Προς το περιεχόμενο

VOIP σε Fritzbox 7530 και Vodafone?


TsironakosMix
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tarantules,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, HateMe said:

Μα αυτό λέω. 2 μέρες μετά ΑΦΟΥ βγήκε η νέα version, έβαλα το 7530 ΑΧ αλλά δεν κρατούσε συγχρονισμό..

Με το απλό 7530 ήταν οκ.

Εύκολα καταλαβαίνεις στην περίπτωση μου αν δουλεύει το tweak η όχι.

Χωρίς tweak κλειδώνω στα 42-43, με το tweak 55.

περασα το tweak και ξεκίνησα με τιμές -10 και -40... και με τις 2 προσεγγίσεις μου κάνει αποσυνδέσεις (έχει κανένα 10λεπτο που παιδεύομαι)....

λοιπόν και επειδή αναφέρθηκε και το θέμα της VODAFONE TV σε άλλο string. Ο αποκωδικοποιητής της Vodafone TV μου έπαιξε κανονικά με το 7530. Καλωδιακά σε οποιαδήποτε LAN port. Για να συνδεθεί ασύρματα, έπρεπε απλα πρώτα να συνδεθεί στο ιντερνετ (καλώδιο), να κατεβάσει τα updates του και μετά με άφησε κανονικά να συνδεθώ και ασύρματα (και στα 2.4 και στα 5Ghz). 

Στις οδηγίες λέει για σύνδεση μέσω WPS key που όμως δεν μου έπαιξε ποτέ...

Πάντως επειδή για την σύνδεση ήμουν Online με τεχνικό (μέσω Tobi) από ότι κατάλαβα μια χαρά έβλεπε το 7530!

Και τελικά μετά από δοκιμές με ρύθμιση άκρως συντηρητική στο tweak (-4 παντού) ανέβασε τόσο όσο ώστε να τελικιάσει την γραμμή

image.png.8093b5b87554b1e5325e1a9d7acaf025.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Είμαι σε Vodafone 100αρα με το ZTE268Q.

Θα έχω κανονικά τηλεφωνία αν συνδέσω ένα Asus rog GT AC2900 που έπεσε στα χέρια μου πάνω στο ZTE268Q? 

Ένα πρόγραμμα που διάβασα δουλεύει μόνο από H300S σε FRITZ 7530 σε περίπτωση που αγοράσω αργότερα το FRITZ? 

Επίσης από 01/10 διάβασα ότι ίσως η Vodafone επιτρέψει κάποια επιπλέον router να συνδέονται ισχύει? 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/08/2023 at 21:15, Andresalonika said:

Για την απόσταση που δείχνει το Fritz θα έπρεπε να τερματίζεις εύκολα τη γραμμή στα 110 και το Attainable να είναι 135+. Εφόσον η καλωδίωση σου είναι εντάξει, δώστο βλάβη για έλεγχο. 

δεν δικαιολογει καν ελεγχο για βλαβη αυτη η ταχυτητα που εχει.σιγουρα.μπορει να δει την καλωδιωση του να μην εχει παραλληλα(bridge taps)

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 26/08/2023 at 17:12, Inler said:

Καλησπέρα.Είμαι σε Vodafone 100αρα με το ZTE268Q.

Θα έχω κανονικά τηλεφωνία αν συνδέσω ένα Asus rog GT AC2900 που έπεσε στα χέρια μου πάνω στο ZTE268Q? 

ΝΑΙ

Ένα πρόγραμμα που διάβασα δουλεύει μόνο από H300S σε FRITZ 7530 σε περίπτωση που αγοράσω αργότερα το FRITZ? 

πλεον τραβαει τα στοιχεια μονο του αρκει να αλλαξεις τον server.δες πρωτη σελιδα θεματος

Επίσης από 01/10 διάβασα ότι ίσως η Vodafone επιτρέψει κάποια επιπλέον router να συνδέονται ισχύει? 

δεν γνωριζω

απαντησεις μεσα στο κειμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, poulinos said:

δεν δικαιολογει καν ελεγχο για βλαβη αυτη η ταχυτητα που εχει.σιγουρα.μπορει να δει την καλωδιωση του να μην εχει παραλληλα(bridge taps)

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

ωω ναι έχω από δαύτο :D :D . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε κάποια φάση, έτσι από μόνος του ο Φρίτς αποφάσισε να αλλάξει και να ανεβάσει το snr (χωρίς αποσύνδεση). Ανέβασε μόνο του το attainable επίσης ως δια μαγείας από 112000 που ήταν στα 126000 σήμερα, και 136000 χθες βραδυ που το είδα...

 

image.png.75a21e818fac1eb0cc93ee5383199dfb.png

image.png.c61b4fcfc9d2d5961dd6726e17d4c26f.png

 

και τα errors δεν ξερω αν ειναι τωρινά ή κρατημένα, πάντως θέματα με τη γραμμή ούτε για πλάκα δεν έχω (κάτι αντιληπτό εννοώ)

image.png.52bd9732f2276a835c45d846495984e8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/09/2023 at 11:52, yositosi said:

και σε κάποια φάση, έτσι από μόνος του ο Φρίτς αποφάσισε να αλλάξει και να ανεβάσει το snr (χωρίς αποσύνδεση). Ανέβασε μόνο του το attainable επίσης ως δια μαγείας από 112000 που ήταν στα 126000 σήμερα, και 136000 χθες βραδυ που το είδα...

 

 

 

 

και τα errors δεν ξερω αν ειναι τωρινά ή κρατημένα, πάντως θέματα με τη γραμμή ούτε για πλάκα δεν έχω (κάτι αντιληπτό εννοώ)

 

δεν το εκανε το Fritz.κατι αλλαξε στην γραμμη και απλα το fritz αυτην την αλλαγη που ειδε την μετεφρασε σε παραπανω snr margin.εφοσον ανεβηκε το snr margin αυτοματα ανεβαινει και το attainable.Οποτε ειναι εντελως φυσιολογικο.ακομα και σε μια τελεια γραμμη αυτο μπορει να αλλαζει συνεχεια μερικα Mbit πανω και κατω αφου ο χαλκος εχει παρεμβολες κτλ.δεν ειναι οπτικη ινα δηλαδη.  οπως μπορει να γινει και το αναποδο.αν πχ ολοι οι συνδρομητες ξεσυγχρονισουν επειδη εκλεισαν τα router τοτε θα μειωθει το crosstalk και θα ανεβει ακομα πιο πολυ το attainable σου.

ωραια γραμμουλα εχεις οποτε μια χαρα θα παει και θα εχεις λιγα errors γενικα.

μπορει βεβαια σε 2 μερες να ξαναδεις να ξαναπεφτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...