Προς το περιεχόμενο

PC Hardware and Software


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, toni31 είπε

Καλορίζικο - καλοδούλευτο.

Με οθόνη έχεις κάνει κάτι?

Ευχαριστώ

Οθόνη είχα απο πριν. Είμαι με μια 27άρα dell 2717
Είναι μπόμπα.😉
Πιο πολύ με νοιάζει η πιστότητα χρωμάτων και σε αυτόν τον τομέα με καλύπτει πολύ καλά.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/7/2023 στις 9:35 ΜΜ, highpriest είπε

Ευχαριστώ

Οθόνη είχα απο πριν. Είμαι με μια 27άρα dell 2717
Είναι μπόμπα.😉
Πιο πολύ με νοιάζει η πιστότητα χρωμάτων και σε αυτόν τον τομέα με καλύπτει πολύ καλά.

 

Καλορίζικο, καλοδούλευτο!

 

+1 για την οθόνη! 

Εχω μια παρόμοια με την δικια σου, την U2719D

Χαίρεσαι να δουλεύεις.

Την εχω καλιμπραρει και με το spider x

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 30/06/2023 at 09:46, highpriest said:

Ολοι τα ίδια ζόρια περνάμε. Έχουν βαρύνει αρκετά οι τελευταίες εκδόσεις των PS/LR και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις πετάνε και παραθυράκια ασυμβατότητας αν έχεις παλιό μοντέλο με παλιά κάρτα γραφικών και παλιότερα windows απο τα 11. Αυτό, και σε συνδυασμό με τις νεότερες καμέρες που βγάζουν αρχεία περισσότερων μεγαπίξελ γονατίζουν τα παλιότερα μηχανήματα

Ψάχνω κι εγώ την λύση (άνοιξα αντίστοιχο θέμα στο υποφορουμ αναβαθμίσεων)

Επειδη θέλω μηχάνημα σχεδόν αποκλειστικά για φωτογραφία, άρχισα πλέον να σκέφτομαι και την λύση της apple...δυστυχώς.

Δεν θέλω να μπω σε μια διαδικασία "ποια κάρτα ταιριάζει με ποια motherboard και ποιο τροφοδοτικό..." κλπ, για να δουλεύουν όλα σωστά

Amd ryzen 5900X, 64 GB ram, Nvidia 970 και δεν καταλαβαίνει μία, ούτε από ΑΙ φίλτρα ούτε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2023 στις 2:48 ΜΜ, highpriest είπε

Τελικά έχτισα σύστημα...

 

Ryzen 7 5700g

motherboard tomahawk B550

RAM 32GB στα 4133

GPU ASUS RX6600 8GB

Σκληρός Samsung 980 1ΤΒ

τροφοδοτικό 650w bequiet power 10

και ένα καλο κουτάκι με ενσωματωμένη ψύξη (3 ανεμιστήρες)
 

Επανέρχομαι με εντυπώσεις για όσους ενδιαφέρονται.

Ανοικτά Davinci resolve - Lightroom classic - Spotify να παίζει και 10 tabs ανοικτά και το μηχάνημα δεν καταλαβαίνει τίποτα. Την μνήμη τεντώνω λίγο στα όρια, αλλά θα πατήσω πάνω άλλα 32GB να ξεμπερδεύω.

Νομίζω για μια 3ετία-4ετία θα είμαι κομπλέ.

Συνιστάται υπεύθυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, highpriest είπε

Επανέρχομαι με εντυπώσεις για όσους ενδιαφέρονται.

Ανοικτά Davinci resolve - Lightroom classic - Spotify να παίζει και 10 tabs ανοικτά και το μηχάνημα δεν καταλαβαίνει τίποτα. Την μνήμη τεντώνω λίγο στα όρια, αλλά θα πατήσω πάνω άλλα 32GB να ξεμπερδεύω.

Νομίζω για μια 3ετία-4ετία θα είμαι κομπλέ.

Συνιστάται υπεύθυνα.

Το davinci resolve επεξεργάζεται 4k αρχεία σε real time; Θέλω να πω ο χρόνος επεξεργασίας και αποθήκευσης ενός λεπτού βίντεο αντιστοιχεί σε ένα λεπτό  rendering; 

Εννοείται χωρίς proxies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Το davinci resolve επεξεργάζεται 4k αρχεία σε real time; Θέλω να πω ο χρόνος επεξεργασίας και αποθήκευσης ενός λεπτού βίντεο αντιστοιχεί σε ένα λεπτό  rendering; 

Εννοείται χωρίς proxies.


Προσωπικά δοκιμάζω το timeline proxy στην μισή ανάλυση και φαίνεται να δουλεύει μια χαρά, χωρίς να χάνει ανάλυση στο  4k κατα την εξαγωγή. 
Μακάρι να μπορούσα να σε διαφωτίσω περισσότερο, αλλά τώρα ξεκίνησα να το δουλεύω το πρόγραμμα. 
Στην πορεία και σε ανάλογο νήμα (αν υπάρχει) θα γράψω εντυπώσεις και για την εφαρμογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Βγάζω πάντα σε RAW ώστε αν χρειαστεί να επεξεργαστώ μια συγκεκριμένη φωτογραφία, να έχω το "αρνητικό" της για περισσότερη πληροφορία. Αυτό φυσικά, πέρα από το RAW, απαιτεί και χρόνο.

Σε κάθε άλλη περίπτωση θέλω μια απλή γρήγορη διόρθωση.

Δοκιμάζοντας 3 διαφορετικούς τρόπους, του ενός κλικ ο καθένας, παίρνω διαφορετικά αποτελέσματα, που αλλιώς απεικονίζονται στην αμφιβόλου ποιότητας οθόνη μου και αλλιώς στο web.

Αν κάποιος έχει καλιμπραρισμένη (ή έστω καλή) οθόνη μπορεί να κατεβάσει και να αξιολογήσει ποια φωτογραφία από τις 3 δείχνει πιο φυσική;

Adobe Camera RAW

Photolemur

Radiant Photo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Βγάζω πάντα σε RAW ώστε αν χρειαστεί να επεξεργαστώ μια συγκεκριμένη φωτογραφία, να έχω το "αρνητικό" της για περισσότερη πληροφορία. Αυτό φυσικά, πέρα από το RAW, απαιτεί και χρόνο.

Σε κάθε άλλη περίπτωση θέλω μια απλή γρήγορη διόρθωση.

Δοκιμάζοντας 3 διαφορετικούς τρόπους, του ενός κλικ ο καθένας, παίρνω διαφορετικά αποτελέσματα, που αλλιώς απεικονίζονται στην αμφιβόλου ποιότητας οθόνη μου και αλλιώς στο web.

Αν κάποιος έχει καλιμπραρισμένη (ή έστω καλή) οθόνη μπορεί να κατεβάσει και να αξιολογήσει ποια φωτογραφία από τις 3 δείχνει πιο φυσική;

Adobe Camera RAW

Photolemur

Radiant Photo

Χωρίς να μπορώ με σιγουριά να πω κατα πόσο είναι τα αληθινά χρώματα την στιγμή που πήρες την φώτο, πιο φυσική φαίνεται η Photolemur. Την βλέπω ευχάριστα.
Στο adobe RAW η θάλασσα φαίνεται μωβ (μάλλον πολύ magenta tint), ενώ στο Radiant photo τα χόρτα σου όλα έχουν ένα αφύσικο πράσινο και έχει χαθεί το κιτρινο και το πορτοκαλί (μάλλον τσιμπημένο green tint και saturation)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, highpriest είπε

Στο adobe RAW η θάλασσα φαίνεται μωβ (μάλλον πολύ magenta tint), ενώ στο Radiant photo τα χόρτα σου όλα έχουν ένα αφύσικο πράσινο και έχει χαθεί το κιτρινο και το πορτοκαλί (μάλλον τσιμπημένο green tint και saturation)

Ώστε τα βλέπεις κι εσύ έτσι περίεργα! Άρα φταίει το imgbb που για κάποιον περίεργο λόγο αλλοιώνει τα χρώματα. Θα κοιτάξω να βρω τρόπο να ανεβάσω τα original αρχεία γιατί δείχνουν τελείως διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Ώστε τα βλέπεις κι εσύ έτσι περίεργα! Άρα φταίει το imgbb που για κάποιον περίεργο λόγο αλλοιώνει τα χρώματα. Θα κοιτάξω να βρω τρόπο να ανεβάσω τα original αρχεία γιατί δείχνουν τελείως διαφορετικά.

Ακριβώς τα ίδια που έγραψε ο highpriest παρατηρώ και εγώ στην όχι καλιμπραρισμένη DELL μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, udroxoos είπε

Ώστε τα βλέπεις κι εσύ έτσι περίεργα! Άρα φταίει το imgbb που για κάποιον περίεργο λόγο αλλοιώνει τα χρώματα. Θα κοιτάξω να βρω τρόπο να ανεβάσω τα original αρχεία γιατί δείχνουν τελείως διαφορετικά.

Οκ. Ανέβασα τα γνήσια jpeg

Adobe Camera RAW

Photolemur

Radiant Photo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Οκ. Ανέβασα τα γνήσια jpeg

Adobe Camera RAW

Photolemur

Radiant Photo

Εδώ το adobe RAW είναι σαφώς καλύτερο και είναι και το προτιμότερο απο τα τρία
 

Το photolemur έχει green tint στα βουνά στο backround, ενώ παραδόξως όχι στο foreground. Επίσης τσιμπημένη θερμοκρασία προς το κίτρινο

Το Radiant Photo συνεχίζει να είναι χάλια και να δείχνει σαν φώτο απο κινητό. Ovesaturated και περιέργως όσο ανοίγει η εικόνα σε μέγεθος, τόσο μοιάζει σαν να πάρθηκε με κινητό

Αλήθεια, με τι τραβήχτηκε η εικόνα;
Επειδή αν είναι με κινητό, Adobe και Photolemur το κρύβουν καλά.

Edit: διατηρώ μια επιφύλαξη για τα παραπάνω, επειδή τα βλέπω απο άλλη (αν και καλή) οθόνη. Όταν πάω στην καλιμπραρισμένη, θα επανέλθω για επιβεβαίωση ή όχι.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα να πω εκ των προτέρων τη γνώμη μου. Το ACR δίνει σαφώς το καλύτερο, πιο φυσικό αποτέλεσμα. Με τον τονισμό του δέρματος έχει ένα θέμα (όπως όλα τα αυτοματοποιημένα plugins) αλλά στα τοπία έρχεται πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί τα ρυθμίζουν έτσι ώστε οι φωτογραφίες να μοιάζουν εντελώς αφύσικες, σαν να έρχονται από κινητό!

Με Nikon D7200 την έβγαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, udroxoos είπε

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τα ρυθμίζουν έτσι ώστε οι φωτογραφίες να μοιάζουν εντελώς αφύσικες, σαν να έρχονται από κινητό!

 

Επειδη ο κόσμος έχει συνηθίσει να βλέπει φωτογραφίες από κάμερες κινητών
Παστέλ χρώματα και παραμορφωμένα πορτραίτα με 87 φιλτρα επάνω που κάνουν το θέμα αγνώριστο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, highpriest είπε

Επειδη ο κόσμος έχει συνηθίσει να βλέπει φωτογραφίες από κάμερες κινητών
Παστέλ χρώματα και παραμορφωμένα πορτραίτα με 87 φιλτρα επάνω που κάνουν το θέμα αγνώριστο.

     Κι' έτσι , όταν δουν κάτι τραβηγμένο με κανονικό φακό , παλαιάς τεχνολογίας αισθητήρα και λίγα mp ........ η σύγκριση αναπόφευκτα τρομάζει και γυρίζουν γρήγορα στα γνωστά και μη εξαιρετέα .......... 

ShadowPic_936.jpg

ShadowPic_3017.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...