Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην εκκίνηση του laptop


panosts75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

;Έχω ένα laptop dell αρκετό διάστημα, από το 2016. Πριν 2 χρόνια περίπου άλλαξα τον σκληρό (έβαλα SSD) και την μπαταρία. Με μπαταρία επάνω δεν ανάβει. Πρέπει πρώτα να βγάλω την μπαταρία, να πατήσω το ON για μερικά δευτερόλεπτα και μετά να ξαναβάλω την μπαταρία για να μπορέσει να ανοίξει. Όταν τον ανάβω με το καλώδιο στην μπρίζα, χωρίς την μπαταρία επάνω , ανάβει χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ερώτημά μου είναι: Αν αλλάξω μπαταρία θα είναι όλα ΟΚ ή μπορεί να φταίει και το Laptop (κάποιο πρόβλημα στην υποδοχή της μπαταρίας) ;; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panosts75 είπε

;Έχω ένα laptop dell αρκετό διάστημα, από το 2016. Πριν 2 χρόνια περίπου άλλαξα τον σκληρό (έβαλα SSD) και την μπαταρία. Με μπαταρία επάνω δεν ανάβει. Πρέπει πρώτα να βγάλω την μπαταρία, να πατήσω το ON για μερικά δευτερόλεπτα και μετά να ξαναβάλω την μπαταρία για να μπορέσει να ανοίξει. Όταν τον ανάβω με το καλώδιο στην μπρίζα, χωρίς την μπαταρία επάνω , ανάβει χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ερώτημά μου είναι: Αν αλλάξω μπαταρία θα είναι όλα ΟΚ ή μπορεί να φταίει και το Laptop (κάποιο πρόβλημα στην υποδοχή της μπαταρίας) ;; Ευχαριστώ!

Αυτό καλό θα ήταν να το δεί κάποιος , με μικροσκόπιο τεχνικός - ηλεκτρονικός και να σου πεί γιατί μπορεί να είναι θέμα στο κύκλωμα φόρτισης.

Μπορεί ,όμως να φτάιει και η ίδια η μπαταρία. Το καλύτερο από όλα πριν αρχίζεις να ψάχνεσαι είναι να το πας για έλεγχο με πολύμετρο κτλ . να μη το πας δηλαδή σε κανένα πλαίσιο, και σε πούν πέτα το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κατά 99% αν βάλεις καινούρια θα δουλέψει κανονικά.

Συνήθως οι χαλασμένες μπαταρίες έχουν την τάση να 'βραχυκυκλωνουν' τα λάπτοπ.

Αν είσαι Αθήνα υπάρχουν αρκετά μαγαζιά που έχουν ετοιμοπαραδοτες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/8/2023 στις 11:21 ΜΜ, Salepaki είπε

Κατά 99% αν βάλεις καινούρια θα δουλέψει κανονικά.

Συνήθως οι χαλασμένες μπαταρίες έχουν την τάση να 'βραχυκυκλωνουν' τα λάπτοπ.

Αν είσαι Αθήνα υπάρχουν αρκετά μαγαζιά που έχουν ετοιμοπαραδοτες.  

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...