Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ιστοσελίδας αγγελιών


tsentzos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από kormos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση
23 λεπτά πριν, tsentzos είπε

Καλησπέρα σε όλους, σχετικά με την κατασκευή ιστοσελίδας καταχώρησης αγγελιών, πια πλατφόρμα είναι κατάλληλη; 

Η Custom...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερεις τί ανάγκες έχεις. 

Οπότε και οι 2 από πάνω που έγραψαν custom, το εγραψαν εντελώς τυχαία.

Περιμενω να μας γράψουν τί ακριβώς ΔΕΝ μπορεί να γίνει σε WordPress. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2023 στις 10:11 ΠΜ, polaki είπε

Δεν αναφερεις τί ανάγκες έχεις. 

Οπότε και οι 2 από πάνω που έγραψαν custom, το εγραψαν εντελώς τυχαία.

Περιμενω να μας γράψουν τί ακριβώς ΔΕΝ μπορεί να γίνει σε WordPress. 

Το Wordpress είναι η μόνη πλατφόρμα που υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stef157 said:

Το Wordpress είναι η μόνη πλατφόρμα που υπάρχει;

Ε ας μας πουν λοιπόν οι παραπάνω τί δεν μπορεί να γίνει στο Drupal αν ζορίζονται με το WordPress, εκεί είναι το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, polaki είπε

Ε ας μας πουν λοιπόν οι παραπάνω τί δεν μπορεί να γίνει στο Drupal αν ζορίζονται με το WordPress, εκεί είναι το θέμα;

Το θέμα δεν είναι τι ΔΕΝ μπορεί να γίνει στο Wordpress. Αλλά που θέλει να φτάσει την ιστοσελίδα. Οπότε η custom λύση σου δίνει απεριόριστες δυνατότητες. Στα CMS προφανώς πρέπει να ακολουθήσεις τις έτοιμες λύσεις που δύσκολα θα σε ικανοποιούν σε όλες τις απαιτήσεις σου. Τωρινές ή μελλοντικές.

Ελπίζω να σου απάντησα. Και ναι είμαι χρήστης CMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, stef157 said:

Το θέμα δεν είναι τι ΔΕΝ μπορεί να γίνει στο Wordpress. Αλλά που θέλει να φτάσει την ιστοσελίδα. Οπότε η custom λύση σου δίνει απεριόριστες δυνατότητες. Στα CMS προφανώς πρέπει να ακολουθήσεις τις έτοιμες λύσεις που δύσκολα θα σε ικανοποιούν σε όλες τις απαιτήσεις σου. Τωρινές ή μελλοντικές.

Ελπίζω να σου απάντησα. Και ναι είμαι χρήστης CMS.

Προφανώς το λες απ'τη σκοπιά του χρήστη και όχι του developer. Σωστά? 

Το Wordpress δεν είναι μόνο αυτό που βλέπει ένας χρήστης, τo CMS είναι γραμμένο σε μία Χ γλώσσα, έστω PHP που την ξέρουμε όλοι. Οτιδήποτε λοιπόν γίνεται στην ΡΗΡ αν τη χρησιμοποιούσε κάποιος αυτούσια για να κάνει το super duper custom wow site, γίνεται και μέσα στο Wordpress με custom κώδικα. 

Χρησιμοποιείς λοιπόν το Wordpress για να μην ανακαλύπτεις τον τροχό σε 1002 πράγματα όπως user authentication, ανάρτηση του οποιουδήποτε περιεχομένου, όλο το σύστημα ecommerce κλπ, και κανονικότατα μπορείς να γράψεις τον superwow κώδικά σου για να κάνεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ. Δεν είσαι καν υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις τη βάση του Wordpress, αν και φυσικά θα το κάνεις, αλλά για την καστομιά σου θα δημιουργήσεις δικούς σου πίνακες που θα εισάγεις ότι περιεχόμενο θέλεις. 

Και δε μιλάω καν για headless υλοποιήσεις, γιατί εκεί όποιος δεν έχει γνώση πράγματι θα δυσκολευτεί να καταλάβει και δεν υπάρχει λόγος να το περιπλέξουμε.

 

Και για να είμαστε πιο to the point, ας μας πεί ο @tsentzos τί χρειάζεται να έχει το site με τις αγγελίες που θέλει να φτιάξει. Επακριβώς, σε μία λίστα. Είμαι σίγουρος πως ότι και να έχει στο μυαλό του, όλο και κάποιος θα το έχει υλοποιήσει ήδη ώστε να του προτείνω εγώ μία λύση βασισμένη αποκλειστικά και μόνο στο οικοσύστημα του Wordpress χωρίς γραμμή κώδικα. Και θα μιλήσω για Wordpress επειδή αυτό ξέρω, και με Drupal όμως είμαι σίγουρος πώς όλο και κάτι θα μπορέσω να βρω και ας μην έχω τόση εμπειρία μαζί του. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, polaki είπε

Το Wordpress δεν είναι μόνο αυτό που βλέπει ένας χρήστης, τo CMS είναι γραμμένο σε μία Χ γλώσσα, έστω PHP που την ξέρουμε όλοι. Οτιδήποτε λοιπόν γίνεται στην ΡΗΡ αν τη χρησιμοποιούσε κάποιος αυτούσια για να κάνει το super duper custom wow site, γίνεται και μέσα στο Wordpress με custom κώδικα. 

Σε αυτό κάνεις λάθος. Όταν λέει κάποιος custom, δεν εννοεί να ξεκινήσει από το 0 αλλά να χρησιμοποιήσει κάποιο framework, όπως Symfony, Laravel, Cake κλπ, τα οποία προσφέρουν πολλές ευκολίες και έτοιμες λύσεις για το development μεγάλων και σύνθετων εφαρμογών σε σχέση με αυτά που προσφέρει το Wordpress.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, vadou said:

Σε αυτό κάνεις λάθος. Όταν λέει κάποιος custom, δεν εννοεί να ξεκινήσει από το 0 αλλά να χρησιμοποιήσει κάποιο framework, όπως Symfony, Laravel, Cake κλπ, τα οποία προσφέρουν πολλές ευκολίες και έτοιμες λύσεις για το development μεγάλων και σύνθετων εφαρμογών σε σχέση με αυτά που προσφέρει το Wordpress.

Δεν καταλαβαίνετε, ή μαλλον εγώ δεν τα εξηγώ σωστα.

Εξήγησε μου ένα λόγο να μη χρησιμοποιήσεις laravel ΜΕΣΑ στο WordPress, για να κανεις αυτά που δεν μπορείς να κανεις στο WordPress από μαμά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν καταλαβαίνετε, ή μαλλον εγώ δεν τα εξηγώ σωστα.

Εξήγησε μου ένα λόγο να μη χρησιμοποιήσεις laravel ΜΕΣΑ στο WordPress, για να κανεις αυτά που δεν μπορείς να κανεις στο WordPress από μαμά. 

Το wordpress είναι μόνο για blogs άντε και κάνα landing page. Ναι μπορείς να φτιάξεις και αυτό που ζητάει ο φίλος αλλά δεν προορίζεται για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  @polaki

Να χρησιμοποιήσεις Laravel μέσα στο Wordpress;;; Τι λες; Ρώτα τους devs της εταιρίας σου και θα σου πούνε γιατί αυτό που λες δεν έχει νόημα 😛
Το Wordpress είναι γενικά μια καλή λύση αν σου καλύπτει τις ανάγκες και έχεις devs που ξέρουν να δουλεύουν πάνω σε αυτό.
Δεν είναι global solution for every problem, έχει περιορισμούς και ανάλογα τις ανάγκες ενός project υπάρχουν καλύτερες λύσεις.
 

@atypicalcoder εσύ έχεις πάει στο άλλο άκρο, καμμιά σχέση, wordpress δεν είναι μόνο τα έτοιμα themes + plugins. ένας καλός developer μπορεί να κάνει πολύ πιο σύνθετα πράγματα, οπότε τι σημαίνει "δεν προορίζεται για αυτό"; ποιος θέτει τα όρια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν καταλαβαίνετε, ή μαλλον εγώ δεν τα εξηγώ σωστα.

Εξήγησε μου ένα λόγο να μη χρησιμοποιήσεις laravel ΜΕΣΑ στο WordPress, για να κανεις αυτά που δεν μπορείς να κανεις στο WordPress από μαμά. 

Δεν υπάρχει λόγος να φορτώσεις ολόκληρο framework plus dependencies για να γράψεις κάτι custom όπως ενα plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vadou είπε

  @polaki

Να χρησιμοποιήσεις Laravel μέσα στο Wordpress;;; Τι λες; Ρώτα τους devs της εταιρίας σου και θα σου πούνε γιατί αυτό που λες δεν έχει νόημα 😛
Το Wordpress είναι γενικά μια καλή λύση αν σου καλύπτει τις ανάγκες και έχεις devs που ξέρουν να δουλεύουν πάνω σε αυτό.
Δεν είναι global solution for every problem, έχει περιορισμούς και ανάλογα τις ανάγκες ενός project υπάρχουν καλύτερες λύσεις.
 

@atypicalcoder εσύ έχεις πάει στο άλλο άκρο, καμμιά σχέση, wordpress δεν είναι μόνο τα έτοιμα themes + plugins. ένας καλός developer μπορεί να κάνει πολύ πιο σύνθετα πράγματα, οπότε τι σημαίνει "δεν προορίζεται για αυτό"; ποιος θέτει τα όρια;

Και το Drupal μπορεί να κάνει blogs μια χαρά αλλά δεν είναι το δυνατό του σημείο. Αυτό είναι το point μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, atypicalcoder said:

Το wordpress είναι μόνο για blogs άντε και κάνα landing page. Ναι μπορείς να φτιάξεις και αυτό που ζητάει ο φίλος αλλά δεν προορίζεται για αυτό.

Ισοπεδωτικός και δεν έχει νόημα η συνέχεια της συζήτησης. 

Το καλύτερο εργαλείο στην τελική είναι αυτό που ξέρει ο καθένας να χειρίζεται καλύτερα. 

Έχουν φτιαχτεί παγκοσμίως mega projects τόσο σε WordPress όσο και στην οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα. 

Το point μου είναι να καταγραψε ο TS τις ανάγκες του αναλυτικά και να πάρει προσφορές μετά από συζήτηση από 3-4 εταιρείες και ας καταλήξει κάπου. 

Αν και, no offense στον όποιο TS, αλλά για να μπαίνει σε ένα insomnia και να ρωτάει «θέλω να φτιάξω ένα site με αγγελίες», η πιθανότητα είναι να έχει ένα budget 800€ και αυτά με το ζόρι…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...