Προς το περιεχόμενο

40 εκατομμύρια πωλήσεις για το PlayStation 5


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το PS σαν brand name είναι πολύ δυνατό και δύσκολα θα εξαφανιστεί από την αγορά αφού έχει αντέξει τόσα χρόνια. Σημασία έχει να βγαίνουν παιχνίδια που να εκμεταλλεύονται στο μέγιστο τις δυνατότητες της κονσόλας ώστε να θέλει ο καταναλωτής να την αγοράσει. Πιθανόν του χρόνου να κυκλοφορήσει το Ps5 slim το θέμα είναι αν έχει να δώσει κάτι παραπάνω ή θα βγει μόνο για το μικρότερο μέγεθος του από το αρχικό ps5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

42 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αρχικα, δεν αυξηθηκε απο την ιδια την Sony η τιμη λογω ελλειψης πρωτων υλων, αλλα Η Sony αυξάνει την τιμή του PlayStation στην Ευρώπη και σε άλλες χώρες κατά €50 λόγω πληθωρισμού (και η MS για τους ιδιους λογους). Τα χιλιαρικα που εβλεπες στο σκρουτζ, ηταν οντως λογω ελλειψης και υψηλης ζητησης. Οσο λιγοτερο το αποθεμα -> ανεβαινει η τιμη

Αυτό πέρα ότι ειναι μούφα ειναι ανακοίνωση του 2022 δηλαδή 1+ χρόνο μετά το launch (όπου ήδη έπιασε 1000+ ευρώ λόγω "shortages" )  και τον καιρό εκείνο σύμφωνα με το γράφιμα οι τιμές του PS5 ήταν πάνω απο 600 ευρώ 

Απλά μας κοροϊδεύουν για να βγάζουν λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτό πέρα ότι ειναι μούφα ειναι ανακοίνωση του 2022 δηλαδή 1+ χρόνο μετά το launch (όπου ήδη έπιασε 1000+ ευρώ λόγω "shortages" )  και τον καιρό εκείνο σύμφωνα με το γράφιμα οι τιμές του PS5 ήταν πάνω απο 600 ευρώ 

Απλά μας κοροϊδεύουν για να βγάζουν λεφτά. 

Δεν κατάλαβες. Στο σκρουτζ ανέβηκε η τιμή λόγω χαμηλού αποθέματος της ίδιας της κονσόλας. Καμία σχέση με τις πρώτες ύλες που είχαν βγάλει ανακοίνωση λίγο πολύ όλες οι εταιρείες τεχνολογίας και αυτοκινητοβιομηχανίας. 

Το 4 προ στο σκρουτζ πωλείται 700 λόγω "shortages" ή λόγω χαμηλού αποθέματος? Και αντε, ας αφήσουμε αυτήν την τιμή, ξεκίνησε να ανεβαίνει πάνω από τα 400 μετά τον 4/2022. Αυτό λόγω χαμηλού αποθέματος και στην μια κονσόλα, και στην άλλη. 

Ή αλλιώς, supply and demand (google it) 

 

 

Illustration-price-relationship-demand.jpg

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nokia3210 είπε

 

καλυτερα στον ηλιο εγω με γκομενες παρα ολη μερα στο σπιτι να παιζεις ps5 μονος σου εσυ. 

Μακροπρόθεσμα το γκειμιγκ σου προσφέρει καλύτερο ratio ευχαρίστησης / προβλημάτων σε σχέσει με τις γκόμενες .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν κατάλαβες. Στο σκρουτζ ανέβηκε η τιμή λόγω χαμηλού αποθέματος της ίδιας της κονσόλας.

Μα πως γίνεται να ήταν χαμιλό το απόθεμα αλλά να κατάφεραν μεσα στο ίδιο χρονικό διάστημα δηλαδή 3 χρόνια να κάνανε ακριβώς τον ίδιο αριθμό κονσολών συγκριτικά με το PS4(Που δεν είχε κανένα πρόβλημα αποθέματος ) ? 

δηλαδή αν υπήρχε πρόβλημα στο απόθεμα σημαίνει ότι δεν έχουν για να δώσουν μα αν δεν έχουν για να δώσουν τότε πως κατάφεραν να φτιάξουν τον ίδιο αριθμό κονσολών με την προηγούμενη γενιά;;;;

Άρα ήταν artificial scarcity ακριβώς για να σηκώσουν την τιμή και να βγάλουν παραπάνω κέρδος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Μα πως γίνεται να ήταν χαμιλό το απόθεμα αλλά να κατάφεραν μεσα στο ίδιο χρονικό διάστημα δηλαδή 3 χρόνια να κάνανε ακριβώς τον ίδιο αριθμό κονσολών συγκριτικά με το PS4(Που δεν είχε κανένα πρόβλημα αποθέματος ) ? 

δηλαδή αν υπήρχε πρόβλημα στο απόθεμα σημαίνει ότι δεν έχουν για να δώσουν μα αν δεν έχουν για να δώσουν τότε πως κατάφεραν να φτιάξουν τον ίδιο αριθμό κονσολών με την προηγούμενη γενιά;;;;

Άρα ήταν artificial scarcity ακριβώς για να σηκώσουν την τιμή και να βγάλουν παραπάνω κέρδος. 

Όλα τα δεδομένα υπάρχουν online, όπως και άρθρα (ακόμα και εδώ για την υπερβολικά χαμηλή διαθεσιμότητα στις αλυσίδες). Το ps4 το πέρασε σε πωλήσεις κάπου στις γιορτές - Φεβρουάριο. Για 2 χρόνια δλδ ήταν πίσω του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Το PS4 στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα ειχε πουλήσει 35,9εκ κονσόλες..... Συνέχισε να ζεις στον κόσμο σου. Να νομιζεις οτι εχει πάει άπατο και ο κόσμος δεν ασχολειται με κονσόλες......

Μου αρέσει που απαντάς και σοβαρά..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Όλα τα δεδομένα υπάρχουν online, όπως και άρθρα (ακόμα και εδώ για την υπερβολικά χαμηλή διαθεσιμότητα στις αλυσίδες). Το ps4 το πέρασε σε πωλήσεις κάπου στις γιορτές - Φεβρουάριο. Για 2 χρόνια δλδ ήταν πίσω του. 

Δεν ξέρω για ποια "δεδομένα" μιλάς εγώ ξέρω ότι η sony λέει ότι ξεπέρασε 40Μ κονσόλες σε πωλήσεις (άρα 3 χρόνια και λίγους μήνες μετά το launch) και επισης ξέρω ότι το PS4 (όπως φαίνεται απο το γράφημα της statista με τις πωλήσεις) επίσης μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα πούλησε ~45Μ κονσόλες 

Άρα εγώ βλέπω ότι ή πουλήσανε το ίδιο (μιας και δεν δίνουν στο tweet ακριβή αριθμό αλλά λένε ότι ειναι ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40Μ) ή μιλάμε για διαφορά μικρού μονοψήφιου ποσοστού... 

Η διαφορά στην τιμή όμως ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ξεπερνάει και το 100% και κάποιες φορές ξεπέρασε και το 300%

 


Με άλλα λόγια ίδια παραγωγή άρα για ποια χαμηλή διάθεση μιλάς; γίνεται να πουλήσανε κονσόλα χωρίς ΗΔΗ να την είχαν ΕΤΟΙΜΗ σε σκευασία και απεσταλμένη σε κάποια κεντρική αποθήκη; 

μου φαίνεται απάντησες στο ποστ μου χωρίς να το διαβάσεις όλο το νόημα εκει βρίσκεται λολ ειναι σαν να ξαναγράφω το ποστ. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πωλήσεις του PS4 από το 2014 μέχρι το 2021

cdOztq8.png

https://www.insomnia.gr/articles/games/playstation/perissotera-apo-384-ekatommyria-konsoles-ps5-exei-poulisei-i-sony-mexri-simera/page/4/?tab=comments#comment-59784746

30/04/2023 Περισσότερες από 38,4 εκατομμύρια κονσόλες PS5

28/07/2023 40 εκατομμύρια πωλήσεις για το PlayStation 5

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλη απορία, ποιες είναι οι πωλήσεις software? 

Δε βγάζεις έτσι απλά μια επιτυχία, πρέπει να το δεις μακροχρόνια και ρεαλιστικά. Ας πούμε πως είναι πραγματικές οι πωλήσεις και όχι από scalpers, πουλάει κάτι πέρα απο gow, spiderman, cod και fifa? (δεν υπολογίζω τα f2p όπως fortnite), εκεί θα φανούν και τα πραγματικά νούμερα και πόσο θα αντέξει η κονσόλα στο χρόνο γιατί αν μπούμε στην οπτική του developer, όσο και μεγάλο player base να έχει, αν δεν αγοράζουν το προιον σου, θα εγκαταλείψεις τη πλατφόρμα και θα πας σε κάτι πιο επικερδές όπως το nsw ή τα smartphones (οι πόροι για το developing του ίδιου παιχνιδιού για διαφορετικές συσκευές κοστίζει αρκετά).

Πραγματικά δεν έχω νούμερα για να στηρίξω αυτό που λέω, απλά το κρίνω βάση του περίγυρού μου, 1/10 κατόχους ps5 δεν έχει ιδέα για τα λοιπά παιχνίδια πέρα απ αυτά που ανέφερα (οι μίσοι απ αυτούς και που τα ξέρουν δε τα έχουν πάρει όλα). Αυτή η θεωρία μου είχε ξεκινήσει απ το ps4 κιόλας όταν είχε κλείσει τη διετία το death stranding (κυκλοφορία ps4/ps5/pc) και η sony μαζί με το kojima έκαναν πάρτι για τις 5.000.000 πωλήσεις ενώ παράλληλα (εννοώ ανακοινώθηκαν οι πωλήσεις τους την ίδια περίοδο) το Monster Hunter Rise (που ήταν ως τότε exclusive στο switch) και είχε 1/1.5 χρόνο στην αγορά, έκανε 10.000.000 και πέρα από μία απλή ανακοίνωση, δεν άνοιξε ρουθούνι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Το PS4 στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα ειχε πουλήσει 35,9εκ κονσόλες..... Συνέχισε να ζεις στον κόσμο σου. Να νομιζεις οτι εχει πάει άπατο και ο κόσμος δεν ασχολειται με κονσόλες......

Άλλο το μέγεθος της αγοράς τότε. Άλλο το μέγεθος της μεσαίας τάξης σε Ασία κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν ξέρω για ποια "δεδομένα" μιλάς εγώ ξέρω ότι η sony λέει ότι ξεπέρασε 40Μ κονσόλες σε πωλήσεις (άρα 3 χρόνια και λίγους μήνες μετά το launch) και επισης ξέρω ότι το PS4 (όπως φαίνεται απο το γράφημα της statista με τις πωλήσεις) επίσης μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα πούλησε ~45Μ κονσόλες 

Άρα εγώ βλέπω ότι ή πουλήσανε το ίδιο (μιας και δεν δίνουν στο tweet ακριβή αριθμό αλλά λένε ότι ειναι ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40Μ) ή μιλάμε για διαφορά μικρού μονοψήφιου ποσοστού... 

Η διαφορά στην τιμή όμως ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ξεπερνάει και το 100% και κάποιες φορές ξεπέρασε και το 300%

 


Με άλλα λόγια ίδια παραγωγή άρα για ποια χαμηλή διάθεση μιλάς; γίνεται να πουλήσανε κονσόλα χωρίς ΗΔΗ να την είχαν ΕΤΟΙΜΗ σε σκευασία και απεσταλμένη σε κάποια κεντρική αποθήκη; 

μου φαίνεται απάντησες στο ποστ μου χωρίς να το διαβάσεις όλο το νόημα εκει βρίσκεται λολ ειναι σαν να ξαναγράφω το ποστ. 

Ξεχνάς ότι ο μισός πλανήτης, μην πω και όλος είχε lockdown λόγω πανδημίας covid και λόγω περιορισμών η παραγωγή chips είχε μειωθεί δραματικά.

Εκτός αυτού, ο κόσμος είχε κλειστεί σπίτι του και ήταν απελπισμένος για κάθε είδους ψυχαγωγίας για να περνάει ο χρόνος του και αγόραζε τα πάντα: τηλεοράσεις, ράδιο, κονσόλες, PC, τάμπλετ και πολλά άλλα αυξάνοντας σημαντικά την ζήτηση. Όλα αυτά προφανώς ήθελαν chips και λόγω μειωμένης παραγωγής chips ανέβηκαν και οι τιμές.

Είχαμε και την κρίση με τα cryptos που έπαιρνε ένα σημαντικό μέρος των chips για την παραγωγή κάρτων γραφικών, εδώ έβλεπες ολόκληρες φάρμες με 1000 και βάλε κάρτες. Φαντάσου πόσα PS5 θα έφτιαχνες αντ'αυτού.

Τα PS5 που πωλούνταν 1000€ οφειλόταν κυρίως σε scalpers που εκμεταλλεύτηκαν το shortage και την μεγάλη ζήτηση. Αγόραζαν γρήγορα PS5 πριν τα πάρει κάποιος και τα πουλούσαν σε αγγελίες για να βγάλουν κέρδος.

Αν δεν ήταν τα crypto και η πανδημία το PS5 σίγουρα θα πουλούσε περισσότερο από 40εκ κομμάτια και μάλιστα σε λογικές τιμές.

Επεξ/σία από Alexaras1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...