Προς το περιεχόμενο

Realtek Audio Console -- Χάθηκε!


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ.

Σήμερα παρατήρησα οτι ο Realtek Audio Console δεν υπάρχει στα windows10 ούτε καν στο Microsoft store για λήψη.

Δοκίμασα να περάσω πάλι τον driver του ήχου αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ, με συνέπεια να μην μπορώ να έχω equalizer στον ήχο του υπολογιστή. Είχα παρατηρήσει οτι είναι γενικότερα "φλάτ" ο ήχος που βγαίνει απο το σύστημα της τελευταίες ημέρες αλλά δεν ειχα δώσει σημασία μέχρι πριν λίγο που το πήρα χαμπάρι.

ΑΝ εχει κάποιος κάποια ιδέα/κάτι άλλο σαν λύση τον ευχαριστώ πολύ, εχω φάει καμια ώρα σίγουρα με ξήλωμα και περασμα drivers και τα συναφή και δεν υπάρχει καμία τέτοια επιλογή.

Το MS Store μου βγάζει άλλες εφαρμογές για τον ήχο ώστε να τον πειράξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ύστερα απο μισή μέρα ψάξιμο, αλλαγή drivers και τα συναφή, κ ενω εχω αρχίσει να αποδέχομαι την ήττα μου, πέτυχα την παρακάτω σελίδα

https://www.minitool.com/news/download-realtek-audio-console.html

και είχε λινκ απ ευθείας για την εφαρμογή το οποίο και δεν άνοιγε (στην αλεπού, και δεν ξέρω γιατί) οπότε πέταξα το λινκ στον edge και άνοιξε το store και πέρασε την εφαρμογή.

Ο ήχος πλέον είναι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να κατεβάζεις τους drivers για την κάρτα ήχου από το σάιτ της Gigabyte. Έχουν μέσα πακέτο και τον πίνακα ελέγχου τον οποίο τον κατεβάζει αυτόματα από το MS Store με το που εντοπίσει τους οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την σελίδα του κατασκευαστή κατέβασα και κατεβάζω, για αυτό σκάλωσα τόσο με το συγκεκριμένο!!Απλα την πρώτη φορά που έστησα το σύστημα ΑΦΟΥ πέρασα drivers το store μου πέρασε και το Realtek manager για την διαχείριση του ήχου.

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Γενικά να κατεβάζεις τους drivers για την κάρτα ήχου από το σάιτ της Gigabyte. Έχουν μέσα πακέτο και τον πίνακα ελέγχου τον οποίο τον κατεβάζει αυτόματα από το MS Store με το που εντοπίσει τους οδηγούς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ίδια φάση φίλε. Σε παλιό pc (μητρική H87Pro) αναβάθμισα προσφατα σε win10. Με τον driver της Asus (2015), δούλευε ο ήχος αλλά δεν άνοιγε αυτόματα το Realtek HD audio manager, έπρεπε χειροκίνητα να το ανοίγω σε κάθε εκκίνηση. Έβγαλα τον driver και πάω να κατεβάσω απ'την realtek του 2017- έχει φραγή στα 30 kb/sec(!), δύο ώρες για 250mb!!! Τέσπα βρίσκω σε άλλο site τον ίδιο, εγκαθιστώ, πάλι ο ήχος δουλεύει αλλά τώρα το equalizer δεν ανοίγει καθόλου.

Στο task manager -> startup έχει αυτό

realtektskmgr.jpg.84c4276f7b0bca7f610b002df4c7e4ba.jpg

με δεξί click -> open file location με πάει στο path C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA\RtkNGUI64.exe, το οποίο όταν τρέχω δεν γίνεται τίποτα, ακόμα και σαν admin.

Στο services επίσης νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει κάτι απο realtek να τρέχει αλλα δεν έχει τίποτα.

Αν βγάλω το driver τελείως τα windows βάζουν έναν "HD audio" που πάλι δεν έχει equalizer οπως το θέλω.

Καμμιά ιδέα?

Στις 17/7/2023 στις 6:43 ΜΜ, Xristaras12 είπε

πέταξα το λινκ στον edge και άνοιξε το store και πέρασε την εφαρμογή.

Το δοκίμασα κι αυτό, το link που έδωσες δεν ανοίγει ούτε απο edge ούτε από αλεπού, ούτε απο opera. Μου λέει αυτό

storesomethinghappened.jpg.d0061a3c4057e08f385f6bc63c8ebdea.jpg

 

Επεξ/σία από Tol1as
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tol1as είπε

με δεξί click -> open file location με πάει στο path C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA\RtkNGUI64.exe, το οποίο όταν τρέχω δεν γίνεται τίποτα, ακόμα και σαν admin.

 

αυτό είχα διαβάσει κ εγώ σαν λύση σε διάφορες σελίδες που το έψαχνα δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το βρίσκω αδύνατο να το κάνω να δουλέψει όπως θέλω 😡

Το περισσότερο που πλησίασα ήταν μία... ας πούμε μπακαλίστικη λύση.

Βρήκα μια έκδοση πριν απ'την τελευταία εδώ, R281 αντί για 82 https://realtek-download.com/wp-content/uploads/2019/10/0008-64bit_Win7_Win8_Win81_Win10_R281.exe

Εγκατέστησα και με αυτήν την έκδοση μπορώ τουλάχιστον να τρέξω το utility χειροκίνητα (όχι ότι θα έτρεχε και μόνο του παρολο που είναι στο startup! μη τα θέλουμε και όλα δικά μας!)

Τελικά το έβαλα να τρέχει... με το ζόρι, εκτέλεση shell:startup (windows key+r) και τοποθέτηση μια συντόμευσης του C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA\RtkNGUI64.exe στο φάκελο startup (C:\Users\user\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup).

Το μόνο αρνητικό είναι ότι ξεκινάει maximized (παρόλο που στις επιλογές έχω start minimized 😂😂) αλλα ας κάνουμε και μια μικρή υποχώρηση.

Α ρε Bill 30 χρόνια μετά ακόμα παλεύουμε με τα windows...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Tol1as said:

Τελικά το βρίσκω αδύνατο να το κάνω να δουλέψει όπως θέλω 😡

Το περισσότερο που πλησίασα ήταν μία... ας πούμε μπακαλίστικη λύση.

Βρήκα μια έκδοση πριν απ'την τελευταία εδώ, R281 αντί για 82 https://realtek-download.com/wp-content/uploads/2019/10/0008-64bit_Win7_Win8_Win81_Win10_R281.exe

Εγκατέστησα και με αυτήν την έκδοση μπορώ τουλάχιστον να τρέξω το utility χειροκίνητα (όχι ότι θα έτρεχε και μόνο του παρολο που είναι στο startup! μη τα θέλουμε και όλα δικά μας!)

Τελικά το έβαλα να τρέχει... με το ζόρι, εκτέλεση shell:startup (windows key+r) και τοποθέτηση μια συντόμευσης του C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA\RtkNGUI64.exe στο φάκελο startup (C:\Users\user\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup).

Το μόνο αρνητικό είναι ότι ξεκινάει maximized (παρόλο που στις επιλογές έχω start minimized 😂😂) αλλα ας κάνουμε και μια μικρή υποχώρηση.

Α ρε Bill 30 χρόνια μετά ακόμα παλεύουμε με τα windows...

 

για haswell και πιο παλια, η πιο τελευταια εκδοση του audio driver ειναι η 9239

https://www.station-drivers.com/index.php/en/driverss/Drivers/Realtek/Audio/Realtek-High-Definiton-Audio-(HDA-UAD)/Drivers/Windows-7-8-8.1-10--and--20xx-Server/Realtek-High-Definition-Audio-(HDA)-Version-R2.8x-(9239.1)-WHQL/lang,en-gb/

δουλεψε σε σταθερούς, φορητους κλπ. που τον εγκατεστησα (μου εδωσαν 3 παλιους υπολογιστες να τους φτιαξω)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...