Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για κινητά Motorola


MariosCivilNTUA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε αναζήτηση νέου κινητού. Γενικά τι γνώμη έχετε για τα Motorola ? Είναι αξιόπιστα ? Από κινητά γνωρίζω αλλά με Motorola δεν έχω ξανασχοληθεί. Για το EDGE 40 τι γνώμη έχετε ?

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Έχω πάρει διάφορα κινητά. Συνήθως προτιμώ τα Samsung. Πριν λίγες ημέρες αγόρασα το Motorola razr 40 ultra. Θα έλεγα ότι με εντυπωσίασε. Δεν βρήκα κάποιο ελάττωμα ή έλλειψη. Έχει πολύ δυνατό και καθαρό ήχο στο ακουστικό, και λίγο καλύτερο σήμα από τα Samsung. Γενικά μου θυμίζει τα παλιά καλά Motorola. Παρόλο που η Motorola είναι πλέον Κινέζικη, είναι καλύτερα από τα υπόλοιπα Κινέζικα. Θα έλεγα ότι είναι μεταξύ καλών κινέζικων, και Samsung. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Edge 40 της Motorola είναι πολύ όμορφη και άψογη συσκευή. Το λειτουργικό είναι καθαρό Android χωρίς τα βαρίδια που βάζουν άλλες εταιρείες. Διάβασε αναλυτική κριτική εδώ https://www.gsmarena.com/motorola_edge_40-review-2570.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Samsung  κατασκευάζονται επίσης στην Κίνα και άλλες χώρες της Ασίας , με θετικα και αρνητικά για κάθε αγορά που απευθύνονται . Και στην Ελλάδα όταν διαβάζεις προβλήματα ,δεν ξέρεις από που έχει έρθει η συσκευή ..

Ετσι μάλλον δεν πρέπει  να συγκρίνουμε κινητά μόνο με βάση την προέλευση . Επίσης τα Samsung δεν έχουν καθαρό Android όπως τα Motorola ,που αν μάθεις σε τέτοιο λογισμικό μετα κοιτάς στο επόμενο σου κινητό, εταιρία με κάτι παρόμοιο .

Οσο αφορα το σήμα ,ανέκαθεν τα Motorola ,και στα φθηνα μοντέλα στην Ελλάδα ,είχαν ποιότητα σήματος πάνω από τον μέσο όρο ,σε όλα τα δίκτυα κινητής ,και σε δύσκολα σημεία .Πιθανόν καποια ιδιαίτερη συμβατότητα των ελληνικών δικτύων  που περνά στα ψιλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ είμαι ανάμεσα στα εξής:

Motorola EDGE 40

Poco F5

Realme GT2 

Προφανώς τα δύο τελευταία έχουν μεγαλύτερη ισχύ λόγω Snapdragon 7 Gen2 και 888 αντίστοιχα, αλλά όντως το EDGE 40 είναι πολύ όμορφο και σίγουρα πιο premium κατασκευαστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2023 στις 9:57 ΜΜ, Fotia είπε

Tα Samsung  κατασκευάζονται επίσης στην Κίνα και άλλες χώρες της Ασίας , με θετικα και αρνητικά για κάθε αγορά που απευθύνονται . Και στην Ελλάδα όταν διαβάζεις προβλήματα ,δεν ξέρεις από που έχει έρθει η συσκευή ..

Ετσι μάλλον δεν πρέπει  να συγκρίνουμε κινητά μόνο με βάση την προέλευση . Επίσης τα Samsung δεν έχουν καθαρό Android όπως τα Motorola ,που αν μάθεις σε τέτοιο λογισμικό μετα κοιτάς στο επόμενο σου κινητό, εταιρία με κάτι παρόμοιο .

Οσο αφορα το σήμα ,ανέκαθεν τα Motorola ,και στα φθηνα μοντέλα στην Ελλάδα ,είχαν ποιότητα σήματος πάνω από τον μέσο όρο ,σε όλα τα δίκτυα κινητής ,και σε δύσκολα σημεία .Πιθανόν καποια ιδιαίτερη συμβατότητα των ελληνικών δικτύων  που περνά στα ψιλά...

Τα Samsung δεν κατασκευάζονται στην Κίνα από το 2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος έχει θέμα με την προέλευση  του κινητού ,και όχι τι  του πουλάνε οι εταιρίες , απλά μην αγοράσει.

Παρεπιπτώντος παρακάτω αναφέρεται και για φασόν Samsung στην Wingtech από το 2019

https://www.reuters.com/article/us-samsung-elec-china-focus-idUSKBN1XR0TJ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2023 στις 9:28 ΜΜ, MariosCivilNTUA είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ είμαι ανάμεσα στα εξής:

Motorola EDGE 40

Poco F5

Realme GT2 

Προφανώς τα δύο τελευταία έχουν μεγαλύτερη ισχύ λόγω Snapdragon 7 Gen2 και 888 αντίστοιχα, αλλά όντως το EDGE 40 είναι πολύ όμορφο και σίγουρα πιο premium κατασκευαστικά. 

το gt2 με τον 888 εχει θεματα υπερθερμανσης, επισης εχει κλεισει επισημος 1,5 χρονο σε ηλικια

τωρα, το moto στα σημεια που ειναι καλυτερο του f5, ειναι λιγο καλυτερο π.χ φωτεινοτητα, προστασια IP, 

στα σημεια που το F5 ειναι καλυτερο, ειναι πολυ καλυτερο μπαταρια καμερα soc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να περιμένεις λίγο , μήπως το Μotorola το φέρει καμία αλυσίδα ,και το δεις από κοντά στα σημεία που θέλεις πχ φωτεινότητα.

Ηδη ο Γερμανός έφερε το MOTOROLA razr 40 Ultra.

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile/smartphones-all/motorola-razr-40-ultra-dual-5g-8gb/256gb-smartphone/?productId=20423651&fname=screenSize+builtInMemory+skuColor&fvalue=-32494804971510863+-5262386121213474375+-128022028045911211

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά έχω το Motorola G60. Ενώ είναι πάρα πολύ καλή συσκευή χωρίς προβλήματα χωρίς τίποτα έχει απουσία ενσωματωμένης πυξίδας.

Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό μέσω του Google play store. Γιατί ανοίγω εφαρμογές όπως το  Sky Map ή και το Sky Safari και δεν μου κάνουν περιήγηση λόγω ελλείψεως ενσωματωμένης πυξίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2023 στις 11:39 ΠΜ, MariosCivilNTUA είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε αναζήτηση νέου κινητού. Γενικά τι γνώμη έχετε για τα Motorola ? Είναι αξιόπιστα ? Από κινητά γνωρίζω αλλά με Motorola δεν έχω ξανασχοληθεί. Για το EDGE 40 τι γνώμη έχετε ?

Ευχαριστώ! 

Έχω εδώ και αρκετούς μήνες το motorola g32 128/6gb. Ευχαριστημένος είναι γρήγορο, έχει Snapdragon επεξεργαστή με.πολυ καλό gps, και βγάζει ωραίες φωτό (για τα χρήματα του πάντα) ειδικά με gcam. Το είχα αγοράσει 180€ τώρα έχει 140€. Η σύζυγος έχει xiaomi redmi note 8 και ειδικά στις φωτό μεγάλη μουφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι καθαρό Android από εμένα είναι όχι 😋(ελλείψεις πχ. Όχι native support για dual apps, κακές εφαρμογές π.χ. Dialer με call record που χάνεις τη μπάλα, για κλείδωμα εφαρμογής θα πρέπει να εμπιστευθείς 3rd party εφαρμογές), δεν βλέπω κανένα σοβαρό λόγο για να υποστείς τους περιορισμούς του stock Android.

Επεξ/σία από getty
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλειδωμα συσκευής έχουν όλα τα Μotorola κανονικά  .

Dialer με call record επίσημα δεν κυκλοφορεί από το λειτουργικό σε καμια συσκευη ,μόνο μεσω εφαρμογών.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2023 στις 3:11 ΠΜ, Fotia είπε

Kλειδωμα συσκευής έχουν όλα τα Μotorola κανονικά  .

Dialer με call record επίσημα δεν κυκλοφορεί από το λειτουργικό σε καμια συσκευη ,μόνο μεσω εφαρμογών.  

Ίσως εννοεί κλείδωμα εφαρμογής με pin όπως έχουν τα Xiaomi.

Στο G31 δεν έχω βρει μέχρι στιγμής αντίστοιχη λειτουργία.

Επίσης στο κέντρο ελέγχου ίσως θα έπρεπε να υπήρχε επιλογή να μην ενεργοποιείται όταν είναι κλειδωμένο το κινητό.

Επεξ/σία από Brainmorf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...