Προς το περιεχόμενο

Σπιτική ζύμωση μπύρας


jojokss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να φτιάξω μπύρα. Είδα υπάρχουν 1-2 shops στην Ελλάδα με εξοπλισμό και kits, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που ασχολείται ξέρει κάποιο eshop εξωτερικού με μεγάλη ποικιλία από πρώτες ύλες (βύνες-λυκίσκους κτλ) που να έχει δοκιμάσει και παραγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνα με τα διαθέσιμα κιτ ώστε να πάρεις μια πρώτη γεύση και εμπειρία. Προτείνω να ξεκινήσεις με κιτ (συμπύκνωμα σε κονσέρβα) και σε δεύτερο χρόνο να πας σε βύνες και λυκίσκους... 

Επίσης δες τις θερμοκρασίες αυτή την περίοδο που είναι πάνω απο 25 βαθμούς, ενδέχεται να επηρεάσει την ποιότητα της ζύμωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακόμα το ψάχνω και λόγω θερμοκρασιών επειδή μένω Αθήνα και δεν ξέρω αν είναι καλή περίοδος. Απλά ψάχνωντας τις τόσες εναλλακτικές σε συνταγές, ήθελα να πάρω γνώμες για κάποιο αξιόπιστο shop με μεγάλη γκάμα από ύλες για όταν έρθει η ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτή την περίοδο οι θερμοκρασίες ειναι απαγορευτικές για ζυμώσεις μπυρας. Και σε υπόγειο να την κάνεις λογικά ξεπερνάς τους 25 ( χρειάζεσαι κάτω απο 22).
Όπως είπε και o moshelas ξεκίνα με ενα κιτ με δυο κουβάδες από ένα ελληνικό μαγαζί όταν έρθει η ωρα. 
Θα περάσει πολύ καιρός μέχρι να φτάσεις σε επίπεδο να μην σου φτάνουν αυτά που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά. 
Προσωπικά έχω κάνει 2 φορες ζύμωση με υλικά απο beerdeli. Όλα καλά . 
Θέλει όμως χώρο (κουβάδες, κατσαρόλες, πλυσίματα, μπουκάλια κλπ), να εισαι άνετος και να μην φοβάσαι να λερώσεις και λίγο. 

Ότι θες μου στέλνεις και σε π.μ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ, τέτοια εποχή οι θερμοκρασίες για οικιακή ζυθοποίηση είναι υπερβολικά υψηλές. Ειδικά για Αττική, με την πρόβλεψη αυτής της εβδομάδας, ούτε για αστείο.

Καλή καθαριότητα χρειάζεται στα δοχεία και σκεύη/εξαρτήματα που θα χρησιμοποιηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Ναι λογικά θα το αφήσω για μετά το καλοκαίρι και σκέφτομαι να το κάνω χωριό να έχει σίγουρη δροσιά από Σεπτέμβρη 😋, με κάποιο κιτ λογικά από beerdeli.
Μιας και σας βρήκα, όποιος ξέρει shops για το επόμενο βήμα για να τα έχω όταν χρειαστούν, καλοδεχούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, jojokss said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Ναι λογικά θα το αφήσω για μετά το καλοκαίρι και σκέφτομαι να το κάνω χωριό να έχει σίγουρη δροσιά από Σεπτέμβρη 😋, με κάποιο κιτ λογικά από beerdeli.
Μιας και σας βρήκα, όποιος ξέρει shops για το επόμενο βήμα για να τα έχω όταν χρειαστούν, καλοδεχούμενα.

Βρε άνθρωπε, δεν παιζει να μην σε καλύψει το beer deli ή το BEERAMATISTIRIO 
Τα έχουν όλα μην αγχώνεσαι ! Που και που σκάει και καμια αγγελία με τα βασικά κιτ απο κάποιους που ανεβαινουν level αν δεν θες να τα παρεις καινούρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σκεφτεί και εγώ το φθινόπωρο να φτιάξω που χάζευα κάτι βιντεάκια στο youtube αλλά δεν ήξερα αυτά τα μαγαζιά και το παράτησα. Ίσως από Σεπτέμβρη το αποφασίσω να ασχοληθώ γιατί τώρα μέσα στο σπίτι φτάνει 35 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ιδέα πάνω στο θέμα (απλά μου τράβηξε το ενδιαφέρον ο τίτλος), αν δεν είναι τρελλές διαφορές στις τιμές, δεν είναι κακό να στηρίζουμε τα Ελληνικά μαγαζιά (αν φυσικά δούμε ότι είναι σοβαροί).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εφτιαξα στα κοντα  δυο φουρνιες χωρις προηγουμενη εμπειρια θα σου πω πως.Νο1 το κοστος ιδιως της πρωτης μπυρας ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο το να παρεις 5 κασες της αγαπημενης σου μπυρας και στην δευτερη φουρνια θα σου βγει το ιδιο με το να την αγοραζεις (βεβαια το να φταιξεις μπυρα ειναι για την εμπειρια της δικιας σου μπυρας).Νο2 θελει καλο ελεγχο θερμοκρασιων αλλιως μπορει να σου χαλασει αναλογα με την μαγια συνηθως παιζεις 15-22 βαθμους σταθερα με 4-5 βαθμους περιθωριο ελαχιστη με μεγιστη.Νο3 καθαριοτητα καθαριοτητα καθαριοτητα (υπαρχουν ετοιμα υγρα τα οποια αραιωνεις και δεν ξεπλενεις) αν το οτιδηποτε δεν ειναι καθαρο και αποστειρωμενο θα σου χαλασει την μπυρα οπως και το νερο πρεπει να ειναι εμφιαλομενο κατα προτιμηση για να μην εμπεριεχονται μικροοργανισμοι οι οποιοι για εμας δεν ειναι βλαβερη αλλα για την μπυρα ειναι

Τελος παροτι που οι πρωτες μου αποπειρες ηταν με κριθαρι και οχι με ετοιμα κιτ μου εβγαλαν μια σωστη μπυρα ,καθαρη με αφρο , η γευση απειχε πολυ απο τον στοχο εγω ηθελα να βγαλω και τις δυο φορες pilsner και την μια φορα εβγαλα weiss η οποια δεν μου αρεσει καθολου και την δευτερη ΙΡΑ η οποια παλι δεν μου αρεσει τι θελω να πω με αυτο?πως με την εμπειρια που μας λειπει ειναι αδυνατον να βγαλουμε τις μπυρες που στοχευουμε

επισης μετα απο τον κοπο (γιατι σε ματι κουζινας θες μια χιλιετια για να ζεσταθει το νερο και πολυ κοπο για να την ψυξεις εγω που ειχα μεγαλο νυπτηρα τον γεμισα με 5 μεγαλες σακουλες παγου οι οποιες δεν ηταν αρκετες καθως δεν σκεφτηκα οτι μιλαμε για 30 λιτρα παρτιδα, και εψαχνα φορητο ματι ,αγορασα μποτιλια υγραεριου το οποιο δεν ειχε μεγαλη φλογα οποτε εν τελει κατεληξα στο ματι ) και τον μεγαλο χρονο νομιζω οτι θα προτιμησω οταν θα μου περρισευουν να παρω ενα τυπου grainfather που τα κανει ολα και να εχω το αποτελεσμα που θελω πολυ ευκολοτερα.

Παρολα αυτα ενιωσα πολυ καλα που καταφερα με την πρωτη να φτιαξω μια σωστη μπυρα νοιωθεις πολυ καλα οταν ανοιγεις την μπυρα σου απλα θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος οτι εχει αρκετη περισσοτερη δουλεια απο τα 7 λεπτα βιντεο που βλεπεις

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι πιο φθηνό και ξεκούραστο να πάρεις έτοιμη μπύρα. Αλλά έχει κάτι ποικιλίες που δεν βρίσκεις σε σουπερμάρκετ και χαίρεσαι να πίνεις μπύρα που έφτιαξες μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Yπόψη, δεν κάνουν όλες οι μαγιές για όλες τις μπύρες (άλλες θέλουν οι lager/pilsner, άλλες οι weisse, hefenweisse, άλλες οι ale, κτλ) κι επίσης, ανάλογα την κατηγορία, άλλο είναι το συστατικό που πρωταγωνιστεί (λυκίσκος, βύνη μαγιά).

Και, βέβαια, δεν έχουν όλα τα συστατικά ίδια αρώματα: άλλες γεύσεις έχουν οι γερμανικοί/τσέχικοι λυκίσκοι, άλλες οι λυκίσκοι της Ωκεανίας, άλλες της Αμερικής. Αντίστοιχα οι βύνες, ξανθές, σκούρες έως σοκολατένιες.

Ένας καλός οδηγός μπορεί να αποτελέσει χρήσιμη πηγή πληροφοριών και μπούσουλα για πειραματισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως περα απο την πρωτη αγορα εξοπλισμου, που παλι εχουν πεσει οι τιμες. ενα μπουκαλι μπυρας τυπου IPA πχ εμενα μου κοστιζει ουτε 1€ .  που τετιες μπυρες κατω απο 2,5€ δεν τις βρισκεις. και δεν μιλαω σε μπαρακια , εκει κατω απο 5 με την καμια . οποτε εγω οσο ασχοληθηκα ( και εχω κανει πολλαα λιτρα μπυρας και πειραματα ) κερδισμενος βγηκα.. και ελεγα πινω μια τιμια ωραια δικια μου μπυριτσα.

επισης για τα ετοιμα κιτ ειναι μια χαρα. πολυ πιο φθηνα , λιγοτερη δουλεια και μπορεις και να τα   πειραξεις κιαλλο και να βγει ακομα πιο καλο αποτελεσμα..απλα θελει λιγο διαβασμα μελετη και πειραματα !  

μετα αν θες απο τα κιτ , πας σε partial mash , και αν μετα απο αυτα εχεις κεφια χρημα και ορεξη πας σε all grain .

εγω προσωπικα αφου εκανα αρκετες παρτιδες με μεθοδο pαrtial /  malt extract μονο και μονο για την γνωση και το πειραμα. και ειχα ωραια ομορφα και τιμια αποτελεσματα... οποτε εχω κεφια , περνω ενα κιτακι το πειραζω και λιγακι και πινω /κερναω σε φιλους μια πολυ καλη  μπυρα  που σε χρηματα βγαινει λιγο λιγοτερο απο μια Αλφα απο το περιπτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...