Προς το περιεχόμενο

Μετά από 30 χρόνια, το Linux φτάνει στο ιστορικό υψηλό του 3% μεριδίου στους desktop υπολογιστές


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 hours ago, mpregos said:

Τώρα λάπτοπ 3500€ dell δουλειάς ημερών, και το outlook έριξε μπλε οθόνη, με 50 mail εντάξει ρε παιδιά ...και αυτή η εταιρεία πουλάει αυτή την εμπειρία χρήσης και πολλοί την αγοράζουν

Τώρα μην ανά φέρω με λενοβο που έχω ...ότι το team κάθε μέρα κρασαρει

Θα δεχτούμε ότι έχουν γίνει ακριβώς έτσι τα πράγματα. 

Θεωρείς είναι τυπική συμπεριφορά? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, mpregos said:

Τώρα μην ανά φέρω με λενοβο που έχω ...ότι το team κάθε μέρα κρασαρει

καταρχην ειναι Teams, μετά προσπαθεις να μας πεισεις οτι επειδη κρασάρει το Teams που ενιαι τραγικο προγραμμα απο resources και crash οτι φταιει το lenovo και τα windows.

Βάλε ubuntu και teams, o wait δεν εχει, μαλλον είχε αλλα το αφαιρεσαν γιατι ήταν χειροτερο απο τα windows. Επισης πλεον ολα web είναι, μια χαρα παιζει απο web.

τελως παντων η λογικη σου ειναι faulted.

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Πλέον βέβαια υπάρχουν λύσεις όπως πχ το Mac mini που είναι τόσο value for money που είναι άτοπη η έκφραση «το πληρώνεις φυσικά».

Εγραψα για Mac γενικα που ιστορικα θα μπορουσε κανεις να τους προσδωσει οτι κοσμητικο επιθετο θελεις εκτος του "φθηνο".
Το οτι σε ολοκληρη γκαμα υπαρχουν 1-2 τετοια προιοντα το κανει εξαιρεση.

Το "το πληρωνεις φυσικα" πιο πολυ το ειπα γιατι εκει απουσιαζει εντελως η low-end κατηγορια, δλδ δεν ειναι για ανθρωπους που αδυνατουν να δωσουν πανω απο π.χ. 400-500 για laptop/desktop (και υπαχουν πολλοι τετοιοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, great said:

καταρχην ειναι Teams, μετά προσπαθεις να μας πεισεις οτι επειδη κρασάρει το Teams που ενιαι τραγικο προγραμμα απο resources και crash οτι φταιει το lenovo και τα windows.

Βάλε ubuntu και teams, o wait δεν εχει, μαλλον είχε αλλα το αφαιρεσαν γιατι ήταν χειροτερο απο τα windows. Επισης πλεον ολα web είναι, μια χαρα παιζει απο web.

τελως παντων η λογικη σου ειναι faulted.

δεν προσπαθώ να πείσω. την εμπειρία μου είπα και το teams είναι απο τα βασικότερα εργαλεία σήμερα ειδικά όταν δουλεύεις απομακρυσμένα και το είδες και εσυ οτι είναι κακό.Δεν ειπα οτι θέλω το ίδιο σε ubuntu, με ενδιαφέρει να έχω έμα εργαλείο που να δουλεύει, πάμε σε σλακ #τιναπο

το οτι μια χαρα παίζει απο web,πρέπει να γίνει define τι είναι το "μια χαρά". γιατί όπως ανέφερα αν δεν έχεις μέτρο σύγκρισης και παίζεις μόνο σε windows τοτε μια χαρά σου φαίνεται σαν συμπεριφορά να αργεί ένα πρόγραμμα και να κάνεις restart για να τρέξει "κανονικά" . 

Τέλος πάντων η δικιά μου εμπειρία με windows λύσεις στις επιχειρήσεις είναι απαγοητευτική, είναι λίγο time travel, 2022 σηκωνανε windows server se virtual machine, πήγα πίσω στο 2005. Αντίστοιχη εμπειρία με independent hw [apple/linux] που όλα ήταν στο "σύννεφο" καμμία σχέση, KAMMIA . οι άλλοι με πέτρες και οι άλλοι με πυρηνικά πολεμούσανε

 

  

17 hours ago, NickTG said:

Θα δεχτούμε ότι έχουν γίνει ακριβώς έτσι τα πράγματα. 

Θεωρείς είναι τυπική συμπεριφορά? 

και δεν θεωρώ οτι είναι τυπική συμπεριφορά, αλλά αποδείχθηκε οτι είναι τυπικη συμπεριφορά γιατί κανένας άλλος δεν είχε παραπονεθεί και σε συνομιλίες μαζί με άλλους συναδέλφους  μου έλεγαν απλά "και εμενα αργεί αλλα εντάξει"

Επεξ/σία από mpregos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/07/2023 at 03:19, charis_k said:

 

Οταν η MS δεν θα υποστηρίζει 2 απο τα 3 μηχανηματα μου απο το 2025 (10 EOL)

και εχω μονοδρομο τα 11 με hack, ή κατι σαν deep freeze σε 10 ,

αυτο το κενο θα πρέπει να το καλυψουν τα Linux κατ εμε....

το WinE ομως δεν ειναι ροδινο και το εχω αναγκη....

πρέπει να  ξεψαχνισω καποιο front end του....

ενα απο τα ουφ που ανεφερε ο φιλος

 

Δν θα κάνεις κανένα hack για να έχεις 11 λέγεται. Πολλοί λένε και προσωπικά θεωρώ σίγουρο ότι θα τα "δώσει" και για παλαιότερα μηχανήματα μέχρι τότε αίροντας τον περιορισμό υλικού. 

Linux δεν αντικατέστησε ποτέ MS λειτουργικό με επιτυχία. Ακόμα και για παλιά μηχανάκια με XP που έλεγαν θα πάνε σε Linux δεν έγινε γιατί ήταν ήδη πολύ αργά για όλα τα άλλα. Αυτά που ήταν 7 (πχ με 2gb ram) τα περισσότερα έμειναν 7 (με AVG/AVAST) μέχρι να μην βγάζει ο chrome ανανεώσεις για αυτά. Ούτε αυτά έγιναν linux πχ Lubuntu. Εγώ πχ που πήγα να το κάνω για δοκιμή και απέτυχε. Τα 7άρια ήταν καλύτερα, ελαφρύτερα και σταθερότερα από το lubuntu.. Δυστυχώς το linux δεν απευθύνεται σε μη ειδικούς απλούς χρήστες οι οποίοι εδω με windows τα κάνουν θάλασσα με linux απλά πελαγώνουν. 

Υ.Γ. Πατάς enter σε κάθε γραμμή; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, keysmith είπε

Δν θα κάνεις κανένα hack για να έχεις 11 λέγεται. Πολλοί λένε και προσωπικά θεωρώ σίγουρο ότι θα τα "δώσει" και για παλαιότερα μηχανήματα μέχρι τότε αίροντας τον περιορισμό υλικού. 

Linux δεν αντικατέστησε ποτέ MS λειτουργικό με επιτυχία. Ακόμα και για παλιά μηχανάκια με XP που έλεγαν θα πάνε σε Linux δεν έγινε γιατί ήταν ήδη πολύ αργά για όλα τα άλλα. Αυτά που ήταν 7 (πχ με 2gb ram) τα περισσότερα έμειναν 7 (με AVG/AVAST) μέχρι να μην βγάζει ο chrome ανανεώσεις για αυτά. Ούτε αυτά έγιναν linux πχ Lubuntu. Εγώ πχ που πήγα να το κάνω για δοκιμή και απέτυχε. Τα 7άρια ήταν καλύτερα, ελαφρύτερα και σταθερότερα από το lubuntu.. Δυστυχώς το linux δεν απευθύνεται σε μη ειδικούς απλούς χρήστες οι οποίοι εδω με windows τα κάνουν θάλασσα με linux απλά πελαγώνουν. 

Υ.Γ. Πατάς enter σε κάθε γραμμή; 

 

θα βολέψει πολυ κοσμο αν υποστηριξουν και παλιότερα μηχανηματα. μακάρι. δεν εχω διαβασει κατι τετοιο αλλα το εύχομαι.

τα linux ειναι... linux :) με τα κακα τους και τα καλα τους.

ειμαι απο κινητο και δεν εχω πληρη ελεγχο στο end of line

Επεξ/σία από charis_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, keysmith said:

Δν θα κάνεις κανένα hack για να έχεις 11 λέγεται. Πολλοί λένε και προσωπικά θεωρώ σίγουρο ότι θα τα "δώσει" και για παλαιότερα μηχανήματα μέχρι τότε αίροντας τον περιορισμό υλικού. 

Α έχει δώσει κανονικά για παλιότερα μηχανήματα. Η ίδια έχει βγάλει οδηγίες για το πώς να το κάνεις.

Ωστόσο, αυτό που δεν εγγυάται σε παλαιότερα μηχανήματα, είναι τα updates. Ανα πάσα στιγμή, εάν το pc σου δεν τηρεί τις προδιαγραφές, μπορεί να σταματήσει να παίρνει updates.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...