Προς το περιεχόμενο

Evga gtx 980 ftw 4gb μαύρη οθόνη μετά από 10 λεπτά


Bansel
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από duffyduck,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, αγόρασα μια μεταχειρισμένη κάρτα του τίτλου. Λοιπόν γνώριζα εξαρχής το πρόβλημα αυτό να επισημάνω. Η κάρτα λειτουργεί κανονικά μέχρι να μπεις σε κάποιο παιχνίδι για 10 λεπτά περίπου και μετά βγάζει μαύρη οθόνη, εάν είσαι στο μενού του παιχνιδιού η και οτιδήποτε άλλο δεν το βγάζει γνωρίζει κανείς τι θέμα μπορεί να είναι ? Το θέμα το έκανε και στον προηγούμενο.

Μόλις τώρα, Bansel είπε

Καλημέρα, αγόρασα μια μεταχειρισμένη κάρτα του τίτλου. Λοιπόν γνώριζα εξαρχής το πρόβλημα αυτό να επισημάνω. Η κάρτα λειτουργεί κανονικά μέχρι να μπεις σε κάποιο παιχνίδι για 10 λεπτά περίπου και μετά βγάζει μαύρη οθόνη, εάν είσαι στο μενού του παιχνιδιού η και οτιδήποτε άλλο δεν το βγάζει γνωρίζει κανείς τι θέμα μπορεί να είναι ? Το θέμα το έκανε και στον προηγούμενο. Η κάρτα περνάει το στρες τεστ με σκορ 4600 κάτι και 85 fps .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/7/2023 στις 8:09 ΠΜ, Bansel είπε

γνωρίζει κανείς τι θέμα μπορεί να είναι ?

Θέμα software δεν είναι. Είναι hardware, οπότε θέλει επισκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως είσαι τυχερος και είναι μόνο θέμα κάποιου πυκνωτή. Λογικά, αν ήταν θέμα καποιου mosfet θα είχε σοβαρότερο πρόβλημα.

Απλά δεν την χρησιμοποιείς και την πάς σε ηλεκτρονικό για έλεγχο.

Με την ευκαιρία, εφόσον διαπιστωθεί η βλάβη και φτιαχτεί, τότε αλλάζει και πάστα και thermal pads αν χρειαστει.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, ήταν θέμα airflow του κουτιού επειδή οι ραμ ήταν κοντά στην κάρτα περνάνε φωτιά και έτσι κατέληγε σε μαύρη οθόνη , το έχω λύσει το θέμα και η κάρτα πάει σφαίρα ευχαριστώ πολύ Βασίλης 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Θέμα software δεν είναι. Είναι hardware, οπότε θέλει επισκευή.

Δοκίμασε και τσεκαρε αυτό που γράφω παρακάτω εγώ. Το έλυσα το πρόβλημα αυτό , εάν η μητρική είναι μικρή και η κάρτα βγάζει αρκετή θερμότητα και σε συνδυασμό με κάποιο cpu cooler όχι και τόσο καλό και κάποιο κουτί που δεν ανασαίνει τότε το αποτέλεσμα θα είναι αυτό . Εγώ πάλι καλά είχα κουτί και την δυνατότητα να τα φτιάξω αυτά με κάποιους ανεμιστήρες και μια καλή cpu cooler τότε ίσως λύσεις το θέμα .  Να τσεκαρεις το επεξεργαστή σου επίσης τι θερμοκρασία βγάζει γιατί ίσως και τι όριο του δίνουν στο μαξ ίσως να το ξεπερνάει και να σου το κάνει βέβαια το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να τσεκαρεις τροφοδοτικό ίσως να είναι παλιό η ίσως ελαττωματικό. Εγώ προσωπικά το άλλαξα επειδή είχε τα χρόνια του αλλά αυτό δεν έλυσε το θέμα μου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...