Προς το περιεχόμενο

VOIP σε Fritzbox 7530 και Vodafone?


TsironakosMix
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tarantules,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα
Σημερα αγορασα το 7530 μιας και το H300s ειναι σαπιλα!
To συνδεσα, internet εχω κανονικα αλλα τηλεφωνο δεν...
Εχω ολα τα Voip στοιχεια κρατημενα με το προγραμματακι που εδωσε παιδι εδω στο φορουμ αλλα δεν ξερω τι να κανω απο εκει και περα...
Μπορει κανεις να με διαφωτισει;

UPDATE: Νταξει ολα καλα, το εφτιαξα πηγαινοντας στο telephony και βαζοντας εκει τα στοιχεια του VOIP

Επεξ/σία από TsironakosMix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμπληρώνεις τις παρακάτω καρτέλες στο 7530 με βάση τις οδηγίες.(Δεν είναι δικές μου, τις έχω κρατήσει όταν έφτοιξα το δικό μου voip στη vodafone από το adslgr forum)

Spoiler

step1a.jpg.ec6b5bc5e7dac00bd58f0500bd1a958f.jpg

step2a.jpg.448629628a1d88946ce376bef9bc9c89.jpg

step2b.jpg.4c4ed835aac845f671382aaf2b18aea9.jpg

step3a.jpg.b341401f04bc518b66c8db85fee7c331.jpg

step3b.jpg.e139599bca9163e611f5c6a3ef53b137.jpg

step3c.jpg.03841befd27d122079d118ffd994ca87.jpg

 

 

Επεξ/σία από tarantules
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν τραβάει πλεον αυτόματα ρυθμίσεις VOIP στη VODAFONE όπως κάνει και στον ΟΤΕ το 7530? Που ρώτησα στη Vodafone μέσω TOBI μου είπαν πως το υποστηρίζουν... 

Ρωτάω γιατί είμαι να επιστρέψω από Cosmote και δεν θελω να φάω καμία ήττα με την VOIP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2023 στις 2:18 ΜΜ, yositosi είπε

Δεν τραβάει πλεον αυτόματα ρυθμίσεις VOIP στη VODAFONE

Βάζεις ngn.hol.net στο πεδίο Registrar και Proxy Server και θα τραβήξει την τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επιβεβαιώνω και εγώ. Γύρισα τώρα από Ote σε Vodafone. το ίντερνετ έπαιζε κανονικά με ρυθμίσεις ΟΤΕ (όπως έπαιζε και στον ΟΤΕ με ρυθμίσεις Vodafone όταν είχα πάει από Vodafone σε OTE). Η τηλεφωνία νεκρή. Εδωσα ρυθμίσεις Provider Vodafone, έκανε reboot, και τράβηξε κανονικά χρήστη και pass από vodafone απλά ήθελε χεράτα να αλλαχτουν τα παρακάτω (registrar/proxy) από OTE που ήταν σε ngn.hol.net

 

image.png.42a076f9e65a6caf69e251c8b3734bd2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως βλέπω ότι με το λογισμικό 7.56 μου έχει ρίξει αισθητά τα attainable rates, ενώ και με το που γύρισα σε vodafone μου βγάζει κάποια errors που δεν ειχα μέχρι χθες!

image.png.bdf33b836b3cb3f9c41e6ad724423d48.png

image.png.9fd26fda6cb16a13d71c6afcfcfa7a3a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

πάντως βλέπω ότι με το λογισμικό 7.56 μου έχει ρίξει αισθητά τα attainable rates, ενώ και με το που γύρισα σε vodafone μου βγάζει κάποια errors που δεν ειχα μέχρι χθες!

Για την απόσταση που δείχνει το Fritz θα έπρεπε να τερματίζεις εύκολα τη γραμμή στα 110 και το Attainable να είναι 135+. Εφόσον η καλωδίωση σου είναι εντάξει, δώστο βλάβη για έλεγχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yositosi said:

πάντως βλέπω ότι με το λογισμικό 7.56 μου έχει ρίξει αισθητά τα attainable rates, ενώ και με το που γύρισα σε vodafone μου βγάζει κάποια errors που δεν ειχα μέχρι χθες!

image.png.bdf33b836b3cb3f9c41e6ad724423d48.png

image.png.9fd26fda6cb16a13d71c6afcfcfa7a3a.png

Ειχες κανει το γνωστο tweak για καλυτερο συγχρονισμο κλπ; 

Αν ναι παιζει να φταιει αυτο. 

Σε μένα τουλαχιστον το ιδιο έκανε :P 

Μέχρι και τα ιδια error μου έδειχνε κλαιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Andresalonika said:

Για την απόσταση που δείχνει το Fritz θα έπρεπε να τερματίζεις εύκολα τη γραμμή στα 110 και το Attainable να είναι 135+. Εφόσον η καλωδίωση σου είναι εντάξει, δώστο βλάβη για έλεγχο. 

αυτό ακριβώς που λες. Μέχρι πριν λίγο καιρό (1~2 update πριν παίζει) είχα attainable 145 περίπου, πλέον είμαστε εκεί. Μου θυμίζει όπως ήταν ΠΑΛΙΑΑΑΑ επί εποχής που κάναμε το tweak (πριν γίνει το tweak ομως)

 

22 minutes ago, HateMe said:

Ειχες κανει το γνωστο tweak για καλυτερο συγχρονισμο κλπ; 

Αν ναι παιζει να φταιει αυτο. 

Σε μένα τουλαχιστον το ιδιο έκανε :P 

Μέχρι και τα ιδια error μου έδειχνε κλαιω.

το tweak το είχα κάνει ως την 7.29 νομίζω (ή και πιο πριν δεν θυμάμαι), μετά έπεσε άκυρο και το είχα με τις κανονικές ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, yositosi said:

αυτό ακριβώς που λες. Μέχρι πριν λίγο καιρό (1~2 update πριν παίζει) είχα attainable 145 περίπου, πλέον είμαστε εκεί. Μου θυμίζει όπως ήταν ΠΑΛΙΑΑΑΑ επί εποχής που κάναμε το tweak (πριν γίνει το tweak ομως)

 

το tweak το είχα κάνει ως την 7.29 νομίζω (ή και πιο πριν δεν θυμάμαι), μετά έπεσε άκυρο και το είχα με τις κανονικές ρυθμίσεις.

Έκανες factory reset χωρίς να περάσεις backup να δεις πως θα μείνει για καμιά ώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, HateMe said:

Έκανες factory reset χωρίς να περάσεις backup να δεις πως θα μείνει για καμιά ώρα;

όχι δεν έκανα κανένα reset, γιατί έχω σετάρει ένα σκασμό πράγματα και δεν την πολυ-παλεύω να κάθομαι να τα στήνω όλα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, HateMe said:

Ειχες κανει το γνωστο tweak για καλυτερο συγχρονισμο κλπ; 

Αν ναι παιζει να φταιει αυτο. 

Σε μένα τουλαχιστον το ιδιο έκανε :P 

Μέχρι και τα ιδια error μου έδειχνε κλαιω.

μια διευκρίνηση αν δεν σου κάνει κόπο. Το tweak στις νέες εκδόσεις λογισμικού δεν παίζει; Δεν μπορώ δηλαδή να δοκιμάσω πλεον να το κάνω ξανά με τις παλιές τιμές κάπου στο -10?? (γενικά με κλείδωμα στα 100~102 για να παω στα 110 δεν ξερω και αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ)

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, yositosi said:

μια διευκρίνηση αν δεν σου κάνει κόπο. Το tweak στις νέες εκδόσεις λογισμικού δεν παίζει; Δεν μπορώ δηλαδή να δοκιμάσω πλεον να το κάνω ξανά με τις παλιές τιμές κάπου στο -10?? (γενικά με κλείδωμα στα 100~102 για να παω στα 110 δεν ξερω και αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ)

2 μέρες αφού βγήκε η νέα version, έβαλα 7530 AX πάνω και δοκίμασα, αλλά δεν μου κρατούσε τον συγχρονισμό ότι και να δοκίμασα.

Με το 7530 έπαιζα απροβλημάτιστα απ το 2020 που το είχα βάλει πάνω με το tweak. 

Έπαιζα πάντα με τιμές -40 που ήταν το sweet spot για μένα προσωπικά με 0 errors, 0 αποσυνδέσεις όλα αυτά τα χρόνια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, HateMe said:

2 μέρες αφού βγήκε η νέα version, έβαλα 7530 AX πάνω και δοκίμασα, αλλά δεν μου κρατούσε τον συγχρονισμό ότι και να δοκίμασα.

Με το 7530 έπαιζα απροβλημάτιστα απ το 2020 που το είχα βάλει πάνω με το tweak. 

Έπαιζα πάντα με τιμές -40 που ήταν το sweet spot για μένα προσωπικά με 0 errors, 0 αποσυνδέσεις όλα αυτά τα χρόνια. 

 

εσύ μιλάς για ΑΧ ενώ εγώ για το απλό 7530, που έχουν διαφορετικό ολοκληρωμένο από όσο γνωρίζω. Για αυτό και ρώτησα (γενικά για το AX είχα δει ότι "δεν").

 

το θέμα ειναι αν παίζει το tweak στο απλό 7530 με την 7,56

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, yositosi said:

εσύ μιλάς για ΑΧ ενώ εγώ για το απλό 7530, που έχουν διαφορετικό ολοκληρωμένο από όσο γνωρίζω. Για αυτό και ρώτησα (γενικά για το AX είχα δει ότι "δεν").

 

το θέμα ειναι αν παίζει το tweak στο απλό 7530 με την 7,56

Μα αυτό λέω. 2 μέρες μετά ΑΦΟΥ βγήκε η νέα version, έβαλα το 7530 ΑΧ αλλά δεν κρατούσε συγχρονισμό..

Με το απλό 7530 ήταν οκ.

Εύκολα καταλαβαίνεις στην περίπτωση μου αν δουλεύει το tweak η όχι.

Χωρίς tweak κλειδώνω στα 42-43, με το tweak 55.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...