Προς το περιεχόμενο

Meditteranean Η CITY COLLEGE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ενα γνωστο μας κοριτσι τελειωσε το σιτι στην θεσσαλονικη κ αναγνωριστηκε το πτυχιο της χωρις κανενα προβλημα. τωρα κανει μεταπτυχιακο στο μααστριχτ. οσο για το μητροπολιτικο δεν εχω διαβασει καλα σχολια. εχει σχολες πουδεν αναγνωριζεται το πτυχιο τους κ δεν ενημερωνουν τα παιδια πριν την εγγραφη τους , ουτε κατα τη διαρκεια. το μαθαινουν στο τελος οταν φτανουν στο δια ταυτα κ δεν υποστηριζονται απο το κολλεγιο. εχουν καταφυγει πολλα παιδια στη δικαιοσυνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, ειρηνηZC said:

ενα γνωστο μας κοριτσι τελειωσε το σιτι στην θεσσαλονικη κ αναγνωριστηκε το πτυχιο της χωρις κανενα προβλημα. τωρα κανει μεταπτυχιακο στο μααστριχτ. οσο για το μητροπολιτικο δεν εχω διαβασει καλα σχολια. εχει σχολες πουδεν αναγνωριζεται το πτυχιο τους κ δεν ενημερωνουν τα παιδια πριν την εγγραφη τους , ουτε κατα τη διαρκεια. το μαθαινουν στο τελος οταν φτανουν στο δια ταυτα κ δεν υποστηριζονται απο το κολλεγιο. εχουν καταφυγει πολλα παιδια στη δικαιοσυνη

Το City college ειναι πιο "σοβαρο" κολλεγιο, αφου ειναι franchise του πανεπιστημίου του York στην Αγγλια. Κολλεγιακια τυπου Metropolitan δεν εχουν ουσιαστική αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, truman2193 said:

City Unity ή Deree. Οποιοδήποτε άλλο στην Ελλάδα είναι μούφα.

Μαλλον εννοεις το City college σκετο, στη Θεσσαλονικη..To City Unity είναι αλλο και ειναι για γελια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό - Άσχετο και μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομίζω το παράρτημα του City College στην Αθήνα είναι το Athens Tech College (και αυτό δίνει από York).

Απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται και είναι Αθήνα.

Προσωπικά πάντως αν πήγαινα κολέγιο σίγουρα θα το προτιμούσα. Κακά τα ψέμματα το πτυχίο του York είναι απλά κορυφή, ειδικά αν γίνει σύγκριση με άλλα κολέγια που δίνουν πτυχία από κάτι πανεπιστήμια που είναι στον πάτο της Αγγλίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, BlueBlade said:

Σχετικό - Άσχετο και μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομίζω το παράρτημα του City College στην Αθήνα είναι το Athens Tech College (και αυτό δίνει από York).

Απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται και είναι Αθήνα.

Προσωπικά πάντως αν πήγαινα κολέγιο σίγουρα θα το προτιμούσα. Κακά τα ψέμματα το πτυχίο του York είναι απλά κορυφή, ειδικά αν γίνει σύγκριση με άλλα κολέγια που δίνουν πτυχία από κάτι πανεπιστήμια που είναι στον πάτο της Αγγλίας.

Πολύ σωστά, το Athens Tech college στην Αθήνα ειναι παραρτημα του City college της Θεσσαλονίκης, απλα εστιάζει μόνο στον τομέα της Πληροφορικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2023 στις 10:35 ΜΜ, Dark_panel είπε

Μαλλον εννοεις το City college σκετο, στη Θεσσαλονικη..To City Unity είναι αλλο και ειναι για γελια..

Ναι δίκιο έχεις, λάθος μου.

Νομίζω απο Αθήνα αξίζει καλύτερα το BCA, δεν είμαι σίγουρος πάντως.

Στις 3/8/2023 στις 1:01 ΜΜ, BlueBlade είπε

Σχετικό - Άσχετο και μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομίζω το παράρτημα του City College στην Αθήνα είναι το Athens Tech College (και αυτό δίνει από York).

Απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται και είναι Αθήνα.

Προσωπικά πάντως αν πήγαινα κολέγιο σίγουρα θα το προτιμούσα. Κακά τα ψέμματα το πτυχίο του York είναι απλά κορυφή, ειδικά αν γίνει σύγκριση με άλλα κολέγια που δίνουν πτυχία από κάτι πανεπιστήμια που είναι στον πάτο της Αγγλίας.

Νομίζω απο Αθήνα αξίζει καλύτερα το BCA, δεν είμαι σίγουρος πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, truman2193 said:

Νομίζω απο Αθήνα αξίζει καλύτερα το BCA, δεν είμαι σίγουρος πάντως.

Εχεις δει με τι πανεπιστήμια συνεργαζεται το BCA?? Εντελως της πλακας..εννοειται πως δεν αξιζει όλον αυτο το ντορο γυρω απ το ονομα του..

Στην Αθηνα αξιζουν μόνο το Deree και το Athens Tech.

Για να δουμε τι φρουτα θα μας ερθουν, τωρα που θα γινει αναθεώρηση του άρθρου 16Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2023 στις 12:51 ΠΜ, Dark_panel είπε

Για να δουμε τι φρουτα θα μας ερθουν, τωρα που θα γινει αναθεώρηση του άρθρου 16Σ.

Ποτε πιστευετε θα γινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 6/8/2023 στις 12:51 ΠΜ, Dark_panel είπε

Εχεις δει με τι πανεπιστήμια συνεργαζεται το BCA?? Εντελως της πλακας..εννοειται πως δεν αξιζει όλον αυτο το ντορο γυρω απ το ονομα του..

Στην Αθηνα αξιζουν μόνο το Deree και το Athens Tech.

Για να δουμε τι φρουτα θα μας ερθουν, τωρα που θα γινει αναθεώρηση του άρθρου 16Σ.

Καλησπέρα.
Κάνεις λάθος. Φοιτώ στο εν λόγω κολλέγιο σε προπτυχιακό βαθμό πριν και τώρα σε μεταπτυχιακό και μετά το Deree, είναι το καλύτερο με διαφορά από τα υπόλοιπα. 
Εκτός των μαθημάτων, υπάρχουν έξτρα workshops, στα οποία μαθαίνεις παρά πολλές δεξιότητες και βγαίνεις έτοιμος στην αγορά εργασίας. Επιπλέον, υπάρχουν μαθήματα αγγλικών και κινεζικών συμπεριλαμβανόμενα στην τιμή των διδάκτρων. Οι καθηγητές είναι εξαιρετικοί και η γραμματεία του κολλεγίου απαντάει άμεσα. Η βαθμολόγηση είναι αυστηρότατη και γίνεται απευθείας από το πανεπιστήμιο. Οι συμφοιτητές που είχα στο προπτυχιακό, όλοι εργάζονται. Στην τάξη το πολύ να υπάρχουν 8 μαθητές, πράγμα που κάνει το μάθημα προσωποποιημένο. Επίσης, το ATH Tech ανήκει στο BCA. 

 

Όσον αφορά το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο, οποιοδήποτε βρετανικό πανεπιστήμιο είναι στη φωτός ανώτερο από τα ελληνικά. Μία βόλτα απ έξω από οποιοδήποτε ελληνικό, που είναι γεμάτα γκράφιτι, παρεμπόριο, επικρατεί κομματοκρατία, 50 φοιτητές με έναν καθηγητή που πολύ σπάνια ακολουθεί την παγκόσμια ροή της γνώσης, αιώνιους φοιτητές και ένα εκπαιδευτικό σύστημα που δίνει έμφαση στην παπαγαλία και όχι στην κριτική σκέψη όπως το βρετανικό, τα λέει όλα. Μπορώ να συνεχίσω και να παραθέσω και αλλά στοιχεία εάν θες. Μάλλον η άποψη σου βασίζεται ξεκάθαρα στην κατάταξη των πανεπιστημίων που είναι ανάλογη των ερευνών που κάνουν. Θα σου πρότεινα να ψάξεις περαιτέρω και να σταματήσεις να είσαι δογματικός. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

ίσως θα έπρεπε να μπεις και μέσα, γιατί απέξω πολλά μπορείς να λες

Πέρασα στις πανελλήνιες και ξέρω πως είναι. Σου εύχομαι το ίδιο, να περάσεις από μέσα. Σε ευχαριστώ για τα στοιχεία που παρέθεσες. Καλή Χρονιά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, FoEfst said:

Πέρασα στις πανελλήνιες και ξέρω πως είναι. Σου εύχομαι το ίδιο, να περάσεις από μέσα. Σε ευχαριστώ για τα στοιχεία που παρέθεσες. Καλή Χρονιά! 

Έχω περάσει μέσα από την Ιατρική του ΕΚΠΑ και από ένα ξένο πανεπιστήμιο (εξαιρετικό), αλλά αυτή την καραμέλα ότι βάζουμε όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια σε ένα τσουβάλι και σε κτίρια γεμάτα γκράφιτι και καταλήψεις πρέπει να την κόψουμε επιτέλους. Γιατί κανείς δεν θα έψαχνε κολλέγιο στην Ελλάδα αν μπορούσε να μπει σε μια αντίστοιχη σχολή, εκτός αν πέρναγε σε κανένα ΤΕΙ στην Κοζάνη.

Καλή χρονιά και σε σένα.

Επεξ/σία από Gingerbread
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...