Προς το περιεχόμενο

Jagged Alliance 3


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://jaggedalliance3.thqnordic.com/

Ένα sleeper hit franchise επιστρέφει μετά από δεκαετίες. Το κλασικό, συχνά αδυσώπητο και αγχωτικό, gameplay επιστρέφει με ανανεωμένο τεχνικό τομέα. Πολλοί από τους παλιούς μισθοφόρους επιστρέφουν επίσης, όπως επιστρέφουν και το κάφρικο χιούμορ και η παρωδία των 90's action movies.

 

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δει, χωρίς να έχω μάθει περισσότερα για τον τίτλο, αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο το πολύ βαθύ και αδυσώπητο gameplay του Jagged Alliance 2 (συν τα expansions) θα έχει αντίκτυπο σε σύγχρονους παίκτες και, κυρίως, αν οι developers θα θέλουν να διατηρήσουν αυτό το χαρακτήρα. Η ακρίβεια στη λεπτομέρεια, το micromanagement και η δυσκολία των Jagged Alliance ήταν ορόσημα.

Είχα ασχοληθεί αρκετά με το Back in Action, που ήταν πλέον real time with pause, αλλά αν και διασκεδαστικό ήταν προφανώς ρηχό και περιορισμένο. Όταν ένα τέτοιο παιχνίδι δε σε αναγκάζει να ξανασκεφτείς τις στρατηγικές σου είναι καταδικασμένο σε βάθος χρόνου.

Ελπίζω για τα καλύτερα πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρό TBS, σκληρό inventory manager, σφιχτό και τσιγκούνικο σε resources, attributes και loot, γενικά πολύ σκληροπυρηνικό και 90s σε όλα του, εκτός από τα γραφικά που είναι τύπου Divinity: Original Sin 2.

Μετά από 15 ώρες παιχνιδιού συνειδητοποίησα ότι τα πράγματα δεν πάνε όπως θα ήθελα. Φτου και από την αρχή. Πόσες φορές το είχα κάνει αυτό στο JA2!..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου έκαψε τον εγκέφαλο το συγκεκριμένο νήμα, δεν είχα πάρει καν γραμμή ότι κυκλοφόρησε JA3.

Θα πάει παραπίσω το BG3, ούτως ή άλλως είμαι σε φάση που θέλω μια πιο «χαζοχαρουμενιά» για το καλοκαίρι. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Voodooman said:

Σκληρό TBS, σκληρό inventory manager, σφιχτό και τσιγκούνικο σε resources, attributes και loot, γενικά πολύ σκληροπυρηνικό και 90s σε όλα του, εκτός από τα γραφικά που είναι τύπου Divinity: Original Sin 2.

Πολύ χαίρομαι που τα διαβάζω αυτά! Πώς είναι από ρεαλισμό σε πυρομαχικά, όπλα και τα χαρακτηριστικά τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Tobajara said:

Πολύ χαίρομαι που τα διαβάζω αυτά! Πώς είναι από ρεαλισμό σε πυρομαχικά, όπλα και τα χαρακτηριστικά τους?

Ρεαλιστικοί γεμιστήρες, λίγες σφαίρες, όπλα που φθείρονται, weapons jams, τα γνωστά!..

Χθες,επιτέλους, έπιασα στα χέρια μου το Dragunov!..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερβολικό weapon jam, αυτό το είχα ξεχάσει :P Μου θυμίζει το fail του attack λόγο κακού ζαριού στο pathfinder που σου κάνει τα νεύρα σμπαράλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2023 στις 9:36 ΜΜ, Voodooman είπε

Σκληρό TBS, σκληρό inventory manager, σφιχτό και τσιγκούνικο σε resources, attributes και loot, γενικά πολύ σκληροπυρηνικό και 90s σε όλα του, εκτός από τα γραφικά που είναι τύπου Divinity: Original Sin 2.

Μετά από 15 ώρες παιχνιδιού συνειδητοποίησα ότι τα πράγματα δεν πάνε όπως θα ήθελα. Φτου και από την αρχή. Πόσες φορές το είχα κάνει αυτό στο JA2!..

Επειδή έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που βγήκε το παιχνίδι... ηταν τόσο δύσκολο το J. Alliance 2;

Για μένα ήταν το πρώτο TBS που μου άρεσε και μπόρεσα να το παίξω χωρίς τεράστια δυσκολία.

Αντιθέτως το Xcom και διάφορά άλλα τα παράτησα λόγω δυσκολίας. Κανένα δεν μου άρεσε όσο το JA2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα για τα δεδομένα της εποχής, ήταν προκλητικό αλλά όχι τόσο βάρβαρο όσο τα XCOM. Ήταν επίσης γνωστό για την προσοχή στη λεπτομέρεια και στη χρήση ρεαλιστικών λεπτομερειών και το πολύ ενδιαφέρον micromanagement. Εμένα, που μου αρέσουν τα δύσκολα παιχνίδια, ήταν τόσο - όσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, The_Judas said:

Επειδή έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που βγήκε το παιχνίδι... ηταν τόσο δύσκολο το J. Alliance 2;

Για μένα ήταν το πρώτο TBS που μου άρεσε και μπόρεσα να το παίξω χωρίς τεράστια δυσκολία.

Αντιθέτως το Xcom και διάφορά άλλα τα παράτησα λόγω δυσκολίας. Κανένα δεν μου άρεσε όσο το JA2.

Αυτό καθεαυτό σαν παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο, τουλάχιστον όχι πιο δύσκολο από τα υπόλοιπα ατνίστοιχα που θυμάμαι. Εκεί που θυμάμαι να με ζόρισε στην αρχή ήταν το στενό budget και το ότι δεν είχες καιρό για χάσιμο, έπρεπε συνεχώς να προχωράς. Το ίδιο συμβαίνει και εδώ, δεν έχεις αρκετό χρόνο για εκπαιδεύσεις των μισθοφόρων σου ή πολιτοφυλακής ή για αποθεραπεία, πρέπει συνέχεια να προχωράς και να καταλαμβάνεις περιοχές.

Και επίσης και στο 3, όπως και στο 2, καταλαβαίνεις ότι η στρατηγική σου ήταν λάθος αρκετούς γύρους παρακάτω, όταν ξεμείνεις από χρήματα ή μισθοφόρους.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/08/2023 at 21:36, Voodooman said:

Σκληρό TBS, σκληρό inventory manager, σφιχτό και τσιγκούνικο σε resources, attributes και loot, γενικά πολύ σκληροπυρηνικό και 90s σε όλα του, εκτός από τα γραφικά που είναι τύπου Divinity: Original Sin 2.

Μετά από 15 ώρες παιχνιδιού συνειδητοποίησα ότι τα πράγματα δεν πάνε όπως θα ήθελα. Φτου και από την αρχή. Πόσες φορές το είχα κάνει αυτό στο JA2!..

Ναι το πρόσεξα και εγώ όταν τελειώνεις μια αποστολή όμως λες τι έκανα ο ημίθεος 🤣

Θα ήθελα περισσότερα resources ανεβάζουν την δυσκολία χωρίς νόημα κάτι σαν το stalker misery 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι κι αυτό στα υπόψη (άπειρες ώρες στο JA2) αλλά τώρα με το BG3 θα πάει πίσω. Θα το αγοράσω όμως, για να τους στηρίξω, απλά ατύχησαν κι οι devs κι εγώ με τη συγκυρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Τι είναι αυτά ρε, έλεος. Γύρω στις 30 ώρες παιχνιδιού άρχισα να βλέπω ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά. Κατέλαβα δύο ορυχεία, λίγδωσε το αντεράκι μου, ξανοίχτηκα και  αγόρασα πέντε πρωτοκλασάτους merc, με αποτέλεσμα να βρεθώ με δύο δυνατές, πανάκριβες ομάδες. Το έβλεπα ότι τα λεφτά δεν βγαίνουν, τα υπόλοιπα ορυχεία ήταν πολύ βαθιά στην ενδοχώρα, οπότε άρχισα να λυμαίνομαι τις αποστολές διαμαντιών και να βγάζω ψίχουλα ίσα ίσα για να επιβιώσω. 

Τώρα, 40 ώρες μετά, δεν έχω φράγκο και σε τρεις ημέρες πρέπει να πληρώσω 3 μισθοφόρους των οποίων τα συμβόλαια λήγουν. Έχω κάνει και άλλα λάθη, δεν υπολόγιζα πόσο σύνθετα και βαθιά είναι τα quests και έχω χάσει αρκετό από το lore. Άντε πάλι από την αρχή, για τρίτη φορά.

Το λατρεύω!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...