Προς το περιεχόμενο

Λογισμικό εντοπισμού κατεστραμμένων αρχείων


Kosmas70
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από RTW4ever,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση
On 20/07/2023 at 17:48, atheatos said:

Αυτό είναι το incremental backup   και σχεδόν όλα τα backup προγράμματα το κάνουν.

Όχι, δεν είναι το incremental. Καλό είναι να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα πριν εκφέρεις γνώμη. Αυτό που κάνει το FreeFileSync με την εν λόγω επιλογή, είναι, προκειμένου να κρίνει ποια αρχεία έχουν τροποποιηθεί, αντί να ελέγξει απλά τις ημερομηνίες τροποποίησης των αρχείων, να ελέγξει το περιεχόμενο αυτών, με λειτουργία παρόμοια με md5 hashing. 

Οπότε ναι, σε αυτή την περίπτωση ο χρήστης θα εντοπίσει τα corrupted αρχεία, διότι ενώ θα έχουν την ίδια ημερομηνία και δεν θα έπρεπε να είναι υποψήφια για συγχρονισμό, θα έχουν διαφορετικό hash και θα είναι υποψήφια, ενώ ο χρήστης θα γνωρίζει ότι ο ίδιος δεν έχει κάνει αλλαγές στα αρχεία. 

Φυσικά αυτό θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο από τον κανονικό συγχρονισμό με βάση την ημερομηνία-ώρα των αρχείων. 

Καμία σχέση λοιπόν με αυτά που είπες. 

On 20/07/2023 at 15:57, Kosmas70 said:

Κάνω backup στον εξωτερικό σκληρό σε μη τακτά χρονικά διαστήματα γι' αυτό και με έχει βολέψει το Free File Sync. Αν όταν κάνω τη σχετική διαδικασία επιλέγω να αναγνωρίζονται τα αρχεία με βάση το περιεχόμενό τους θα είμαι καλυμμένος;

Ναι, θα είσαι καλυμμένος. 

On 20/07/2023 at 16:55, Kosmas70 said:

Το Free File Sync έχει τη δυνατότητα πριν κάνει backup να συγκρίνει το περιεχόμενο 2 ή περισσότερων φακέλων με βάση το περιεχόμενο των αρχείων και να αντικαθιστά μόνο εκείνα που έχουν αλλάξει. Επομένως αν κάποιο αρχείο έχει χτυπήσει λογικά θα αναγνωριστεί κατά τη διάρκεια της σύγκρισης, γι' αυτό το ανέφερα.  

Πολύ σωστά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Όχι, δεν είναι το incremental. Καλό είναι να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα πριν εκφέρεις γνώμη. Αυτό που κάνει το FreeFileSync με την εν λόγω επιλογή, είναι, προκειμένου να κρίνει ποια αρχεία έχουν τροποποιηθεί, αντί να ελέγξει απλά τις ημερομηνίες τροποποίησης των αρχείων, να ελέγξει το περιεχόμενο αυτών, με λειτουργία παρόμοια με md5 hashing. 

Οπότε ναι, σε αυτή την περίπτωση ο χρήστης θα εντοπίσει τα corrupted αρχεία, διότι ενώ θα έχουν την ίδια ημερομηνία και δεν θα έπρεπε να είναι υποψήφια για συγχρονισμό, θα έχουν διαφορετικό hash και θα είναι υποψήφια, ενώ ο χρήστης θα γνωρίζει ότι ο ίδιος δεν έχει κάνει αλλαγές στα αρχεία. 

Φυσικά αυτό θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο από τον κανονικό συγχρονισμό με βάση την ημερομηνία-ώρα των αρχείων. 

Καμία σχέση λοιπόν με αυτά που είπες. 

Έγραψα ότι σχεδόν όλα τα BACKUP προγράμματα κάνουν incremental backup.

Δεν έγραψα πουθενά για προγράμματα συγχρονισμού που κάνουν incremental backup. 

Η στάση μου από την αρχή,ηταν αποφύγει προγράμματα συγχρονισμού. Τώρα αν κατάλαβες εσύ το αντίθετο ...δεν μπορώ να σε βοηθήσω.  

Δεν εξέφρασα γνώμη για το συγκεκριμένο πρόγραμμα,μιας πολύ σωστά έγραψες ότι πρέπει να ξέρω πρώτα, αλλά γενικά για τα προγράμματα συγχρονισμού. Χρησιμοποιώ το resilio sync αλλά για απλά αρχεία και φακέλους.  Δεν θα κάνω με αυτό backup image συστήματος, γιατί δε φτιάχτηκε για αυτή την δουλειά. Υπάρχουν προγράμματα backup για αυτό και για μενα , είναι τα μόνα που πρέπει κάποιος να χρησιμοποιεί, για να έχει τα αρχεία του ασφαλή.

Μπορεί να μην ευέλικτα και γρήγορα όπως τα προγράμματα συγχρονισμού,  αλλά όποιος βιάζεται σκοντάφτει...

Στις 20/7/2023 στις 11:54 ΜΜ, Kosmas70 είπε

Το ξέρω, αλλά λέω ότι στην προκειμένη περίπτωση προφανώς αποτελεί μια λύση (εκτός αν μου διαφεύγει κάποιο τεχνικό θέμα που δεν γνωρίζω).

 

Στις 20/7/2023 στις 8:32 ΜΜ, atheatos είπε

Ο συγχρονισμός αρχείων αυτό το κακό έχει . Το data corruption εμφανίζεται ακόμα και σε raid 1 και βάλε συστήματα. Καλύτερα να κανείς backup με κάποιο προγραμμα που παίρνει image ή αν δεν θες να καθυστερείς και να παίρνεις ωριαία backup ΑΡΧΕΙΩΝ , καλό είναι και το file history του windows (10 +)

Φίλε μου γράφεις για backup με χρήση ενός προγράμματος sync. Είναι δυο διαφορετικές λέξεις και υπάρχει λόγος για αυτό. Αυτό που κανείς με αυτό το προγραμμα είναι συγχρονισμός και όχι αντίγραφο ασφαλείας ( backup) με ότι συνεπάγεται αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...