Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογια τηλεφωνικης πριζας


belkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, poulinos said:

δεν εχεις αδικο αλλα δεν ξερουμε ουτε αν ειναι η κεντρικη πριζα ουτε αν ο τεχνικος που ηρθε ενω παλια επαιζε το μαυρο κοκκινο τωρα ενωσε το κιτρινο μαυρο.

εννοω οτι το καλωδιο μοιαζει με αυτα τα διζευγα που περναει ο οτε.δεν ειναι του οτε απλα το συγκεκριμενο καλωδιο εχει την χρωματολογια ιδια με αυτα που περναει ο οτε.και συνηθως ειναι 2 twisted ζευγαρια με το ενα να ειναι το κοκκινο μαυρο και το αλλο να ειναι το κιτρινο ασπρο. σε σπανιες περιπτωσεις και σε παλια σπιτια μπορει να δεις καλωδιο μεχρι μεσα στο σπιτι. πολυ σπανιες και παλιες περιπτωσεις που ηταν οταν μονο ο οτε υπηρχε .και ηταν σε σπιτια που δεν υπηρχαν τηλεφωνικα η δεν επαιζαν.σε ενα γνωστο του το εφεραν ακριβως στο παραθυρο και μπηκε ενα πριζακι διπλα στο αλουμινιο. σπιτι του 1900 φευγα.

η γραμμη μπορει να φτανει μεχρι τον κατανεμητη ή την χωνευτη.μετα εσυ θα πρεπει να την δρομολογησεις μεχρι μεσα.κανονικα θα πρεπε να το κανει ο τεχνικος του παροχου αλλα γιατι δεν το εκανε δεν ξερω.αν η πριζα αυτη ειναι η κεντρικη τοτε πρεπει να συνδεθει αντιστοιχα το καλωδιο σε κατανεμητη/χωνευτη.αν ομως δεν ειναι η κεντρικη πριζα μπορει αυτο το καλωδιο να πηγαινει σε αλλη πριζα και να μην ειναι συνδεδεμενο εκει.μπορει πχ στην κεντρικη πριζα να εχεις σημα και απλα να μην εχει συνδεθει η δευτερη πριζα. η κυρια πριζα συνηθως εινα η πρωτη με το που μπουμε μεσα στο σπιτι που συνηθως ειναι το σαλονι.

παιδες ηρθε ο τεχνικος βρηκε την γραμμη στο κουτι συνδεσα και εγω τα καλωδια στο τοιχο  και ολα καλα, τερματιζει την ταχυτητα χωρις καμια αποσυνδεση τοσες μερες, ευχαριστω ολους για την βοηθεια

Επεξ/σία από belkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, belkin said:

παιδες ηρθε ο τεχνικος βρηκε την γραμμη στο κουτι συνδεσα και εγω τα καλωδια στο τοιχο  και ολα καλα, τερματιζει την ταχυτητα χωρις καμια αποσυνδεση τοσες μερες, ευχαριστω ολους για την βοηθεια

μια χαρα.μπορει αν εχεις παραλληλα και να μην εχεις αποσυνδεσεις.απλα σε γενικες γραμμες τα παραλληλα μειωνουν το attainable rate που αμα ειναι ηδη χαμηλο σημαινει οτι θα δεις διαφορα και στo actual rate. και επισης γενικοτερα μπορει να σου κανει πιο ασταθης την γραμμη χωρις να σημαινει οτι θα εχεις σιγουρα προβληματα.οτι μειωνει τα μεγιστα της γραμμης δεν σημαινει οτι θα σου κανουν προβλημα ειδικα αν το attainable ειναι πολυ πιο ψηλα απο το actual.Και εγω εχω παραλληλα(bridge taps) εν γνωση μου και οκ μου κοβουν λιγο ταχυτητα αλλα παιζω σταθερα.αντι για 110 εχω 104.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...