Προς το περιεχόμενο

PC Hardware and Software


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και υπάρχουν άπειρα παρόμοια νήματα (στο insomnia είμαστε) σκέφτηκα ας έχουμε και ένα εδώ να συζητάμε οτι αφορά σε επίπεδο hardware υπολογιστή, οθόνες κλπ αλλα και software με τις εφαρμογές που χρησιμοποιούμε!

Να υπάρχει μια ανταλλαγή απόψεων μεταξύ ανθρώπων που έχουν τον υπολογιστή τους "στημένο" και βασισμένο για αυτο το σκοπό. 

Φωτογραφία ή και βίντεο.

 

Ας κάνω την αρχή με μια ερώτηση. 

Εχει προχωρήσει κάνεις σε μη συμβατό υπολογιστή αναβάθμιση/εγκατάσταση Windows 11?

Και αν ναι, ολα καλά με τις εφαρμογές της adobe (Photoshop & Lightroom) ?

Εχω σχετικά δεινόσαυρο μηχάνημα που ήδη τρώει τα ζόρια του με αυτές (LR / PS) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

 

Εχω σχετικά δεινόσαυρο μηχάνημα που ήδη τρώει τα ζόρια του με αυτές (LR / PS) 

Ολοι τα ίδια ζόρια περνάμε. Έχουν βαρύνει αρκετά οι τελευταίες εκδόσεις των PS/LR και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις πετάνε και παραθυράκια ασυμβατότητας αν έχεις παλιό μοντέλο με παλιά κάρτα γραφικών και παλιότερα windows απο τα 11. Αυτό, και σε συνδυασμό με τις νεότερες καμέρες που βγάζουν αρχεία περισσότερων μεγαπίξελ γονατίζουν τα παλιότερα μηχανήματα

Ψάχνω κι εγώ την λύση (άνοιξα αντίστοιχο θέμα στο υποφορουμ αναβαθμίσεων)

Επειδη θέλω μηχάνημα σχεδόν αποκλειστικά για φωτογραφία, άρχισα πλέον να σκέφτομαι και την λύση της apple...δυστυχώς.

Δεν θέλω να μπω σε μια διαδικασία "ποια κάρτα ταιριάζει με ποια motherboard και ποιο τροφοδοτικό..." κλπ, για να δουλεύουν όλα σωστά

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με ένα i5 2ης, 10GB, LR/PS σε 10αρια και παίρνω άδεια από πύργο ελέγχου για απογείωση του μηχανήματος.

Έχω ανοίξει και ένα θέμα πριν λίγες ημέρες για νέο μηχανάκι, οπότε εάν κάποιος έχει να καταθέσει την γνώμη του....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Μιας και υπάρχουν άπειρα παρόμοια νήματα (στο insomnia είμαστε) σκέφτηκα ας έχουμε και ένα εδώ να συζητάμε οτι αφορά σε επίπεδο hardware υπολογιστή, οθόνες κλπ αλλα και software με τις εφαρμογές που χρησιμοποιούμε!

Να υπάρχει μια ανταλλαγή απόψεων μεταξύ ανθρώπων που έχουν τον υπολογιστή τους "στημένο" και βασισμένο για αυτο το σκοπό. 

Φωτογραφία ή και βίντεο.

 

Ας κάνω την αρχή με μια ερώτηση. 

Εχει προχωρήσει κάνεις σε μη συμβατό υπολογιστή αναβάθμιση/εγκατάσταση Windows 11?

Και αν ναι, ολα καλά με τις εφαρμογές της adobe (Photoshop & Lightroom) ?

Εχω σχετικά δεινόσαυρο μηχάνημα που ήδη τρώει τα ζόρια του με αυτές (LR / PS) 

 

13 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ολοι τα ίδια ζόρια περνάμε. Έχουν βαρύνει αρκετά οι τελευταίες εκδόσεις των PS/LR και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις πετάνε και παραθυράκια ασυμβατότητας αν έχεις παλιό μοντέλο με παλιά κάρτα γραφικών και παλιότερα windows απο τα 11. Αυτό, και σε συνδυασμό με τις νεότερες καμέρες που βγάζουν αρχεία μεγαλύτερων μεγαπίξελ γονατίζουν τα παλιότερα μηχανήματα

Ψάχνω κι εγώ την λύση (άνοιξα αντίστοιχο θέμα στο υποφορουμ αναβαθμίσεων)

Επειδη θέλω μηχάνημα σχεδόν αποκλειστικά για φωτογραφία, άρχισα πλέον να σκέφτομαι και την λύση της apple...δυστυχώς.

Δεν θέλω να μπω σε μια διαδικασία "ποια κάρτα ταιριάζει με ποια motherboard και ποιο τροφοδοτικό..." κλπ, για να δουλεύουν όλα σωστά

     Δοκιμάστε και οι 2 σας το Wubiinstaller . Θα σας εγκαταστήσει μία διανομή Ubuntu με τον ίδιο τρόπο που κάνετε εγκατάσταση μία οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή. Στην εκκίνηση θα εμφανίζεται η μαύρη οθόνη όπου επιλέγετε με ποιο λειτουργικό θα εκκινήσετε . Αν το αφήσετε θα σας οδηγήσει από προεπιλογή στα Windows . Από εκεί και πέρα δείτε στα φορουμ της Ubuntu αν μπορείτε να δουλέψετε με Ps . 

   Το Wubiinstaller απεγκαθίσταται όποια στιγμή θέλετε με τον όμοιο τρόπο που κάνετε με οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή σε περιβάλλον Windows .

  Η Ubuntu που θα σας εγκαταστήσει είναι μικρή σε μέγεθος , έχει προεγκατεστημένα πολλά και διάφορα , όπως περιηγητές κλπ .

  Σίγουρα μπορείτε να δουλέψετε με το GIMP έτσι κι' αλλιώς . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@highpriest

Ναι..το είχα πετύχει το θέμα σου οταν έψαχνα και εγω διάφορα!..

Χμ..σε apple δε ξέρω αν θα πήγαινα..και πολλά τα μαρούλια και δεν εχω τη παραμικρη ιδέα τι σε περιμένει οσο αφορά μελλοντικες αναβαθμισεις hardware. 

Μπορει και να ειμαι λάθος. 

Τα ιδια και εγω με εσένα (οπως ειχες γράψει στο άλλο νημα σου) με την έλευση του AI τα πράγματα "έγιναν πιο βαριά"..

Αυτο με έκανε να μπω σε μια διαδικασία αναβάθμισεων, ξεκίνησα με την καρτα γραφικών (που εκει παιζει ρόλο η gpu οπως διάβασα) πηγα σε μια nvidia 1660 ti, εναν i7 4790 (4 gen cpu...) και μνήμη απο 16 σε 32GB DDR3.

Μήπως με βγάλει αλλα 1-2 χρόνια..

 

Απλες εργασίες στο PS οπως focus stacking, να πετάξεις 5-6-10 φωτογραφίες σε layers και να μασκαρεις το κανει ακόμα. Και πριν την αναβάθμιση τα έκανε αυτα.

Στο LR (και στο camera raw) θα βαρύνει πολύ όταν το παρακανω.

 

Σκέφτομαι τα Windows 11, αν έχει προχωρήσει κανείς και είναι όλα οκ;..

 

@babisskg

Δεν..

Διότι χρησιμοποιώ τις εφαρμογές (γνήσιες) της adobe..αυτες έχω μάθει, αυτές με εξυπηρετούν μια χαρά οπότε δεν μπορώ να μεταβώ σε κάτι άλλο..

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

@highpriest

Ναι..το είχα πετύχει το θέμα σου οταν έψαχνα και εγω διάφορα!..

Χμ..σε apple δε ξέρω αν θα πήγαινα..και πολλά τα μαρούλια και δεν εχω τη παραμικρη ιδέα τι σε περιμένει οσο αφορά μελλοντικες αναβαθμισεις hardware. 

Μπορει και να ειμαι λάθος. 

Τα ιδια και εγω με εσένα (οπως ειχες γράψει στο άλλο νημα σου) με την έλευση του AI τα πράγματα "έγιναν πιο βαριά"..

Αυτο με έκανε να μπω σε μια διαδικασία αναβάθμισεων, ξεκίνησα με την καρτα γραφικών (που εκει παιζει ρόλο η gpu οπως διάβασα) πηγα σε μια nvidia 1660 ti, εναν i7 4790 (4 gen cpu...) και μνήμη απο 16 σε 32GB DDR3.

Μήπως με βγάλει αλλα 1-2 χρόνια..

 

Απλες εργασίες στο PS οπως focus stacking, να πετάξεις 5-6-10 φωτογραφίες σε layers και να μασκαρεις το κανει ακόμα. Και πριν την αναβάθμιση τα έκανε αυτα.

Στο LR (και στο camera raw) θα βαρύνει πολύ όταν το παρακανω.

 

Σκέφτομαι τα Windows 11, αν έχει προχωρήσει κανείς και είναι όλα οκ;..

 

Διαβάζω πολλά review και βλέπω πολλά βίντεο για apple mini pc. Την βασική έκδοση στα 650 ευρώ περίπου. Με μόλις 8GB μνήμη λένε πως διαχειρίζεται μια χαρά μέχρι και επεξεργασία βίντεο.
Η έκδοση με τα 16GB πετάει, αλλά είναι και στα 1000 ευρώ.

Για τις αναβαθμίσεις με την apple δεν θα έχεις θέμα. Εχω ένα ipad 2020 την βασική έκδοση, κάνω επεξεργασία με μόλις 3GB, παίρνει μόνο του όλες τις αναβαθμίσεις, η μπαταρία κρατάει περίπου όσο και την πρώτη μέρα, ενώ δεν έχει κρασάρει ποτέ. Καταλαβαίνω τους χρήστες της apple. Τα πληρώνουν χοντρα μεν, αλλά απλά δουλεύει. Ασχολείσαι με την δουλειά σου και όχι πως να το κάνεις να δουλέψει.
Απλά ζορίζομαι να αλλάξω ολόκληρο οικοσύστημα και να "δεθώ" στο άρμα της apple. Δεν την θέλω σαν εταιρία.

 

Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για στήσιμο απο την αρχή ενός καλού συστήματος για φωτογραφία, ας τα γράψει αναλυτικά.

17 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

     Δοκιμάστε και οι 2 σας το Wubiinstaller . Θα σας εγκαταστήσει μία διανομή Ubuntu με τον ίδιο τρόπο που κάνετε εγκατάσταση μία οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή. Στην εκκίνηση θα εμφανίζεται η μαύρη οθόνη όπου επιλέγετε με ποιο λειτουργικό θα εκκινήσετε . Αν το αφήσετε θα σας οδηγήσει από προεπιλογή στα Windows . Από εκεί και πέρα δείτε στα φορουμ της Ubuntu αν μπορείτε να δουλέψετε με Ps . 

   Το Wubiinstaller απεγκαθίσταται όποια στιγμή θέλετε με τον όμοιο τρόπο που κάνετε με οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή σε περιβάλλον Windows .

  Η Ubuntu που θα σας εγκαταστήσει είναι μικρή σε μέγεθος , έχει προεγκατεστημένα πολλά και διάφορα , όπως περιηγητές κλπ .

  Σίγουρα μπορείτε να δουλέψετε με το GIMP έτσι κι' αλλιώς . 

Αυτά είναι που θέλω να αποφύγω...
Δοκίμασα και ubuntu, δοκίμασα και gimp δοκίμασα και raw therapie και dark table και άλλα δωρεάν. Επίσης και κάποια πληρωμένα όπως το affinity πχ. 
Στην περίπτωση μου είναι κακή διαχείριση χρόνου να συνεχίσω να δοκιμάζω λύσεις ελεύθερου κώδικα και να ψάχνω υποστήριξη στα φορουμ τους. Τόσο στο λειτουργικό όσο και στα προγράμματα επεξεργασίας.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, highpriest είπε

Διαβάζω πολλά review και βλέπω πολλά βίντεο για apple mini pc. Την βασική έκδοση στα 650 ευρώ περίπου. Με μόλις 8GB μνήμη λένε πως διαχειρίζεται μια χαρά μέχρι και επεξεργασία βίντεο.
Η έκδοση με τα 16GB πετάει, αλλά είναι και στα 1000 ευρώ.

Για τις αναβαθμίσεις με την apple δεν θα έχεις θέμα. Εχω ένα ipad 2020 την βασική έκδοση, κάνω επεξεργασία με μόλις 3GB, παίρνει μόνο του όλες τις αναβαθμίσεις, η μπαταρία κρατάει περίπου όσο και την πρώτη μέρα, ενώ δεν έχει κρασάρει ποτέ. Καταλαβαίνω τους χρήστες της apple. Τα πληρώνουν χοντρα μεν, αλλά απλά δουλεύει. Ασχολείσαι με την δουλειά σου και όχι πως να το κάνεις να δουλέψει.
Απλά ζορίζομαι να αλλάξω ολόκληρο οικοσύστημα και να "δεθώ" στο άρμα της apple. Δεν την θέλω σαν εταιρία.

 

Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για στήσιμο απο την αρχή ενός καλού συστήματος για φωτογραφία, ας τα γράψει αναλυτικά.

Αυτά είναι που θέλω να αποφύγω...
Δοκίμασα και ububtu, δοκίμασα και gimp δοκίμασα και raw therapie και dark table και άλλα δωρεάν. Επίσης και κάποια πληρωμένα όπως το affinity πχ. 
Στην περίπτωση μου είναι κακή διαχείριση χρόνου να συνεχίσω να δοκιμάζω λύσεις ελεύθερου κώδικα και να ψάχνω υποστήριξη στα φορουμ τους. Τόσο στο λειτουργικό όσο και στα προγράμματα επεξεργασίας.

 

    Παραμένει μονόδρομος για να ξαλαφρώσει ένας υπολογιστής . Παρόλαυτα χρειάζεται επεξεργαστική ισχύς για διάφορες εφαρμογές . Οπότε πάτε για υπολογιστή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το lr δυστυχώς δεν ειναι μόνο βαρύ, ειναι και κακογραμμένο στις διάφορες παραλαγές του. Κατα καιρούς δουλεύει καλύτερα ή χειρότερα. 

Το 17-18 που το εκαναν rebrand σε classic κλπ, το δουλεύαμε σε pc με xeon επεξεργαστή 16 core αν θυμαμαι σωστά + 64 gb ram με αρχεία απο 810, χωρίς stacking ή τίποτα άλλες τρελές επεξεργασίες. Κάθε μέρα παίζει να το έκλεινα και να το άνοιγα πανω απο 10 φορές για να "καθαρίσει" η cache και να σταματήσει να κολλάει, μου είχε σπάσει τα νεύρα🤬 Ξαφνικά πήρε ενα update και έστρωσε, μετά ξαναχάλασε και πάει λέγοντας 😂

 

Τεσπα, στην παρούσα φάση με σχετικά φρέσκο pc (φαινονται στη υπογραφή μου τα specs) δεν έχω θέματα, δεν κάνω και τρελά πράγματα.

Η οθόνη μπορώ να πω ήταν η πιο σημαντική προσθήκη αν και δεν νομίζω να την αγόραζα αν την πλήρωνα και δεν την έπαιρνα αντικατάσταση τη στιγμή που ουσιαστικά δεν βγάζω λεφτά απο τη φωτογραφία

Επεξ/σία από and_64
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, and_64 είπε

Το lr δυστυχώς δεν ειναι μόνο βαρύ, ειναι και κακογραμμένο στις διάφορες παραλαγές του. Κατα καιρούς δουλεύει καλύτερα ή χειρότερα. 

Το 17-18 που το εκαναν rebrand σε classic κλπ, το δουλεύαμε σε pc με xeon επεξεργαστή 16 core αν θυμαμαι σωστά + 64 gb ram με αρχεία απο 810, χωρίς stacking ή τίποτα άλλες τρελές επεξεργασίες. Κάθε μέρα παίζει να το έκλεινα και να το άνοιγα πανω απο 10 φορές για να "καθαρίσει" η cache και να σταματήσει να κολλάει, μου είχε σπάσει τα νεύρα🤬 Ξαφνικά πήρε ενα update και έστρωσε, μετά ξαναχάλασε και πάει λέγοντας 😂

 

Τεσπα, στην παρούσα φάση με σχετικά φρέσκο pc (φαινονται στη υπογραφή μου τα specs) δεν έχω θέματα, δεν κάνω και τρελά πράγματα.

Η οθόνη μπορώ να πω ήταν η πιο σημαντική προσθήκη αν και δεν νομίζω να την αγόραζα αν την πλήρωνα και δεν την έπαιρνα αντικατάσταση τη στιγμή που ουσιαστικά δεν βγάζω λεφτά απο τη φωτογραφία

     Δεν λέω περισσότερα αφού το ζήτημα της επεξεργαστικής ισχύος είναι γνωστό και κατανοητό . Της κάθε τόσο απαιτούμενης να πρέπει να αυξηθεί χάριν ......... με ότι αυτό συνεπάγεται στην τσέπη του καθενός . 

   Ευχήθηκα πρόσφατα σε κάποιον γνωστό τα καλορίζικα για την μετάβαση του σε άλλο σύστημα / μάρκα λέγοντας του πως εύχομαι να καταφέρει να δεί διαφορετικά τα πράγματα γύρω του και πολύ σωστά μου απάντησε ότι το μόνο σίγουρο που θα έβλεπε διαφορετικό ήταν ο τραπεζικός του λογαριασμός ........ εννοείται πως όσοι βγάζουν χρήματα από αυτή την διαδικασία έχουν σοβαρούς λόγους να προχωρήσουν όπως πρέπει .

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, and_64 είπε

Το lr δυστυχώς δεν ειναι μόνο βαρύ, ειναι και κακογραμμένο στις διάφορες παραλαγές του. Κατα καιρούς δουλεύει καλύτερα ή χειρότερα. 

Το 17-18 που το εκαναν rebrand σε classic κλπ, το δουλεύαμε σε pc με xeon επεξεργαστή 16 core αν θυμαμαι σωστά + 64 gb ram με αρχεία απο 810, χωρίς stacking ή τίποτα άλλες τρελές επεξεργασίες. Κάθε μέρα παίζει να το έκλεινα και να το άνοιγα πανω απο 10 φορές για να "καθαρίσει" η cache και να σταματήσει να κολλάει, μου είχε σπάσει τα νεύρα🤬 Ξαφνικά πήρε ενα update και έστρωσε, μετά ξαναχάλασε και πάει λέγοντας 😂

 

Τεσπα, στην παρούσα φάση με σχετικά φρέσκο pc (φαινονται στη υπογραφή μου τα specs) δεν έχω θέματα, δεν κάνω και τρελά πράγματα.

Η οθόνη μπορώ να πω ήταν η πιο σημαντική προσθήκη αν και δεν νομίζω να την αγόραζα αν την πλήρωνα και δεν την έπαιρνα αντικατάσταση τη στιγμή που ουσιαστικά δεν βγάζω λεφτά απο τη φωτογραφία

Όσο πιο πολλά τα μεγαπίξελ τόσο πιο δύσκολα τα πράγματα.
Μέχρι 20-24-26 megapixel ψιλοπαλεύεται η κατάσταση. Απο εκει και πάνω το χάος!
Οταν παίρνω hi resolution αρχείο με την G9 στα 80 μεγαπίξελ, ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να το διαχειριστεί.

 

Πάντως μέχρι 16 μεγαπίξελ (επειδή έχω και παλιότερες κάμερες), ακόμη και ένας μέτριος υπολογιστής δεκαετίας με μια entry level καρτα γραφικών και 16GB ram σαν τον δικό μου, τα πάει μια χαρά.

Αρα το πρόβλημα δεν είναι οι υπολογιστές, είναι ότι αναβαθμίζουμε σε όλο και καλύτερες κάμερες, ενώ δεν κάνουμε το αντίστοιχο στα desktop συστήματα.😆

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, highpriest είπε

Όσο πιο πολλά τα μεγαπίξελ τόσο πιο δύσκολα τα πράγματα.
Μέχρι 20-24-26 megapixel ψιλοπαλεύεται η κατάσταση. Απο εκει και πάνω το χάος!
Οταν παίρνω hi resolution αρχείο με την G9 στα 80 μεγαπίξελ, ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να το διαχειριστεί.

 

Πάντως μέχρι 16 μεγαπίξελ (επειδή έχω και παλιότερες κάμερες), ακόμη και ένας μέτριος υπολογιστής δεκαετίας με μια entry level καρτα γραφικών και 16GB ram σαν τον δικό μου, τα πάει μια χαρά.

Αρα το πρόβλημα δεν είναι οι υπολογιστές, είναι ότι αναβαθμίζουμε σε όλο και καλύτερες κάμερες, ενώ δεν κάνουμε το αντίστοιχο στα desktop συστήματα.😆

     Ναι .......... θα πω ένα τελευταίο ....... πως πρώτα πρέπει να αναβαθμιστεί ο τραπεζικός λογαριασμός του καθενός σε έκδοση 500.000 και όχι σε 5.0 που είναι τώρα ....... έτσι θα καλυφθούν όλα τα μελλοντικά ζητήματα σε επίπεδο hardware ........ κι' όταν λέω έκδοση 500.000 εννοώ ελεύθερη καταναλωτική ισχύς ........ άνευ άλλων περιφερειακών ......... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@highpriest

Όχι software!..αναβαθμισεις hardware εννοούσα!

Για μελλοντική τυχόν οποία αναβάθμιση!

Δεν εχω ιδέα ξαναλεω!..

Με τα 1000€ πιστεύω κάποιος φτιάχνει ενα τούμπανο pc (οχι με περιφερειακά, μόνο το pc)

Στα 4-5-6 χρόνια κανεις μια αναβάθμιση με μεταχειρισμένα πράγματα που πάντα βρίσκονται (πχ εναν καλύτερο επεξεργαστή, μνημη ram καμια καρτα γραφικών κλπ) να του δώσουμε αλλα 4-5 χρόνια ανάσας. 

Να παει μια δεκαετία για παράδειγμα..

Αυτο γίνεται με ενα apple? 

Οντως ρωτάω δεν εχω ιδέα. 

 

 

 

@toni31

Στο αλλο νήμα εκει σίγουρα θα σε βοηθήσουν κατάλληλα τα παιδιά! 

Στο μονο που θα σταθώ και συμφωνώ απόλυτα με τον @and_64 είναι για το κομμάτι της οθόνης που λες.

Για επεξεργασία εικονας βίντεο κλπ κλπ και εγω την θεωρώ απο τα πρωτεύον περιφερειακά του υπολογιστή που πρέπει να δώσουμε σημασία. 

Ένα monitor εξάλλου ειναι και επένδυση μιας και οσο δουλεύει το κρατάμε και αποδίδει οπως οταν το πήραμε. 

Να προσθέσω και calibration? 😅

 

Είχα αφησει πισω θυμάμαι την ολη διαδικασία αναβάθμισης λογο του οτι ειχα μια τρισαθλια οθόνη για τη δουλειά που τη θέλουμε. 

Ετσι άλλαξα οθόνη κ αργότερα αναβάθμισα καπως το σύστημα. 

Ξαναλεω όμως, τρισαθλια για επεξεργασία φωτογραφίας. 

Δεν έκανε ουτε για αστείο. 

 

@all

Ποιος ειπε οτι η φωτογραφία ειναι φθηνό χόμπι; 🥺

Να φακους να κάμερες να φλας να υπολογιστή οθόνες κλπ...

Τα ανακαλύπτεις στη πορεια αυτά 😅

 

Θελει πολλούς συμβιβασμούς να βρεθεί η ισορροπία ειδικα για καποιον που ειναι απλα χόμπι και ψυχοθεραπεία και οχι επαγγελματίας και ζει απο αυτο (ή βγάζει τα εξτρα του) 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

@highpriest

Όχι software!..αναβαθμισεις hardware εννοούσα!

Για μελλοντική τυχόν οποία αναβάθμιση!

Δεν εχω ιδέα ξαναλεω!..

Με τα 1000€ πιστεύω κάποιος φτιάχνει ενα τούμπανο pc (οχι με περιφερειακά, μόνο το pc)

Στα 4-5-6 χρόνια κανεις μια αναβάθμιση με μεταχειρισμένα πράγματα που πάντα βρίσκονται (πχ εναν καλύτερο επεξεργαστή, μνημη ram καμια καρτα γραφικών κλπ) να του δώσουμε αλλα 4-5 χρόνια ανάσας. 

Να παει μια δεκαετία για παράδειγμα..

Αυτο γίνεται με ενα apple? 

Οντως ρωτάω δεν εχω ιδέα. 

 

 

 

 

Αν κρίνω απο την δική μου εμπειρία με iphone και ipad, αλλά και όσα διαβάζω για desktop και laptop της Apple, νομίζω πως λειτουργούν με άλλο σύστημα αναβάθμισης.
Ενας power user αγοράζει σήμερα Apple και για 5-6 χρόνια δεν χρειάζεται να ασχοληθεί με κανενός είδους αναβάθμιση, ενώ στην πορεία πουλάει τον εξοπλισμό μετά την πενταετία σε έναν home user για να του πάει άλλα 5 χρόνια απροβλημάτιστα. 

Αντιστοιχα ένας home user μετά απο μια 5ετία παροπλίζει τον εξοπλισμό και αγοράζει ξανα μεταχειρισμένο 5ετίας.

Κάπως έτσι δουλευει το σύστημα στα Apple προϊόντα, επειδή απο πίσω υπάρχει μια συνεχής βελτίωση hardware και software ώστε να συμβαδίζουν απροβλημάτιστα για 10 χρόνια τουλάχιστον. Μέχρι 5-6 χρόνια  με αναβαθμίσεις και απο κει και μετά με light εκδόσεις νέων features.

H έννοια αναβάθμιση hardware σε apple είναι πώληση μεταχειρισμένου και αγορα νέου.

Αυτό τουλάχιστον έχω αντιληφθεί εγώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

 

Με τα 1000€ πιστεύω κάποιος φτιάχνει ενα τούμπανο pc (οχι με περιφερειακά, μόνο το pc)

 

Τι σύστημα θα έστηνες με τόσα;
Κάνε μια λίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...