Προς το περιεχόμενο

Το Android είναι πλέον καλύτερο από το iOS, λέει ο επικεφαλής του Instagram


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένουμε και τις γνώμες άλλων μεγάλων κεφαλιων, στελεχών, διευθυνταδων τεχνολογικων εταιρειών και εταιρειών πληροφορικής για να τις ακούσουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Εκανα ένα πείραμα, έφτιαξα νέο λογαριασμό στο Facebook χωρίς ανίχνευση, πάλι μου βγάζει γνωστούς για να τους βάλω στους φίλους.

βλέπει επαφές μου ; Βλέπει τοποθεσία ; Ιδέα δεν έχω τι βλέπει, αλλά μου προτείνει άτομα που όντως ξέρω.    

Σε λογαριασμό FB, χωρίς συνδεση αριθμού τηλεφωνου, έχω μόνο  τρεις φίλους (οικογένεια), μου έχει προτείνει για φίλους το μισό προσωπικό της εταιρίας που εργάζομαι(αρκετούς δεν τους τους ξέρω καν). Θεωρώ πήρε στοιχεία από τη γούγλε που έχω το ημέηλ, γιατί συνδέθηκα σε αυτό από υπολογιστή της εταιρίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ios vs Android, Windows vs Linux. Εν έτη 2023 είναι λίγο αστείο να συζητάμε για το πιο είναι το καλύτερο λογισμικό. Γνώμη μου το καλύτερο λογισμικό δεν υπάρχει. Το κάθε ένα εξηπειρετει τον δικό του σκοπό και ο καθένας από εμάς επιλέγει αυτό που τον διευκολύνει περισσότερο η τον τεριαζει καλύτερα 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι Apple users νομίζετε πως πατώντας ένα "Do not track" σταματάνε τα apps και οι ιστοσελίδες να συλλέγουν προσωπικά δεδομένα, είστε δυστυχώς γελασμένοι. Mobile app developer είμαι και ξέρω καλά τι λέω, ούτε το διάβασα κάπου, ούτε μου το είπε ο ξάδερφος από το χωριό, για να προλάβω μερικούς.

  • Like 20
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ δεν είναι πλέον καθόλου της μόδας να τσακώνονται κάποιοι για το ποιο είναι το καλύτερο λειτουργικό και τα δύο πάνε σφαίρα και δουλεύουν πολύ καλά όταν μιλάμε για συσκευές τελευταίας γενιάς... 

 

 

Οι πιο άσχετοι όμως είναι αυτοί που λένε ότι το Android κολλάει...

 

Επειδή πριν τα σκάσουν για iphone είχαν Android των 100 ε... 

Τα οποία ακόμη και αυτά δεν κολλάνε πλέον... 

  • Like 18
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aja είπε

Έχω βάλει σε όλες τις εφαρμογές το «ask app not to track» και δεν προλαβαίνω να κάνω μια συζήτηση για ένα θέμα, μου πετάει μετά από λίγες ώρες σχετικές διαφημίσεις. Αυτό συμβαίνει από την αρχή της λειτουργίας αυτής και τρέχω πάντα το latest update σε iOS. Οπότε μην λέμε και υπερβολές, μιλάω για τους προλαλήσαντες. Και δεν είναι μόνο σε εμένα που συμβαίνει. Έχω ρωτήσει πολύ κόσμο σχετικά με το θέμα αυτό. 

Όπως λέει ο φίλος πιο κάτω, το Ask App not to Track δεν εμποδίζει την εφαρμογή να κάνει track, γενικά. Αν μπεις στο fb app και κάνεις like σε ένα video με τον Lebron, θα καταγραφεί στο προφίλ σου και ενδεχομένως αν έχεις κι άλλα παρόμοια signals, ναι θα δεις διαφήμιση πχ παπούτσια μπάσκετ.

Αυτό που θεωρητικά αλλάζει η λειτουργία αυτή της Apple είναι ότι αν πχ μπεις από τον Safari / Chrome κτλ στο NikeAir.com, το fb app δεν θα το ξέρει πια, όπως το ήξερε μέχρι πρόσφατα και σου έκανε profiling και με το εκτος app activity σου.

(Ο browser ήταν παράδειγμα τρίτου app, αντίστοιχα το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε άλλο)

15 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Όσοι Apple users νομίζετε πως πατώντας ένα "Do not track" σταματάνε τα apps και οι ιστοσελίδες να συλλέγουν προσωπικά δεδομένα, είστε δυστυχώς γελασμένοι. Mobile app developer είμαι και ξέρω καλά τι λέω, ούτε το διάβασα κάπου, ούτε μου το είπε ο ξάδερφος από το χωριό, για να προλάβω μερικούς.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομενου του γεγονοτος πως οι πλατφορμες της μετα ειναι διασημες για τα bug τους και γενικα για την χειροτερη δυνατη εμπειρια απο ui δηλαδη κανεις μπορει να γραψει τομους απο θεματα στο φαψεβοοκ νομιζω πως ειναι υποκριτικο να μιλανε αυτοι για πραγματα που6 δεν γνωριζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...