Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογια τηλεφωνικης πριζας


belkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν καποιος γνωριζει να μου πει ποια καλωδια συνδεω, θα συνδεθει μονο το μοντεμ το τηλεφωνο μπαινει πανω του. ευχαριστω

 

image.jpeg.ceaff75a0ffac70d19038dea554e321e.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ενεργό ζεύγος είναι το κόκκινο-μπλε, πάντα τις τηλεφωνικές πρίζες συνδέουμε τις δύο μεσαίες επαφές, στην περίπτωση σου σε αυτή την Legrand πρίζα, θα συνδέσεις τα καλώδια στις υποδοχές 2 και 3 (τώρα είναι στις 1 και 4), αριστερόστροφα απασφαλίζεις, βάζεις το καλώδιο στην υποδοχή και στρίβοντας το δεξιόστροφα το "ασφαλίζει" στην θέση του, δοκίμασε να δεις αν συγχρονίζει το ρούτερ και αν είναι εντάξει επανατοποθέτησε τη στο χωνευτό του τοίχου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Kozanitis1 said:

Λογικά ενεργό ζεύγος είναι το κόκκινο-μπλε, πάντα τις τηλεφωνικές πρίζες συνδέουμε τις δύο μεσαίες επαφές, στην περίπτωση σου σε αυτή την Legrand πρίζα, θα συνδέσεις τα καλώδια στις υποδοχές 2 και 3 (τώρα είναι στις 1 και 4), αριστερόστροφα απασφαλίζεις, βάζεις το καλώδιο στην υποδοχή και στρίβοντας το δεξιόστροφα το "ασφαλίζει" στην θέση του, δοκίμασε να δεις αν συγχρονίζει το ρούτερ και αν είναι εντάξει επανατοποθέτησε τη στο χωνευτό του τοίχου ;)

το εκανα αλλα δεν δινει σημα κατι αλλο παιζει 😑, ο τεχνικος που ηρθε για την γραμμη μου ειπε μεχρι την οικοδομη ερχεται κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, belkin είπε

το εκανα αλλα δεν δινει σημα κατι αλλο παιζει 😑, ο τεχνικος που ηρθε για την γραμμη μου ειπε μεχρι την οικοδομη ερχεται κανονικα

Δοκίμασε ζεύγος από τα κόκκινο-κίτρινο ή μπλε-κίτρινο..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Kozanitis1 said:

Δοκίμασε ζεύγος από τα κόκκινο-κίτρινο ή μπλε-κίτρινο..

το καλωδιο μου θυμιζει οτε οποτε τα ζευγαρια ειναι κοκκινο μπλε ή κιτρινο ασπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

το καλωδιο μου θυμιζει οτε οποτε τα ζευγαρια ειναι κοκκινο μπλε ή κιτρινο ασπρο.

Έχεις δίκιο, απλώς δεν ανέφερα το άσπρο γιατί είδα πως δεν έχει αφαιρεθεί μόνωση οπότε θεώρησα πως δεν θα είναι από τα ενεργά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, είναι σίγουρα ότι το καλώδιο είναι αυτό που έρχεται από τον κατανεμητή ή από άλλη πρίζα ή ενδιάμεση ένωση κι έτσι δεν φέρνει το σήμα από τον πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, jkoukos said:

Επίσης, είναι σίγουρα ότι το καλώδιο είναι αυτό που έρχεται από τον κατανεμητή ή από άλλη πρίζα ή ενδιάμεση ένωση κι έτσι δεν φέρνει το σήμα από τον πάροχο;

τι εννοεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, poulinos είπε

το καλωδιο μου θυμιζει οτε οποτε τα ζευγαρια ειναι κοκκινο μπλε ή κιτρινο ασπρο.

με προβληματιζει η εκφραση "καλωδιο οτε". Ειναι ενα καλωδιο τηλεφωνιας 2 ζευγων με προστασια. Υπαρχει περασμενο εντος του σπιτιου. Δεν νομιζω ο οτε να φτιαχνει καλωδια, ουτε να τα περναει εντος του τοιχου στα σπιτια. Αυτο γνωριζω, αν εχω κανει λαθος βοηθησε με να καταλαβω

2 ώρες πριν, belkin είπε

δεν εχω ιδεα δοκιμασα καθε συνδιασμο και τιποτα 

βλεπω πως δεν εχεις πολλες γνωσεις, αλλα το προσπαθεις. θα σε βοηθησω με τον τροπο που εγω θα χειριζομουνα το θεμα

αν γνωριζεις εντος του κτιριου τον χωρο που ειναι οι τηλεφωνικες συνδεσεις, δες εντος του κουτιου την συνδεση του σπιτιου σου και το καλωδιο. Δες τα καλωδια και μετα πηγαινε στην πρωτη πριζα εντος του σπιτιου και αφου την αφαιρεσεις δες αν τα καλωδια ειναι ιδια με αυτα που ξεκινανε απο κατω. Μετα δεν γνωριζω αν εχεις μονο μια παροχη στον χωρο σου ή απο την πρωτη πριζα συνεχιζει το σημα και σε αλλα δωματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, belkin είπε

τι εννοεις ?

To καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται στην οικοδομή είτε υπόγεια είτε εναέρια, τερματίζει σε ένα κουτί που έχει ρόλο κεντρικού κατανεμητή. Αν πρόκειται για μονοκατοικία, συνήθως είναι στο πίλαρ στην άκρη του οικοπέδου ή σε εξωτερικό τοίχο του σπιτιού. Σε πολυκατοικία βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο του ισογείου ή συνήθως του υπογείου.

Από τον κατανεμητή ξεκινά άλλο καλώδιο για να φέρει το σήμα μέσα στο σπίτι (ή το διαμέρισμα) και σχεδόν πάντα τερματίζει στην πρώτη πρίζα του σπιτιού (σπανίως φεύγουν άλλα καλώδια προς τις άλλες πρίζες) και από αυτήν με άλλα καλώδια το παίρνουν οι υπόλοιπες (είτε παράλληλα συνδεδεμένες στην πρώτη, είτε σειριακά με καλώδιο που τρέχει από την μία πρίζα στην επόμενη).

Αν η πρίζα που δείχνεις δεν είναι η πρώτη, τότε ενδέχεται το καλώδιο που έρχεται σε αυτήν (απ' όπου και αν έρχεται) να μην συνδέεται στην άλλη του άκρη πουθενά. Οπότε πρέπει να βρεις που καταλήγει η άλλη άκρη αυτού του καλωδίου και αν συνδέεται κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, jkoukos said:

To καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται στην οικοδομή είτε υπόγεια είτε εναέρια, τερματίζει σε ένα κουτί που έχει ρόλο κεντρικού κατανεμητή. Αν πρόκειται για μονοκατοικία, συνήθως είναι στο πίλαρ στην άκρη του οικοπέδου ή σε εξωτερικό τοίχο του σπιτιού. Σε πολυκατοικία βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο του ισογείου ή συνήθως του υπογείου.

Από τον κατανεμητή ξεκινά άλλο καλώδιο για να φέρει το σήμα μέσα στο σπίτι (ή το διαμέρισμα) και σχεδόν πάντα τερματίζει στην πρώτη πρίζα του σπιτιού (σπανίως φεύγουν άλλα καλώδια προς τις άλλες πρίζες) και από αυτήν με άλλα καλώδια το παίρνουν οι υπόλοιπες (είτε παράλληλα συνδεδεμένες στην πρώτη, είτε σειριακά με καλώδιο που τρέχει από την μία πρίζα στην επόμενη).

Αν η πρίζα που δείχνεις δεν είναι η πρώτη, τότε ενδέχεται το καλώδιο που έρχεται σε αυτήν (απ' όπου και αν έρχεται) να μην συνδέεται στην άλλη του άκρη πουθενά. Οπότε πρέπει να βρεις που καταλήγει η άλλη άκρη αυτού του καλωδίου και αν συνδέεται κάπου.

ειναι γραφειο ο τεχνικος μου ειπε οτι μεχρι την εισοδο πηγαινει το σημα κανονικα, ο προηγουμενος ειχε fiber hcn δεν την χρησιμοποιησε ποτε. 

4 hours ago, lneam said:

με προβληματιζει η εκφραση "καλωδιο οτε". Ειναι ενα καλωδιο τηλεφωνιας 2 ζευγων με προστασια. Υπαρχει περασμενο εντος του σπιτιου. Δεν νομιζω ο οτε να φτιαχνει καλωδια, ουτε να τα περναει εντος του τοιχου στα σπιτια. Αυτο γνωριζω, αν εχω κανει λαθος βοηθησε με να καταλαβω

βλεπω πως δεν εχεις πολλες γνωσεις, αλλα το προσπαθεις. θα σε βοηθησω με τον τροπο που εγω θα χειριζομουνα το θεμα

αν γνωριζεις εντος του κτιριου τον χωρο που ειναι οι τηλεφωνικες συνδεσεις, δες εντος του κουτιου την συνδεση του σπιτιου σου και το καλωδιο. Δες τα καλωδια και μετα πηγαινε στην πρωτη πριζα εντος του σπιτιου και αφου την αφαιρεσεις δες αν τα καλωδια ειναι ιδια με αυτα που ξεκινανε απο κατω. Μετα δεν γνωριζω αν εχεις μονο μια παροχη στον χωρο σου ή απο την πρωτη πριζα συνεχιζει το σημα και σε αλλα δωματια

ειναι γραφειο ο τεχνικος μου ειπε οτι μεχρι την εισοδο πηγαινει το σημα κανονικα, ο προηγουμενος ειχε fiber hcn δεν την χρησιμοποιησε ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, belkin είπε

ειναι γραφειο ο τεχνικος μου ειπε οτι μεχρι την εισοδο πηγαινει το σημα κανονικα, ο προηγουμενος ειχε fiber hcn δεν την χρησιμοποιησε ποτε. 

O πάροχος έχει ευθύνη μέχρι τον κατανεμητή και εκεί κάνει έλεγχο ο τεχνικός του. Από αυτό το σημείο και μέχρι μέσα στο σπίτι (ή την επιχείρηση) η ευθύνη είναι του ιδιοκτήτη και αυτός πρέπει να βρει την λύση, οπότε αν δεν γνωρίζει σχετικά πως δουλεύει η τηλεφωνία και πως να βρει την καλωδίωση και τις συνδέσεις της εγκατάστασης, θα πρέπει αναγκαστικά να αποταθεί σε ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/07/2023 at 12:01, Kozanitis1 said:

Έχεις δίκιο, απλώς δεν ανέφερα το άσπρο γιατί είδα πως δεν έχει αφαιρεθεί μόνωση οπότε θεώρησα πως δεν θα είναι από τα ενεργά 

δεν εχεις αδικο αλλα δεν ξερουμε ουτε αν ειναι η κεντρικη πριζα ουτε αν ο τεχνικος που ηρθε ενω παλια επαιζε το μαυρο κοκκινο τωρα ενωσε το κιτρινο μαυρο.

On 22/07/2023 at 17:47, lneam said:

με προβληματιζει η εκφραση "καλωδιο οτε". Ειναι ενα καλωδιο τηλεφωνιας 2 ζευγων με προστασια. Υπαρχει περασμενο εντος του σπιτιου. Δεν νομιζω ο οτε να φτιαχνει καλωδια, ουτε να τα περναει εντος του τοιχου στα σπιτια. Αυτο γνωριζω, αν εχω κανει λαθος βοηθησε με να καταλαβω

 

εννοω οτι το καλωδιο μοιαζει με αυτα τα διζευγα που περναει ο οτε.δεν ειναι του οτε απλα το συγκεκριμενο καλωδιο εχει την χρωματολογια ιδια με αυτα που περναει ο οτε.και συνηθως ειναι 2 twisted ζευγαρια με το ενα να ειναι το κοκκινο μαυρο και το αλλο να ειναι το κιτρινο ασπρο. σε σπανιες περιπτωσεις και σε παλια σπιτια μπορει να δεις καλωδιο μεχρι μεσα στο σπιτι. πολυ σπανιες και παλιες περιπτωσεις που ηταν οταν μονο ο οτε υπηρχε .και ηταν σε σπιτια που δεν υπηρχαν τηλεφωνικα η δεν επαιζαν.σε ενα γνωστο του το εφεραν ακριβως στο παραθυρο και μπηκε ενα πριζακι διπλα στο αλουμινιο. σπιτι του 1900 φευγα.

On 22/07/2023 at 22:07, belkin said:

ειναι γραφειο ο τεχνικος μου ειπε οτι μεχρι την εισοδο πηγαινει το σημα κανονικα, ο προηγουμενος ειχε fiber hcn δεν την χρησιμοποιησε ποτε. 

ειναι γραφειο ο τεχνικος μου ειπε οτι μεχρι την εισοδο πηγαινει το σημα κανονικα, ο προηγουμενος ειχε fiber hcn δεν την χρησιμοποιησε ποτε. 

η γραμμη μπορει να φτανει μεχρι τον κατανεμητη ή την χωνευτη.μετα εσυ θα πρεπει να την δρομολογησεις μεχρι μεσα.κανονικα θα πρεπε να το κανει ο τεχνικος του παροχου αλλα γιατι δεν το εκανε δεν ξερω.αν η πριζα αυτη ειναι η κεντρικη τοτε πρεπει να συνδεθει αντιστοιχα το καλωδιο σε κατανεμητη/χωνευτη.αν ομως δεν ειναι η κεντρικη πριζα μπορει αυτο το καλωδιο να πηγαινει σε αλλη πριζα και να μην ειναι συνδεδεμενο εκει.μπορει πχ στην κεντρικη πριζα να εχεις σημα και απλα να μην εχει συνδεθει η δευτερη πριζα. η κυρια πριζα συνηθως εινα η πρωτη με το που μπουμε μεσα στο σπιτι που συνηθως ειναι το σαλονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...