Προς το περιεχόμενο

Αν αλλάξω παροχο , μένουν οι κωδικοί voip ίδιοι η αλλάζουν


ParisFot
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jkoukos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πελάτης της cosmote vdsl 100 που σου δίνει τους κωδικούς voip έχω σκοπό να αλλάξω σε vodafone και ήθελα να ξέρω αν οι κωδικοί μένουν ίδιοι μιας και ξέρω πως η ίδια η vodafone δεν στους παρέχει αν τους ζητήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ParisFot είπε

Είμαι πελάτης της cosmote vdsl 100 που σου δίνει τους κωδικούς voip έχω σκοπό να αλλάξω σε vodafone και ήθελα να ξέρω αν οι κωδικοί μένουν ίδιοι μιας και ξέρω πως η ίδια η vodafone δεν στους παρέχει αν τους ζητήσεις 

Αν πας σε Vodafone 100Mbps ή 200Mbps το πιθανότερο είναι να σου δώσουν ρούτερ είτε το ZTE H268Q είτε το Vodafone PowerStation 
από τα οποία μάλλον δε θα μπορέσεις να πάρεις τους κωδικούς.

Αν όμως σου δώσουν μόνοι τους ή τους ζητήσεις εσύ το Vodafone-Sercomm H300s,
- με τα σημερινά δεδομένα - θα μπορείς να «αποσπάσεις» τους κωδικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bicasa6184 είπε

Αν όμως σου δώσουν μόνοι τους ή τους ζητήσεις εσύ το Vodafone-Sercomm H300s,
- με τα σημερινά δεδομένα - θα μπορείς να «αποσπάσεις» τους κωδικούς.

Δεν παίζει αυτό με το τελευταίο firmware. Το έχουν κλειδώσει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δεν παίζει αυτό με το τελευταίο firmware. Το έχουν κλειδώσει πλέον.

Ποιό είναι το τελευταίο firnware που πλέον το έχουν κλειδώσει;

Μέχρι τουλάχιστον το 1.2.01.06 μια χαρά έπαιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 6-7 μήνες, έχουν αλλάξει τα credentials και μόνο παίζει σε όσους είχαν προνοήσει να κρατήσουν backup και ταυτόχρονα αλλάζοντας τα στοιχεία του superuser. Υπάρχουν αναφορές στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ και στο adslgr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Πριν από 6-7 μήνες, έχουν αλλάξει τα credentials και μόνο παίζει σε όσους είχαν προνοήσει να κρατήσουν backup και ταυτόχρονα αλλάζοντας τα στοιχεία του superuser. Υπάρχουν αναφορές στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ και στο adslgr.

Επομένως μη λες ότι δεν παίζει με το τελευταίο firmware.
Θα παίξει με τον τρόπο που θα διαβάσει εκεί που θα βρει και τους κωδικούς.

Και τα λέω από πρώτο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bicasa6184 said:

Αν όμως σου δώσουν μόνοι τους ή τους ζητήσεις εσύ το Vodafone-Sercomm H300s,

Πώς θα παίξει αν του δώσουν ΤΩΡΑ το Sercomm; Άρα με το τελευταίο firmware και άγνωστους κωδικούς root;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Στις νέες συσκευές ΔΕΝ παίζει για το απλό λόγο ότι δεν υπάρχει backup και δεν δουλεύει το backup από άλλη συσκευή.

Το ξέρω από πρώτο χέρι και γι' αυτό έχω εφεδρικό ΖΤΕ Η267Α για να βρίσκω τον κωδικό.

Στις νέες συσκευές ΔΕΝ παίζει για το απλό λόγο ότι δεν υπάρχει backup και δεν δουλεύει το backup από άλλη συσκευή.

Το ξέρω από πρώτο χέρι και γι' αυτό έχω εφεδρικό ΖΤΕ Η267Α για να βρίσκω τον κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jkoukos είπε

δεν δουλεύει το backup από άλλη συσκευή

Για να μην το κουράζουμε, μόνο πάνω σε αυτό και από πρώτο χέρι:
όχι απλά καραπαίζει μέχρι και το backup από άλλη συσκευή H300s
αλλά και από άλλο hardware version H300s καραπαίζει το backup.
(Αν και δε θα χρειαστεί να φτάσει κάποιος ως εκεί, αρκεί να ακουλουθήσει τα απλά βήματα εξ αρχής.)

6 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Πώς θα παίξει αν του δώσουν ΤΩΡΑ το Sercomm; Άρα με το τελευταίο firmware και άγνωστους κωδικούς root;

Θα διαβάσει τις οδηγίες που πρέπει πριν το συνδέσει στο DSL.
To H300s έρχεται ΤΩΡΑ με firmware 1.0.10.07 .
Ξέρουμε αυτό για το οποίο μιλάμε λέμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, bicasa6184 said:

Θα διαβάσει τις οδηγίες που πρέπει πριν το συνδέσει στο DSL.

Λογικά θα σκεφτεί να το κάνει από πριν και από μόνος του ένας χρήστης που ρωτάει αν σε άλλο πάροχο μπορεί να χρησιμοποιήσει τα ίδια VoIP credentials.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, infin1tyGR είπε

Λογικά θα σκεφτεί να το κάνει από πριν και από μόνος του ένας χρήστης που ρωτάει αν σε άλλο πάροχο μπορεί να χρησιμοποιήσει τα ίδια VoIP credentials.

Δε με αφορά το πνεύμα.
Ο χρήστης που ψάχνει να βρει τα credential που δεν του τα δίνουν,
κάνει ό,τι χρειάζεται,
αυτός που πουλάει ειρωνεία και δε θέλει να ζωμώσει, κοσκινίζει όσο θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε μου έναν που να το έχει καταφέρει σε άλλη γραμμή (γιατί αυτό αφορά η περίπτωση).

Όταν εσύ-εγώ κρατάμε backup του δικού μας Η300s (κι εφόσον του έχουμε ήδη αλλάξει τον κωδικό του superuser), αυτόματα κρατάμε και τα στοιχεία της δικής μας σύνδεσης. Σε επαναφορά του backup αυτό που γίνεται είναι απλά να επαναφέρεται ο κωδικός στον δικό μας αλλά  ταυτόχρονα μπαίνουν και τα στοιχεία της δικής μας τηλεφωνίας.

Σε άλλη σύνδεση αυτό δεν μας εξυπηρετεί και αν κάνεις reset για να τραβήξει τα στοιχεία της τηλεφωνίας, αυτόματα μηδενίζει και ο κωδικός και πέφτουμε σε φαύλο κύκλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δείξε μου έναν που να το έχει καταφέρει σε άλλη γραμμή (γιατί αυτό αφορά η περίπτωση).

Όταν εσύ-εγώ κρατάμε backup του δικού μας Η300s (κι εφόσον του έχουμε ήδη αλλάξει τον κωδικό του superuser), αυτόματα κρατάμε και τα στοιχεία της δικής μας σύνδεσης. Σε επαναφορά του backup αυτό που γίνεται είναι απλά να επαναφέρεται ο κωδικός στον δικό μας αλλά  ταυτόχρονα μπαίνουν και τα στοιχεία της δικής μας τηλεφωνίας.

Σε άλλη σύνδεση αυτό δεν μας εξυπηρετεί και αν κάνεις reset για να τραβήξει τα στοιχεία της τηλεφωνίας, αυτόματα μηδενίζει και ο κωδικός και πέφτουμε σε φαύλο κύκλο.

 

Κάποιο λάθος κάνεις. Μάλλον αποδεικνύεται ότι δεν έχεις κατανοήσει τις οδηγίες.
Και έναν να σου δείξω που τα έχει καταφέρει: εγώ και εμένα. Δεν εννοώ κάτι άλλο όταν μιλάω και έχει μαλλιάσει η γλώσσα «από πρώτο χέρι» .

Όταν κρατάω backup, μια χαρά το κρατάω offline και προτού συγχρονίσει στοιχεία τηλεφωνίας. Αυτό το backup όταν το επαναφέρω, δεν καταχωρεί στοιχεία τηλεφωνίας αφού δεν τα περιέχει.

Μην το πολυψάχνουμε , μια χαρά γίνεται και όποιος θέλει να τον πάρω από το χέρι να του δείξω δηλαδή και δοκιμασμένα...

Επεξ/σία από bicasa6184
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2023 στις 12:25 ΠΜ, bicasa6184 είπε

Όταν κρατάω backup, μια χαρά το κρατάω offline και προτού συγχρονίσει στοιχεία τηλεφωνίας.

Το θέμα αφορά νέα συσκευή από την εταιρεία και όχι αυτή που έχει ο χρήστης. Από τέλος του έτους οι νέες συσκευές έρχονται με αλλαγμένο τον κωδικό και κλειδωμένο τον superuser. Ακόμη και backup να πάρεις από αυτή την συσκευή (πριν γίνει συγχρονσιμός), δεν μπορείς να του περάσεις χρήστη και κωδικό superuser από άλλη συσκευή που τυχόν έχεις και παίζει. Και το γράφω με τα γνώσεως "από πρώτο χέρι". Στα παλιά H300s (όσο ακόμη υπάρχουν σε απόθεμα στα καταστήματα) όπως ήδη έχω αναφέρει πολλάκις, μια χαρά παίζει ακόμη το backup/restore, εφόσον εκ των προτέρων είχες αλλάξει τον κωδικό (κάτι που δεν γίνεται στις νέες συσκευές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...