαίνω και να κράζω τα iPhone γιατί είμαι κάτοχος samsung? Έλεος!

Απλός είσαι ένας από τους χιλιάδες της μειοψηφίας που απλός προσπαθεί να πείσει ότι το λάθος και το παράλογο είναι το σωστό .

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγα χρόνια όλα θα είναι άυλα και δεν θα μας ανήκει τίποτα χωρίς να πληρώνουμε συνδρομή όχι όπως τώρα που πληρώνεις μια φορά και τέλος. Το μέλλον φαίνεται πως είναι η συνδρομή και στο software για έχουν περισσότερα έσοδα οι εταιρείες.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, rednez said:

δωσε σε 10 μεσους χρηστες εναν υπολογιστη με windows και εναν με linux και δες ποιον θα χρησιμοποιουν πιο ευκολα και μετα ελα πες μας οτι ελαχιστοι χρειαζονται τα windows

Με το φόβο ότι θα γίνει "vs" το thread, θα απαντήσω μόνο σε αυτό. Αυτό που λες, φίλε, δεν ισχύει εδώ και πολλά χρόνια. Τι κατηγοριοποιείς ως "μέσο" χρήστη; Τι χρήστη που από 7-8 χρόνων που έπιασε PC, έχει εκπαιδευτεί πάνω στα Windows και σε αυτό τον "τρόπο σκέψης"; Δεν είναι σωστή αυτή η σύγκριση. Το αντικειμενικό θα ήταν να πάρεις 2 χρήστες που δεν έχουν χρησιμοποιήσει κανένα λειτουργικό και να τους βάλεις να τα δουλέψουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι χρήστες MacOS που δεν έχουν πιάσει ποτέ τους Windows και την πρώτη φορά τους φαίνεται λαβύρινθος. 

Αντικειμενικά, είναι μακράν πιο απλό να πάρεις μια διανομή με GNOME (π.χ Ubuntu που έχει και τα πάντα σε snap) και να τη χρησιμοποιήσεις σα νέος χρήστης συγκριτικά με τα Windows. Από πού να το πιάσεις; Από την εγκατάσταση του λειτουργικού; Από την εγκατάσταση προγραμμάτων που τα περνάς όλα μέσα από το store, αν θες, αντί να κατεβάζεις .exe από τυχαία sites; Τις ρυθμίσεις; Το File Manager; Τι άλλο κάνει ένας "μέσος" χρήστης;

Επαναλαμβάνω, υποθέτουμε ότι ο χρήστης δεν έχει προηγούμενη επαφή με τα 2 λειτουργικά. Μιλάμε για το ποιο είναι το ευκολότερο. 

Υ.Γ. Δε θυμάμαι αν το ανέφερες εσύ ή κάποιος άλλος, σχετικά με το πόσο εύκολα λύνεις προβλήματα στα 2 λειτουργικά. Με τεράστια διαφορά εδώ βγαίνει το Linux-based distro. Κυριολεκτικά, για ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ πρόβλημα συναντήσεις, υπάρχει η λύση στο internet. Στα Windows υπάρχουν πάμπολλες φορές που η "λύση" σε κάποιο πρόβλημα είναι κάτι πολύ generic απαντήσεις στο forum της MS από τους "experts", που στην πραγματικότητα δε λύνουν τίποτα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, rednez είπε

δωσε σε 10 μεσους χρηστες εναν υπολογιστη με windows και εναν με linux και δες ποιον θα χρησιμοποιουν πιο ευκολα και μετα ελα πες μας οτι ελαχιστοι χρειαζονται τα windows

ακριβώς , σε παιδιά και ηλικιωμένους που έωβαζα παλιά ubuntu ήταν πολύ πιο άνετοι (ήταν και ψυχολογικό λόγω ανοσίας σε ιούς και το οτι πήγαιναν πιο γρήγορα συν χαζοπαιχνιδάκια για τα μικρά  :) )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

20 χρόνια διαβάζω ειδήσεις για τα windows, 20 χρόνια κάποιος θα πεταχτεί στα σχόλια να γράψει ότι το λινουξ είναι καλύτερο 🤠

καλύτερο εννοείται οτι είναι , η χρηστικότητα παίζεται , ανάλογα .

το λάθος είναι που δεν είναι προεγκατεστημένα στα σχολεία αλλά είναι άλλο κεφάλαιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Και τι σημαίνει που ένας web server είναι στημένος σε linux? Δηλαδή αν έχω FIAT τρακτέρ για να οργώνω το χωράφι μου σημαίνει ότι τα FIAT είναι τα καλύτερα αμάξια ?

Ένας μέσος χρήστης Η/Y θα βάλει Windows στο PC του για να έχει πρόσβαση στο 100% των εφαρμογών που κυκλοφορούν. Ένας φοιτητής που το μόνο που κάνει στο PC του είναι δημιουργία κειμένων και web surfing μπορεί να βάλει και linux.

Τέλος , αφού έχεις βολευτεί με το linux, γιατί ασχολείσαι με το τι κάνει ή θα κάνει η MS με τα windows?

Δηλαδή πρέπει να μπαίνω και να κράζω τα iPhone γιατί είμαι κάτοχος samsung? Έλεος!

Απλός είσαι ένας από τους χιλιάδες της μειοψηφίας που απλός προσπαθεί να πείσει ότι το λάθος και το παράλογο είναι το σωστό .

Αρχικά, να ξεκαθαρίσω ότι σχολίασα με μια χιουμοριστική διάθεση, αλλά βλέπω ότι πέσατε πάρα πολλοί να με φάτε. 

Θα σου απαντήσω όμως. Αναφέρθηκα στο ποσοστό χρήσης του linux απο servers, γιατί αρκείστε στο 2.5% των τελικών χρηστών και θεωρείτε ότι δεν είναι αρκετά διαδεδομένο λειτουργικό σύστημα, όταν στη πραγματικότητα ισχύει το αντίθετο. Μια χαρά διαδεδομένο είναι και πανίσχυρο. Και το γεγονός ότι προτιμάται για χρήση στους servers έναντι των λύσεων που παρέχει η Microsoft, κάτι λέει. Και σίγουρα, όχι ότι είναι τζαμπατζήδες όσοι χρησιμοποιούν το Linux.

ένας μέσος χρήστης, θα βρει αυτό ακριβώς που χρειάζεται σε αντιστοιχεία στο linux. Ακόμα και υποκατάστατο του Photoshop υπάρχει και φήμες λένε ότι τα πηγαίνει αν όχι καλύτερα, τουλάχιστον εξίσου καλά. Στο Illustrator χωλαίνει το πράγμα για κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες ( το inkskape δεν υποστηρίζει cmyk ). 

Σχετικά με τα iPhone, δεν χρειάζεται να κράζεις κανένα, αλλά για πες μου πόσοι πραγματικά χρειάζονται και χρησιμοποιούν τις ιδιαίτερες ικανότητες αυτών των τηλεφώνων...?

Τέλος, σχετικά με το σχόλιό σου περί μειοψηφίας, λυπάμαι που το βλέπεις έτσι και προφανώς κάνεις λάθος. Είναι άλλο πράγμα να προσπαθεί κάποιος να πείσει για κάτι και εντελώς διαφορετικό πράγμα να προσπαθεί να εκφράσει αντίλογο και δυσαρέσκεια σε εκφράσεις κλισέ του τύπου ότι το linux είναι ένα δύσκολο λειτουργικό σύστημα ή ότι δεν έχει διαθέσιμες εφαρμογές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, lsk1977 said:

Δεν ξέρω κανέναν να έχει server σπίτι του για τις καθημερινές δουλειές. Και οι μικροσυσκευές που αναφέρεις τρέχουν Unix και ο λόγος είναι απλός. Χαμηλές απαιτήσεις χωρίς να πληρώνουν άδειες. Τέλος τι το επιθετικό υπάρχει, όταν το 2.5% προσπαθεί να πείσει το 65% ότι πράττει το σωστό?

Desktop Operating System Market Share Worldwide

Ξεχνάς φίλε μου πως το Market Share των Windows είναι τόσο μεγάλο λόγω της επιθετικής πολιτικής της MS. Όλοι οι νέοι υπολογιστές έρχονται με Windows. Αυτό δείχνουν τα νούμερα και τίποτα παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...