Προς το περιεχόμενο

In-house software development


dolph

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Είμαι σε εταιρεία τουρισμού (μικρή) και βλέποντας ότι η όλο και πιο ευρεία αυτοματοποίηση είναι απαραίτητη, σκεφτόμαστε να προσλάβουμε developer(s) για να μπορούμε να χτίσουμε αυτή την αυτοματοποίηση σε βάθος.

Από την εμπειρία σας, είναι βιώσιμο κάτι τέτοιο ή απλά θα πετάξουμε λεφτά στην θάλασσα;

Ρωτάω γιατί εμείς δεν έχουμε γνώσεις software development, οπότε θα εξαρτιόμαστε απόλυτα από τις ικανότητες του/των συνεργατών που θα προσληφθούν και μας προβληματίζει επίσης το πώς εξασφαλίζεται η συνέχεια των projects αν αυτός/αυτοί αποχωρήσουν για οποιονδήποτε λόγο. 

Θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτούς τους προβληματισμούς.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, dolph said:

Καλησπέρα σας!

Είμαι σε εταιρεία τουρισμού (μικρή) και βλέποντας ότι η όλο και πιο ευρεία αυτοματοποίηση είναι απαραίτητη, σκεφτόμαστε να προσλάβουμε developer(s) για να μπορούμε να χτίσουμε αυτή την αυτοματοποίηση σε βάθος.

Από την εμπειρία σας, είναι βιώσιμο κάτι τέτοιο ή απλά θα πετάξουμε λεφτά στην θάλασσα;

Ρωτάω γιατί εμείς δεν έχουμε γνώσεις software development, οπότε θα εξαρτιόμαστε απόλυτα από τις ικανότητες του/των συνεργατών που θα προσληφθούν και μας προβληματίζει επίσης το πώς εξασφαλίζεται η συνέχεια των projects αν αυτός/αυτοί αποχωρήσουν για οποιονδήποτε λόγο. 

Θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτούς τους προβληματισμούς.

Ευχαριστώ!

Είναι πολύ γενική η  ερώτηση σου. 
Τι θέλεις να υλοποιήσεις; Θα είναι κάτι που θα αναπτύσσεται συνέχεια; Εχετε μιλήσει με software houses για να πάρετε προσφορές; 
Μπορείτε αν προσλάβετε κάποιον να σας κάνει την μελέτη και μετά να πάτε (μαζί με τον μηχανικό που έκανε τη μελέτη) να πάρετε προσφορες απο software houses. Θα κοστίσει πολύ, να είστε προετοιμασμένοι. 
Τον dev εαν του δίνεις τακτικές αυξήσεις και δεν είσαι ο κλασικός Ελληνάρας εργοδότης του στυλ "θέλω να σε βλέπω κάθε μέρα στο γραφείο", δεν πρόκειται να σου φύγει ποτέ, ειδικά αν είναι πιο senior άτομο. (Γενικώς αν περνάμε καλά στη δουλειά και παίρνουμε και καλά χρήματα, δεν μπαίνουμε καν στον κόπο να ψάξουμε αλλού) .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω σ'αυτα που ειπαν οι φιλοι πιο πανω οτι αν δεν σε ικανοποιουν οι ετοιμες λυσεις και χρειαζεσαι developer για custom εφαρμογη, κανε συμφωνια για ενα fixed ποσο που να περιλαμβανει και τον πηγαιο κωδικα.Ετσι σε περιπτωση που σταματησεις συνεργασια, θα μπορεις να αναθεσεις σε αλλον την περαιτερω αναπτυξη/υποστηριξη της εφαρμογης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκέψη για in-house developer ξεκινάει από το βασικό πρόβλημα, του ότι δεν είναι εύκολο να συμφωνήσεις ακριβείς προδιαγραφές και θα υπάρχει μια δυναμική πάνω στην ανάπτυξη.

Για αυτό χρειάζεται άνθρωπος ο οποίος να μπορεί να λειτουργήσει πρώτα από όλα ως αρχιτέκτονας και μετά να το υλοποιήσει. Με software house (που η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζουμε και κάποια για να απευθυνθούμε), θα αντιμετωπίζαμε το πρόβλημα του ότι αυτοί θα θέλουν να δώσουν προσφορά για κάτι πολύ συγκεκριμένο (το οποίο δεν μπορούμε να το πούμε, γιατί δεν γνωρίζουμε σχεδιασμό και δεν μπορούμε να προβλέψουμε την πορεία), και μετά θα εμπλεκόμαστε σε συζητήσεις του τι περιλαμβάνει και το δεν περιλαμβάνει η προσφορά με κατάληξη (που την έχω δει αρκετές φορές σε άλλες εταιρείες), να φτιάχνεται κάτι το οποίο δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ. 
 

Θεωρούμε ότι αν κάποιος εργάζεται στην εταιρεία , τότε σαφέστατα θα μπορέσει να δει όλο τον κύκλο εργασιών και να δουλέψει αποκλειστικά πάνω στις ανάγκες τις οποίες θα βρει και θα ικανοποιήσει στην πορεία.

Ίσως να είναι και τελείως λάθος το σκεπτικό μου, όπως είπα, δεν γνωρίζω και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dolph said:

Η σκέψη για in-house developer ξεκινάει από το βασικό πρόβλημα, του ότι δεν είναι εύκολο να συμφωνήσεις ακριβείς προδιαγραφές και θα υπάρχει μια δυναμική πάνω στην ανάπτυξη.

Για αυτό χρειάζεται άνθρωπος ο οποίος να μπορεί να λειτουργήσει πρώτα από όλα ως αρχιτέκτονας και μετά να το υλοποιήσει. Με software house (που η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζουμε και κάποια για να απευθυνθούμε), θα αντιμετωπίζαμε το πρόβλημα του ότι αυτοί θα θέλουν να δώσουν προσφορά για κάτι πολύ συγκεκριμένο (το οποίο δεν μπορούμε να το πούμε, γιατί δεν γνωρίζουμε σχεδιασμό και δεν μπορούμε να προβλέψουμε την πορεία), και μετά θα εμπλεκόμαστε σε συζητήσεις του τι περιλαμβάνει και το δεν περιλαμβάνει η προσφορά με κατάληξη (που την έχω δει αρκετές φορές σε άλλες εταιρείες), να φτιάχνεται κάτι το οποίο δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ. 
 

Θεωρούμε ότι αν κάποιος εργάζεται στην εταιρεία , τότε σαφέστατα θα μπορέσει να δει όλο τον κύκλο εργασιών και να δουλέψει αποκλειστικά πάνω στις ανάγκες τις οποίες θα βρει και θα ικανοποιήσει στην πορεία.

Ίσως να είναι και τελείως λάθος το σκεπτικό μου, όπως είπα, δεν γνωρίζω και πολλά.

Οπότε εσύ δεν χρειάζεσαι developer. Χρειάζεσαι developer team. Εάν δεν μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες , πραγματικά δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. 

Έτσι όπως το περιγράφεις εγώ προσωπικά ξέρω 2 άτομα που μπορούν να το κάνουν (όλα μαζί, fe, be, σχεδιασμό, υλοποίηση). Και οι δύο δουλεύουν με μπλοκακι και παίρνουν 40-60 ευρώ την ώρα, ανάλογα με το complexity του project.

Επίσης, άντε και το έγραψαν.. που θα το στήσουν; Θα τρέχει σε λάπτοπ στην εταιρεία σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστές οι παρατηρήσεις σου filip123go.

Η εταιρεία έχει server και δουλεύουμε κυρίως σε desktops (στο δίκτυο). Υπάρχει ήδη αρκετά μεγάλη μηχανοργάνωση, αλλά κοιτάζουμε για περαιτέρω ανάπτυξη αυτής και με κάποιο τρόπο ενοποίηση διαδικασιών. Αλλά όπως είπα, χρειάζεται κάποιος/κάποιοι, να σχεδιάσουν μια λειτουργική αρχιτεκτονική και να την υλοποιήσουν. 

Φαντάζει πιο εύκολο να γίνει αυτό με in-house προσωπικό, από το να έχεις κάποιον τρίτο που θα έχει ως προτεραιότητα να «ξεπετάξει» κάτι συγκεκριμένο

Όπως είπα, μπορεί να τα σκεφτόμαστε και λάθος καθότι άσχετοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Όλα εξαρτώνται πάντα από τις ανάγκες σου. Αν είναι ανάγκες που χρειάζονται συνεχή ανάπτυξη (development) ή όχι. Όπως το βλέπω, υπάρχουν οι εξής επιλογές:

  • Προσλαμβάνεις ομάδα από προγραμματιστές για να σ'το φτιάξουν
    • Για να έχει ουσία όμως αυτό, θα πρέπει να γνωρίζεις πως καθημερινά θα έχεις ανάγκη από αλλαγές/προσθήκες στο σύστημα. Δηλαδή, αν έχεις υπόψη μόνο 1-2 διαδικασίες που πρέπει να αυτοματοποιηθούν και τέλος... τότε δεν υπάρχει λόγος να έχεις στη δούλεψη σου προσωπικό για να κάθεται (άντε να διορθώνει μερικά προβλήματα).
    • Αν όμως θα έχεις καθημερινή ανάγκη από ανάπτυξη εφαρμογών τότε ναι! Μακροχρόνια ίσως θα είναι καλύτερο να έχεις την δική σου ομάδα και το δικό σου ΙT department από οικονομικής άποψης.
    • Από εκεί και πέρα έχεις 2 επιλογές
      • Προσλαμβάνεις προσωπικό και χτίζεις ένα τμήμα αποκλειστικά για ανάπτυξη και συντήρηση των εφαρμογών που αυτοματοποιούν τις ανάγκες της εταιρείας
      • Κάνεις συμβόλαιο με εταιρεία με προγραμματιστές (aka consultants) και έχεις μια ομάδα από προγραμματιστές που σου φτιάχνουν τα συστήματα αλλά δεν σου ανήκουν. Σου ανήκει το προϊόν. Όποτε θελήσεις μπορείς να διακόψεις την συνεργασία και να σου μείνει το προϊόν. Εδώ στην Ολλανδία ξέρω πως το κάνει η Phillips, η ΙKEA κα. Βέβαια, μπορεί να χρειαστεί να έχεις κάποιον (ή κάποιους) στην εταιρεία που να γνωρίζει από κώδικα (πιθανών να κάνει και μια αρχή) αλλά δεν θα χρειαστείς ολόκληρο το τμήμα. Εσύ θα ζητήσεις πόσους προγραμματιστές χρειάζεσαι και για πόσο καιρό.
  • Βρίσκεις εταιρεία να σ'το φτιάξει
    • Αν οι ανάγκες σου δεν είναι μακροχρόνιες, δλδ δεν θα χρειάζεσαι συνεχώς καινούργιες εφαρμογές, τότε μπορεί να σε συμφέρει να βρεις μια εταιρεία που ειδικεύεται σε αυτό. Ναι, πρέπει να είσαι προσεκτικός με την εταιρεία που θα επιλέξεις αλλά αυτό ισχύει και με τους προγραμματιστές που θα προσλάβεις. Πολύ πιθανόν μια εταιρεία να έχει ήδη ένα παρόμοιο σύστημα υλοποιημένο.

Αυτά είναι πολύ συνοπτικά αλλά ελπίζω να σου έδωσαν μια ιδέα. Αν θες, στείλε μου π.μ. να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...