Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι Ελλάδα - Ρουμανία , μέσω Βουλγαρίας ή Σερβίας ;


alcamus06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται . Αρχές Αυγούστου θα φύγουμε με οικογένεια για ένα ταξίδι Ρουμανία οδικώς.

Έχω δύο ερωτήσεις , οποίος ξέρεις παρακαλώ ας απαντήσει προσωπικές εμπειρίες του .

1) Είναι πιο ασφαλές το ταξίδι από Βόρεια Μακεδονία και Σερβία ή μέσω Βουλγαρίας. Για Βουλγαρία έχω ακούσει με τίποτα νύχτα , δεν είναι ασφαλής χώρα κλπ. Το σκεπτικό είναι να γίνει μια στάση είτε Σκόπια είτε Σόφια , αναλόγως την διαδρομή.

2) Έχω ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες αλλά χειρόγραφα.Για Βουλγαρία δεν έχω πρόβλημα μου είπαν . Έπειτα από επικοινωνία με πρεσβεία στη Σερβία μου απάντησαν πως κάνει η ταυτότητα νέου τύπου με λατινικούς χαρακτήρες. Ενώ ρώτησα αν πειράζει το ότι είναι χειρόγραφα οι λατινικοί χαρακτήρες δεν πήρα όμως σαφή απάντηση. Θα χρειαστώ διαβατήριο ; Έχει πάει κάποιος ; Αστυνομία που μίλησα , στα διαβατήρια , τελωνείο και σύνορα που πήρα τηλ δεν ξέρει κανείς τίποτα. Ότι διαβάζω μέσω ίντερνετ. Μου είπαν μόνο να μιλήσω με πρεσβείες.

 

Τέλος αν κάποιος έχει κάτι να επισημάνει σημαντικό για το συγκεκριμένο ταξίδι από προσωπική εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι ας το αναφέρει.Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ταξιδέψει και σε Βουλγαρία και σε Ρουμανία, έχω να πω μη φοβάσαι τίποτα. Μια χαρά ήταν τη νύχτα η Βουλγαρία, κυρίως η Σόφια που έμενα εκεί. Όσον αφορά τη ταυτότητα, ταξιδεύεις με αυτή μια χαρά, δε θες διαβατήριο. Υποθέτω όμως ότι αυτή τη χειρόγραφη την έχεις πάνω από 15ετία, σωστά; Αν ναι, λογικά έχει λήξει, οπότε ενδέχεται να αντιμετωπίσεις θέμα. Το να εκδώσεις νέα όμως είναι διαδικασία μισής ώρας στο τοπικό σου αστυνομικό τμήμα. Οπότε θα έχεις και με τυπωμένα γράμματα, και δε θα είναι ληγμένη. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα μέλη της οικογένειας. Εδώ έχει γίνει αναλυτική κουβέντα, στο τι να κάνεις μόλις αλλάξεις ταυτότητα.

Για μένα αξίζει να πας Σόφια, είναι αρκετά όμορφη πόλη, και θα κάνετε ωραία βόλτα και στη πόλη και σε πάρκα. Ρουμανία υποθέτω τα χεις ψάξει τα αξιοθέατα, οπότε δε προτείνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Βουλγαρία θα πας.Αλλάζεις ταυτότητα γιατί αυτή που έχεις έχει σίγουρα λήξει.Αν δεν έχει λήξει δεν αξίζει να ταλαιπωρηθείς επειδή είναι χειρόγραφη.

Στα σύνορα Βουλγαρία Ρουμανία απο ότι έχω ακούσει απο φίλο θέλει λίγο υπομονή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thanasis00 είπε

...Οπότε θα έχεις και με τυπωμένα γράμματα, και δε θα είναι ληγμένη. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα μέλη της οικογένειας...

Ναι είναι από το 2003 είναι η ταυτότητα. Θα βγάλω διαβατήριο , άλλωστε κρατάει πλέον 10ετια. Δεν θέλω να αλλάζω ταυτότητα και τα έγγραφα. Η οικογένεια έχουν όλοι διαβατήριο εκτός από τη μαμά που έχει νέα ταυτότητα. Οπότε πάω μέσω Βουλγαρίας , ευχαριστώ πολύ. Εκτός από Σόφια, κάπου αλλού που είναι ωραία και πιο κοντά στα σύνορα με Ρουμανία σαν πρόταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόπια Σερβία φουλ. Αν φτάσεις και αυθημερόν Βελιγράδι θα Σάι άρχοντας. Βουλγαρία απέφυγε. Έχει ασφάλεια αλλά οι άνθρωποι δεν παλεύονται και δεν έχει και τίποτα να δεις. Μετά το Λονδίνο ίσως ο χειρότερος προορισμος. Ειδικά με οικογενεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, alcamus06 είπε

Ναι είναι από το 2003 είναι η ταυτότητα. Θα βγάλω διαβατήριο , άλλωστε κρατάει πλέον 10ετια. Δεν θέλω να αλλάζω ταυτότητα και τα έγγραφα. Η οικογένεια έχουν όλοι διαβατήριο εκτός από τη μαμά που έχει νέα ταυτότητα. Οπότε πάω μέσω Βουλγαρίας , ευχαριστώ πολύ. Εκτός από Σόφια, κάπου αλλού που είναι ωραία και πιο κοντά στα σύνορα με Ρουμανία σαν πρόταση ?

Aν πας να βγάλεις διαβατήριο με τόσο παλιά ταυτότητα θα σε βάλουν να την αλλάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογο δουλειας κ οικογενειας εχω περασει και περναω απο Βουλγαρια και απο Σερβια παρα πολλες φορες. Κανενα προβλημα σε καμία απο τις δυο χώρες, ειδικα στην κεντρικη εθνικη οδο που θα χρειαστεις κ στις δυο περιπτωσεις. Νυχτα κ μερα, μια χαρα ειναι. Το 2022 για παραδειγμα, εκανα 3000χλμ Βουλγαρια τριγυρω στη χωρα, ολα τελεια.

Τα μονα που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι:

α. Τα φωτα να τα εχεις παντα αναμενα στο αμαξι, ειναι υποχρεωτικο στις περισσότερες χωρες και ριχνουν κανονικοτατα προστιμο αν δε τα εχεις.

β. Στην Βουλγαρια, μολις περασεις τις μπαρες συνορα, θα δεις πινακιδα που σου λεει να πληρωσεις για τον αυτοκινητοδρομο. Δεν εχουν διοδια οπως Ελλαδα αλλα οποιος θελει να οδηγει σε αυτοκινητοδρομο, θελει ενα ειδικο τελος να πληρωσεις (δεν ειναι τιποτα το φοβερο). Αλλιως, εχουν καμερες σε καποια σημεια στους δρομους και πληρωνεις γερο προστιμο για καθε μερα που σε πιανει. Ξεχαστηκα μια φορα κ εδωσα κανα 150Ε συνολο οταν πηγα να βγω απο τα συνορα και με σταματησαν εκει για να πληρωσω (κ με ψηφιακες φωτο στην καθε καμερα κ μερα που με επιασαν :P.

 

Για το θεμα της ταυτοτητας τωρα, Βουλγαρια ειναι ΕΕ οποτε αν εχεις λατινικους χαρακτηρες στην ταυτοτητα περνας.
Σερβια παντα ειχα διαβατηριο μαζι μου (γενικα παντα με διαβατηριο ταξιδευω γιατι την Ελληνικη ταυτοτητα μαζι με την Ιταλικη την εχουν ολοι στα συνορα σαν σκουπιδι :Pκαι δε ξερω τι παιζει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

 

α. Τα φωτα να τα εχεις παντα αναμενα στο αμαξι, ειναι υποχρεωτικο στις περισσότερες χωρες και ριχνουν κανονικοτατα προστιμο αν δε τα εχεις.

β. Στην Βουλγαρια, μολις περασεις τις μπαρες συνορα, θα δεις πινακιδα που σου λεει να πληρωσεις για τον αυτοκινητοδρομο. Δεν εχουν διοδια οπως Ελλαδα αλλα οποιος θελει να οδηγει σε αυτοκινητοδρομο, θελει ενα ειδικο τελος να πληρωσεις (δεν ειναι τιποτα το φοβερο). Αλλιως, εχουν καμερες σε καποια σημεια στους δρομους και πληρωνεις γερο προστιμο για καθε μερα που σε πιανει. Ξεχαστηκα μια φορα κ εδωσα κανα 150Ε συνολο οταν πηγα να βγω απο τα συνορα και με σταματησαν εκει για να πληρωσω (κ με ψηφιακες φωτο στην καθε καμερα κ μερα που με επιασαν :P.

 

 

Τωρα που τα νέα αμάξια έχουν DRL ακόμα θέλουν  φωτα αναμμένα ;

Βινιέτα έχεις δίκιο ,την είχα ξεχάσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

β. Στην Βουλγαρια, μολις περασεις τις μπαρες συνορα, θα δεις πινακιδα που σου λεει να πληρωσεις για τον αυτοκινητοδρομο. Δεν εχουν διοδια οπως Ελλαδα αλλα οποιος θελει να οδηγει σε αυτοκινητοδρομο, θελει ενα ειδικο τελος να πληρωσεις (δεν ειναι τιποτα το φοβερο). Αλλιως, εχουν καμερες σε καποια σημεια στους δρομους και πληρωνεις γερο προστιμο για καθε μερα που σε πιανει. Ξεχαστηκα μια φορα κ εδωσα κανα 150Ε συνολο οταν πηγα να βγω απο τα συνορα και με σταματησαν εκει για να πληρωσω (κ με ψηφιακες φωτο στην καθε καμερα κ μερα που με επιασαν :P.

Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ όλους.Το γνώριζα αλλά δεν ήξερα που βγαίνουν αυτά τα "βινιέτε" κάπως έτσι μου τα είπαν. Το ίδιο ισχύει και για Σερβία - Βόρεια Μακεδονία ; Έκδοση μετά τα σύνορα ; Με ευρώ πληρώνεις ή κάρτα ; Έχω revolut , να κάνω συνάλλαγμα για κάθε χώρα μέσω της εφαρμογής ή απλά πληρώνω με ευρώ μέσω της revolut ?

  Μίλησα με αστυνομία , θα πάω από δευτέρα να εκδώσω ένα διαβατήριο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο , μήπως πάω από Βουλγαρία και γυρίσω από Σερβία. 

49 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Aν πας να βγάλεις διαβατήριο με τόσο παλιά ταυτότητα θα σε βάλουν να την αλλάξεις.

Κάτι με ρώτησαν στο τηλ πριν από λίγο αν είναι σε καλή κατάσταση κλπ ελπίζω να την γλυτώσω γιατί στην έκδοση των παιδιών δεν είπαν τίποτα.

 

Βοηθάτε πάρα πολύ με τις απαντήσεις σας , χίλια ευχαριστώ σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alcamus06 είπε

Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ όλους.Το γνώριζα αλλά δεν ήξερα που βγαίνουν αυτά τα "βινιέτε" κάπως έτσι μου τα είπαν. Το ίδιο ισχύει και για Σερβία - Βόρεια Μακεδονία ; Έκδοση μετά τα σύνορα ; Με ευρώ πληρώνεις ή κάρτα ; Έχω revolut , να κάνω συνάλλαγμα για κάθε χώρα μέσω της εφαρμογής ή απλά πληρώνω με ευρώ μέσω της revolut ?

  Μίλησα με αστυνομία , θα πάω από δευτέρα να εκδώσω ένα διαβατήριο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο , μήπως πάω από Βουλγαρία και γυρίσω από Σερβία. 

Κάτι με ρώτησαν στο τηλ πριν από λίγο αν είναι σε καλή κατάσταση κλπ ελπίζω να την γλυτώσω γιατί στην έκδοση των παιδιών δεν είπαν τίποτα.

 

Βοηθάτε πάρα πολύ με τις απαντήσεις σας , χίλια ευχαριστώ σε όλους.

Καλά να περάσετε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν υπάρχει κάποια χώρα εδώ κοντά μας η οποία δεν  είναι ασφαλής, ειδικά στο να τις διασχίσεις  από αυτοκινητόδρομους. Το μόνο επικίνδυνο -για εμένα- που έχω συναντήσει σε αυτές τις τρεις χώρες είναι οι Σέρβοι οδηγοί που τρέχουν σαν τρελοί, και σε κάποια σημεία στη Βουλγαρία το οδικό δίκτυο που δεν εχει νησίδα. 
 Από εκεί και έπειτα καλύτερα παντού με διαβατήριο η καινούργια ταυτότητα. 
 

1 ώρα πριν, alexvi είπε

Σκόπια Σερβία φουλ. Αν φτάσεις και αυθημερόν Βελιγράδι θα Σάι άρχοντας. Βουλγαρία απέφυγε. Έχει ασφάλεια αλλά οι άνθρωποι δεν παλεύονται και δεν έχει και τίποτα να δεις. Μετά το Λονδίνο ίσως ο χειρότερος προορισμος. Ειδικά με οικογενεια

Οι άνθρωποι στη Βουλγαρία είναι υπέροχοι, φιλικοί και φιλόξενοι, όπως επίσης και για μια φορά αν περάσεις απο τη Σοφία δεν θα σου αφήσει αρνητικές εντυπώσεις. 
 Για να σου λέει κάποιος οτι ο χειρότερος προορισμός είναι το Λονδίνο… καταλαβαίνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Βουλγαρία δεν είμαι ο κατάλληλος να σχολιάσω καθώς είναι πολλά χρόνια από τότε που πέρασα τελευταία φορά. Προσωπικά είχα κάτι θεματάκια, τα οποία ήταν αναμενόμενα καθώς τα είχα διαβάσει στους τουριστικούς οδηγούς της περιόδου, αλλά από ότι βλέπω από τα σχόλια άλλων που έχουν πάει πιο πρόσφατα, αποτελούν γραφικότητες του παρελθόντος.

Για Σκόπια/Σερβία που έχω περάσει πρόσφατα αρκετές φορές, κανένα θέμα. Μάλιστα ακόμα και στο κομμάτι του οδικού δικτύου, ότι ήταν παλαιότερο ή πιο επαρχιακό έχει αναβαθμιστεί και στις δύο χώρες.

Τώρα για το κομμάτι "ταξίδι με ταυτότητα". Προσωπικά έχω ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες τυπωμένους (όχι χειρόγραφους) και την έχω δοκιμάσει σε όλα τα γύρω βαλκανικά σύνορα. Και αυτά που είναι Ελλάδα με άλλη χώρα αλλά και αυτά που είναι μεταξύ των βαλκανικών χωρών.

Λοιπόν, ξυνίζουν τα μούτρα τους καθώς η ταυτότητά μας αποτελεί μία ιδιαιτερότητα σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο. Πάντα θα ζητήσουν διαβατήριο. Αν δεν έχεις κι επιμείνεις στην ταυτότητα θα περάσεις τελικά, μετά όμως από κάποια καθυστέρηση για έλεγχο και προβληματισμό (ξύνουν το κεφάλι τους ή μπορεί να ρωτήσουν κάποιον άλλο). Φυσικά αν η ταυτότητα έχει και την όποια ταλαιπωρία λόγω...κωλότσεπης τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.

Προσωπικά, επειδή κάνω κάποια ταξίδια, είχα ανανεώσει την παλιά μου ταυτότητα προκειμένου να γλιτώσω διαβατήριο/παράβολα. Τελικά κατέληξα να βγάλω και το διαβατήριο αφού βίωσα τις καθυστερήσεις και τους προβληματισμούς που ανέφερα.

Σημ. Το να βγεις αρχές Αυγούστου δεν είναι θέμα. Αν όμως επιστρέψεις σχετικά νωρίς ειδικά από Σερβία/Σκόπια, δηλαδή βρεθείς στα σύνορα προς Ελλάδα γύρω στα μέσα Αυγούστου, θα φας ήττα (αναμονή) καθώς είναι η περίοδος που ακόμα έρχονται πολλοί στην Ελλάδα. Και από Σερβία, καθώς πολλοί παραθερίζουν σε Κατερίνη-Χαλκιδική αλλά και από την Ευρώπη γενικότερα αφού αποτελεί κύρια διαδρομή προς την Ελλάδα.

Επεξ/σία από haris_216
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Τελικά κατέληξα να βγάλω και το διαβατήριο αφού βίωσα τις καθυστερήσεις και τους προβληματισμούς που ανέφερα.

Έχω κλείσει Δευτέρα πρωί ραντεβού για διαβατήριο, συμφωνώ , δεν θα ρισκάρω την όποια ταλαιπωρία για ένα παράβολο. Η σύζυγος έχει νέα ταυτότητα σε άριστη κατάσταση οπότε είναι οκ. Με ενδιαφέρει το κομμάτι ασφάλεια πάρα πολύ επειδή θα έχω μαζί μου και τα μικρά. Το ταξίδι θα γίνει σίγουρα μέρα , ανοιχτά φώτα και στα όρια ταχύτητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, alcamus06 είπε

Έχω κλείσει Δευτέρα πρωί ραντεβού για διαβατήριο, συμφωνώ , δεν θα ρισκάρω την όποια ταλαιπωρία για ένα παράβολο. Η σύζυγος έχει νέα ταυτότητα σε άριστη κατάσταση οπότε είναι οκ. Με ενδιαφέρει το κομμάτι ασφάλεια πάρα πολύ επειδή θα έχω μαζί μου και τα μικρά. Το ταξίδι θα γίνει σίγουρα μέρα , ανοιχτά φώτα και στα όρια ταχύτητας!

Δεν θα έχεις θέμα (πάλι για Σκόπια-Σερβία μιλάω που ξέρω). Ωραία διαδρομή, ξεκούραστοι δρόμοι σε καλή κατάσταση. Αστυνόμευση υπάρχει, και στους αυτοκινητοδρόμους αλλά και στο επαρχιακό δίκτυο, αλλά εφόσον κινείσαι by the book δεν θα έχεις θέμα. Μάλιστα κάτι μαγκιές που έκαναν παλιά οι Σκοπιανοί αστυνομικοί, που στήνονταν σε σημεία με υπερβολικά χαμηλά όριο προκειμένου να σε γράψουν, έχουν μαζευτεί και αυτές. Αφενός τα όρια ανέβηκαν σε πιο ρεαλιστικά επίπεδα και αφετέρου κάποιος πρέπει να τους μάζεψε κι αυτούς, αφού πια είχε γίνει διεθνές θέμα.

Στα διόδια πληρώνεις και με κάρτα και με μετρητά, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ευρώ (γράφουν την τιμή και σε ευρώ). Απλά έχε στο μυαλό σου ότι δεν δέχονται μικρά νομίσματα (λεπτά) αλλά 2ευρα και 1ευρα (δεν θυμάμαι για το 50λεπτο). Ειδικά για τα Σκόπια (έχει διόδια σε 4 σημεία αν θυμάμαι καλά με κόστος γύρω στο 1-1,5€) καλύτερα να έχεις κέρματα από το να δώσεις χαρτονόμισμα που μπορεί να είναι ταλαιπωρημένο ή σκισμένο

ΥΓ Αν έχεις χρόνο και διάθεση, μια στάση λίγων ωρών στα Σκόπια (κέντρο) θα είχε ενδιαφέρον για να δεις την επιτομή του κιτς σε εθνικό επίπεδο (αν και πολλοί Σκοπιανοί είναι αντίθετοι προς αυτό που συμβαίνει) και το (προφανώς όχι φθηνό) αισθητικό/καλλιτεχνικό τσαλαβούτημα που έχουν κάνει τα τελευταία χρόνια

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...