Προς το περιεχόμενο

ΓΙΓΑΣ κατσαρίδες,λύση;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

έχω διαβάσει 3-4 διαφορετικά θέματα στο φόρουμ αλλα κανένα δεν απαντάει στην ερώτηση μου.

χθες βραδυ ανοιξα μια συρωμενη πορτα που εχω στο σαλονι (την ανοιγω-κλεινω για να μην φευγει η ψυξη/θερμανση) και ακουω εναν θορυβο σαν χρατς και κοιταω το πατωμα και ηταν χωρις υπερβολες η μεγαλύτερη κατσαριδα που εχω δει ποτέ.. τις προηγούμενες βδομάδες είδα άλλες 2-3 σε άλλα σημεία του σπιτιού αλλα λιγο μικρότερες τις οποίες δεν σκότωσα γιατι δεν τις πρόλαβα και κρύφτηκαν (εχω θεμα με την μεση μου και δεν μπορω να σκύβω και έλειπε η γυναίκα)

 

τωρα η ερώτηση του ενός εκατομυρίου.. τι μπορω να χρησιμοποιήσω εκτος απο goliath (λόγο κόστους δεν το θέλω)

έχω 4-5 επιφάνειες στο μυαλό μου να ψεκάσω η να απλόσω υγρό, οι οποίες είναι αρκετά μεγάλες και θα θέλει 2-3 σωληναρια goliath σίγουρα, και δεν μου περισέυουν αυτον τον καιρό..

έχουμε κάτι οικονομικό που να δουλευει σε αυτα τα μοσχαρια που λέγονται κατσαρίδες; αυτή μαλιστα που σκότωσα χθες η τεραστια, είχε ΚΑΙ φτερα σα δαίμονας ήταν! προφανως και υπερβαλω, αλλα καταλάβατε το ολο ποιντ.. ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

υγ: έψαξα αρκετα στο σκρουτζ και διαβασα κρητικές ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του, θελω κατι με σιγουρο αποτέλεσμα,ευχαριστώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα υγρά σπρέι των σούπερ μάρκετ πάντως έχω δει να κάνουν καλή δουλειά. Αρκεί να ξέρεις από που συνήθως περνάνε στις άκρες των τοίχων και να ψεκάσεις εκεί ανά 5-6 μέρες (τώρα που εμφανίστηκαν μέχρι να μην ξαναδείς ψόφια με τα πόδια πάνω.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γράφουμε σε κάθε σχετικό thread. 

Αν δεν μπορείς το Goliath gel. 

Max force gel. 

Μετα kotherine που το διαλύεις μέσα σε ψεκαστήρα και το ψεκάζεις.

Fendona καθως και άλλα εμπορικά. 

Δεν έχει σημασία αν η κατσαρίδα είναι μικρή η γίγας. 

ΠΟΤΕ δύο φάρμακα μαζί. Συνήθως, για εξωτερική χρήση ψεκάζεις, για μέσα στο σπίτι βάζεις gel. 

Μην ρίξετε νερα στα μέρη που ψεκασες, έχει δράση κάποιων ημερών ως εβδομάδων το υγρό εντομοκτόνο, το μεν Gel σου λένε και καλά για ένα διάστημα αλλά αντέχει πολύ περισσότερο. 

Διάβασε και ψάξε που βάζεις gel γιατί κι αυτό θέλει τρόπο δεν το βάζεις όπου να ναι κι όπως θέλεις. 

Τώρα με τους καύσωνες θα κάνουν παρέλαση οι κατσαρίδες λόγω αύξησης θερμοκρασίας κάτω από το έδαφος. Θέλει ψεκσσμα μέσα σε φρεάτια και πλησίον σε σχάρες και αππχετευσεις. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Θέλει ψεκσσμα μέσα σε φρεάτια και πλησίον σε σχάρες και αππχετευσεις. 

Αυτό.
Αν ζείς σε πολυκατοικία και δεν μπεί το χέρι στην τσέπη για μαζική απολύμανση σε φρεάτια , αποχετεύσεις και τις σωλήνες-εκπνοές των φρεατίων που καταλήγουν στην ταράτσα (σκαρφαλώνουν απο εκεί και στην πέφτουν αλεξιπτωτιστές) -ΟΛΑ τα άλλα σε τοπικό βαθμό είναι ημίμετρα.
Οι κατσαρίδες προσωπικά είναι ο κρυπτονίτης μου 🤣 , τα βάζω με σκορπιό με φίδια με γορίλα  , αν εμφανιστεί πο@τ@να κατσαρίδα την έχω ακούσει.
Πριν χρόνια-φοιτητής άλλαξα σπίτι στο τρίμηνο στο Παγκράτι που είχα νοικιάσει γιατί οι κατσαρίδες έκαναν επέλαση , και ειλικρινά είχα δοκιμάσει τα πάντα σε τοπικό επίπεδο αλλά οι υπόλοιποι δεν ήθελαν να κάνουν απολύμανση - τα μάζεψα και έφυγα και χαρισμά της η εγγύηση της ιδιοκτήτριας.
Σε άλλο σπίτι στον Υμηττό που είχα μπεί πάλι δεν ήθελαν να βάλουν χέρι στην τσέπη και αρχές καλοκαιριού οι κατσαρίδες είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν στο ισόγειο αλλά είχα πέσει σε τσιφούτηδες.Για καλή μου τύχη νοίκιαζαν μικροβιολογικό σε ενα όροφο και μόλις είδαν μερικές τεζα ενα πρωί έφριξαν οι πελάτες και ήρθαν και παρακαλούσαν να κάνουν απολύμανση. (Αυτό έγινε βέβαια μόνο για μια χρονιά - έφυγα και από εκεί και ησύχασα).

Να ξέρεις πως αν βρίσκεις τόσο μεγάλες μέσα στο σπίτι πάει να πει πως υπάρχει τεράστια φωλιά σε αποχετευτικό και φρεάτια, φέρτε απολυμαντή και ετοιμαστείτε για indiana jones φάση.

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, catmaster είπε

Αυτό.
Αν ζείς σε πολυκατοικία και δεν μπεί το χέρι στην τσέπη για μαζική απολύμανση σε φρεάτια , αποχετεύσεις και τις σωλήνες-εκπνοές των φρεατίων που καταλήγουν στην ταράτσα (σκαρφαλώνουν απο εκεί και στην πέφτουν αλεξιπτωτιστές) -ΟΛΑ τα άλλα σε τοπικό βαθμό είναι ημίμετρα.
Οι κατσαρίδες προσωπικά είναι ο κρυπτονίτης μου 🤣 , τα βάζω με σκορπιό με φίδια με γορίλα  , αν εμφανιστεί πο@τ@να κατσαρίδα την έχω ακούσει.
Πριν χρόνια-φοιτητής άλλαξα σπίτι στο τρίμηνο στο Παγκράτι που είχα νοικιάσει γιατί οι κατσαρίδες έκαναν επέλαση , και ειλικρινά είχα δοκιμάσει τα πάντα σε τοπικό επίπεδο αλλά οι υπόλοιποι δεν ήθελαν να κάνουν απολύμανση - τα μάζεψα και έφυγα και χαρισμά της η εγγύηση της ιδιοκτήτριας.
Σε άλλο σπίτι στον Υμηττό που είχα μπεί πάλι δεν ήθελαν να βάλουν χέρι στην τσέπη και αρχές καλοκαιριού οι κατσαρίδες είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν στο ισόγειο αλλά είχα πέσει σε τσιφούτηδες.Για καλή μου τύχη νοίκιαζαν μικροβιολογικό σε ενα όροφο και μόλις είδαν μερικές τεζα ενα πρωί έφριξαν οι πελάτες και ήρθαν και παρακαλούσαν να κάνουν απολύμανση. (Αυτό έγινε βέβαια μόνο για μια χρονιά - έφυγα και από εκεί και ησύχασα).

Να ξέρεις πως αν βρίσκεις τόσο μεγάλες μέσα στο σπίτι πάει να πει πως υπάρχει τεράστια φωλιά σε αποχετευτικό και φρεάτια, φέρτε απολυμαντή και ετοιμαστείτε για indiana jones φάση.

Καλή δύναμη.

Η εμφάνιση των εντόμων δεν σχετίζεται τόσο με την ανυπαρξία απεντόμωσης, όσο με την έλλειψη καθαρισμού και μάλιστα τακτικού των σπιτιών και των κοινοχρήστων χώρων των κτιρίων. Αν γίνονται αυτά, τότε ακόμα και με τίποτε baygon είσαι κομπλέ. Σε κάτι παλιές πολυκατοικιες με ακαλύπτους από πίσω που έχουν να καθοριστούν από την εποχή του Νωε, διαμερίσματα να πετάνε σκουπίδια, νοικοκυρές να τινάζουν τα ρούχα, είναι ότι πρέπει για τις κατσαρίδες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είσαι σε πολυκατοικία καλεις την διαχείριση για απεντομωση και μετά με ένα μικρό κόστος τύπου 10€ έρχονται και σε κάθε διαμέρισμα.

Εάν θες μόνος σου

Fendona

Ή

Protecta Mastercid Micro Opti

Το ψεκασμα γίνεται σε σιφώνια,περιμετρικά στο μπαλκόνι, αποχετεύσεις και κάτω από τον νιπτήρα της κουζίνας.

Δεν ρίχνεις νερό για 2ωρες σε νιπτήρα κτλ και για 3 μέρες στα μπαλκόνια.

Το gel είναι δραστικό μόνο για τις πολύ μικρές και μπαίνει σε μεταλλικά όπως μεντεσέδες στα ντουλάπια κάτω από τον νιπτήρα.

Μάσκα και γυαλιά για το ψεκασμα..δεν χρειάζεται να είναι εκνεφωμα να πιτσηλαει για να βλέπεις που πάει.

Καλή τύχη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimo69 είπε

 

Το gel είναι δραστικό μόνο για τις πολύ μικρές και μπαίνει σε μεταλλικά όπως μεντεσέδες στα ντουλάπια κάτω από τον νιπτήρα.

 

Το gel είναι δραστικό για μεγάλες και μικρές. Το gel μπαίνει σε οποιαδήποτε ακμή και γωνία μεταξύ δύο ή παραπάνω επιφανειων. Κατά προτίμηση σε μέρη αδιαταρακτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια είχα πρόβλημα σε διαμέρισμα α ορόφου , παρόλο που γινόταν απεντομωση της πολυκατοικίας .

Φέτος καθαρίστηκε ο ακάλυπτος χώρος από κλαδιά , και δέντρα . Και ψεκασα περιμετρικά το διαμέρισμα και μπαλκόνια με fendona σε ψεκαστήρα .Κανονικά θέλει αρχές Μαϊου να γίνεται ο ψεκασμός .

Ο άνθρωπος που είχε έρθει πριν 2 χρόνια είχε πει να δω τα σιφώνια και κυρίως στη υγρασία πηγαίνουν οι κατσαρίδες .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Η εμφάνιση των εντόμων δεν σχετίζεται τόσο με την ανυπαρξία απεντόμωσης, όσο με την έλλειψη καθαρισμού και μάλιστα τακτικού των σπιτιών και των κοινοχρήστων χώρων των κτιρίων. Αν γίνονται αυτά, τότε ακόμα και με τίποτε baygon είσαι κομπλέ. Σε κάτι παλιές πολυκατοικιες με ακαλύπτους από πίσω που έχουν να καθοριστούν από την εποχή του Νωε, διαμερίσματα να πετάνε σκουπίδια, νοικοκυρές να τινάζουν τα ρούχα, είναι ότι πρέπει για τις κατσαρίδες. 

Σωστα το λες, και εγω στην πολυκατοικια που μενω μεχρι περσυ που δεν ασχολιοταν κανεις και ουτε καθαριοτητα δεν ειχαμε και παλευα εγω με το kothrine να προλαβω οτι μπορω, εμφανιζονταν πολλες απλα ψοφαγαν.  Φετος που εχουμε καθαριοτητα ακομα και πριν ψεκασω σε σκαλες ασανσερ κλπ δεν ειχε εμφανιστει τπτ. Οποτε πρωτα απο ολα καθαριοτητα και μετα ολα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο καθαρά και να είναι εάν υπάρχει πρόβλημα σε υπόνομο ή εκεί που καταλήγουν τα λήμματα πρέπει να ψεκαστει η πηγή του κακού. Από εκεί μέσα βγαίνουν εκατοντάδες.

Είχανε πάει για απεντομωση σε μονοκατοικία φίλης, η αυλή στην πένα και σηκώνει το καπάκι από τον υπόνομο και μετά έβγαιναν non stop και ψωφουσαν.

Για αυτό θέλει να γίνει σε όλους τους χώρους εκτός από το διαμέρισμα.

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Σωστα το λες, και εγω στην πολυκατοικια που μενω μεχρι περσυ που δεν ασχολιοταν κανεις και ουτε καθαριοτητα δεν ειχαμε και παλευα εγω με το kothrine να προλαβω οτι μπορω, εμφανιζονταν πολλες απλα ψοφαγαν.  Φετος που εχουμε καθαριοτητα ακομα και πριν ψεκασω σε σκαλες ασανσερ κλπ δεν ειχε εμφανιστει τπτ. Οποτε πρωτα απο ολα καθαριοτητα και μετα ολα τα αλλα.

Ετσι. Τα λέω εμπειρικά, γιατί μένω σε κτίριο που κανονικά έπρεπε να ήταν ο παράδεισος της κατσαριδας, αλλά επειδή καθαρίζεται τακτικά, είναι σχετικά σπάνιο να βρεις κατσαρίδα, μέσος όρος η κάτω του μέσου όρου γενικά σε συχνότητα εμφάνισης. Μια περίοδος που είχαμε τεράστιο πρόβλημα σε φάση να κινδυνεύει και η υγεία μας από κατσαρίδες ήταν το 2005, εκεί κλήθηκε γεωπόνος με Gel και εξαφανίστηκαν τα πάντα σε 2 βδομάδες το πολύ. 

1 λεπτό πριν, dimo69 είπε

Όσο καθαρά και να είναι εάν υπάρχει πρόβλημα σε υπόνομο ή εκεί που καταλήγουν τα λήμματα πρέπει να ψεκαστει η πηγή του κακού. Από εκεί μέσα βγαίνουν εκατοντάδες.

Είχανε πάει σε μονοκατοικία φίλης, η αυλή στην πένα και σηκώνει το καπάκι από τον υπόνομο και μετά έβγαιναν non stop και ψωφουσαν.

Για αυτό θέλει να γίνει σε όλους τους χώρους εκτός από το διαμέρισμα.

Αυτό που λες το φρεάτιο και το καπάκι έχει συμβεί και σε εμάς. Το παράξενο είναι ότι δεν αποτελεί μόνιμο φαινόμενο, δηλαδή για την ακρίβεια, 1 φορά το θυμάμαι μόνο στα 20 συν χρόνια. Όλες τις άλλες φορές ούτε ίχνος. Ένα βασικό εδώ είναι μην επιχειρήσετε να ανοίξετε καπάκι από φρεάτιο το καλοκαίρι με καύσωνα και ζέστη, κάντε το Απρίλιο Μάιο που ακόμα είναι κρυμμένες στις σωληνώσεις, άμα πάτε πχ τώρα παίζει να γίνει αυτό που λες, τρόμος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το αμέλησα και χθές βράδυ εκει που καθόμουν ειδα παλι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ να πετάει..

την σκοτώνω και στα καπακια μετα απο δεκα λεπτα παω για βουρτσισμα δοντιων (ηταν αργα) και βλεπω αλλη μια πολυ πολυ μικρη ισα που την πιανει το ματι σου, σε μεγεθος σαν 3-4 μυρμηγκια καπως θα το χαρακτήριζα..

εχω τρελαθει τα νευρα μου και της γυναικας δεν ειναι καλα!

θα παραγγείλω τώρα κιολας οτι βρω..

ερώτηση:

Στις 17/7/2023 στις 2:31 ΜΜ, greekfragma είπε

 

Τα υγρά σπρέι των σούπερ μάρκετ πάντως έχω δει να κάνουν καλή δουλειά. Αρκεί να ξέρεις από που συνήθως περνάνε στις άκρες των τοίχων και να ψεκάσεις εκεί ανά 5-6 μέρες (τώρα που εμφανίστηκαν μέχρι να μην ξαναδείς ψόφια με τα πόδια πάνω.)

 

 

 

Στις 17/7/2023 στις 2:40 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Τα γράφουμε σε κάθε σχετικό thread. 

Αν δεν μπορείς το Goliath gel. 

Max force gel. 

Μετα kotherine που το διαλύεις μέσα σε ψεκαστήρα και το ψεκάζεις.

Fendona καθως και άλλα εμπορικά. 

Δεν έχει σημασία αν η κατσαρίδα είναι μικρή η γίγας. 

ΠΟΤΕ δύο φάρμακα μαζί. Συνήθως, για εξωτερική χρήση ψεκάζεις, για μέσα στο σπίτι βάζεις gel. 

Μην ρίξετε νερα στα μέρη που ψεκασες, έχει δράση κάποιων ημερών ως εβδομάδων το υγρό εντομοκτόνο, το μεν Gel σου λένε και καλά για ένα διάστημα αλλά αντέχει πολύ περισσότερο. 

Διάβασε και ψάξε που βάζεις gel γιατί κι αυτό θέλει τρόπο δεν το βάζεις όπου να ναι κι όπως θέλεις. 

Τώρα με τους καύσωνες θα κάνουν παρέλαση οι κατσαρίδες λόγω αύξησης θερμοκρασίας κάτω από το έδαφος. Θέλει ψεκσσμα μέσα σε φρεάτια και πλησίον σε σχάρες και αππχετευσεις. 

γιατι ποτε 2 φαρμακα μαζι; δεν μπορω να βαλω τζελ πχ αυτο:

https://www.bestprice.gr/item/2157572099/bayer-maxforce-quantum-gel-gia-myrmhgkia-4gr.html?qid=9XQEUyy_TtH_c2969&seq=2&qo=max+force+gel&from=search

και να ψεκασω και αυτο:

https://www.bestprice.gr/item/2157574103/bayer-k-othrine-25sc-entomoktono-50ml.html?qo=k-othrine&from=cat

η αυτό

https://www.bestprice.gr/item/2157855897/protecta-entomoktono-mastercid-micro-opti-entomoktono-gia-koynoypia-katsarides-brwmoyses-myrmhgkia-50ml.html?qo=mastercid+micro+opti&from=cat

?

η όλα μαζι;

 

Στις 17/7/2023 στις 7:07 ΜΜ, catmaster είπε

Αυτό.
Αν ζείς σε πολυκατοικία και δεν μπεί το χέρι στην τσέπη για μαζική απολύμανση σε φρεάτια , αποχετεύσεις και τις σωλήνες-εκπνοές των φρεατίων που καταλήγουν στην ταράτσα (σκαρφαλώνουν απο εκεί και στην πέφτουν αλεξιπτωτιστές) -ΟΛΑ τα άλλα σε τοπικό βαθμό είναι ημίμετρα.
Οι κατσαρίδες προσωπικά είναι ο κρυπτονίτης μου 🤣 , τα βάζω με σκορπιό με φίδια με γορίλα  , αν εμφανιστεί πο@τ@να κατσαρίδα την έχω ακούσει.
Πριν χρόνια-φοιτητής άλλαξα σπίτι στο τρίμηνο στο Παγκράτι που είχα νοικιάσει γιατί οι κατσαρίδες έκαναν επέλαση , και ειλικρινά είχα δοκιμάσει τα πάντα σε τοπικό επίπεδο αλλά οι υπόλοιποι δεν ήθελαν να κάνουν απολύμανση - τα μάζεψα και έφυγα και χαρισμά της η εγγύηση της ιδιοκτήτριας.
Σε άλλο σπίτι στον Υμηττό που είχα μπεί πάλι δεν ήθελαν να βάλουν χέρι στην τσέπη και αρχές καλοκαιριού οι κατσαρίδες είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν στο ισόγειο αλλά είχα πέσει σε τσιφούτηδες.Για καλή μου τύχη νοίκιαζαν μικροβιολογικό σε ενα όροφο και μόλις είδαν μερικές τεζα ενα πρωί έφριξαν οι πελάτες και ήρθαν και παρακαλούσαν να κάνουν απολύμανση. (Αυτό έγινε βέβαια μόνο για μια χρονιά - έφυγα και από εκεί και ησύχασα).

Να ξέρεις πως αν βρίσκεις τόσο μεγάλες μέσα στο σπίτι πάει να πει πως υπάρχει τεράστια φωλιά σε αποχετευτικό και φρεάτια, φέρτε απολυμαντή και ετοιμαστείτε για indiana jones φάση.

Καλή δύναμη.

πω ρε φιλε σε πολυκατοικία είμαι και δεν ειμαι σε φάση καθόλου ειδικά αυτή τη περιοδο που τρώω ζορι απο τη δουλεια να εχω και κατι τετοιο στο κεφάλι μου...πρωτο οροφο ειμαι..

 

Στις 18/7/2023 στις 12:15 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Η εμφάνιση των εντόμων δεν σχετίζεται τόσο με την ανυπαρξία απεντόμωσης, όσο με την έλλειψη καθαρισμού και μάλιστα τακτικού των σπιτιών και των κοινοχρήστων χώρων των κτιρίων. Αν γίνονται αυτά, τότε ακόμα και με τίποτε baygon είσαι κομπλέ. Σε κάτι παλιές πολυκατοικιες με ακαλύπτους από πίσω που έχουν να καθοριστούν από την εποχή του Νωε, διαμερίσματα να πετάνε σκουπίδια, νοικοκυρές να τινάζουν τα ρούχα, είναι ότι πρέπει για τις κατσαρίδες. 

τωρα τα πιασαμε τα λεφτα μας..καθε Κυριακη ψευτο-καθαριζει μια γυναικα τους κοινοχρηστους χώρους...η πολυκατοικία ειναι γεμάτη κατσαρίδες!!

 

Στις 18/7/2023 στις 2:24 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Το gel είναι δραστικό για μεγάλες και μικρές. Το gel μπαίνει σε οποιαδήποτε ακμή και γωνία μεταξύ δύο ή παραπάνω επιφανειων. Κατά προτίμηση σε μέρη αδιαταρακτα. 

αδιατάρακτα πχ κατω απο καναπε, κατω απο ψυγειο, κατω απο πλυντήριο κλπ; αλλες ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, maparios είπε

παιδια το αμέλησα και χθές βράδυ εκει που καθόμουν ειδα παλι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ να πετάει..

την σκοτώνω και στα καπακια μετα απο δεκα λεπτα παω για βουρτσισμα δοντιων (ηταν αργα) και βλεπω αλλη μια πολυ πολυ μικρη ισα που την πιανει το ματι σου, σε μεγεθος σαν 3-4 μυρμηγκια καπως θα το χαρακτήριζα..

εχω τρελαθει τα νευρα μου και της γυναικας δεν ειναι καλα!

θα παραγγείλω τώρα κιολας οτι βρω..

ερώτηση:

 

γιατι ποτε 2 φαρμακα μαζι; δεν μπορω να βαλω τζελ πχ αυτο:

https://www.bestprice.gr/item/2157572099/bayer-maxforce-quantum-gel-gia-myrmhgkia-4gr.html?qid=9XQEUyy_TtH_c2969&seq=2&qo=max+force+gel&from=search

και να ψεκασω και αυτο:

https://www.bestprice.gr/item/2157574103/bayer-k-othrine-25sc-entomoktono-50ml.html?qo=k-othrine&from=cat

η αυτό

https://www.bestprice.gr/item/2157855897/protecta-entomoktono-mastercid-micro-opti-entomoktono-gia-koynoypia-katsarides-brwmoyses-myrmhgkia-50ml.html?qo=mastercid+micro+opti&from=cat

?

η όλα μαζι;

 

πω ρε φιλε σε πολυκατοικία είμαι και δεν ειμαι σε φάση καθόλου ειδικά αυτή τη περιοδο που τρώω ζορι απο τη δουλεια να εχω και κατι τετοιο στο κεφάλι μου...πρωτο οροφο ειμαι..

 

τωρα τα πιασαμε τα λεφτα μας..καθε Κυριακη ψευτο-καθαριζει μια γυναικα τους κοινοχρηστους χώρους...η πολυκατοικία ειναι γεμάτη κατσαρίδες!!

 

αδιατάρακτα πχ κατω απο καναπε, κατω απο ψυγειο, κατω απο πλυντήριο κλπ; αλλες ιδέες;

Όλοι οι γεωπόνοι και οι ειδικοί το λένε, πότε παραπάνω από ένα φάρμακο, τουλάχιστον ανά ενιαίο χώρο. Μπερδεύει τα έντομα και παίζει να μην πάνε καθόλου γενικά έχει λιγότερη αποτελεσματικότητα από το ένα φάρμακο. 

Gel για μέσα στο σπίτι. 

Ψεκασμα με υγρό σε μπαλκονια, σκάλες, πυλωτής, κήπους, αυλές και ακάλυπτο, φωταγωγο, φρεάτια στόμια και σιφωνι στις σχάρες και πέριξ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχετε διαχείριση μόλις πάρεις τηλ καταγράφεται και κανονίζουν απεντομωση σε κοινωχρηστους χώρους και με κάποια έξτρα χρέωση τύπου 10-15€ ανά διαμέρισμα 

 

Εάν δεν βγάλεις άκρη Φώναξε για απεντομωση στο διαμέρισμα σου μόνο..

 

Εάν αποφασίσεις να το κάνεις μόνος σου ένα εντομοκτόνο για ψεκασμα και τζελ

Όχι 2 διαφορετικά για ψεκασμα..δεν χρειάζεται να μπλέξεις διαφορετικές δραστικές ουσίες.

Για ψεκασμα σου ξανά αργότερα Γράψα τι να προσέξεις. Σίγουρα πάρε μέτρα προστασίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...