Προς το περιεχόμενο

Χρόνος έκδοσης διπλώματος οδήγησης


kyanokranos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα πέρασα τις εξετάσεις για δίπλωμα μηχανής (επέκταση από αυτοκινήτου) και ήθελα να μάθω τι μπορούμε να κάνουμε από μεριά μας για να επισπεύσουμε την έκδοση του φυσικού διπλώματος οδήγησης (π.χ. email στο υπουργείο).

Υπάγομαι στη διεύθυνση μεταφορών του Νοτίου τομέα, αλλά από ότι μου είπαν στη σχολή το πρόβλημα είναι γενικό και μπορεί να πάρει μέχρι έξι μήνες. Επίσης, ανάθεμα αν σηκώνουν τα τηλέφωνα.

Μοιραστείτε γνώμες ή/και εμπειρίες.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις.
Ούτε τηλέφωνο θα σηκώσουν και αν σηκώσουν θα σου πουν τι να κάνουμε κύριε, φταίει ότι ο Άρης μπήκε στην Αφροδίτη, λίγη υπομονή.

Επίσης υπάρχει και ο Αύγουστος μπροστά που είναι νεκρός μήνας.
Υπολόγιζε 3 με 4 μήνες λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Rebelos2018 said:

Δεν σου κάνει το προσωρινό δίπλωμα; 

Δυστυχώς για τη χρήση που το θέλω, όχι.

Επεξ/σία από kyanokranos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να θέλει να βγει εκτός συνόρων, αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Είναι γνωστό οτι αργεί η έκδοση, οπότε αν κάποιος ξέρει πότε θα δώσει, προγραμματίζει αναλόγως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, έδωσα 16 Ιουνίου για δίπλωμα οδήγησης( αυτοκινήτου) και ο δάσκαλος μου είπε πως το δίπλωμα θα είναι έτοιμο σε κάνα τρίμηνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Προφανώς και υπάρχουν παράπλευροι τρόποι να το πάρεις συντομότερα . Σε υπουργείο των βορειοανατολικών Προαστείων τουλάχιστον, είναι παρά πολυ καλοί και φιλότιμοι οι υπάλληλοι και με ένα ασήμαντο κατά αυτούς ποσό, στο δίνουν σε 2-3 μέρες. Τριπλό καλό, και δίπλωμα θα έχεις, και βοηθάς και εναν δημόσιο υπάλληλο να χτίσει τη μεζονέτα του, και συντηρείς ένα αρχαιοελληνικό σύστημα αλληλοβοήθειας.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, G.bar είπε

  Προφανώς και υπάρχουν παράπλευροι τρόποι να το πάρεις συντομότερα . Σε υπουργείο των βορειοανατολικών Προαστείων τουλάχιστον, είναι παρά πολυ καλοί και φιλότιμοι οι υπάλληλοι και με ένα ασήμαντο κατά αυτούς ποσό, στο δίνουν σε 2-3 μέρες. Τριπλό καλό, και δίπλωμα θα έχεις, και βοηθάς και εναν δημόσιο υπάλληλο να χτίσει τη μεζονέτα του, και συντηρείς ένα αρχαιοελληνικό σύστημα αλληλοβοήθειας.

Πως το κάνουν απο την στιγμή που τα διπλώματα τα βγάζει η υπηρεσία που βγάζει και τα διαβατήρια;Δεν τα φτιάχνουν επιτόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

η υπηρεσία που βγάζει και τα διαβατήρια

Offtopic, αλλά γιατί τα διαβατήρια βγαίνουν σε μία βδομάδα? Και αφου βγαίνουν απ την ίδια υπηρεσία, γιατί τα διπλώματα αργούν 2+ μήνες?

Στο θέμα μας, δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι πέρα από αναμονή, εκτός αν έχεις/βρεις κάποιον γνωστό στην εν λόγω υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostolis159 είπε

Offtopic, αλλά γιατί τα διαβατήρια βγαίνουν σε μία βδομάδα? Και αφου βγαίνουν απ την ίδια υπηρεσία, γιατί τα διπλώματα αργούν 2+ μήνες?

Στο θέμα μας, δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι πέρα από αναμονή, εκτός αν έχεις/βρεις κάποιον γνωστό στην εν λόγω υπηρεσία.

Αυτό δεν το ξέρω.Μπορεί να περιμένουν να μαζέψουν κάμποσα προς έκδοση διπλώματα πριν τα στείλουν για "τύπωμα" ?Μήπως δεν έχουν κάρτες όπως παλιότερα δεν είχαν πράσινα χαρτιά για τις άδειες κυκλοφορίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε μου.

Τελικά εκδόθηκε το δίπλωμα σου? Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια κατασταση και δεν βλέπω φως στο τούνελ. Μένω εξωτερικό και έχω παραδώσει το παλιό μου διπλωμα στον δάσκαλο προκειμένου να το παραδώσει όταν λάβει το καινούργιο. Και στο εξωτερικό το προσωρινό δίπλωμα δεν αναγνωρίζεται με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μετακινηθω. 

Επεξ/σία από BaldAgent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BaldAgent said:

Καλησπέρα φίλε μου.

Τελικά εκδόθηκε το δίπλωμα σου? Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια κατασταση και δεν βλέπω φως στο τούνελ. Μένω εξωτερικό και έχω παραδώσει το παλιό μου διπλωμα στον δάσκαλο προκειμένου να το παραδώσει όταν λάβει το καινούργιο. Και στο εξωτερικό το προσωρινό δίπλωμα δεν αναγνωρίζεται με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μετακινηθω. 

Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση. Το email που έστειλα βρήκε τελικά αποδεκτή και το παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα. Συνολικά πήρε 5 εβδομάδες από την ημερομηνία της εξέτασης· χρόνος ρεκόρ!

Ως αποδέκτες του email είχα τους:

1. [email protected]
2. [email protected] (εδώ πρέπει να βρεις το αντίστοιχο email της διεύθυνσης μεταφορών που υπάγεσαι)

Καλή τύχη!

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσες να μου πεις την διεύθυνση email στην οποία απευθύνθηκες? Ή να μου την στείλεις σε προσωπικό μήνυμα? 

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Βλέπω ότι μόλις τα προσθεσες. Σε ευχαριστώ πολύ και παλι

Επεξ/σία από BaldAgent
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...