Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Δεν έχω ήχο απο τα ηχεια μετα την αγορά νεου pc


Nexus.gr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Kthulhou,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. 

Αγορασα καινουριο pc αλλα απο την αρχή δεν έχω ήχο απο τα ηχεία μου που δούλευoyn αν πχ συνδέσω το κινητο μου στα ηχεία.

Εχω ψάξει και έχω αλλάξει πολλές ρυθμίσεις, εχω αναβαθμίσει drivers κτλ. αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω αν βοηθάω, η μητρική μου ειναι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/25855777/Gigabyte-B550-Aorus-Elite-V2-rev-1-0-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html
Ηχεία: https://www.skroutz.gr/s/6267060/Logitech-Z333-Ηχεία-Υπολογιστή-2-1-με-Ισχύ-40W-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

 

H νέα μου οθόνη εχει ενσωματωμένα ηχεία, χρειάζεται μηπως καποια ρυθμιση που μου εχει ξεφυγει?

Τι μπορει να φταίει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να αλλάξεις device  απο το εικονιδιο κατο δεξια? 

4fbad6acd00d3ff1780422b5ada2aab3.png

Αριστερο κλικ μετα βγαινει η λιστα 

ead5ea439a90f37a798a973717d796b2.png

 

2)  Σιγουρα τα εχεις συνδεσει σωστα πισω onboard/καρτα γραφικων/3.5 jack apo οπου εχει source τον ηχο  δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω επιλέξει το εικονίδιο κάτω δεξιά αλλά τίποτα και ναι την σύνδεση την έχω σωστά, έχω δοκιμάσει και σε όλες τις άλλες θύρες αλλά τίποτα και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 τα πιθανότερα σενάρια

  • Λάθος drivers είναι μια πιθανότητα, βρες και κατέβασε τους drivers που δίνει η gb, δοκίμασε και τους 2 που δίνει αν δε δουλέψει ο πρώτος

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550-AORUS-ELITE-V2-rev-10-11/support#support-dl-driver

  • να μην έχεις επιλέξει τη σωστή έξοδο ήχου. Αν καταλαβαίνω σωστά λες οτι έχεις δοκιμάσει όλες τις εξόδους οπότε μάλλον καταλήγουμε στο πρώτο. Btw για να παίξει το μόνιτορ σου ήχο θα πρέπει πρώτα να υπάρχει διασύνδεση που επιτρέπει μεταφορά ήχου (πχ hdmi) και κατά δεύτερον να ενεργοποιηθεί η έξοδος ήχου προς τη συγκεκριμένη πηγή, όπως αναφέρει ο απάλευτος

 

*Τα παραπάνω ισχύουν εφόσον είναι πλήρως λειτουργική η μητρική και δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τις εσωτερικές συνδέσεις.

*Το πίσω jack είναι το πιο ασφαλές για δοκιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

πες τι έχεις συνδεδεμένο και που

λες έχεις ηχεία κ συνδέεις το κινητο, άρα εξωτερικά , ΑΡΑ κουμπωμένα ΠΙΣΩ στη μητρική, ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ HDMI κλπ

αν τώρα θες να παίζουν τα ενσωματωμένα της οθόνης, το σήμα λογικά θα έρχεται μέσω του HDMI ή του Display Port, ο,τι έχεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι θέμα drivers (Μου έτυχε αρκετές φορές και σε x570 και σε b550). Αρχικά κάνε ρύθμιση των ηχείων από τον πίνακα ελέγχου (Configure) σε 2.1 και μπορεί να συνέλθει. Αν όχι  αλλαγή drivers και ξανά τις ρυθμίσεις στο πινακάκι παρακάτω..

image.png.54958eb18a2d30144f3158daca2a3f67.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήχο εχω στο monitor κανονικα έσω HDMI, επίσης έχω ήχο και αν συνδέσω ακουστικά στο pc.

Τα δοκιμασα όλα αυτα που είπατε αλλα κανένα αποτελεσμα δυστυχως, ευχαριστω πολυ παντως.

*Δεν μου βγάζει επιλογή για 2.1, μονο 5.1 και 7.1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nexus.gr είπε

Ναι ήχο εχω στο monitor κανονικα έσω HDMI, επίσης έχω ήχο και αν συνδέσω ακουστικά στο pc.

Τα δοκιμασα όλα αυτα που είπατε αλλα κανένα αποτελεσμα δυστυχως, ευχαριστω πολυ παντως.

*Δεν μου βγάζει επιλογή για 2.1, μονο 5.1 και 7.1.

 

Εφόσον έχεις ήχο όταν συνδέεις τα ακουστικά, γιατί να μην έχεις ήχο όταν συνδέσεις το 2.1;

Πρακτικά μιλάμε ακριβώς ίδια σύνδεση, δεν αλλάζει τίποτα...

Πως συνδέσεις το pc με το 2.1;

Ρυθμίζεις το 2.1 στην ανάλογη είσοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εφόσον έχεις ήχο όταν συνδέεις τα ακουστικά, γιατί να μην έχεις ήχο όταν συνδέσεις το 2.1;

Πρακτικά μιλάμε ακριβώς ίδια σύνδεση, δεν αλλάζει τίποτα...

Πως συνδέσεις το pc με το 2.1;

Ρυθμίζεις το 2.1 στην ανάλογη είσοδο;

Από τις ρυθμίσεις δεν μου βγάζει επιλογή για 2.1, μόνο για 5.1 και 7.1.

 

IMG_20230711_140748.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kthulhou είπε

βάλε το jack στο LINE OUT 

Άκριβώς... με πρόλαβες για λίγα sec...

 

Από το manual της μητρικής σου

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b550-aorus-elite-ax-v2_e.pdf?v=24d24cf9acc76ba2c833adbcf9dfc9c7

Screenshot2023-07-11193108.jpg.7ffe6df53a426f1761a5f9c5456e5610.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολυ ειλικρινα για την βοήθεια!

Τελικα έπρεπε το βάλω line out, το είχα βάλει άπειρες φορές παλιά αλλά μάλλον δεν θα είχα κάνει κάποιες ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...