Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θέλει να μεταφέρει τα Windows πλήρως στο cloud


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, uniquegr said:

Δηλαδή, όσοι δεν ενδιαφέρονται για κενά ασφαλείας, αστάθεια συστήματος και κόστος; Γιατί, όλα αυτά είναι αρνητικά, άρα και αποτρεπτικοί παράγοντες.

 

windows 11.  με 10 ευρω oem κλειδι.

σωστα οπως ειπες. η μαρικα και ο κωστικας που χρησιμοποιoυν windows για να μιλανε στο fb , θα βαλουν windows και δεν ξερουν για κενα ασφαλειας ουτε τους νοιαζει. οποτε αυτο το ποσοστο θα ειναι παντα μεγαλυτερο απο το ποσοστο που χρησιμοποιει linux ή δεν ξερω τι. αρα αυτος ο αποτρεπτικος παραγοντας ειναι αρνητικος για σενα και αλλα 5 ατομα και οχι για την μαζα.οποτε τζαμπα προσπαθεις να δειξεις οτι το linux ειναι εδω και κοσμε ξυπνα. εδω ο αλλος βαζει κωδικο 123456 και εσυ ηρθες να του πεις να βαλει linux γιατι ειναι πιο σταθερο και πιο  safe.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Συμφωνώ μόνο ως προς το κομμάτι των εφαρμογών που χρησιμοποιεί ο κάθε χρήστης. Κατά τ'άλλα, και community έχει το linux και υποστήριξη απο drivers και το know how είναι ισάξιο ή και μεγαλύτερο. Η μόνη διαφορά είναι ότι η Microsoft συνδέθηκε άμεσα με τα IBM PC ( και τα συμβατά τους ) και έτσι εδραιώθηκε στο χώρο. Κατά τ'άλλα, το linux έχει περισσότερα μυαλά να εργάζονται για πάρτη του καθημερινά.

Αλλά πόσος απο αυτό το κόσμο που παραμένει στα Windows γνωρίζει την αλήθεια για το linux...?

Το community του Linux ειναι δυστυχως γεματο απο users με ελιτιστικη συμπεριφορα, και ειναι απο τους βασικους λογους που δεν το αφηνουν να παει μπροστα.
Know-how "μεγαλυτερο ή και ισαξιο" απο OS με σημαντικα μικροτερο μεριδιο, απλα δεν γινεται. Για καθε μια απαντηση που θα βρεις σε ερωτημα σου, σε αντιστοιχο για Windows θα βρεις 10, απλα και μονο επειση ειναι πιο δημοφιλες. Επισης μεγαλο ποσοστο χρηστων Windows δεν ειναι power-users (σε αντιθεση με Linux, που ειναι οι περισσοτεροι), οποτε περισσοτερες και συχνοτερες οι ερωτησεις.
Για drivers η δικη μου εμπειρια ηταν παντοτε αρνητικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα Mac, αυτό που παρατηρώ είναι ότι αρκετοί χρήστες ψάχνονται για εγκατάσταση linux ακόμα και στα Mac και μάλιστα τώρα εργάζονται πάνω στη συμβατότητα του linux με τα νέα τσιπάκια της Apple ( τα Μ2, πως τα λεν, anyway ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Basilhs23___ said:

Κακο για τον μέσο home user είναι, διότι σιγά σιγά θα πούμε οριστικά αντίο στα σπασμένα και πειρατικά. Και όπως έχω γράψει ειδικά για home χρήση, δεν υπάρχει πιθανότητα να κάτσω να πληρώσω για κανένα λογισμικό τόσο εγώ ελπίζω όσο και κάνεις, αν μιλάμε για επαγγελματική να συμφωνήσω.

Αλλα εμμένω και σε αυτό που είπες, ότι δηλαδή μην πέφτουμε από τα σύννεφα.

Ήταν γνωστό τουλάχιστον τα τελευταία 5-6 χρόνια, μπορεί και παραπάνω, ότι οι εταιρείες λογισμικών πάνε προς τα εκεί. Δεν θα πρέπει να μας προκαλεί έκπληξη. 

Τέλος, γιατί ρε παιδιά να κοιτάμε μόνο το linux που φυσικά είναι τζάμπα. Όποιος έχει τα φράγκα ας ψαχτεί προς apple μεριά. 

Να πω και κάτι ακόμα καλύτερο, μακάρι να ιδρυθεί καμία νέα εταιρεία παραγωγής λειτουργικων και να βγάλει κάτι άλλο ανταγωνιστικό της ms, αν και πολύ δύσκολο. 

Η ουσία είναι να ζημιωθει η ms και να μην της περάσουν τα πλάνα της που έμμεσα ή άμεσα είναι κατά του μέσου home user. 

Δυστυχώς και να βγει κάποια νέα εταιρεία, με το που θα κάνει προκοπή θα την εξαγοράσει η MS.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, poulinos είπε

windows 11.  με 10 ευρω oem κλειδι.

Μια χαρούλα. Και όταν στη πέσει για έλεγχο πνευματικής ιδιοκτησίας στο μαγαζάκι που τρέχεις windows με κλειδί των 5 ευρώ, έλα πες μας πως θα σου φανεί το χιλιαρικάκι του προστίμου. :)

 

Ως προς τα κενά ασφαλείας, ξεχνάς το πιο απλό: στα windows εξ'ορισμού ο αρχικός λογαριασμός είναι administrator, ενώ στο linux πρέπει είτε να μπαίνεις με τον root, είτε να είσαι sudoer και να ζητήσεις δικαιώματα superuser. Επομένως, παρ'όλο που οι κωδικοί είναι ένα θέμα, το ίδιο το λειτουργικό ευθύς εξ'αρχής σε περιορίζει απο το να κάνεις πατάτα ( σε αντίθεση με τα windows που στα δίνει όλα απλόχερα και γι'αυτό γίνεται ο κακός χαμός ).

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Πιστεύω ότι το θέμα δεν είναι να βγει κάποια εταιρεία και να βγάλει ένα νέο λειτουργικό καθώς και το linux μια χαρά είναι και αναβαθμίζεται συνεχώς. Το πρόβλημα έγκειται σε αυτούς που γράφουν τις εφαρμογές. Αν όμως ο κόσμος αρχίσει να γυρίζει τη πλάτη στην MS και πηγαίνει κατά Linux μεριά, τότε ίσως να αλλάξουν τα πράγματα. Το κακό είναι ότι τότε θα αρχίσουν και οι hackers να ασχολούνται περισσότερο με το linux. Οπότε παιδιά, άχρηστο το linux!! Μείνετε στα windows!!!!

Αυτή την άποψη με τους hackers την εχω διαβάσει από πολλούς. Είναι μεν λογική. Αλλά εμπειροι Linux χρήστες λένε πως με την μεθοδολογία του linux όπου πρέπει να γράφεις κάθε τρεις και λίγο το pass και το root pass, εκμηδενιζονται αυτες οι προσπάθειες. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Πιστεύω ότι το θέμα δεν είναι να βγει κάποια εταιρεία και να βγάλει ένα νέο λειτουργικό καθώς και το linux μια χαρά είναι και αναβαθμίζεται συνεχώς. Το πρόβλημα έγκειται σε αυτούς που γράφουν τις εφαρμογές. Αν όμως ο κόσμος αρχίσει να γυρίζει τη πλάτη στην MS και πηγαίνει κατά Linux μεριά, τότε ίσως να αλλάξουν τα πράγματα. Το κακό είναι ότι τότε θα αρχίσουν και οι hackers να ασχολούνται περισσότερο με το linux. Οπότε παιδιά, άχρηστο το linux!! Μείνετε στα windows!!!!

Μη ξεχναμε οτι υπάρχει και η apple ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, με το καλό και το hardware στο cloud, μη βασανιζόμαστε άλλο με τα μηχανήματα του διαβόλου. Ένα άδειο γραφείο με ένα φύλλο χαρτί και ένα καλοξυσμένο μαλύβι 🙃. Ινοβέσιο μινιμάλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, immortalx είπε

Το community του Linux ειναι δυστυχως γεματο απο users με ελιτιστικη συμπεριφορα, και ειναι απο τους βασικους λογους που δεν το αφηνουν να παει μπροστα.
Know-how "μεγαλυτερο ή και ισαξιο" απο OS με σημαντικα μικροτερο μεριδιο, απλα δεν γινεται. Για καθε μια απαντηση που θα βρεις σε ερωτημα σου, σε αντιστοιχο για Windows θα βρεις 10, απλα και μονο επειση ειναι πιο δημοφιλες. Επισης μεγαλο ποσοστο χρηστων Windows δεν ειναι power-users (σε αντιθεση με Linux, που ειναι οι περισσοτεροι), οποτε περισσοτερες και συχνοτερες οι ερωτησεις.
Για drivers η δικη μου εμπειρια ηταν παντοτε αρνητικη.

Το ειχα διαπιστώσει και εγώ αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις. Τώρα εχω χρόνια να μπω σε κάποιο ειδικό site για το linux αλλά όταν ήμουν πρωτάρης, από κάτι κοινοτητες στο irc, έτρωγα κραξιμο. Έλεγαν έμμεσα πλην σαφώς μην με πριζεις μάθε απέξω όλο το documentation. Μόνο αν τους ρωτούσες κάτι δύσκολο και προχωρημένο είχαν όρεξη να το δούνε. Από ότι καταλάβαινα οι πιο πολλοι εμπειροι ήταν it admins. 

11 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Μια χαρούλα. Και όταν στη πέσει για έλεγχο πνευματικής ιδιοκτησίας στο μαγαζάκι που τρέχεις windows με κλειδί των 5 ευρώ, έλα πες μας πως θα σου φανεί το χιλιαρικάκι του προστίμου. :)

Νομιζω, ότι είχε εφευρεθεί ένας νομικός τρόπος αγοράς κλειδιού από άλλον με τιμολόγιο. Το είχε κάνει ο θείος μου για το pc της δουλειάς και είχε ρωτήσει τον λογιστή του. Το κλειδί ήταν αχρησιμοποιητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το ειχα διαπιστώσει και εγώ αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις. Τώρα εχω χρόνια να μπω σε κάποιο ειδικό site για το linux αλλά όταν ήμουν πρωτάρης, από κάτι κοινοτητες στο irc, έτρωγα κραξιμο. Έλεγαν έμμεσα πλην σαφώς μην με πριζεις μάθε απέξω όλο το documentation. Μόνο αν τους ρωτούσες κάτι δύσκολο και προχωρημένο είχαν όρεξη να το δούνε. Από ότι καταλάβαινα οι πιο πολλοι εμπειροι ήταν it admins. 

Εγώ τα περισσότερα τα έχω μάθει απο τους youtubers, π.χ. network chuck. Απο εκεί παίρνω ιδέες και αν έχω απορίες, ψάχνω για τις λεπτομέρειες. Εννοείται ότι αναφέρομαι σε πιο...ψαγμένες καταστάσεις και όχι απλή εγκατάσταση και χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, uniquegr said:

Ας είμαστε ρεαλιστές

Η ουσια ειναι να μπορεις, για διαφορους λογους, αμα εχεις παιδια π.χ. Το οτι πανε ολα στην "εταιρια" το ξερουμε ηδη.

1 hour ago, αποστόλης said:

Bye bye ιδιοκτησία. 

Δικια σου και δικια μου, καποιοι αλλοι θα εχουν ολη την ιδιοκτησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lsk1977 είπε

Δεν ξέρω κανέναν να έχει server σπίτι του για τις καθημερινές δουλειές. Και οι μικροσυσκευές που αναφέρεις τρέχουν Unix και ο λόγος είναι απλός. Χαμηλές απαιτήσεις χωρίς να πληρώνουν άδειες. Τέλος τι το επιθετικό υπάρχει, όταν το 2.5% προσπαθεί να πείσει το 65% ότι πράττει το σωστό?

Desktop Operating System Market Share Worldwide

Το λάθος ειναι λάθος ακομα και αν το κάνουν όλοι. Το σωστό είναι σωστό ακόμα και αν δεν το πράττει κανένας. 
Η φιλοσοφία το οτι επειδή το κάνει η πλειοψηφία, σημαίνει οτι είναι και το σωστό να το κοιτάξεις λίγο. Και ναι ειναι επιθετικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, lsk1977 είπε

Είναι η επιδημία των καιρών μας , η μειοψηφία να προσπαθεί να πείσει ότι έχει δίκιο και ότι είναι το σωστό!

Linux υπάρχουν παντού απο υπερυπολογιστές μέχρι ρουτερ δεν ειναι τυχαίο άρα πoια μειοψηφία; 

13 ώρες πριν, rednez είπε

δωσε σε 10 μεσους χρηστες εναν υπολογιστη με windows και εναν με linux και δες ποιον θα χρησιμοποιουν πιο ευκολα και μετα ελα πες μας οτι ελαχιστοι χρειαζονται τα windows

Αυτό ειναι άκυρο να δώσω σε 10 χρήστες που δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ PC εγώ νομίζω θα παραμείνουν σε linux 

 

Εσύ λες (ίσως και χωρίς να το καταλαβαίνεις) δώσε σε 10 χρήστες άσχετους με τα PC πέρα απο βασικά πράματα που απο την άλλη είχαν χρόνια windows και τα συνηθίσανε  έναν υπολογιστή με windows και ένα με linux και δες τι θα διαλέξουν.

Ε ναι έτσι χαίρω πολύ κάνε το ίδιο και με mac και windows και δες τι θα διαλέξουν. 

13 ώρες πριν, rodosf1 είπε

Σωστά, χαμηλό Latency επίσης. Για Ελλάδα μετά την κατασκευή του Data Center κόμβου στην Αττική τη βλέπω την υπηρεσία να αποδίδει. 

Εγώ απο μικρό παιδί οραματιζόμουν κάτι παρόμοιο όχι cloud με την σημερινή υπόσταση αλλά το κάθε νοικοκυριό να έχει μια ισχυρή κεντρική μονάδα/server και να streamάρει VMs το οτιδήποτε πχ αντί το κινητό να καίει μπαταρία για CPU κτλ να ειναι μόνο μια οθόνη και όλο το rendering και γενικά το φορτίο να το αναλαμβάνει ο υπολογιστής του σπιτιού σου, επίσης να μπορείς κάπως να μεγαλώνεις και την οθόνη (αυτό κάπως έγινε με τα foldables :P) 

1 σύστημα 1 αναβάθμιση όταν χρειαστεί μετά απο καιρό και να εξυπηρετεί μια ολόκληρη οικογένεια.

Το λέω τώρα όλο αυτό γιατί σε αυτή την περίπτωση το latency θα ήταν ελάχιστο. 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, lsk1977 said:

Είναι η επιδημία των καιρών μας , η μειοψηφία να προσπαθεί να πείσει ότι έχει δίκιο και ότι είναι το σωστό!

Ποια μειοψηφια δεν ξερεις τιποτα απο τεχνολογια ετσι; Το android, iphone, macos ακομα και τα tesla και το cloud της mIcrosoft Azure τρεχουν linux. Ειναι για meme αυτο που εγραψες. Ειναι μακράν το καλυτερο λειτουργικό , ολοι εχουν κανει δικια τους εκδοση πχ apple και Microsoft azure αλλα πρακτικα ειναι linux/unix

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...