Προς το περιεχόμενο

Synology DS1821+ New User και απορίες ...


themis_81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , 

Υπάρχει κανένας στο insomnia που να αναλαμβάνει setup και ρυθμίσεις σε Synology NAS ? 

Μέχρι τώρα το DS έχει στηθεί , έχει γεμίσει με τα data που ήθελα αλλά πάει τραγικά αργά ! 

Αν υπάρχει κάποιος που να το κάνει επαγγελματικά ( και όχι απλά εμπειρικά σαν κ εμένα ...  ) ας μου στείλει ένα μήνυμα για λεπτομέρειες 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εχεις φτιάξει Volume (s). Πόσα ? 
Ενα η περισσότερα ? 
Αν είναι δύο ή περισσότερα 'εχουν data όλα τα volumes ? 
Τι RAID έχεις επιλέξει ? (SHR ίσως ?). 
Εάν είσαι στις πρωτες ημέρες χρήσεως με παραπάνω από 'ενα Volume και αρκετα data, ειναι λογικο να σέρνεται γιατί  κάνει το πρώτο indexing, το οποίο επηρεάζει σημαντικά την απόδοση.

Δωσε του λίγες ώρες .... (αρκετές ....! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, themis_81 είπε

Καλησπέρα , 

Υπάρχει κανένας στο insomnia που να αναλαμβάνει setup και ρυθμίσεις σε Synology NAS ? 

Μέχρι τώρα το DS έχει στηθεί , έχει γεμίσει με τα data που ήθελα αλλά πάει τραγικά αργά ! 

Αν υπάρχει κάποιος που να το κάνει επαγγελματικά ( και όχι απλά εμπειρικά σαν κ εμένα ...  ) ας μου στείλει ένα μήνυμα για λεπτομέρειες 

 

 

Μηπως κάνει Parity Consistency Check; (το οποιο θα πάρει αρκετές ώρες ίσως και μέρες ανάλογα τον όγκο του volume)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους , οι δίσκοι είναι όλοι 100% health χωρις προβλημα κ με θερμοκρασιες εως 35 βαθμους .

Σαν data απο τα 70TB εχω ηδη περασει τα σχεδον 50 σε ένα μόνο Volume

Και έχω ήδη βάλει 2 ssd για cache - 10GBe Ethernet card -  με τα onboard 8GB Ram που ειχε 

μου έχουν στείλει κάποια παιδιά και DM μήπως το δουν απομακρυσμένα ... 

 

Επεξ/σία από themis_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2023 στις 4:19 ΜΜ, themis_81 είπε

Καλησπέρα σε όλους , οι δίσκοι είναι όλοι 100% health χωρις προβλημα κ με θερμοκρασιες εως 35 βαθμους .

Σαν data απο τα 70TB εχω ηδη περασει τα σχεδον 50 σε ένα μόνο Volume

Και έχω ήδη βάλει 2 ssd για cache - 10GBe Ethernet card -  με τα onboard 8GB Ram που ειχε 

μου έχουν στείλει κάποια παιδιά και DM μήπως το δουν απομακρυσμένα ... 

 

Πέρα από το health μπορείς να δεις τις επιδόσεις τους με κάποιο προγραμμα? Πολλοί δίσκοι δείχνουν 100% health λόγω smart monitoring αλλά όταν ζορίζονται με κάποιο μετροπρογραμμα αρχίζουν να φαίνονται τα προβλήματα. Μπορείς να κανείς speed test τον καθένα ξεχωριστα.?Εννοείται ότι τα αρχεία τα έχεις backup και εκτός του synology….

Επίσης καλό είναι να του διπλασιάσεις την ram και να βάλεις μεγαλύτερους cache ssd γιατί με 50 tb δεν προλαβαίνουν φαντάζομαι οι ssd που έχεις, που και αυτοί θέλουν τσεκάρισμα.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , οι Nvme ειναι 1ΤΒ o καθένας . Δεν νομίζω να χρειάζεται παραπάνω μιας και τα αρχεία που μετακινώ δεν ξεπερνούν τα 100ΜΒ ανά file. Aπλά μια μεταφορά για παράδειγμα μπορεί να έχει 2000 αρχεία . 

Χτές που πέρασα αρχεία από το Synology σε έναν  SSD  T7  η ταχύτητα read δεν ξεπέρασε ποτέ τα 100ΜΒ ( από το μονιτορ του DSM )

Όσο για την Ram δεν ανεβαίνει πάνω από το 40% usage ενώ μεταφέρω τα αρχεία ... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, themis_81 είπε

Καλημέρα , οι Nvme ειναι 1ΤΒ o καθένας . Δεν νομίζω να χρειάζεται παραπάνω μιας και τα αρχεία που μετακινώ δεν ξεπερνούν τα 100ΜΒ ανά file. Aπλά μια μεταφορά για παράδειγμα μπορεί να έχει 2000 αρχεία . 

Χτές που πέρασα αρχεία από το Synology σε έναν  SSD  T7  η ταχύτητα read δεν ξεπέρασε ποτέ τα 100ΜΒ ( από το μονιτορ του DSM )

Όσο για την Ram δεν ανεβαίνει πάνω από το 40% usage ενώ μεταφέρω τα αρχεία ... 

 

 

Τι main δίσκους έχει το synology? Ελπίζω να μην κανένας smr μεταξύ αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/07/2023 at 18:49, slr said:

Το δίκτυο σου είναι σίγουρα χιλιάρι; Δοκίμασε και με άλλο καλώδιο δικτύου.

Δεν είναι θέμα καλωδίου... το έχω τσεκάρει από την αρχή . 

 

Επεξ/σία από themis_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...