Προς το περιεχόμενο

Το YouTube δοκιμάζει μια πιο επιθετική προσέγγιση κατά των ad blockers


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, Retromaniac said:

Δεν βγάζω νόημα στη συλλογιστική σου.

Γιατί να πληρώσει τους developers να μην βγάζουν adblockers; Τότε όλοι θα βγάζουν adblockers για να τους πληρώνει να το σταματήσουν. Πραγματικά δεν βγάζει νόημα.

Επίσης λες αν ήθελες διαφημίσεις θα έβλεπες σταρ; Δηλαδή YouTube βλέπεις επειδή δεν έχει διαφημίσεις ή γιατί το content σε ενδιαφέρει; Ξέρεις κάπως πρέπει να πληρωθεί όλη αυτή η υποδομή και οι ,content creators. 

Θέλεις δηλαδή ένα site χωρίς διαφημίσεις που όλοι θα παράγουν τσάμπα content για να βλέπουμε; Πώς ακριβώς θα γίνει αυτό;

Τόσα χρόνια που δεν είχε διαφημίσεις πως πληρωνόντουσαν; Το θέμα είναι όχι οτι θέλουν να βγάλουν από τις διαφημίσεις αλλά οτι θέλουν να γίνουν πλούσιοι από τις διαφημίσεις. Αυτό έχει το γνωστό αποτέλεσμα του πολύ επιθετικού σχήματος που εφαρμόζεται τα τελευταία χρόνια με άπειρο σπαμ διαρκών διαφημίσεων που γίνονται όλο και πιο μεγάλες σε διάρκεια και πλήθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου αρεσει που οι υπερασπιστες λενε οτι και καλα οι διαφημισεις μπαινουν αναγκαστικα για να βγαλουν τα εξοδα.

Τα εσοδα ρεκορ καθε χρονο, αλλο δειχνουν ομως.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, momentum είπε

Τόσα χρόνια που δεν είχε διαφημίσεις πως πληρωνόντουσαν; 

Για πότε λες? Σχεδόν πάντα είχε απλά όχι in video. Σε banners ήταν. Και επίσης άλλη υποδομή να στηρίξει views και videos 640x480 μερικών εκατομμυρίων χρηστών και άλλο βίντεο τουλάχιστον 1080p εκατοντάδων εκατομμυρίων/δις χρηστών.

Επίσης, μου αρέσει που στα σχόλια οι περισσότεροι το έβγαλαν σκάρτο το περιεχόμενο του youtube και οτι δεν θα έδιναν cent για να το έχουν. Μάλλον έχουν συνδυάσει την θέαση του youtube στο να αράξουν στην smart tv να περάσουν την βραδιά τους. Ξεχνάνε πόσες φορές την μέρα όμως χρησιμοποιούν το youtube. Να δουν ένα τουτόριαλ, μια συνταγή, να ακούσουν ένα τραγούδι, μια είδηση, ένα χιουμοριστικό βίντεο κλπ.

Και εγώ με add blocker είμαι αλλά σε μερικά σημεία που δεν δουλεύει το add blocker (smart tv), δεν θα τα βάψω και μαυρα που θα αναγκαστώ να δω 2 λεπτά συνολικά με τα skip, διαφημίσεις. Οταν θα τις κάνουν όμως σαν το star και δεν θα έχω και την δυνατότητα skip, δεν θα γκρινιάξω να δώσω 10-15€. Έλεος. 10€ χαλάμε σε 2 πιτόγυρα που η απόλαυση κρατάει 10 λεπτά και σε 3 ώρες τα χέζουμε.

Το κακό είναι οτι μαζεύονται πολλές συνδρομές (spotify, netflix, icloud, youtube κλπ). Άν όμως τελικά χρειαζόμουν να επιλέξω μια συνδρομή από όλα αυτά, θα προτιμούσα το youtube. 

9 ώρες πριν, trelokotsidou1 είπε

Υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές που βγαζουν πορτοκαλια, θα βρουμε αλλη εφαρμογή και θα παμε ολοι εκει, απλα τα πραματα 

Ποιες είναι οι άλλες πορτοκαλιές φίλε μου? Ποιες εννοείς? Το dailymotion και το vimeo? Και μην μου πεις για το τικτοκ. Ωραίο το τικτοκ να χαζευεις κώλους και μικρά βίντεο, αλλά δεν είναι youtube σε καμία περίπτωση και αν θες το αναλύουμε. 

Εκτός αν εννοείς "θα βρουμε αλλη εφαρμογή", οτί θα βρούμε/φτιάξουμε κάτι άλλο σαν το youtube.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, basilis_k6 said:

και βεβαια για αυτο φταίνε ΞΕΚΑΘΑΡΑ οσοι πληρώνουν για κατι που είχαν ΔΩΡΕΑΝ. τωρα θα φαμε ολοι στην μαπα την "αφέλεια" τους να πληρώνουν συνδρομή για να βλέπουν βιντεο στο ιντερνετ χωρις διαφημίσεις, κατι που ηταν εξαρχής χωρις διαφημισεις!

Ακριβως αυτο!! Απορώ μάλιστα με όσους μας λένε να πάμε και εμεις με το premium που πληρώνεις. Δηλαδη να πληρώσω τελικα για κάτι που το είχα τσάμπα? Βρε δε μαμιέστε λεω γω. Ξεφτιλα πλεον να φαινεται φυσιολογικό το να πληρώνεις παντου συνδρομές. 3 ευρω εδω 5 εκει, στο τελος μια χαρα μαζεύονται.

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τα 8 ευρώ μου φαίνονται πολλά. Φυσικά δεν είμαι συχνός  χρήστης του  YouTube. Και σίγουρα δεν βγάζει 8 από εμένα από τις διαφημίσεις που βλέπω. Ίσως πρέπει να σκεφτούν κάποιο τρόπο να χρεώνουν λιγότερα χρήματα για μικρότερη χρήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, momentum said:

Τόσα χρόνια που δεν είχε διαφημίσεις πως πληρωνόντουσαν; Το θέμα είναι όχι οτι θέλουν να βγάλουν από τις διαφημίσεις αλλά οτι θέλουν να γίνουν πλούσιοι από τις διαφημίσεις. Αυτό έχει το γνωστό αποτέλεσμα του πολύ επιθετικού σχήματος που εφαρμόζεται τα τελευταία χρόνια με άπειρο σπαμ διαρκών διαφημίσεων που γίνονται όλο και πιο μεγάλες σε διάρκεια και πλήθος. 

Η πρώτη διαφήμιση ήταν το 2006,  το ότι εσύ δεν έβλεπες εδώ στην Ελλάδα  δεν σημαίνει πως δεν είχε διαφημίσεις,  εταιρίες που να θέλανε να διαφημιστούν δεν είχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, momentum είπε

Τόσα χρόνια που δεν είχε διαφημίσεις πως πληρωνόντουσαν; Το θέμα είναι όχι οτι θέλουν να βγάλουν από τις διαφημίσεις αλλά οτι θέλουν να γίνουν πλούσιοι από τις διαφημίσεις. Αυτό έχει το γνωστό αποτέλεσμα του πολύ επιθετικού σχήματος που εφαρμόζεται τα τελευταία χρόνια με άπειρο σπαμ διαρκών διαφημίσεων που γίνονται όλο και πιο μεγάλες σε διάρκεια και πλήθος. 

Το 2005 ξεκίνησε και το 2006 ήδη έβαλε διαφημίσεις. Γιατι πράγμα μιλάς; Επίσης πως θα έβγαζε λεφτά χωρίς διαφημίσεις; Είμαι περίεργος να ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, basilis_k6 said:

και βεβαια για αυτο φταίνε ΞΕΚΑΘΑΡΑ οσοι πληρώνουν για κατι που είχαν ΔΩΡΕΑΝ. τωρα θα φαμε ολοι στην μαπα την "αφέλεια" τους να πληρώνουν συνδρομή για να βλέπουν βιντεο στο ιντερνετ χωρις διαφημίσεις, κατι που ηταν εξαρχής χωρις διαφημισεις!

Παιδιά κάτι έχετε μπερδέψει πολύ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είτε θέλουμε είτε όχι το youtube δεν έχει αντίπαλο με αποτέλεσμα τα πάντα να βρίσκονται στην πλατφόρμα του και αυτό του δίνει την δυνατότητα να κάνει ότι θέλει χωρίς να ρωτήσει κανέναν. Αυτό ισχύει παντού όπου υπάρχει μονοπώλιο και είναι είς βάρος μας. Πλέον δεν υπάρχει καμία πλατφόρμα που δεν έχει διαφημίσεις ακόμα και με συνδρομή, όλοι μας έχουν πάρει χαμπάρι ότι δεν γουστάρουμε τις διαφημίσεις και κάνουν τα πάντα για να τις επιβάλλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δεν βγάζω νόημα στη συλλογιστική σου.

Γιατί να πληρώσει τους developers να μην βγάζουν adblockers; Τότε όλοι θα βγάζουν adblockers για να τους πληρώνει να το σταματήσουν. Πραγματικά δεν βγάζει νόημα.

Επίσης λες αν ήθελες διαφημίσεις θα έβλεπες σταρ; Δηλαδή YouTube βλέπεις επειδή δεν έχει διαφημίσεις ή γιατί το content σε ενδιαφέρει; Ξέρεις κάπως πρέπει να πληρωθεί όλη αυτή η υποδομή και οι ,content creators. 

Θέλεις δηλαδή ένα site χωρίς διαφημίσεις που όλοι θα παράγουν τσάμπα content για να βλέπουμε; Πώς ακριβώς θα γίνει αυτό;

Πάντως οι content creators που βλέπω εγώ όλοι έχουν ένα λεπτό που μου λένε ποιος είναι ο sponsor του σημερινού video και όλοι έχουν Patreon, utreon και λοιπά μέρη για donations. Ελάχιστοι βασίζονται στα λεφτά του YouTube. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NT1G είπε

Πάντως οι content creators που βλέπω εγώ όλοι έχουν ένα λεπτό που μου λένε ποιος είναι ο sponsor του σημερινού video και όλοι έχουν Patreon, utreon και λοιπά μέρη για donations. Ελάχιστοι βασίζονται στα λεφτά του YouTube. 

Πολλοί δεν έχουν sponsor ή patreons. Ειδικά οι πιο μικροί. Αλλά αυτό που λες είναι πάλι επιχείρημα υπέρ των διαφημίσεων. Αναγκαστικά υπάρχουν τόσες διαφημίσεις γιατί δεν είναι πολύ το κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια καλή (ίσως το "καλή" εδώ είναι λάθος, λιγότερο επιθετική) σκέψη θα ήταν να αφήνει να σχολιάζουν μόνο όσοι έχουν δει τις διαφημίσεις στο video (αν είχε). 

Βάλε "φόρο" στα "First!" και στον (τυπικά) οχετό σχολίων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την καμία όμως!! πρόσφατα μπήκα στο youtube απο συσκευή που δεν ήταν δική μου και έπαθα πολιτισμικό σοκ.... διπλές τριπλές τεράστιας διάρκειας  διαφημίσεις και σε διάφορα σημεία του βίντεο ακόμη και σε μικρά χαζονβιντεάκια ή τραγούδια ειναι unwatchable 

Αν ήταν όπως παλιά να έμπαινε καμια διαφήμιση εδώ και εκει και με τις διακριτικές διαφημίσεις σαν λεζέντα οκ ας ειναι ή αυτό ή συνδρομή αλλά ειναι αν ειναι ή συνδρομή ή σου ανοίγουμε καινούργια τρύπα με τις διαφημίσεις και σου σπάμε τον εγκέφαλο νομίζω απλά θα αποτύχει και αν επιμείνει λόγω έπαρσης επειδή δεν υπάρχει ανταγωνισμός νομίζω ειμαι βέβαιος πως θα πέσει σε δημοτικότητα και θα αναδειχθεί κάτι άλλο πχ αυτό που ειναι και p2p blockchain (lbry) based https://odysee.com/ ή ένα σωρό άλλα που υπάρχουν 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...