Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο μαθηματικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Έχω μόλις τελειώσει το μαθηματικο της Αθήνας και ψάχνω για να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό. Έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια με την εκπαίδευση για να καταλάβω ότι δεν μου αρέσει. Τα μαθήματα που μου άρεσαν στη σχολή ήταν ότι είχε να κάνει με στατιστική, επιχειρησιακή έρευνα, αναλογισμο, παίγνια και μπορώ να πω τρέφω λίγο άσχημα συναισθήματα για τη πληροφορική. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι για data science απλά δεν ξέρω ποσο άμεσα σχετίζεται με προγραμματισμό (το οποίο δεν το πολύ θέλω για να είμαι ειλικρινής). Υπάρχει κάποιος που να έχει μεταπτυχιακό πάνω στο data science και μπορεί να μου πει λεπτομέρειες ως προς τα προαπαιτούμενα και τις δυσκολίες; Επίσης έχει κάποιος καποια άλλη πρόταση για μεταπτυχιακό που να σχετίζεται με τα μαθήματα που προανάφερα;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Έχω σπουδάσει Μαθηματικά και κάνω μεταπτυχιακό στην Πληροφορική.

Είναι σύνηθης η πεποίθηση ότι Μαθηματικά και Πληροφορική δεν σχετίζονται η οποία όμως είναι εντελώς εσφαλμένη. Πριν δημιουργηθούν τα τμήματα πληροφορικής, γεννησή της προήλθε ως μία μίξη Μαθηματικών, Φυσικών και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, αφού άλλωστε τα Θεμέλια της Πληροφορικής είναι Μαθηματική Λογική, Θεωρία Υπολογισμού, Αλγόριθμοι, Ηλεκτρονική κλπ. Για αυτό άλλωστε οι καθηγητές των τμημάτων πληροφορικής, κυρίως οι μεγαλύτερης ηλικίας, έχουν σπουδάσει κάτι από τα παραπάνω. Γίγαντες επιστήμονες της Πληροφορικής σπούδασαν Μαθηματικά (Von Neumann, Turing - Church, Boole, Cook, Kleene, Grace Murray Hopper, Knuth, Burners-Lee κάποιοι που μου έρχονται στο μυαλό) έως πιο σύγχρονους (Hillis, Kalman, Adleman πχ). Στο εξωτερικό ειδικά όπως Αμερική είναι σύνηθες να αποφοιτά κάποιος με διπλό πτυχίο όπως Mathematics & Computer Science. Ακόμα θυμάμαι τους καθηγητές μου στο σχολείο να με ρωτάνε τι σχέση έχουν τα Μαθηματικά με την Πληροφορική όταν τους έλεγα πως θα διαλέξω να σπουδάσω τα πρώτα. Όταν ήρθα στο μεταπτυχιακό βέβαια οι καθηγητές είχαν την αντίθετη άποψη. Συνεπώς όποιος ακούει σπουδές Μαθηματικών και σκέφτεται μόνο ιδιαίτερα για Ευκλείδεια Δαιίρεση σε παιδιά Γυμνασίου πλανάται. Ένα το κρατούμενο. Δεύτερον, ο προγραμματισμός είναι παντού, αλλά όχι όπως το φαντάζεσαι.

Μία γλώσσα προγραμματισμού την μαθαίνεις και μόνος σου, ανάλογα με τα δεδομένα της αγοράς, ποια είναι πιο "hot" κλπ. Σήμερα μαθαίνεις Lisp, αύριο C++, μεθαύριο Python. Αυτό που έχει σημασία είναι το θεωρητικό υπόβαθρο και η μαθηματική και αλγοριθμική σκέψη. Υπόψην σου ότι εφόσον είσαι συνάδελφος, η διαφορά με τον απόφοιτο Πληροφορικής είναι τεράστια (σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις) στην αναλυτική σκέψη και στην ικανότητα αφαίρεσης. Όταν αυτοί βγάζουν σπυριά στα Μαθηματικά κορμού μιας σχολής Πληροφορικής και εσύ έχεις βγάλει τα μάτια σου με Άλγεβρες Lie πχ, δεν σου είναι τίποτα συνταρακτικό να μπεις στα χωράφια τους, ούτε το να μάθεις Δομές Δεδομένων ή Αλγορίθμους (που πάνω-κάτω σίγουρα έχεις δει), πόσο μάλλον να διαβάσεις μόνος σου ένα βιβλίο Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών πχ του Tanenbaum.

Εφόσον τρέφεις άσχημα συναισθήματα με την πληροφορική (χωρίς να γνωρίζω ποια είναι ακριβώς η άποψή σου), τότε μπορείς να μην ασχοληθείς με την Πληροφορική αλλά με Οικονομικά εφόσον σε ενδιαφέρουν και συναφή μαθήματα. Έχω παλαιό συμφοιτητή που έκανε μεταπτυχιακό σε οικονομικά και εργάζεται ώς risk analyst. Ακόμη και εκεί θεωρώ ότι θα έχεις πλεονέκτημα, άλλωστε μην ξεχνάς ότι σε οικονομικές σχολές εισάγονται και άτομα απο Θεωρητική κατεύθυνση. Μην ξεχνάς ότι και ο Nash μαθηματικός ήταν, όχι οικονομολόγος (όπως και ο Βαρουφάκης, οκ αυτό πάρτο όπως θες). Εν κατακλείδι, θεωρώ τα οικονομικά μία πολύ καλή επιλογή, και ουδέποτε να υποτιμήσεις την σημασία του βασικού σου πτυχίου και τα πνευματικά εφόδια με τα οποία σε όπλισε.

Επεξ/σία από listerstorm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γλωσσα προγραμματισμου (δε σχολιαζω περι c++/python) εχει μια λογικη και κανονες συνταξης.Αν κατανοησεις αυτη τη λογικη (που πραγματικα δεν ειναι πολυ μακρυα απο τα μαθηματικα) τοτε ευκολα μπορεις να μαθεις καποια γλωσσα προγραμματισμου (δεν εχουν και τρελες διαφορες μεταξυ τους).

Απο εκει και περα αν δε θες να ασχοληθεις με προγραμματισμο μπορεις να εμβαθυνεις στη στατιστικη αλλα να ξερεις οτι οι ευκαριες απασχολησης στον ιδωτικο τομεα δεν ειναι πολλες και ο ανταγωνισμος μεγαλος.

εναλλακτικα δες Business Data Scientist Data (warehouse) analyst(αρκει πολυ καλη γνωση excel access και ιδανικα βασεις δεδομενων) ή ακομα και σε βασεις δεδομενων (διαχειριστης) οπου δε μπλεκεις τοσο πολυ με προγραμματισμο

Υ.Γ: Στην Αμερικη/ΚαναδαΑγγλια δεν εχει σχεση το computer sciense με τα μαθηματικα. Απλως εχει 1 (συνηθως μπορει και καθολου) module μαθηματικων στο πρωτο εξαμηνο. Εκει κανουν εμβαθυνση στις πρακτικες δεξιοτητες και εξειδικευμενη θεωρια(π.χ βασεις δεδομενων, τηλεπικοινωνιες, θεωριες πληροφορικης, ασφαλεια)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Πληροφορική και προγραμματισμός είναι κατά μεγάλο ποσοστό Μαθηματικά απλά η προσέγγιση είναι από την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που έχουμε συνηθίσει στο Πανεπιστήμιο (δηλαδή όλα τα λήμματα και θεωρήματα θεωρούνται ήδη αποδεδειγμένα, οι περισσότερες ασκήσεις λύνονται αυτόματα και η ορολογία σε πολλές περιπτώσεις είναι μαθηματικά λάθος πχ το διάνυσμα μπορεί να θεωρείται πίνακας) γιαυτό πολλές φορές είναι απεχθή στους Μαθηματικούς. Όμως τη σημερινή εποχή δεν μπορείς και δεν πρέπει να τα αποφύγεις. Τελευταίο πρόγραμμα που έγραψα ήταν τη δεκαετία του 80 (Basic νομίζω) και έκτοτε αποφεύγω τις μοντέρνες γλώσσες προγραμματισμού γιατί δεν μπορώ να μπω στη λογική τους όμως ένας νέος με Μαθηματικό υπόβαθρο σίγουρα μπορεί με ελάχιστη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα την βιοπληροφορική και την βιοστατιστική επίσης. Αν έπρεπε να σπουδάσω κάτι άλλο από αυτό που σπούδασα (ιατρική) θα πήγαινα βιοπληροφορικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Θα σου πρότεινα την βιοπληροφορική και την βιοστατιστική επίσης. Αν έπρεπε να σπουδάσω κάτι άλλο από αυτό που σπούδασα (ιατρική) θα πήγαινα βιοπληροφορικός.

Βιοπληροφορική με πτυχίο Μαθηματικού αντί για Βιολόγου - Βιοχημικού έχει σημαντικό μειονέκτημα. Θα σε φάει το dry lab ενώ οι υπόλοιποι που έχουν και τα αντίστοιχα εργασιακά δικαιώματα συνδυάζουν dry lab με wet lab και σε πατάνε και μισθολογικά και εργασιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, listerstorm said:

Βιοπληροφορική με πτυχίο Μαθηματικού αντί για Βιολόγου - Βιοχημικού έχει σημαντικό μειονέκτημα. Θα σε φάει το dry lab ενώ οι υπόλοιποι που έχουν και τα αντίστοιχα εργασιακά δικαιώματα συνδυάζουν dry lab με wet lab και σε πατάνε και μισθολογικά και εργασιακά.

Ελάχιστοι βιολόγοι νιώθουν από βιοπληροφορική πάντως. Γενικά όσους βιοπληροφορικάριους έχω γνωρίσει ήταν πληροφορικάριοι και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Επίσης δύσκολο να κάνεις σοβαρά ταυτόχρονα wet και dry lab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...