Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού έχοντας ήδη σπίτι στο όνομα μου.


bobbyray21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Κατοικώ σε μονοκατοικία, η οποία ανήκει στο όνομα μου, την οποία παραχωρώ σε συγγενή μου στη φορολογική δήλωση. Σκοπεύω να νοικιάσω άλλη κατοικία στην οποία θα διαμένω εγώ και στη δική μου μονοκατοικία θα διαμείνει το άτομο στο οποίο την έχω παραχωρήσει. Τώρα, στη φορολογική δήλωση θα έχω θα έχω κάποια επιβάρυνση, εφόσον κατόπιν ενοικίασης θα δηλώνω δύο ακίνητα στο όνομα μου; Επίσης, θα υπάρξει παρόμοια σύγχυση όσον αφορά τον λογαριασμό της ΔΕΗ; Τέλος, η μονοκατοικία πιάνει ως τεκμήριο και αποτελεί κατασταλτικό παράγοντα για να δικαιούμαι το επίδομα ενοικίου; Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bobbyray21 said:

Καλησπέρα. Κατοικώ σε μονοκατοικία, η οποία ανήκει στο όνομα μου, την οποία παραχωρώ σε συγγενή μου στη φορολογική δήλωση. Σκοπεύω να νοικιάσω άλλη κατοικία στην οποία θα διαμένω εγώ και στη δική μου μονοκατοικία θα διαμείνει το άτομο στο οποίο την έχω παραχωρήσει. Τώρα, στη φορολογική δήλωση θα έχω θα έχω κάποια επιβάρυνση, εφόσον κατόπιν ενοικίασης θα δηλώνω δύο ακίνητα στο όνομα μου; Επίσης, θα υπάρξει παρόμοια σύγχυση όσον αφορά τον λογαριασμό της ΔΕΗ; Τέλος, η μονοκατοικία πιάνει ως τεκμήριο και αποτελεί κατασταλτικό παράγοντα για να δικαιούμαι το επίδομα ενοικίου; Ευχαριστώ..

Η δωρεάν παραχώρηση κατοικίας σε επιβαρύνει με τεκμαρτό εισόδημα ίσο με το 3% της αντικειμενικής αξίας ετησίως, πχ αν η μονοκατοικία έχει αντικειμενική αξία 100.000€ τότε θα πληρώνεις φόρο σαν να έχεις εισπράξει 3.000€ ενοίκια, εκτός και αν πρόκειται για συγγενή ανιόντα ή κατιόντα Α βαθμού (γονέα ή παιδί δλδ) και για κατοικία έως 200τμ.

Επίσης καμία σύγχυση με τον λογαριασμό ρεύματος, κάθε κατοικία έχει τον δικό της αριθμό παροχής.

Όσο για το τεκμήριο διαβίωσης της μονοκατοικίας αυτό θα επιβαρύνει αυτόν που θα του κάνεις την δωρεάν παραχώρηση, αυτός θα το δηλώνει ως κατοικία του. Το επίδομα ενοικίου όμως έχει κιάλλες προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονοκατοικία παραχωρείται σε συγγενή ανιόντα βαθμού και δεν ξεπερνά τα 200τμ. , οπότε αποφορολογούμαι. Το τεκμήριο διαβίωσης επιβαρύνει τον συγγενή , επομένως με αφορά να καλύψω τα υπόλοιπα κριτήρια του επιδόματος. Συνεπώς, δεν φέρει κάποια σύγχυση ή φορολογική επιβάρυνση η ενοικίαση κατοικίας βάσει των δεδομένων που αναλύσαμε…;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες να γράψεις ποιου ακριβώς βαθμού ανιόντες :)

Για να στο κάνω πιο απλό ανιόντες Α βαθμού είναι οι γονείς σου και οι παππούδες σου, μόνο σε αυτούς δεν θα έχεις τεκμαρτό εισόδημα, αν το παραχωρήσεις σε κανα θείο/ανηψιό/ξάδερφο/αδερφό θα έχεις.

Επίσης το τεκμήριο της κατοικίας επιβαρύνει αυτόν που θα δηλώνει το σπίτι ως κατοικία του, συνεπώς εσένα θα σε επιβαρύνει το τεκμήριο αυτού που θα νοικιάσεις. Τώρα τι άλλο εννοείς ως "σύγχυση" και "φορολογική επιβάρυνση" δεν το ξέρω, αν θέλεις απάντηση γίνε πιο σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α’ βαθμού είναι οπότε μια χαρά! Μέχρι σήμερα δεν είχα κάποιον φόρο να πληρώσω όταν έκανα φορολογική δήλωση και απορώ αν θα έρθει κάποιος φόρος στη δήλωση εάν νοικιάσω ενώ έχω στο όνομα μου τη μονοκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, bobbyray21 είπε

Α’ βαθμού είναι οπότε μια χαρά! Μέχρι σήμερα δεν είχα κάποιον φόρο να πληρώσω όταν έκανα φορολογική δήλωση και απορώ αν θα έρθει κάποιος φόρος στη δήλωση εάν νοικιάσω ενώ έχω στο όνομα μου τη μονοκατοικία.

Το επίδομα στέγασης έχει περιουσιακά κριτήρια. Κατά αρχήν στον ΕΝΦΙΑ η αξία του σπιτιού πόσο είναι?

Μιλάμε για 1 άτομο? Εργένης?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ξέχασες να γράψεις ποιου ακριβώς βαθμού ανιόντες :)

Για να στο κάνω πιο απλό ανιόντες Α βαθμού είναι οι γονείς σου και οι παππούδες σου, μόνο σε αυτούς δεν θα έχεις τεκμαρτό εισόδημα, αν το παραχωρήσεις σε κανα θείο/ανηψιό/ξάδερφο/αδερφό θα έχεις.

Επίσης το τεκμήριο της κατοικίας επιβαρύνει αυτόν που θα δηλώνει το σπίτι ως κατοικία του, συνεπώς εσένα θα σε επιβαρύνει το τεκμήριο αυτού που θα νοικιάσεις. Τώρα τι άλλο εννοείς ως "σύγχυση" και "φορολογική επιβάρυνση" δεν το ξέρω, αν θέλεις απάντηση γίνε πιο σαφής.

Μόνο οι γονείς... οι παππούδες ειναι Β βαθμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, teot said:

Μόνο οι γονείς... οι παππούδες ειναι Β βαθμού.

Σύμφωνα με το παρακάτω οι παππούδες είναι Α βαθμού:

"A. Η δωρεάν παραχώρηση ακινήτου από φυσικό πρόσωπο σε άλλο φυσικό πρόσωπο, μπορεί να δοθεί:
• Σε συγγενείς ανιόντες πρώτου βαθμού εξ αίματος (παππούς, γιαγιά, πατέρας, μητέρα)"

https://www.taxheaven.gr/news/39186/h-dwrean-paraxwrhsh-akinhtoy-h-forologhsh-toy-fysikoy-proswpoy-poy-paraxwrei-dwrean-akinhto-se-allo-fysiko-proswpo-oles-oi-periptwseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σύμφωνα με το παρακάτω οι παππούδες είναι Α βαθμού:

"A. Η δωρεάν παραχώρηση ακινήτου από φυσικό πρόσωπο σε άλλο φυσικό πρόσωπο, μπορεί να δοθεί:
• Σε συγγενείς ανιόντες πρώτου βαθμού εξ αίματος (παππούς, γιαγιά, πατέρας, μητέρα)"

https://www.taxheaven.gr/news/39186/h-dwrean-paraxwrhsh-akinhtoy-h-forologhsh-toy-fysikoy-proswpoy-poy-paraxwrei-dwrean-akinhto-se-allo-fysiko-proswpo-oles-oi-periptwseis

 

Μπορεί να ισχύει η δωρεάν παραχώρηση ... αλλά ασχετα τι γράφει δεν είναι Α βαθμού

  • Α’ βαθμού:
    • (κατιόντες – ανιόντες) γονείς, παιδιά
    • (εξ αγχιστείας) ο σύζυγος, η σύζυγος, πεθερός, πεθερά
  • Β’ βαθμού:
    • (κατιόντες – ανιόντες) παππούδες, γιαγιάδες, εγγόνια
    • (εξ αγχιστείας) γαμπρός, νύφη, κουνιάδος, κουνιάδα (γυναικάδελφοι)
    • (εκ πλαγίου) αδέρφια

κλπ κλπ κλπ

 

https://foroline.gr/archives/20704

 

.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, teot said:

Μπορεί να ισχύει η δωρεάν παραχώρηση ... αλλά ασχετα τι γράφει δεν είναι Α βαθμού

Το απόσπασμα αυτό δεν το έβαλα για να δείξω σε ποιον ισχύει η δωρεάν παραχώρηση, αλλά για την ερμηνεία που δίνει στον Α βαθμό συγγένειας.

Αλλού όμως διαβάζω ότι οι βαθμοί συγγένειας δείχνουν πόσες γεννήσεις μεσολαβούν ανάμεσα σε δυο άτομα, οπότε σίγουρα οι παππούδες δεν είναι ίδιου βαθμού με τους γονείς.

Thanks για την επισήμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς, καταλαβαίνω πως δεν θα έχω κάποια φορολογική επιβάρυνση . Μια τελευταία ερώτηση, το σπίτι που νοικιάζω για να μείνω το δηλώνω στη φορολογική μου δήλωση; Εάν ναι, δηλώνεται ως κυρία κατοικία; Ευχαριστώ σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, bobbyray21 said:

Συνεπώς, καταλαβαίνω πως δεν θα έχω κάποια φορολογική επιβάρυνση . Μια τελευταία ερώτηση, το σπίτι που νοικιάζω για να μείνω το δηλώνω στη φορολογική μου δήλωση; Εάν ναι, δηλώνεται ως κυρία κατοικία; Ευχαριστώ σε όλους.

Ναι και ναι, δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς.

Η βασικότερη προϋπόθεση για το επίδομα ενοικίου είναι να νοικιάζεις κάποιο σπίτι και να το δηλώνεις ως πρώτη κατοικία.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...