Προς το περιεχόμενο

Δεδομένα δίσκου σε ssd λάπτοπ που χάλασε.


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να πάρω τα δεδομένα του δίσκου, χωρίς να έχω κάποιο έξτρα καλώδιο.

Προσανατολίζομαι στο να βάλω το δίσκο στο νέο λάπτοπ και να το  ξεκινήσω, βάζοντας ως επιλογή στο bios να φορτώσει από στικάκι, ένα iso linux.

Υπάρχει κάτι πιο εύκολο; Μου διαφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αλλάξεις λάπτοπ και θα μεταφέρεις τον ένα δίσκο στον άλλο; αν ναι ποια λαπτοπ ειναι μπορεί να μην δέχεται SSD αλλά nvme οπότε να μην έχει και αυτή τη θύρα.

Αν μιλάμε για φορητούς με windows10 πχ και να τον κουμπώσεις στο νεο σύστημα και να το αφήσεις να εκκινήσει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα (αν είναι ίδιας μάρκας το υποσύνολο( πχ intel cpu) να ξεκινήσει κανονικά κάνοντας τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο λειτουργικό μόνο του.

Πιο εύκολο επίσης θα ήταν να συνδεθεί σε κάποιον σταθερό υπολογιστή και να κάνεις την δουλειά αυτή είτε με εξωτερική θήκη σε μια θυρα usb ενός συστήματος και να πάρεις επίσης αυτά που χρειάζονται. Η λύση που προτείνεις εσυ θα λειτουργήσει κανονικά το πιθανότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

θα αλλάξεις λάπτοπ και θα μεταφέρεις τον ένα δίσκο στον άλλο;

Ναι ακριβώς, με τη λεπτομέρεια ότι και το νέο λάπτοπ έχει δικό του ssd.

Δε θα τολμήσω boot με τον παλιό ssd, δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Κάποια αρχεία θέλω να πάρω από τον παλιό.

i3 γενιά 2, είναι το ένα λάπτοπ, i7 γενιά 3 το δεύτερο.

Επίσης, τι καλώδιο θα χρειαστώ αν θέλω να κουμπώσει ο ssd σε θύρα usb;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Επίσης, τι καλώδιο θα χρειαστώ αν θέλω να κουμπώσει ο ssd σε θύρα usb;

κάτι τέτοιο https://www.e-shop.gr/logilink-au0037-usb-30-to-25-sata-hdd-adapter-with-protective-case-p-PER.756833

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...