Προς το περιεχόμενο

Lenovo g50-30. Δεν παίρνει ρεύμα.


mihawk88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με το lenovo λαπτοπ μου. 

Το χρησιμοποιώ χωρίς μπαταρία, μόνο με ρεύμα. Μια μέρα λοιπόν έβαλε πλαστελίνη ο γιος μου στο καλώδιο του ρεύματος το οποίο κουμπώνει στο πλάι και περνει ρεύμα ο υπολογιστής. 

Το καθάρισα και όλα πήγαιναν καλά για λίγο καιρό.  Δηλαδή πατώντας το power μπορεί να μην έπαιρνε με την πρώτη μπροστά αλλά με 2-3 φορές πάτημα ήταν οκ. 

Σήμερα,  όμως δεν ανοίγει με τίποτα. Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου; έχω λίγες γνώσεις. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, KaRLoSSaLoNiKa είπε

Οδοντοβουρτσα αλκοολη τριψιμο 

Εννοείς στο βύσμα του καλωδίου όπως επίσης και στην υποδοχή του λαπτοπ; 

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οδοντογλυφίδα και στη συνέχεια πεπιεσμένο αέρα ίσως να καθαρίσει η θύρα φόρτισης.

Αν υπάρχει όμως και θέμα software ( σπάνια περίπτωση  ) συνδέουμε ένα κινητό σε θύρα usb του pc  και ξαναδοκιμάζουμε το power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mihawk88 είπε

Εννοείς στο βύσμα του καλωδίου όπως επίσης και στην υποδοχή του λαπτοπ; 

 

Ευχαριστώ

ναι ακριβως!
και αν μπορεις να το ανοιξεις μηπως θελει και κανα καθαρισμα μεσα ακομα καλυτερα!

επισης δες αμα επεσε τιποτα και στο power button...

αλλιως αν ολα αυτα ειναι οκ μπορει να βραχυκυκλωσε τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η πλαστελίνη μπήκε στο κενό που υπάρχει στο καλώδιο του φορτιστή που διαχωρίζει το + και το -...  Αφού καθάρισες αυτό,το λογικό είναι ότι κάποια υπολείμματα που είχαν μείνει έμειναν κολλημένα στο στην υποδοχή του υπολογιστή και λογικά θα λειτουργούσε καθώς θα έκανες κυκλική κίνηση του φορτιστή μέχρι να πατήσει σε καθαρό σημείο της θύρας φόρτισης... Επομένως θεωρούμε ότι υπάρχουν υπολείμματα στη θύρα φόρτισης,  τα οποία εμποδίζουν την καλή επαφή. Επειδή λογικά έχουν πιεστεί ή ξεραθεί, έχουν κολλήσει με αποτέλεσμα να μην γίνεται επαφή του φορτιστή με την θύρα φόρτισης... πιθανό εάν η πλαστελίνη ήταν χρωματιστή να μπορείς να δεις με ένα φακό (κινητό) εάν υπάρχουν υπολείμματα στη θύρα φόρτισης και τα οποία θα καθαριστούν όπως είπαν. βέβαια δεν ξέρω εάν είναι προτιμότερο και χωρίς να επιφέρεις μεγαλύτερη ζημιά να ανοίξεις το μηχάνημα για να έχεις άνεση στο καθαρισμό της θύρας φόρτισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Ειναι λενοβο.

Δεν το είδα καν. Οπότε κάπως "αναλογικά" πιστεύω ότι στη usb θα έχει κολλησει η πλαστελίνη στα εσωτερικά των βυσμάτων...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...