Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με lan σε ASUS M5A99X EVO


rufianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αναβάθμιση ταχύτητας σε 1gbit στα τεστ το μέγιστο που μου βγάζει είναι περίπου στα 600mbit.

Δοκιμή καλωδίου σε λάπτοπ και άλλο desktop με αποτέλεσμα 900+

Τοποθέτηση κάρτας δικτύου 2.5mbit tp-link tx201 στην θύρα pci express 2.0 (η κάρτα είναι για 2.1)

Με ίδια αποτελέσματα στα τέστ.

Καμμιά ιδέα τι μπορεί να πηγαίνει λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μέγιστο που μπορεί να πιαστεί σε ενσύρματο Gigabit δίκτυo είναι ~940Mbps. Για να έχεις την πλήρη ταχύτητα του πακέτου σου, χρειάζεται κάρτα δικτύου 2,5Gbps και στα 2 άκρα του καλωδίου, δηλαδή και στον υπολογιστή (που το έχεις κάνει) αλλά και στο ΟΝΤ (που προς το παρόν κανένα από αυτά που δίνουν οι πάροχοι δεν έχει).

Μόνη περίπτωση σήμερα είναι εφικτό σε Cosmote, όπου σε FTTH Gigabit συνδέσεις, αντί του ΟΝΤ δίνουν ένα Fritz Router στο οποίο τερματίζει κατευθείαν η οπτική ίνα και έχει μία θύρα LAN 2,5GHz για σύνδεση με τον υπολογιστή (ή συμβατό switch).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι φτάνει τα περίπου 600Mbit αντί για τα 900+ και με τις 2 κάρτες 1gbit και 2.5gbit.

Σε αυτό ψάχνω λύση.

Το ανέβασμα είναι κανονικό στα 100mbit.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που άλλοι υπολογιστές (όπως αναφέρεις) παίζουν στα 900+, το θέμα προφανώς είναι στην κάρτα (ή στον οδηγό της).

Δοκίμασε τον οδηγό της Realtek αντί αυτού που βρίσκουν τα Windows. Βλέπω ότι στηρίζεται στο RTL8125 chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτούς τους drivers δουλεύω.

Μάλλον επηρεάζει το αποτέλεσμα του τεστ η ύπαρξη access point για τους πελάτες της επιχείρησης και τσάμπα σπάω το κεφάλι μου.

Δοκίμασα ξανά με το λάπτοπ και είχα ίδιες μέτριες ταχύτητες με του σταθερού.

Κάποια στιγμή που δεν θα είναι κανείς στο wi-fi θα ξαναμετρήσω.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 30/06/2023 at 20:51, rufianos said:

Με αυτούς τους drivers δουλεύω.

Μάλλον επηρεάζει το αποτέλεσμα του τεστ η ύπαρξη access point για τους πελάτες της επιχείρησης και τσάμπα σπάω το κεφάλι μου.

Δοκίμασα ξανά με το λάπτοπ και είχα ίδιες μέτριες ταχύτητες με του σταθερού.

Κάποια στιγμή που δεν θα είναι κανείς στο wi-fi θα ξαναμετρήσω.

Ευχαριστώ.

 

Πολλες φορες μπορει να ειναι και θεμα Hardware .δηλαδη αν ειναι παλιο το Pc λαπτοπ δεν θα βγαλει  1g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/7/2023 στις 6:15 ΜΜ, poulinos είπε

Πολλες φορες μπορει να ειναι και θεμα Hardware .δηλαδη αν ειναι παλιο το Pc λαπτοπ δεν θα βγαλει  1g.

Το pc δοκιμής εκτός του δικού μου ήταν και αυτό 10+ ετών με Intel 3500k σε μια gigabyte ga-z77x-d3h.Και στην πρώτη μέτρηση μου είχε βγάλει ικανοποιητικά νούμερα.

Σύμφωνα με τον τεχνικό μου,συμβαίνει σε παλιές μητρικές για amd (am3+).

Ίσως είναι καιρός για μια μικρή αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/07/2023 at 08:23, rufianos said:

Το pc δοκιμής εκτός του δικού μου ήταν και αυτό 10+ ετών με Intel 3500k σε μια gigabyte ga-z77x-d3h.Και στην πρώτη μέτρηση μου είχε βγάλει ικανοποιητικά νούμερα.

Σύμφωνα με τον τεχνικό μου,συμβαίνει σε παλιές μητρικές για amd (am3+).

Ίσως είναι καιρός για μια μικρή αναβάθμιση.

αν πραγματι δεν ειναι λογω του access point που δινει στους πελατες τοτε ναι εφοσον δεν επαιξε με καινουρια καρτα που εβαλες(αν καταλαβα καλα) τοτε πας σε αναβαθμιση. να ενημερωσω οτι σε παλιο Laptop που ειχα δεν μπορουσα να φτασω ουτε τα 300mbit λογω οτι οταν εκανα το speedtest Της ookla πιταρε η cpu μου ασχετα που ηταν gigabit η καρτα. αυτο βεβαια το βλεπεις απο το task manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/8/2023 στις 1:49 ΜΜ, poulinos είπε

αν πραγματι δεν ειναι λογω του access point που δινει στους πελατες τοτε ναι εφοσον δεν επαιξε με καινουρια καρτα που εβαλες(αν καταλαβα καλα) τοτε πας σε αναβαθμιση. να ενημερωσω οτι σε παλιο Laptop που ειχα δεν μπορουσα να φτασω ουτε τα 300mbit λογω οτι οταν εκανα το speedtest Της ookla πιταρε η cpu μου ασχετα που ηταν gigabit η καρτα. αυτο βεβαια το βλεπεις απο το task manager.

Κάνει τα ίδια και μόνο με τον σταθερό υπολογιστή πάνω στο ρούτερ,χωρίς access point.Σε λαπτοπ dell 7537 με i5 4ης γενιάς το πάει καλά.Η cpu εφτασε στο 80% με μεγιστο τα 400mbit καθώς έχω και πελάτες με το wifi.Άρα η αναβάθμιση είναι μονόδρομος αν θέλω να έχω το 1gbit στο lan.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/08/2023 at 19:20, rufianos said:

Κάνει τα ίδια και μόνο με τον σταθερό υπολογιστή πάνω στο ρούτερ,χωρίς access point.Σε λαπτοπ dell 7537 με i5 4ης γενιάς το πάει καλά.Η cpu εφτασε στο 80% με μεγιστο τα 400mbit καθώς έχω και πελάτες με το wifi.Άρα η αναβάθμιση είναι μονόδρομος αν θέλω να έχω το 1gbit στο lan.

 

ε ναι μαλλον το Hardware δεν αντεχει.αν σε νοιαζει να εχεις 1gbit στο ενα pc τοτε μονοδρομος η αναβαθμιση.αλλιως το αφηνεις να φτανει τα 400+ που δεν ειναι λιγο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...