Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για κινητά Motorola


MariosCivilNTUA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα,

Είμαι παθών και είπα να προστατεύσω το ελληνικό κοινό.

'Αμα επιθυμείτε να αγοράσετε κάποιο Motorola προτείνεται να δείτε πρώτα τα bugs στο Moto community https://forums.lenovo.com/t5/Motorola-Community/ct-p/MotorolaCommunity.

Γενικά έχω αγοράσει ένα Moto edge 40 neo & ένα G54 5G το 2ό το έχω δώσει σε ηλικιωμένο άτομο.Το 1ό μου έχει βγάλει την παναγία.

Καθυστερημένα updates ή broken άλλες φορές μέσω OTA ή μέσω RSA Tool(lenovo motorola app) .

Προβλήματα με battery drain με κάμερες και με εφαρμογές messenger.

Για τα χαρακτηριστικά τους είναι VFM αλλά το support και το Android stock rom είναι για τα κλάμματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, kerneliacGR said:

Καλησπέρα και από μένα,

Είμαι παθών και είπα να προστατεύσω το ελληνικό κοινό.

'Αμα επιθυμείτε να αγοράσετε κάποιο Motorola προτείνεται να δείτε πρώτα τα bugs στο Moto community https://forums.lenovo.com/t5/Motorola-Community/ct-p/MotorolaCommunity.

Γενικά έχω αγοράσει ένα Moto edge 40 neo & ένα G54 5G το 2ό το έχω δώσει σε ηλικιωμένο άτομο.Το 1ό μου έχει βγάλει την παναγία.

Καθυστερημένα updates ή broken άλλες φορές μέσω OTA ή μέσω RSA Tool(lenovo motorola app) .

Προβλήματα με battery drain με κάμερες και με εφαρμογές messenger.

Για τα χαρακτηριστικά τους είναι VFM αλλά το support και το Android stock rom είναι για τα κλάμματα.

 

Φίλε μου εγώ έχω το g72 εδώ και 3 μήνες και δεν έχω συναντήσει τίποτα από αυτά μπορεί και να είμαι τυχερός δεν ξέρω αλλά η εμπειρία στοκ android σε χαμηλή τιμή ειναι ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ όσο αφορά το stock σε σχέση με την χαμηλή τιμή αν και δεν είναι εντελώς stock καθώς έχει αρκετές εφαρμογές της moto της οποίες δεν μπορείς να της κάνεις force stop.

Εύχομαι να σου μείνει έτσι.

Πάντως βλέπω αρκετά θέματα και για αυτό

https://forums.lenovo.com/t5/moto-g72/bd-p/moto_g72_en

Άλλο ένα θέμα για το συγκεκριμένο thread είναι ότι λόγω ότι το Brand αν και είναι γνωστό δεν υπάρχουν στην αγορά την ελληνική καλές θήκες τζαμάκια προστασίας π.χ. Spiegen.

Επίσης το Moto edge 40 neo άμα δεν βάλεις τζάμι προστασίας ενώ έχει Gorilla Glass γραντζουνιέται πολύ εύκολα και έχει αναφέρθει και στο forum της motorola.

Επεξ/σία από kerneliacGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, kerneliacGR said:

Επίσης το Moto edge 40 neo άμα δεν βάλεις τζάμι προστασίας ενώ έχει Gorilla Glass γραντζουνιέται πολύ εύκολα και έχει αναφέρθει και στο forum της motorola.

Έχεις βάλει εσύ τζάμι ;; Αν όχι έχει γρατσουνιές ;;

Δεν έχει Gorilla Glass, αλλά NEG T2X-7. Έχω ένα Samsung F480 του 2008 το οποίο δεν έχει καμία προστασία στην οθόνη, και το χρησιμοποιούσα καθημερινά μέχρι και το 2015, δεν έχει ούτε μια γρατσουνιά.

Δεν ξέρω πόσο ευαίσθητο είναι το NEG, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι περισσότερο από ένα απλό γυαλί. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά έτσι πιστεύω.

Έχω σκοπό να πάρω και εγώ το 40 neo ή το απλό το 40 σε κανά δυο μήνες και μάλλον δεν θα βάλω τζαμάκι, όπως δεν έχω βάλει ποτέ.

Δεν αφήνω ποτέ το κινητό με την οθόνη κάτω στο τραπέζι ή οπουδήποτε, όχι για τις γρατσουνιές, αλλά έτσι έχω συνηθίσει, που φαίνεται περίεργο με την οθόνη κάτω. Και φυσικά όταν το βάζω στη τσέπη, είναι μόνο του, ούτε κλειδιά ούτε κέρματα ούτε τίποτα άλλο.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γρατσουνιθει έτσι. Καθώς σκρολαρω με το δάχτυλο την οθόνη ακουμπάει το νύχι, τα κόβω προφανώς αλλά και πάλι ακουμπάει με τον τρόπο που το κάνω, αλλά δεν πιστεύω ότι το νύχι από μόνο του είναι ικανό να γρατσουνισει το γυαλί της οθόνης.

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kerneliacGR είπε

Καλησπέρα και από μένα,

Είμαι παθών και είπα να προστατεύσω το ελληνικό κοινό.

'Αμα επιθυμείτε να αγοράσετε κάποιο Motorola προτείνεται να δείτε πρώτα τα bugs στο Moto community https://forums.lenovo.com/t5/Motorola-Community/ct-p/MotorolaCommunity.

Γενικά έχω αγοράσει ένα Moto edge 40 neo & ένα G54 5G το 2ό το έχω δώσει σε ηλικιωμένο άτομο.Το 1ό μου έχει βγάλει την παναγία.

Καθυστερημένα updates ή broken άλλες φορές μέσω OTA ή μέσω RSA Tool(lenovo motorola app) .

Προβλήματα με battery drain με κάμερες και με εφαρμογές messenger.

Για τα χαρακτηριστικά τους είναι VFM αλλά το support και το Android stock rom είναι για τα κλάμματα.

 

Έχω και εγώ το G54 εδώ και 3 μήνες περίπου, κανένα κόλλημα, τούμπανο το απλό android σε σχέση με τις βλακείες της Xiaomi, μπαταρία φορτίζω ανά 3-4 ημέρες

Προσωπικά πολύ ευχαριστημένος

Μπορεί να έτυχε το δικό σου ή να έχει θέμα το μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχω και εγώ το G54 εδώ και 3 μήνες περίπου, κανένα κόλλημα, τούμπανο το απλό android σε σχέση με τις βλακείες της Xiaomi, μπαταρία φορτίζω ανά 3-4 ημέρες

Προσωπικά πολύ ευχαριστημένος

Μπορεί να έτυχε το δικό σου ή να έχει θέμα το μοντέλο?

Ειλικρινά δεν ξέρω.

Η πίσω κάμερα σου δουλεύει κανονικά δλδ και το OIS η selfie του είναι blurry και είναι λες και είναι από webcam από λάπτοπ;

Επίσης τι security update έχει το δικό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kerneliacGR είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω.

Η πίσω κάμερα σου δουλεύει κανονικά δλδ και το OIS η selfie του είναι blurry και είναι λες και είναι από webcam από λάπτοπ;

Επίσης τι security update έχει το δικό σου;

Όλα δουλεύουν κομπλέ δεν έχω κανένα θέμα

Screenshot_20240201-183918.png.4d78ed35d52436fc2eec7d3dafa723be.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, bep1995 είπε

Έχεις βάλει εσύ τζάμι ;; Αν όχι έχει γρατσουνιές ;;

Δεν έχει Gorilla Glass, αλλά NEG T2X-7. Έχω ένα Samsung F480 του 2008 το οποίο δεν έχει καμία προστασία στην οθόνη, και το χρησιμοποιούσα καθημερινά μέχρι και το 2015, δεν έχει ούτε μια γρατσουνιά.

Δεν ξέρω πόσο ευαίσθητο είναι το NEG, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι περισσότερο από ένα απλό γυαλί. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά έτσι πιστεύω.

Έχω σκοπό να πάρω και εγώ το 40 neo ή το απλό το 40 σε κανά δυο μήνες και μάλλον δεν θα βάλω τζαμάκι, όπως δεν έχω βάλει ποτέ.

Δεν αφήνω ποτέ το κινητό με την οθόνη κάτω στο τραπέζι ή οπουδήποτε, όχι για τις γρατσουνιές, αλλά έτσι έχω συνηθίσει, που φαίνεται περίεργο με την οθόνη κάτω. Και φυσικά όταν το βάζω στη τσέπη, είναι μόνο του, ούτε κλειδιά ούτε κέρματα ούτε τίποτα άλλο.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γρατσουνιθει έτσι. Καθώς σκρολαρω με το δάχτυλο την οθόνη ακουμπάει το νύχι, τα κόβω προφανώς αλλά και πάλι ακουμπάει με τον τρόπο που το κάνω, αλλά δεν πιστεύω ότι το νύχι από μόνο του είναι ικανό να γρατσουνισει το γυαλί της οθόνης.

Βάσει του gsm arena Glass front (Gorilla Glass 3) όντως έχει NEG T2X-7 αλλά δεν έχω τεχνική άποψη ή γνώμη για το NEG T2X-7 επίσης είναι κυρτή οθόνη.

 

image.png.9b195a63330ed784d642b87118768af0.png

Έβαλα τζάμι από την αρχή καθώς έχει μετά μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης και στο forum της moto υπήρχαν αναφορές για γραντζουνιές οπότε έπαιξα safe.

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όλα δουλεύουν κομπλέ δεν έχω κανένα θέμα

Screenshot_20240201-183918.png.4d78ed35d52436fc2eec7d3dafa723be.png

Το έχει αγοράσει από skroutz ή από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων;

Επεξ/σία από kerneliacGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kerneliacGR είπε

Βάσει του gsm arena Glass front (Gorilla Glass 3) όντως έχει NEG T2X-7 αλλά δεν έχω τεχνική άποψη ή γνώμη για το NEG T2X-7 επίσης είναι κυρτή οθόνη.

Έβαλα τζάμι από την αρχή καθώς έχει μετά μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης και στο forum της moto υπήρχαν αναφορές για γραντζουνιές οπότε έπαιξα safe.

Το έχει αγοράσει από skroutz ή από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων;

Από αλυσίδα αποφεύγω συσκευές από Σκρουτζομαγαζα για 10-15€ διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Από αλυσίδα αποφεύγω συσκευές από Σκρουτζομαγαζα για 10-15€ διαφορά

Και εγώ το ίδιο ενδεχομένως να έπεσα σε ελλατωματική παρτίδα όσο αφορά τις κάμερες για το G54.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι 10-15 ευρώ η διαφορά, αλλά σχεδόν 50, και σε ένα κατάστημα στο bestprice έχει 299, πριν λίγες μέρες είχε 288 ευρώ.

Ναι είναι πιο safe αν το πάρεις από αλυσίδα, αλλά δεν είναι και λίγο 100 ευρώ διαφορά. Για 50 ίσως και εγώ να το έπαιρνα από αλυσίδα, αλλά για 100 θα το σκεφτόμουν.

ΥΓ: Μιλούσα για το 40 neo, η διαφορά στη τιμή για το g54 είναι όντως αρκετά μικρή και δεν αξίζει από skroutz.

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Motorola edge 20, 8/256

Γρήγορο μεν, αλλα αδυναμο εως προβληματικο σημα, σε καποια σημεία, που υπηρχε συνδεση, τα δεδομένα πότε δουλευαν και πότε οχι.... . Δηλ η βασικη λειτουργια ενός τηλεφωνου. 

Το θεωρω απο τις πιο αποτυχημενες αγορες που έχω κανει, σε σημείο που ντρεπομαι να το πουλήσω μεταχειρισμένο, αν και ειναι σε εξαιρετικη κατάσταση... Μενω με το πολυ αξιόπιστο nova 5t, παροτι ειναι σηναντικα πιο αργο. 

Αντιστοιχα, ενα G5 που ειχα το 2016 (καπου εκεί), με το που περασε το android 8 ( update απο 7), χαλασε η ληψη του σηματος... 

 

Για μενα μοτορολα ποτέ ξανά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Flying_Dutchman είπε

Motorola edge 20, 8/256

Γρήγορο μεν, αλλα αδυναμο εως προβληματικο σημα, σε καποια σημεία, που υπηρχε συνδεση, τα δεδομένα πότε δουλευαν και πότε οχι.... . Δηλ η βασικη λειτουργια ενός τηλεφωνου. 

Το θεωρω απο τις πιο αποτυχημενες αγορες που έχω κανει, σε σημείο που ντρεπομαι να το πουλήσω μεταχειρισμένο, αν και ειναι σε εξαιρετικη κατάσταση... Μενω με το πολυ αξιόπιστο nova 5t, παροτι ειναι σηναντικα πιο αργο. 

Αντιστοιχα, ενα G5 που ειχα το 2016 (καπου εκεί), με το που περασε το android 8 ( update απο 7), χαλασε η ληψη του σηματος... 

 

Για μενα μοτορολα ποτέ ξανά! 

Εγώ είμαι έτοιμος να το πουλήσω αλλά δεν θέλω γιατί όπου και να πάει θα ταλαιπωρήσει τον αγοραστή =.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, bep1995 είπε

Δεν είναι 10-15 ευρώ η διαφορά, αλλά σχεδόν 50, και σε ένα κατάστημα στο bestprice έχει 299, πριν λίγες μέρες είχε 288 ευρώ.

Ναι είναι πιο safe αν το πάρεις από αλυσίδα, αλλά δεν είναι και λίγο 100 ευρώ διαφορά. Για 50 ίσως και εγώ να το έπαιρνα από αλυσίδα, αλλά για 100 θα το σκεφτόμουν.

ΥΓ: Μιλούσα για το 40 neo, η διαφορά στη τιμή για το g54 είναι όντως αρκετά μικρή και δεν αξίζει από skroutz.

Εγώ όταν το πήρα αυτή ήταν η διαφορά έτσι και αλλιώς σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει 100ε διαφορά

Edit : Κοίταξα και τώρα απο περιέργεια 15ε ακριβώς διαφορά απο αλυσίδα

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...