Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 15 Pro ενδέχεται να αποκτήσει πλαίσιο τιτανίου, λεπτότερα πλαίσια και μεγαλύτερη τιμή


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, KostasKri said:

iPhone X - 999$ (2017)

iPhone 8 Plus - 799$ (2017)

iPhone Xs / Max - 999$/1099$ (2018) ίδια τιμή με προσθήκη μεγαλύτερου μεγέθους

iPhone Xr - 749$ (2018) χαμηλότερη τιμή από το 8 Plus

iPhone 11 Pro / Max - 999$/1099$ (2019) ίδια τιμή με 2018

iPhone 11 - 699$ (2019) χαμηλότερη τιμή από 2018

iPhone 12 Pro / Max - 999$/1099$ (2020) ίδια τιμή με 2019

iPhone 12 - 799$ (2020) πιο ακριβό από 2019 αλλά με OLED οθόνη, νέο design. Η τιμή είναι ίδια με 8 Plus του 2017.

iPhone 13 Pro / Max - 999$/1099$ (2021) ίδια τιμή με 2020

iPhone 13 - 799$ (2021) ίδια τιμή με 2020

iPhone 14 Pro / Max - 999$/1099$ (2022) ίδια τιμή με 2021

iPhone 14 - 799$ ίδια τιμή με 2021

Γενικά οι τιμές των iPhone τα τελευταία 6 χρόνια έχουν μείνει σταθερές παρόλες τις αλλαγές στην οικονομία όπως πληθωρισμός, chip shortage κτλ κτλ. Οι αυξήσεις που είδαμε στην Ελλάδα πέρσι δεν ήταν λόγω της Apple αλλά τις ισοτιμίας ευρώ-δολλαρίου

Οπότε αν μιλάμε για τιτάνιο πλέον δεν θα μου έκανε εντύπωση να πάρουν τα Pro μοντέλα 50-100$ πάνω για πρώτη φορά μετά απο 6 χρόνια.

Εδώ στο insomnia ξέρουν καλύτερα, από marketing .

Είναι το group target 🎯 που τα κράζει αλλά θέλει ένα στο χέρι. 

Δεν κάνω λόγο ότι παρακαλάνε γνωστούς με επαγγελματικό ΑΦΜ, ρε φίλε κόψε ένα στην εταιρία... (μου τα έχουν κάνει balloons όλοι οι γνωστοί μου, κόψε ρε συ...) 

Και πάμε στα περί status (καλά κλαίω με αυτά που διαβάζω...) 

Το πόσα βγάζει κάποιος, δεν πέφτει λόγος στους άλλους των 600€, τι θα τα κάνει...

Νεφρό μπορούν να πουλήσουν η ότι άλλο τους περισσεύει, υπάρχουν ακόμα μισθοί των 2.000€ +++, και κάποιοι άλλοι με πολλά περισσότερα 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως ο μοναδικός λογος να εδινα τοσα λεφτα θα ηταν εαν ειχα λυσει ολα τα οικονομικά μου θέματα και απλα να εψαχνα νεα ερεθισματα σε αυτήν την βαρετή ζωή. Λυπαμαι αλλά έχω άλλες προτεραιότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Δεν ασχολουμε με φωτογραφίες δεν έχω πάθος για τα social, δεν ασχολουμε με παιχνίδια, και καλά ποιος ακούει μουσική από τα ηχεία του iPhone? Ποιος ο λόγος να αλλάξει κάποιος; Έχω iPhone από το 3GS όλα τα μοντέλα έως το 12pro εκτός από τα max! Το XR. Και τα se!!!!

Μπράβο αφού δεν σε νοιάζουν οι φωτογραφίες , δεν παίζεις παιχνίδια δεν έχεις πάθος με τα σοσιαλ και δεν σε νοιάζουν ούτε τα ηχεία ενος τηλεφώνου τοτε ΝΑΙ το 12 pro κάνει μια Χαρα τη δουλεια του ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ .

 Εγώ όμως φίλε μου σου απάντησα σε άλλο σχόλιο όπου «αναρωτιόσουν» για το αν δεις διαφορά!

 Ε διαφορά θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ αν πάρεις το 15 pro .

 Είπαμε μη λέμε ότι θελουμε! (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς)

2 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, klaftop είπε

Όχι καλέ κινεζικές , δε μας νοιάζουν τα χαρακτηριστικά μόνο να έχει το σήμα της apple και στρογγυλεμένες άκρες και να είναι ακριβό για δείχνουμε πλούσιοι και πετυχημένοι μετροσέξουαλ με γουστο 😂😂

Wow έχεις το 8ο καλύτερο κινητό σε καμερα

Screenshot_20230731-211428.png

Σε βίντεο τί θέση έχει;...  Είναι γνωστό ότι σε φωτογραφία υπάρχουν καλύτερα κινητά, αλλά σε βίντεο η Apple είναι κορυφή.

Παρόλα αυτά ένα κινητό είναι το σύνολο και όχι μόνο η κάμερα. Θέλεις απόδειξη; Πες μου πόσα από τα κινητά που έχεις στην παραπάνω λίστα θα αγόραζαν οι περισσότεροι, εκτός από Apple. Δηλαδή στους 100 Android χρήστες πόσοι θα αγόραζαν Huawei, Oppo, Honor; Ελάχιστοι. Λίγοι θα αγόραζαν Pixel και οι υπόλοιποι, με διαφορά, Samsung. Που είναι τα Samsung στη λίστα; 

Εκτός αυτού, που βρίσκεται, στη λίστα, το fold, που κοστίζει και 2000€;

Με iphone de γ@μησε κανείς. Απλά στο μυαλό κάποιων, όποιος αγοράζει iphone το κάνει ΣΙΓΟΥΡΑ γιατί είναι ψώνιο και πουλάει μούρη, αλλά όταν θα αγοράσει πχ Samsung στα ίδια ή και περισσότερα χρήματα το κάνει γιατί είναι "κουλ" και "ψαγμένος"...

Θέλω να καταληξω ότι όπως υπάρχουν κάποιοι που νομίζουν ότι σε iphone θα δείξουν ότι κάποιοι είναι, έτσι υπάρχουν και άλλοι που νομίζουν ότι όσοι αγοράζουν iphones το κάνουν από ψώνιο και τους τσουβαλιάζουν όλους σε μία κατηγορία.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dennis077 είπε

Πέφτω από τα σύννεφα.!!! Η αλήθεια είναι ότι ήταν φθηνό το iPhone και έπρεπε να ανεβεί η τιμή του.😂😂😂 Οι τιμές των smartphones έχουν πάρει την ανηφόρα και δεν βλέπω να επανέρχονται σε λογικές τιμές. Αξίζουν αυτές τις υψηλές τιμές τα smartphones, πιστεύω πως όχι αλλά βλέπεις υπάρχουν και οι funs που θα τα αγοράσουν ούτως ή άλλως αφού έχουν τα χρήματα.

Για μας το κάνουν βρε 😂😂😂 για να μην αλλάζουμε κάθε χρόνια συσκευή και να βοηθήσουν το περιβάλλον 😂😂😂 είδες κανέναν με λαμπο να παραπονιέται …;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, klaftop said:

Όχι καλέ κινεζικές , δε μας νοιάζουν τα χαρακτηριστικά μόνο να έχει το σήμα της apple και στρογγυλεμένες άκρες και να είναι ακριβό για δείχνουμε πλούσιοι και πετυχημένοι μετροσέξουαλ με γουστο 😂😂

Wow έχεις το 8ο καλύτερο κινητό σε καμερα

Screenshot_20230731-211428.png

Που κολλάει η κάμερα με το τι βίντεο βγάζει η συγκεκριμένη συσκευή; 
Τραχανοπλαγιάς απ τα Lidl

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Δεν ασχολουμε με φωτογραφίες δεν έχω πάθος για τα social, δεν ασχολουμε με παιχνίδια, και καλά ποιος ακούει μουσική από τα ηχεία του iPhone? Ποιος ο λόγος να αλλάξει κάποιος; Έχω iPhone από το 3GS όλα τα μοντέλα έως το 12pro εκτός από τα max! Το XR. Και τα se!!!!

Η λογική σου κινείται στο επίπεδο:

"η Porsche είναι κορυφαίο αυτοκίνητο, αλλά εγώ χρειάζομαι ένα αμάξι πόλης για ψώνια και δε μου κάνει, θέλω κάτι μικρότερο και οικονομικότερο".

Κατανοητό. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η Porsche είναι κορυφαίο αυτοκίνητο. Για τις δικές σου ανάγκες δεν κάνει.

Μην μπερδεύουμε τα πράγματα. 

Αν κάποιος αγοράζει Porsche, έχει τα χρήματα και την απολαμβάνει δικαίωμά του. Εσύ πάρε αυτό που σε βολεύει.

5 λεπτά πριν, HateMe είπε

Που κολλάει η κάμερα με το τι βίντεο βγάζει η συγκεκριμένη συσκευή; 
Τραχανοπλαγιάς απ τα Lidl

Συγκεκριμένα, σε βίντεο είναι το κορυφαίο τηλέφωνο στον κόσμο, βασει DXOmark:

image.png.d7105409b074a9feedc86b53e89f75fb.png

το ίδιο ισχύει και σε bokeh και preview.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, klaftop είπε

Όχι καλέ κινεζικές , δε μας νοιάζουν τα χαρακτηριστικά μόνο να έχει το σήμα της apple και στρογγυλεμένες άκρες και να είναι ακριβό για δείχνουμε πλούσιοι και πετυχημένοι μετροσέξουαλ με γουστο 😂😂

Wow έχεις το 8ο καλύτερο κινητό σε καμερα

Screenshot_20230731-211428.png

Ας ξεκινήσουμε από τα απλά όλα αυτά είναι σάπια στο βίντεο . Δεύτερον η νρπαπτινη Καμερά τους είναι σκουπίδι . 3ον σοβαρά εμπιστεύεσαι τα δεδομένα σου στους κινέζους ; Έλα τώρα χαχχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Dinos1973 said:

Η τιμή θα συνεχίσει να ανεβαίνει κάθε χρόνο. Το θέμα είναι γιατί ένας κάτοχος του 14,13,12 (όπως και εγώ) να αλλάξει; Τι παραπάνω θα προσφέρει το 15 από το 14 κλπ. κλπ. κλπ.!

Υπάρχουν αρκετοι λογοι, σοβαροι και μη

Οι μη σοβαροι:

Ψωνιο, λιγο καλυτερο επεξεργαστής, λιγο καλυτερη καμερα

Σοβαροι λογοι

Απο το 12 συγκεκριμένα τα 120hz που είναι αρκετα διαφορετικα σε σχεση με τα 60, η διαρκεια μπαταριας που είναι τεραστια διαφορα και η καμερα αρκετη διαφορα.

Ενας αλλος σοβαρος λογος αν καποιος θελει παντα να χει iphone pro, συμφερει να αλλαζει καθε χρονο. Τα iphone χανουν περιπου 300ευρω αξια τον πρωτο χρονο. Αν το πουλησεις μετά απο 4 χρονια θα το δωσεις γυρω στα 250€(αν δεν εχει παθει ζημια), και θα σταξεις 1300€ μαζεμενα για να παρεις αυτο που κυκλοφορει. Οποτε μπορεις τα λεφτα αυτα να τα διαιρέσεις στα 4 χρονια κ να εχεις καθε χρονο το νεο πουλώντας υο παλιο. Προσωπικα δεν ειμαι της iphone  αλλα αυτο θα εκανα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Η τιμή θα συνεχίσει να ανεβαίνει κάθε χρόνο. Το θέμα είναι γιατί ένας κάτοχος του 14,13,12 (όπως και εγώ) να αλλάξει; Τι παραπάνω θα προσφέρει το 15 από το 14 κλπ. κλπ. κλπ.!

Για τον ίδιο λόγο που πήρες το 14 ή το 13 για παραδειγμα. Γνωρίζω ελάχιστους που αλλάζουν το κινητό τους κάθε χρόνο και οσοι το κάνουν συνηθως δεν το πληρώνουν αυτοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, pseira said:

Την Σεπτέμβριο η ισοτιμία $:€ ήταν 1,08. Τώρα είναι γύρω στο 0,9.

που είναι λοιπόν η διόρθωση τιμής από πλευρά της απλ;

Ας δούμε στο iPhone 15. Δεν θυμάμαι να έχει αλλάξει ποτέ επίσημες τιμές στο μέσο του κύκλου ζωής μιας συσκευής χωρίς να βγει κάτι άλλο.

Μην ξεχνάς ότι και στο 13 δεν την ανέβασε όταν έπεσε η ισοτιμία. Περίμενε το 14.

Επεξ/σία από KostasKri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, matias79gr είπε

Η Apple δεν ενδιαφέρεται και δεν την νοιάζει αν εσύ ή εγώ δεν έχουμε αρκετά χρήματα για να αγοράσουμε τα κινητά της. Παγκοσμίως υπάρχουν πολλοί που βγάζουν πάνω από 8-10 χιλιάρικα το μήνα. Για αυτούς δεν είναι τίποτα να δώσουν το 1/5 του μισθού τους για να πάρουν ένα τηλέφωνο. Οπότε όπως είπαν και κάποιοι ειρωνικά ή όχι, και πάλι φτηνά τα πουλάει.

Οι περισσότεροι που βγάζουν τα χρήματα αυτά, εάν δεν τα βγαζουν από only fans και κονσομασιον, δεν τους ενδιαφέρει τι τηλέφωνο θα πέσει στα χέρια τους. Εχουν σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθούν. 

3 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ας δούμε στο iPhone 15. Δεν θυμάμαι να έχει αλλάξει ποτέ επίσημες τιμές στο μέσο του κύκλου ζωής μιας συσκευής χωρίς να βγει κάτι άλλο.

Μην ξεχνάς ότι και στο 13 δεν την ανέβασε όταν έπεσε η ισοτιμία. Περίμενε το 14.

Τώρα θα ανέβει σίγουρα και εξαιτίας του πληθωρισμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...