Προς το περιεχόμενο

Άσχετοι θρασύτατοι μηχανικοί αυτοκίνητων


kostakis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κουραστεί σχετικά και γιαυτο ανοίγω το θρεντ αυτό

Κάθε φορά για χρόνια τώρα εχω κουραστεί να διαβάζω εγώ και να λύνω τα προβλήματα που κατά καιρούς βγάζουν τα αυτοκίνητα τις οικογένειας αφου οι μηχανικοί δεν βρίσκουν τις βλάβες  η φτειάχνουν κάτι που δεν ήταν τελικά αυτό αλλά πλέρωνε ανταλλακτικά τσάμπα  ..

Η δεν κάνουν τις σωστές εργασίες συντηρήσεως που λέει το εργοστάσιο …

 

ΦΙΛΕ μηχανικέ , η δουλειά σου είναι να διαβάζεις εσύ και να ψάχνεσαι συνέχεια για το τι παίζει με τις βλάβες κλπκλπ

Δεν είμαι υποχρεωμένος εγώ να ξεστραβώνομε να διαβάζω στα φόρουμ του εξωτερικού , να χάνω χρόνο για να βρίσκω εγώ τις βλάβες να στις λέω και εσύ να με χρεώνεις χρυσό και με την ταρίφα σου .

Σε πληρώνω για να κάνεις εσύ αυτή την δουλειά και όχι εγώ…

Α και όταν ζητώ αποδείξεις έστω και μικρές  όλοι σφυρανε και κάνουν τον κινέζο (και δεν το κάνουν για φορολογικούς λογούς πάντα αλλά για αποφυγές ευθυνών σε περίπτωση που χαλάσουν το αυτοκίνητο (ιμάντες κλπ) και τους έρθει η αγωγή..

ασε που δεν σε αφηνουν να εισαι μεσα στην επισκευη .... με εχουν κλεψει με μπουζι που δεν αλαχθηκαν ποτε και ποιοσ ξερει με τι αλλο ...

Επεξ/σία από kostakis81
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Έχω κουραστεί σχετικά και γιαυτο ανοίγω το θρεντ αυτό

Κάθε φορά για χρόνια τώρα εχω κουραστεί να διαβάζω εγώ και να λύνω τα προβλήματα που κατά καιρούς βγάζουν τα αυτοκίνητα τις οικογένειας αφου οι μηχανικοί δεν βρίσκουν τις βλάβες  η φτειάχνουν κάτι που δεν ήταν τελικά αυτό αλλά πλέρωνε ανταλλακτικά τσάμπα  ..

Η δεν κάνουν τις σωστές εργασίες συντηρήσεως που λέει το εργοστάσιο …

 

ΦΙΛΕ μηχανικέ , η δουλειά σου είναι να διαβάζεις εσύ και να ψάχνεσαι συνέχεια για το τι παίζει με τις βλάβες κλπκλπ

Δεν είμαι υποχρεωμένος εγώ να ξεστραβώνομε να διαβάζω στα φόρουμ του εξωτερικού , να χάνω χρόνο για να βρίσκω εγώ τις βλάβες να στις λέω και εσύ να με χρεώνεις χρυσό και με την ταρίφα σου .

Σε πληρώνω για να κάνεις εσύ αυτή την δουλειά και όχι εγώ…

Α και όταν ζητώ αποδείξεις έστω και μικρές  όλοι σφυρανε και κάνουν τον κινέζο (και δεν το κάνουν για φορολογικούς λογούς πάντα αλλά για αποφυγές ευθυνών σε περίπτωση που χαλάσουν το αυτοκίνητο (ιμάντες κλπ) και τους έρθει η αγωγή

Αυτά συμβαίνουν, όταν δίνουμε προτεραιότητα στο χαμηλό κόστος έναντι του ποιοτικού εξουσιοδοτημένου σέρβις.

Διότι σε διαβεβαιώ πως υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες με εξειδίκευση σε συγκεκριμένες μάρκες.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Έχω κουραστεί σχετικά και γιαυτο ανοίγω το θρεντ αυτό

Κάθε φορά για χρόνια τώρα εχω κουραστεί να διαβάζω εγώ και να λύνω τα προβλήματα που κατά καιρούς βγάζουν τα αυτοκίνητα τις οικογένειας αφου οι μηχανικοί δεν βρίσκουν τις βλάβες  η φτειάχνουν κάτι που δεν ήταν τελικά αυτό αλλά πλέρωνε ανταλλακτικά τσάμπα  ..

Η δεν κάνουν τις σωστές εργασίες συντηρήσεως που λέει το εργοστάσιο …

 

ΦΙΛΕ μηχανικέ , η δουλειά σου είναι να διαβάζεις εσύ και να ψάχνεσαι συνέχεια για το τι παίζει με τις βλάβες κλπκλπ

Δεν είμαι υποχρεωμένος εγώ να ξεστραβώνομε να διαβάζω στα φόρουμ του εξωτερικού , να χάνω χρόνο για να βρίσκω εγώ τις βλάβες να στις λέω και εσύ να με χρεώνεις χρυσό και με την ταρίφα σου .

Σε πληρώνω για να κάνεις εσύ αυτή την δουλειά και όχι εγώ…

Α και όταν ζητώ αποδείξεις έστω και μικρές  όλοι σφυρανε και κάνουν τον κινέζο (και δεν το κάνουν για φορολογικούς λογούς πάντα αλλά για αποφυγές ευθυνών σε περίπτωση που χαλάσουν το αυτοκίνητο (ιμάντες κλπ) και τους έρθει η αγωγή

Φίλε μου έχεις 100% δίκιο αλλά αυτό ισχύει για όλους τους επαγγελματίες στην Ελλάδα γιατρούς, δικηγόρους, πάσης φύσεως μηχανικούς, λογιστές, υδραυλικους κτλ Στην Ελλάδα δυστυχώς είσαι ό,τι δηλώσεις. Από την στιγμή που δεν δουλεύει ο θεσμός της δικαιοσύνης οι "επαγγελματίες" αυτοί δεν φοβούνται τίποτα και κανέναν.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Narayan said:

Αυτά συμβαίνουν, όταν δίνουμε προτεραιότητα στο χαμηλό κόστος έναντι του ποιοτικού εξουσιοδοτημένου σέρβις.

Διότι σε διαβεβαιώ πως υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες με εξειδίκευση σε συγκεκριμένες μάρκες.

Τις περισσότερες παναγίες σε μηχανικό τις έχω ρίξει σε εξουσιοδοτημένο αρχι-μηχανικό (καρέντα). Ο άνθρωπος ήταν άσχετος, και το πρόβλημα δεν είναι τόσο αυτό αλλά το ότι έχουν και υφάκι. Καλό αυτό γιατί μετά άρχισα να ψάχνομαι και βρήκα 2-3 καλούς για το αμάξι. Αυτός που το πάω τώρα όταν θέλει να μου φτιάξει κάτι μου λέει απο πριν π.χ νομίζω ότι είναι αυτό, θα κοστίσει τόσο αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι φταίει αυτό. Του λέω ΟΚ και προχωράει. Σε 3 προβλήματα που είχα έπεσε σε όλα μέσα και δεν έχω πρόβλημα ξανά από τότε. Αλλά είναι σχετικά ακριβός.

Τα ίδια προβλήματα και με την μηχανή μου (Yamaha), έχω αλλάξει 5 μηχανικούς, ο πρώτος μου κλώτσαγε την ρόδα για να την ισιώσει μετά απο πτώση και μου έλεγε μια χαρά είναι, μου χρέωσε αλλάγη τιμονιού χωρις να το αλλάξει (ο συγκεκριμένος είναι ίσως ο πιο γνωστός εξουσιοδοτημένος στην Αθήνα), ο δεύτερος μου έβαλε τα καλώδια ανάποδα, ο τρίτος εξουσιοδοτημένος ήταν καλός αλλά δεν έχει ποτέ χρόνο, τελικά κατέληξα σε ένα κοντά στην δουλειά μου που είναι μια χαρά μέχρι τώρα, το πάω πρωί μου το φτιάχνει μπροστά μου και μετά πάω στην ώρα μου στην δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Narayan said:

Αυτά συμβαίνουν, όταν δίνουμε προτεραιότητα στο χαμηλό κόστος έναντι του ποιοτικού εξουσιοδοτημένου σέρβις.

Διότι σε διαβεβαιώ πως υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες με εξειδίκευση σε συγκεκριμένες μάρκες.

Δεν ισχυει παντα ,δυστυχως αυτο.

Το 2020 αγορασα ενα βολβο Χ40.Το αυτοκινητο καταπινε τα λαδια για πλακα.Καθε 2000-3000 χλμ ηθελε ενα λιτρο.Πηγαινα αντιπροσωπεια,απο την οποια εχω αγορασει 4 αυτοκινητα και μου ελεγαν οτι με το πρωτο σερβις θα στρωσει.Στο μεταξυ στην ομαδα στο facebook φωναζαν και αλλοι.

Εγινε το πρωτο σερβις και σε λιγες ημερες μετα σε ταξιδι με αφησε.Γυρισε με την οδικη και στο συνεργειο μου ειπαν οτι 2 μπουζι ειχαν βγει εκτος διοτι ειχε περασει λαδι!!! και ειχα δικιο που φωναζα και θα παραγγειλουν το ανταλακτικο.Εγινη η δηθεν επισκευη και υπηρχε βελτιωση.

Λιγους μηνες μετα το αυτοκινητο με αφηνει ξανα,αλλα αυτη τη φορα δεν ηταν σε μια απλη βολτα,αλλα πηγαινα στο νοσοκομειο που ειχε μπει η κορη μου,στην πολη που σπουδαζει,λογω αλλεργικου σοκ.Μιλαμε για πολυ ασχημη κατασταση.

Στο συνεργειο μια απο τα ιδια ,με τα μπουζι.Απλα ετυχε μου ειπαν.

Παιρνω αποφαση να το πουλησω μιας και σε λιγους μηνες εβγαινε εκτος εγγυησης.Στην audi που θα το εδινα βρηκαν τη βλαβη!!! στον ελεγχο που εκαναν.Επεσε ενα χεσιμο αλλαξαν παλι κατι εγινε η ανταλλαγη και ησυχασα.Το αυτοκινητο ειχε κανει κατω απο 10000 χλμ γιατι ειχαν πεσει και καραντινες.

Οποτε βλεπεις οτι και τα εξουσιοδοτημενα δεν ειναι πανακια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

παντα για τα εξηδεικευμενα μιλουσα !!!

δεν μου εχει τυχη σε μικρο συνεργειο που προσ τιμην τουσ δεν αναλαμβανουν το αμαξι μου αφου ειναι περιεργο ...

αλλα το αλλο που δεν θελουν να εισια απο πανω τους να βλεπεισ τι κανουν στο αμαξι σου αν το κανουν (που τισ μισεσ δεν το κανουν ,...) σε γνωστο μου εφαγαν την ποδια γιατι στην ελλαδα λεει εχει ζεστη και δεν τη χρειαζε το αμαξι αλλα δεν του την εδωσαν ποτε πισω ...

εμενα μου αλαξαν μπουζι καθε 15κ χιλιομετρα (120 ευρο) 2 φορες και οταν εμεινε το αμαξι διαπιστωθηκε οτι δεν ειχαν αλαχθει ποτε ..

Επεξ/σία από kostakis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

βρε εγώ το πήγα να μου αλλάξει μια βάση μηχναής και ο τύπος ξέχασε να βάλει τα μισα παξιμάδια με αποτέλεσμα να έρθει ποιο κάτω όλος ο κινητήτρας και να βρίσκει το πεντάλ του συμπλέκτη κάθε που τον πατάω και έκανε θόρυβο και όταν του είπα "όταν στο έφερα ήταν μια χαρά ο συμπλέκτης" η απάντηση σου ήταν ¨μην μασάς θα βρούμε μεταχειρισμένο με 200 ευρώ, θα σε φτιάξω"!!!!!!! τι να λέμε τώρα;;;;; είχα πει σε τουλάχιστον δύο συνεργεία να δουν γιατί μου έβαζε νερά από αριστερά,  πάπαλα ούτε το κοίταξαν ποτέ, τελικά είχε φύγει ένα σωλήνας του air condition μιλάμε για ένα δευτερόλεπτο επισκευή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, kat kat said:

Φίλε μου έχεις 100% δίκιο αλλά αυτό ισχύει για όλους τους επαγγελματίες στην Ελλάδα γιατρούς, δικηγόρους, πάσης φύσεως μηχανικούς, λογιστές, υδραυλικους κτλ Στην Ελλάδα δυστυχώς είσαι ό,τι δηλώσεις. Από την στιγμή που δεν δουλεύει ο θεσμός της δικαιοσύνης οι "επαγγελματίες" αυτοί δεν φοβούνται τίποτα και κανέναν.

Γιατι και καλα ειναι προβλημα μονο στην Ελλαδα αυτο;
Τελος, εσυ εισαι καλος στη δουλεια σου ή εισαι οτι δηλωνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά και σύντομα. Πως επιλέγουμε μάρκα και μοντέλο αυτοκινήτου?

Πρώτα:

  • Βρίσκουμε αξιόπιστο μηχανικό τον οποίο εμπιστευόμαστε με κλειστά μάτια
  • Βλέπουμε τα κόστη συντήρησης αυτοκινήτου
  • Βλέπουμε αν υπάρχουν ανταλλακτικά για αυτό το αυτοκίνητο
  • Βλέπουμε τι βλάβες βγάζει η μάρκα και πόσο καιρό κάνει η επιδιόρθωση

Και αφού τα αποδεχθούμε ολα τα παραπάνω, μετά αγοράζουμε το αμάξι.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Γιατι και καλα ειναι προβλημα μονο στην Ελλαδα αυτο;
Τελος, εσυ εισαι καλος στη δουλεια σου ή εισαι οτι δηλωνεις;

Ξαναδιαβασε την απάντηση μου και θα καταλάβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, kat kat said:

Ξαναδιαβασε την απάντηση μου και θα καταλάβεις. 

Ναι, συνεχιζω να μην καταλαβαινω. Εγω σου λεω οτι αυτο που περιγραφεις δεν εχει να κανει με την Ελλαδα, ειναι παντου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Απλά και σύντομα. Πως επιλέγουμε μάρκα και μοντέλο αυτοκινήτου?

Πρώτα:

  • Βρίσκουμε αξιόπιστο μηχανικό τον οποίο εμπιστευόμαστε με κλειστά μάτια
  • Βλέπουμε τα κόστη συντήρησης αυτοκινήτου
  • Βλέπουμε αν υπάρχουν ανταλλακτικά για αυτό το αυτοκίνητο
  • Βλέπουμε τι βλάβες βγάζει η μάρκα και πόσο καιρό κάνει η επιδιόρθωση

Και αφού τα αποδεχθούμε ολα τα παραπάνω, μετά αγοράζουμε το αμάξι.

 

Αυτά όλα αφορούν αν παρεις αμαξι 15+ ετών.

Μηχανικο και συνεργείο αξιόπιστο θα βρεις αφού παρεις αμαξι.Δεν γίνεται το αντίστροφο.

Ανταλλακτικά,δεν είναι ανάγκη τα γνήσια, υπάρχουν εκτός αν παρεις αμαξι 30+ ετών.

Βασικά κριτήρια είναι τι αρέσει και βολεύει τον καθένα και τι χρήματα διαθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...