Προς το περιεχόμενο

Ανανέωση MOBO + CPU (sos)


Giorgoss94
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Giorgoss94,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλη την ομάδα !!

Μου κάηκε σήμερα η μητρική μου κάρτα από ότι , είπε ο τεχνικός Z390 Aorus Pro.

Ψάχνω παντού να βρω την ίδια έστω και καινούργια δεν την βρίσκω.

και έρχομαι τώρα στις σκέψεις , επειδή δεν γνωρίζω και πολλά..ο επεξεργαστής μου είναι ο i9-9900k , θα μπορούσα να πάρω μια πιο νέας γενιάς μητρική κάρτα και να υποστηρίξει και έναν νέο επεξεργαστή κάποια στιγμή που θα είμαι οικονομικά πιο άνετος ;

αν όχι , θα προτείνατε να προχωρήσω σε αγορά μητρική & νέου επεξεργαστή (με δόσεις) φυσικά , αλλά με μια ΜΟΒΟ που να υποστηρίζει DDR4 να μην χρεωθώ περισσότερα…

Ελπίζω να τα εγραψα σωστά και να καταλάβατε το νόημα μου… 

Σας ευχαριστώ πολύ πραγματικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν υπάρχουν καινούργιες μητρικές για τον επεξεργαστή σου.

Ακόμη και αν είσαι τυχερός και βρεις μάλλον θα την πληρώσεις για χρυσή.

Βλέπω μόνο την επιλογή αγοράς μεταχειρισμένης μητρικής κάρτας με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται.

Στις εδώ αγγελίες βλέπω να "γλιτώνεις" με κάνα 100αρι

Αν κοιτάξεις αγγελίες από ebay ίσως βρεις λίγο πιο οικονομικά αλλά θα έχεις πέναλτυ χρονοκαθυστέρησης.

Στο μυαλό μου παίζει πολύ το σενάριο να πουλήσεις τον επεξεργαστή που έχεις και να στραφείς σε νέο σετ.

Ο 9900k ώς κορυφαίος και ακριβότερος επεξεργαστής της πλατφόρμας κρατάει ακόμη τιμή.

~250€ μάλλον θα τα πιάσεις (με επιφύλαξη η τιμή) και με αυτά τα λεφτά μπορείς να δεις κάποιο οικονομικό σετ σε καινούργιο.

Σε ddr4 και low budget έχουν καλές επιλογές τα am4, το ερώτημα είναι αν σου κάνει η amd γενικά, ποιά είναι η χρήση του συστήματος και αν χρησιμοποιείς τα ενσωματωμένα.

Πες και μερικά στοιχεία αν θες περί χρήσης και του υπόλοιπου μηχανήματος.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχουν καινούργιες μητρικές για τον επεξεργαστή σου.

Ακόμη και αν είσαι τυχερός και βρεις μάλλον θα την πληρώσεις για χρυσή.

Βλέπω μόνο την επιλογή αγοράς μεταχειρισμένης μητρικής κάρτας με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται.

Στις εδώ αγγελίες βλέπω να "γλιτώνεις" με κάνα 100αρι

Αν κοιτάξεις αγγελίες από ebay ίσως βρεις λίγο πιο οικονομικά αλλά θα έχεις πέναλτυ χρονοκαθυστέρησης.

Στο μυαλό μου παίζει πολύ το σενάριο να πουλήσεις τον επεξεργαστή που έχεις και να στραφείς σε νέο σετ.

Ο 9900k ώς κορυφαίος και ακριβότερος επεξεργαστής της πλατφόρμας κρατάει ακόμη τιμή.

~250€ μάλλον θα τα πιάσεις (με επιφύλαξη η τιμή) και με αυτά τα λεφτά μπορείς να δεις κάποιο οικονομικό σετ σε καινούργιο.

Σε ddr4 και low budget έχουν καλές επιλογές τα am4, το ερώτημα είναι αν σου κάνει η amd γενικά, ποιά είναι η χρήση του συστήματος και αν χρησιμοποιείς τα ενσωματωμένα.

Πες και μερικά στοιχεία αν θες περί χρήσης και του υπόλοιπου μηχανήματος.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες πραγματικά , λοιπόν η χρήση του υπολογιστή μου ήταν (γιατί εδώ και ένα χρόνο δεν ασχολούμαι) κυρίως με gaming και λίγο video editing , γενικά έχει μέσα 32gb ram , ήταν ένα καλό μηχάνημα μπορώ να πω..

πάντως όντως πολύ λογικό αυτό που λες να πουλήσω και να χτίσω κάποιο νέο build με τα ήδη υπάρχον build ! Νομίζω είναι μονόδρομος. 
 

Οσο για τους amd, πραγματικά δεν έχω άποψη..θα με ενδιέφερε να μάθω , είχα πάντα intel !

Επεξ/σία από Giorgoss94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπειρα τα σενάρια επιλογής, δε δίνεις πολλά και αναλυτικά στοιχεία.

Gaming λες οπότε εκτιμώ οτι έχεις gpu και τα ενσωματωμένα γραφικά δεν είναι απαραίτητα.

Με τη λογική οτι θα πας χαμηλά στο budget  για να μη βγεις εκτός προϋπολογισμού, εφάμιλλος σε επιδόσεις και σχετικά οικονομικός:

https://www.skroutz.gr/s/33328420/Intel-Core-i5-12400F-2-5GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-1700-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

μαζί με μια σχετικά καλή και οικονομική μητρική

https://www.skroutz.gr/s/33571892/Asus-Prime-B660-Plus-D4-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

 

Η intel στη 12η γενιά έχει δώσει 2 αναβαθμίσεις, κυκλοφορεί η 13 και θα βγάλει refresh 14, οπότε αν το ενδεχόμενο αναβάθμιση είναι στο μυαλό σου τότε ίσως να θες λίγο πιο ακριβή και καλή μητρική.

 

Αντίστοιχα σε budget κατάσταση η AMD προσφέρει τον 5600 στα 125-130€. Είναι ελάχιστα πίσω από τον 12400f, όμως στα 100-110€  θα έχεις λίγο καλύτερες επιλογές σε μητρικές. Το am4 είναι eol πλατφόρμα οπότε οι αναβαθμίσεις είναι μετρημένες και γι'αυτό είναι πιο low budget.

 

Εκεί θέτεις βάσεις. Από εκεί και πάνω, σύμφωνα με τα θέλω σου πάει όσο θες.

Η amd έχει τρομερό 8πύρηνο (5700x) στα ~185€. Από την άλλη η Intel έχει φοβερό 6p+4e core 13400f στα ~215 με τρομερό value τον 13500  όπου φέρει και ενσωματωμένα εκεί όμως ανεβαίνεις στα 250€

 

Ενδεικτικά

Intel-i9-9900K -vs- Intel-i5-12400F -vs- AMD-Ryzen-5-5600 -vs- AMD-Ryzen-7-5700X -vs- Intel-i5-13500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Άπειρα τα σενάρια επιλογής, δε δίνεις πολλά και αναλυτικά στοιχεία.

Gaming λες οπότε εκτιμώ οτι έχεις gpu και τα ενσωματωμένα γραφικά δεν είναι απαραίτητα.

Με τη λογική οτι θα πας χαμηλά στο budget  για να μη βγεις εκτός προϋπολογισμού, εφάμιλλος σε επιδόσεις και σχετικά οικονομικός:

https://www.skroutz.gr/s/33328420/Intel-Core-i5-12400F-2-5GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-1700-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

μαζί με μια σχετικά καλή και οικονομική μητρική

https://www.skroutz.gr/s/33571892/Asus-Prime-B660-Plus-D4-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

 

Η intel στη 12η γενιά έχει δώσει 2 αναβαθμίσεις, κυκλοφορεί η 13 και θα βγάλει refresh 14, οπότε αν το ενδεχόμενο αναβάθμιση είναι στο μυαλό σου τότε ίσως να θες λίγο πιο ακριβή και καλή μητρική.

 

Αντίστοιχα σε budget κατάσταση η AMD προσφέρει τον 5600 στα 125-130€. Είναι ελάχιστα πίσω από τον 12400f, όμως στα 100-110€  θα έχεις λίγο καλύτερες επιλογές σε μητρικές. Το am4 είναι eol πλατφόρμα οπότε οι αναβαθμίσεις είναι μετρημένες και γι'αυτό είναι πιο low budget.

 

Εκεί θέτεις βάσεις. Από εκεί και πάνω, σύμφωνα με τα θέλω σου πάει όσο θες.

Η amd έχει τρομερό 8πύρηνο (5700x) στα ~185€. Από την άλλη η Intel έχει φοβερό 6p+4e core 13400f στα ~215 με τρομερό value τον 13500  όπου φέρει και ενσωματωμένα εκεί όμως ανεβαίνεις στα 250€

 

Ενδεικτικά

Intel-i9-9900K -vs- Intel-i5-12400F -vs- AMD-Ryzen-5-5600 -vs- AMD-Ryzen-7-5700X -vs- Intel-i5-13500

Επειδή τα σκέφτομαι…ίσως κάνω υπομονή μέχρι να ξανά πληρωθώ και περιορίσω κάποια αλλά πράγματα να φτιάξω πάλι κάτι καλό και δυνατό σαν αυτό που είχα..αλλά νέας γενιάς..

δεν θέλω να σε πρήζω άλλο , ήσουν αρκετά βοηθητικός  πραγματικά , θα κοιτάξω πάλι ότι μου είπες με την ησυχία μου και πραγματικά σε ευχαριστώ και πάλι παρά πολύ !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε να το σκέφτεσαι.

Δες τα με ησυχία, πλέον υπάρχουν άπειρες πληροφορίες, reviews για να δεις.

Τα ζυγίζεις και παίρνεις.

Αν πάντως έχεις χρόνο αναμονής, πάρε μια μεταχειρισμένη μητρική από ebay και κάποιον "αξιόπιστο" πωλητή και κάνε δουλειά σου.

Βρήκα και αυτή τη μητρική

https://www.e-deal.gr/Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές?product_id=6520

στα 135€ κατόπιν παραγγελίας, τώρα τι σημαίνει αυτό σε χρόνο αδύνατο να γνωρίζω.

 

Οτι χρειαστείς, υπάρχουν παιδιά πρόθυμα να βοηθήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.προσωπικα επειδη τον ειχα μεχρι προσφατα τον 9900Κ  μπορω να σου πω οτι ειναι ικανοτατος επεξεργαστης ακομα και σημερα οποτε καλυτερα βρες μια μεταχειρισμενη μητρικη εδω στο ινσομνια ή σε καποιο αλλο marketplace και κανε τη δουλεια σου και δεν θα χαλασεις και αρκετα χρηματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Giorgoss94 είπε

Μου κάηκε σήμερα η μητρική μου κάρτα από ότι , είπε ο τεχνικός Z390 Aorus Pro.

Φίλε, αυτές τις μητρικές τις φτιάχνει η gigabyte να αντέξουνε 150 χρόνια.

Άρα εδώ δύο τινά συμβαίνουν:

α.) Είτε ο τεχνικός (sic) έχει κάνει λάθος διάγνωση,

β.) Είτε το πως είναι στημένο και ρυθμισμένο το σύστημά σου και σε συνδιασμό με τη χρήση που του κάνεις, θα σου κάψει και την επόμενη το ίδιο γρήγορα ή ακόμα γρηγορότερα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Δεν υπάρχεις!!!!!!!🫡🫡

1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Φίλε, αυτές τις μητρικές τις φτιάχνει η gigabyte να αντέξουνε 150 χρόνια.

Άρα εδώ δύο τινά συμβαίνουν:

α.) Είτε ο τεχνικός (sic) έχει κάνει λάθος διάγνωση,

β.) Είτε το πως είναι στημένο και ρυθμισμένο το σύστημά σου και σε συνδιασμό με τη χρήση που του κάνεις, θα σου κάψει και την επόμενη το ίδιο γρήγορα ή ακόμα γρηγορότερα.

🤯🤯 2,5 χρόνια το χρησιμοποιούσα το μηχάνημα…λες να ήταν εξ αρχής λάθος στημένο  με τέτοια χρήση ή απλώς να ήμουν απλώς άτυχος ;;

10 ώρες πριν, BlancoVerde είπε

καλησπερα.προσωπικα επειδη τον ειχα μεχρι προσφατα τον 9900Κ  μπορω να σου πω οτι ειναι ικανοτατος επεξεργαστης ακομα και σημερα οποτε καλυτερα βρες μια μεταχειρισμενη μητρικη εδω στο ινσομνια ή σε καποιο αλλο marketplace και κανε τη δουλεια σου και δεν θα χαλασεις και αρκετα χρηματα!

Ισχύει δεν είχα κανένα παράπονο πραγματικά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Έκανα παραγγελία μόλις τώρα αυτή !! Ενημερώνω , σύντομα για νέα!! 
 

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας το εκτιμώ πραγματικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Giorgoss94 είπε

Έκανα παραγγελία μόλις τώρα αυτή !! Ενημερώνω , σύντομα για νέα!! 
 

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας το εκτιμώ πραγματικά!

Τρομερή ευκαιρία... :D

 

Μητρική άγνωστης χρονολογίας και χρήσης μόλις 175€... (με 240 πήγαινες για κούτα 5600+b550 gaming x)

τουλάχιστον πήρες 6 μήνες εγγύηση eshop...κάτι είναι κι αυτό

Νομίζω έκανες πολύ βιαστική κίνηση, ήλπιζε μόνο να μην έχει δίκιο o pc_science όπως και να σου βγει καλή η αγορά της μεταχειρισμένης.

Btw μιλάς για 2.5 χρόνια χρήσης, ενώ διαβάζω πως η μητρική σου έχει εγγύηση για 3...

https://member.aorus.com/global/productwarranty

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
19 ώρες πριν, nickol-us είπε

Τρομερή ευκαιρία... :D

 

Μητρική άγνωστης χρονολογίας και χρήσης μόλις 175€... (με 240 πήγαινες για κούτα 5600+b550 gaming x)

τουλάχιστον πήρες 6 μήνες εγγύηση eshop...κάτι είναι κι αυτό

Νομίζω έκανες πολύ βιαστική κίνηση, ήλπιζε μόνο να μην έχει δίκιο o pc_science όπως και να σου βγει καλή η αγορά της μεταχειρισμένης.

Btw μιλάς για 2.5 χρόνια χρήσης, ενώ διαβάζω πως η μητρική σου έχει εγγύηση για 3...

https://member.aorus.com/global/productwarranty

Βιαστική ναι αλλά αποδείχθηκε καλή , μόλις την κούμπωσα πάνω και είναι πιο καθαρή από καθαρή 😝 βιαζόμουν είναι η αλήθεια έπρεπε να τρέξουν να βγουν δουλειές που δεν είχα χρόνο…και κυρίως προχώρησα στην αγορά της για τους 6 μήνες εγγύησης…να είμαστε καλά μέχρι τότε και βλέπουμε φίλε μου!! 🫶🏾

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...