Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασια mp3


prodigy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας 
Εχω ενα μεγαλο αρχειο μουσικής (mp3) και θέλω να βαλω "σημεια" "bookmarks", δεν γνωρίζω πως να τα χαρακτηρίσω, ετσι ωστε οταν παταω next στο radiocd του αυτοκινητου να παει ενα λεπτο μπροστα στο μεγαλο αυτο αρχειο και οχι να αλλαζει αρχειο. Για να το κανω τωρα πρεπει να παταω παρατεταμενα το next και μου αποσπα την προσοχη απο την οδήγηση. Υπαρχει καποιο προγραμμα απλα να βαλω σημεια στο αρχειο μου? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Nero tracks editor εχει δινατορητα να "μαρκάρει" σημεία σε ένα audio file. Αυτό βέβαια το κάνει για να μπορέσεις να χωρίσεις το κομμάτι σε tracks και δεν ξέρω αν τα αναγνωρίσει το player. Το όλο θέμα είναι στο player όμως και τι δυνατότητες έχει. Αν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία θα πρέπει να το αναφέρει στο manual. Δοκίμασε το ομως και πες μας αν δουλέψει. 

Edit.

Να προσθέσω ότι και στο audacity μπορείς να προσθέσεις labels/bookmarks. Δες το και αυτό. 

Άκυρο για το audacity γιατί σώζει τα bookmarks σε ξεχωριστό αρχείο και όχι πάνω στο mp3. 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, micos000 said:

Το Nero tracks editor εχει δινατορητα να "μαρκάρει" σημεία σε ένα audio file. Αυτό βέβαια το κάνει για να μπορέσεις να χωρίσεις το κομμάτι σε tracks και δεν ξέρω αν τα αναγνωρίσει το player. Το όλο θέμα είναι στο player όμως και τι δυνατότητες έχει. Αν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία θα πρέπει να το αναφέρει στο manual. Δοκίμασε το ομως και πες μας αν δουλέψει. 

Edit.

Να προσθέσω ότι και στο audacity μπορείς να προσθέσεις labels/bookmarks. Δες το και αυτό. 

Άκυρο για το audacity γιατί σώζει τα bookmarks σε ξεχωριστό αρχείο και όχι πάνω στο mp3. 

Αν το Nero βάζει απλώς σημάδια, index marks δηλαδή, κάτι σαν τα chapters στο DVD, είναι μάλλον απίθανο να τα αναγνωρίσει το player του αυτοκινήτου. Εγώ το έχω συναντήσει μόνο σε ένα deck CD player της SONY. Μπορεί να είναι τυχερός βέβαια αλλά ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να τα κόψει σε κανονικά tracks. Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κάνει κάτι τέτοιο; Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τέτοια πράγματα. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το Nero tracks editor εχει δινατορητα να "μαρκάρει" σημεία σε ένα audio file. Αυτό βέβαια το κάνει για να μπορέσεις να χωρίσεις το κομμάτι σε tracks και δεν ξέρω αν τα αναγνωρίσει το player. Το όλο θέμα είναι στο player όμως και τι δυνατότητες έχει. Αν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία θα πρέπει να το αναφέρει στο manual. Δοκίμασε το ομως και πες μας αν δουλέψει. 

Edit.

Να προσθέσω ότι και στο audacity μπορείς να προσθέσεις labels/bookmarks. Δες το και αυτό. 

Άκυρο για το audacity γιατί σώζει τα bookmarks σε ξεχωριστό αρχείο και όχι πάνω στο mp3. 

Το δοκιμαζω αμεσα. Ευχαριστω πολυ

10 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αν το Nero βάζει απλώς σημάδια, index marks δηλαδή, κάτι σαν τα chapters στο DVD, είναι μάλλον απίθανο να τα αναγνωρίσει το player του αυτοκινήτου. Εγώ το έχω συναντήσει μόνο σε ένα deck CD player της SONY. Μπορεί να είναι τυχερός βέβαια αλλά ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να τα κόψει σε κανονικά tracks. Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κάνει κάτι τέτοιο; Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τέτοια πράγματα. 😁

το rcd 510 της VW ειναι. πραγματικα ειμαι απαγοητευμενος απο αυτο το radiocd. Θα δοκιμασω τις λυσεις που μου δωσατε και επανερχομαι. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κάνει κάτι τέτοιο; Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τέτοια πράγματα. 😁

Το Nero wave editor (οχι tracks,λαθος το θυμόμουν)  είναι πολύ απλό. Μαρκάρεις και του λες σώσε τα tracks. Είναι και δωρεάν αν δεν κάνω λάθος.

Έχει όμως πολλά άλλα, ακόμα και το audacity το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να εκανα, δεν δουλευει τιποτα. Τ αδουλεψα και τα δυο προγραμματα. 
Ευχαριστω για το χρονο σας.

Στις 23/7/2023 στις 11:58 ΜΜ, micos000 είπε

Το Nero wave editor (οχι tracks,λαθος το θυμόμουν)  είναι πολύ απλό. Μαρκάρεις και του λες σώσε τα tracks. Είναι και δωρεάν αν δεν κάνω λάθος.

Έχει όμως πολλά άλλα, ακόμα και το audacity το κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...