Προς το περιεχόμενο

Όρια στην ανάγνωση των tweets βάζει το Twitter


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βλέπει πόσοι Αμερικάνοι χρησιμοποιούν ήδη το telegram.

Δεν είναι το ίδιο σε καμία περίπτωση αλλά την δουλειά του την κάνει όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Περίεργο τόσος κακός χαμός για το Twitter στο forum πάντως. 

Τόσοι πολλοί το χρησιμοποιείτε εδώ μέσα και κόπτεστε; 

Προσωπικα δεν έχω λογαριασμό και δεν έχω άποψη. 

Αλλα αν όντως ισχύει ελπίζω στα διαφορα νέα από ειδησεογραφικά  (gazzetta, protothema κλπ) να σταματήσουν να ανεβάζουν βιντεάκια απτό Twitter γιατί απλά δεν θα μπορώ να τα δω. 

Λογαριασμό δεν θα κάνω ποτέ πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, polaki said:

Αλλα αν όντως ισχύει ελπίζω στα διαφορα νέα από ειδησεογραφικά  (gazzetta, protothema κλπ) να σταματήσουν να ανεβάζουν βιντεάκια απτό Twitter γιατί απλά δεν θα μπορώ να τα δω. 

Αν δεν εχεις λογαριασμο, πλεον δεν μπορεις να δεις τιποτα, τουλαχιστον στο site. Σου βγαζει απλα παραθυρο για login/sign up. Για embedded tweets δεν ξερω τι γινεται. Αυτο ισχυει ηδη και ειναι μονιμο.

Επεξ/σία από Clytoceyx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Clytoceyx said:

Αν δεν εχεις λογαριασμο, πλεον δεν μπορεις να δεις τιποτα, τουλαχιστον στο site. Σου βγαζει απλα παραθυρο για login/sign up. Για embedded tweets δεν ξερω τι γινεται. Αυτο ισχυει ηδη και ειναι μονιμο.

Κάποια είναι embedded και ακόμα παίζουν μέσα απτό site, κάποια άλλα τα πάτησα και με έστειλε Twitter και δεν μπόρεσα να τα δω!

πχ: https://www.gazzetta.gr/football/stoiximan-superleague/2235330/panathinaikos-frontistirio-kai-ta-gkazia-toy-iban-kai-i

 

 

IMG_2455.jpeg

IMG_2457.jpeg

1 minute ago, polaki said:

Κάποια είναι embedded και ακόμα παίζουν μέσα απτό site, κάποια άλλα τα πάτησα και με έστειλε Twitter και δεν μπόρεσα να τα δω!

πχ: https://www.gazzetta.gr/football/stoiximan-superleague/2235330/panathinaikos-frontistirio-kai-ta-gkazia-toy-iban-kai-i

 

 

IMG_2455.jpeg

IMG_2457.jpeg

Αυτό όμως είναι embedded και το βλέπω κανονικά:

 

IMG_2458.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, polaki είπε

Περίεργο τόσος κακός χαμός για το Twitter στο forum πάντως. 

Τόσοι πολλοί το χρησιμοποιείτε εδώ μέσα και κόπτεστε; 

Προσωπικα δεν έχω λογαριασμό και δεν έχω άποψη. 

Αλλα αν όντως ισχύει ελπίζω στα διαφορα νέα από ειδησεογραφικά  (gazzetta, protothema κλπ) να σταματήσουν να ανεβάζουν βιντεάκια απτό Twitter γιατί απλά δεν θα μπορώ να τα δω. 

Λογαριασμό δεν θα κάνω ποτέ πάντως.

Το τουιτερ ειναι μοναδικο στο ειδος του και ειναι αδύνατον να αντικατασταθεί σήμερα, στο μέλλον δεν ξέρω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, polaki said:

Κάποια είναι embedded και ακόμα παίζουν μέσα απτό site, κάποια άλλα τα πάτησα και με έστειλε Twitter και δεν μπόρεσα να τα δω!

πχ: https://www.gazzetta.gr/football/stoiximan-superleague/2235330/panathinaikos-frontistirio-kai-ta-gkazia-toy-iban-kai-i

Δοκιμασα και εγω αυτο το αρθρο (καθολου τυχαια, μιας και αναφερεται στο θεμα του οριου των tweets) απο incognito. Ολα τα tweets εμφανιζονται μια χαρα, αλλα αν πατησω να τα δω στο site μου βγαζει "Something went wrong. Try reloading".
Αρα τι σκ*τα περιορισμοι ειναι αυτοι; Θελει απλα να διωξει κοσμο απο το site; Το να βλεπεις ενα tweet embedded σε καποιο αλλο site, απ' οτι στο ιδιο το twitter, προσθετει μικροτερο βαρος στους servers; Πραγματικα, δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, klaftop said:

Ειχε 10 φορες περισσοτερα εσοδα ναι. Τα νουμερα τα μαγειρευουν ολες οι εταιριες να δειχνουν οτι ειναι οριακα στα κερδη τους για να μην πληρωνουν φορους, Δες πχ την amazon, google κανουν το ίδιο. Το οτι εχει καταστρεψει την εταιρια το παραδεχεται και ο ιδιος την αγορασε 44 δις και κατι μηνες μετα ο ίδιος την αποτιμησε 12 δις αρα 75% κατω σε λιγους μηνες. Και προσεξε αυτα ειναι τα δικα του νουμερα τα αληθινα λενε οτι ειναι ακομα πιο κατω. Οποτε ναι εισαι 100% λαθος στις πληροφοριες σου. Τωρα νομιζεις οτι οταν ολες οι αλλες πλατφορμες ειναι δωρεαν και καλυτερες θα κατσει κοσμος να τον κοροιδευει με "διαβασες πολλα ποστ πληρωσε" οχι βεβαια . Θα φύγει ή ακομα και αν δε φυγει θα ασχολείται λιγότερο αρα λιγοτερες διαφημισεις αρα λιγοτερα εσοδα. Ειναι χαζοι στο facebook και στην google που δεν κανουν τετοιες βλακειες; Για δες ποσες εκατοντάδες φορες περισσοτερα εσοδα εχουν απο το twitter του musk. 

Η νομιζεις οτι εταιριες θα κατσουν να πληρωνουν 1000ε τον μηνα για μια πλατφορμα 15 φορες μικρότερη απο το facebook και το ινσταγραμ, οχι φιλε θα το κλεισουν τελειως και θα επικεντρωθουν ολοι εκει. Η πελατειακή βαση ειναι η δυναμη οχι οι κουτοπονηριες για να βγαλεις λεφτα

Ποια πλατφόρμα έχεις; Να παω να κανω εγγραφή εκει..

Εχω χορτάσει θεωρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά παντως τον βλεπω αψυχολόγητο αυτον τον περιορισμό και αντε να πω οκ για τους μην επαληθευμένους, αλλά και για τους μπλέ 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Δεν βγάζει νόημα αυτό. Αν εβγαζε 10 φορές περισσότερα τότε δεν θα κινουσαν γη και ουρανό για να αναγκάσουν τον Musk να τηρήσει την αγορά.

Πράγμα που οι άλλες δεν κάνουν οπότε αντιλαμβάνεται κάποιος το γεγονός ότι το Twitter αιμοραγουσε. 

εάν κάτι έχει αξία 20 δις και πάει ο άλλος και το αγοράζει 44 δις. Λογικό δεν ειναι να θέλουν να το πουλήσουν ότι και να γίνει? 
Ξέρεις πόσα λέφτα πήραν οι επενδήτες? τα διπλά και βαλέ. Εάν είχες μετοχές 10 εκ τότε πήρες 22 εκ, δλδ 12 εκ παραπάνω. Λογικό δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Clytoceyx said:

Δοκιμασα και εγω αυτο το αρθρο (καθολου τυχαια, μιας και αναφερεται στο θεμα του οριου των tweets) απο incognito. Ολα τα tweets εμφανιζονται μια χαρα, αλλα αν πατησω να τα δω στο site μου βγαζει "Something went wrong. Try reloading".
Αρα τι σκ*τα περιορισμοι ειναι αυτοι; Θελει απλα να διωξει κοσμο απο το site; Το να βλεπεις ενα tweet embedded σε καποιο αλλο site, απ' οτι στο ιδιο το twitter, προσθετει μικροτερο βαρος στους servers; Πραγματικα, δεν ξερω.

Λοιπόν το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, χωρίς βέβαια να ξέρω αν ισχύει ή όχι είναι ότι μπορεί όταν είναι embedded κάτι να μην περνάει τον έλεγχο του Twitter, γιατί πρακτικά τον έλεγχο αν μπορούμε να το υποθέσουμε έτσι τον έχει περάσει ήδη μια φορά για να επιτραπεί το embed.

Δηλαδή, πως μπορεί να ελέγξει το Twitter αν εγώ είμαι logged in, αν διαβάζω Gazzetta? Δεν μπορεί. 

Άρα ή κόβει τελείως τα embed και απλά τους αναγκάζει να στέλνουν τον viewer στο Twitter να δουν εκεί το shared content, ή απλά δεν κόβει τον περιορισμό. 

Κατι αντίστοιχο έχει και το Vimeo που το γνωρίζω έχοντας λογαριασμό με πληρωμή. 

Αν ανεβάζεις βίντεο έχεις δυνατότητα να το κρύψεις απτήν πλατφόρμα του Vimeo (δηλαδή ακόμα και με direct link να μην μπορείς να το δεις), αλλά να του δηλώσεις σε ποιο site (πχ insomnia.gr) θες να επιτρέψεις να εμφανίζεται το embedded video.

Αυτό κάνουν όλοι όσοι έχουν πχ πλατφόρμες e-learning με σεμινάρια κλπ. Τα video τους εμφανίζονται ΜΟΝΟ μέσω του δικού τους site, αλλά είναι hosted στο Vimeo.

Είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ως εξήγηση στο embed του Twitter.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

 

 

1 ώρα πριν, polaki είπε

Αλλα αν όντως ισχύει ελπίζω στα διαφορα νέα από ειδησεογραφικά  (gazzetta, protothema κλπ) να σταματήσουν να ανεβάζουν βιντεάκια απτό Twitter γιατί απλά δεν θα μπορώ να τα δω. 

Λογαριασμό δεν θα κάνω ποτέ πάντως.

Να πω την αλήθεια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο άλλος που θέλει να ανέβασει μια είδηση αντί να ανεβάσει την πηγή που θέλει ανεβάζει το τουιτ που αναφέρεται στην είδηση.

 Ελπίζω με την ευκαιρία να σταματήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Conan2046 said:

 

Να πω την αλήθεια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο άλλος που θέλει να ανέβασει μια είδηση αντί να ανεβάσει την πηγή που θέλει ανεβάζει το τουιτ που αναφέρεται στην είδηση.

 Ελπίζω με την ευκαιρία να σταματήσει.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σε αυτό είναι γιατί και αυτός από το tweet το πήρε γραμμή και απλά το ανεβάζει από εκεί για πιο γρήγορα. 

Αλλιως δεν έχει κάποιο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...